2022 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    273
Ne mal insanlar var şu dünyada. Bunları diyenler de hep kadın .bence bunların kuyruk acısı var .Benim annemin 2 kızı var .Bize hep kız kız diye bakarlardi. Ne olacakki 2 kızı var derlerdi .Dayımın da 2 oğlu var anneannem onlara çok değer verirdi. Erkek ya tabi kıymetli! Zaman geçti biz 2 kız kardeş okuduk ve çok güzel yerlere memur olduk .Annemle tatillere gittik yeri geldi maddi manevi destek olduk bunlar ortadan ikiye çatladı 😁😁o 2 oğlu olan dayımın 2 oğlu da işsiz. Babasının emekli maaşına muhtaçlar😈 Bu arada anneannemin mezarına bir kere bile gitmediler .
Onlara dua etmiyorum duamda onları hariç tutuyorum tıpkı bizi tuttukları gibi .Bu tarz bakış açısı olan insanlar da artık hayatımda değil.
Bebege doktor kız dediğinde büyük bir kahkaha attım çünkü içinden "erkek "geçirenler kabak gibi kalacaktı. En çok da kayinvalide b*k gibi kaldı😄😄😄 eşinin adını koymayı istiyordu .adını yazmayim ama adı da bir şeye benzese Aladdin gibi bir şey. Zaten adını bizden başka kimse asla koymazdı.ha ben de koymayacaktim o ayrı mesele de yine de olmadı ya ohhh içimin yağları eridi .bizim kız size nanik yaptı 😄
Hah vallahi benim kızda hepsine nanik yaptı 😂😂 erkek olsaydı kayınpederin ismini koymayı planlıyorlardı eşim tek erkekmiş falanmış filanmış 🥴 kayınvalide 4 kızdan sonra eşimi doğurmuş benim daha ilk çocukta kız diye olsun diyor vallahi trajikomik gülsemmi ağlasam mı bilemedim 😂 bak ne güzel iki kız okuyup memur olmuşsunuz boş gezenin boş kalfası kalmış öbürleri Allah tabiki herkese iki meyvedende tattırsın hem kız he erkek evlat nasip etsin ama önce sağlıklı hayırlı olsunlar ilerde vefasız olacaklarına

Benim çok beklemeden veya zor bela hamile kaldığım bebeğim için böyle sinir bozmaya çalışanı afedersin itin g.tüne sokarım. Kim olursa olsun hiç acımam:sinirli:

Cahile laf anlatılmaz derler ama bu her zaman için geçerli değildir. Bazen haddini bildirmek farzdır.
Kudurdu kıskançlığından ondan yapıyor sanki benim bebeğim doğunca onunki ikinci plana atılacak sanıyor sanırım. Allah herkesi fesat kötü kalplilerden korusun herkesin gönlüne göre versin bukadar yakın aile içinden biri böyle yapınca uzaktan düşmana gerek kalmıyor insanın dibindekiler yetip bitiyor vallahi

Canım boşver kızma hiç takma da gül geç. Belli ki kötü niyetinden değil. Ama maalesef şöyle bir şey var; kültüre bağlı olarak öğrenmiş olduğumuz kadınlık ve erkeklik rolleri var. Biz bu rolleri anne ve babalarımızdan, çevremizden, okuldan, masallardan, kitaplardan, filmlerden, dizilerden, atasözlerinden....... ve daha pek çok kanaldan öğreniyoruz. Şimdi çağ değişti dönüştü, teknoloji ve iletişim çağındayız. Bu nedenle yeni nesiller toplumsal cinsiyete bağlı oluşan rolleri kırmada daha cesur ve daha atak olabiliyorlar. Ama inan bu rol modellerinden ve kalıpyargılardan kurtulmak hiç kolay değil. Aslında baştan beri konuştuğumuz erkek çocuk ve kız çocukla ilgili bütün istek ve söylemlerde bu kanallardan çıkıyor. Annelik ve annenin rollerine dair söylemlerde aynı yerden doğuyor. Keza doğumla ilgili şeylerde..... Şimdi KV ye gelirsek o bizden bir ya da iki nesil yukarda olunca onları bu kalıpyargılardan kurtarmak daha da zor olabiliyor. Çünkü ona da kendinden öncekiler öyle demiş. O da öyle inanmış. Benim KV de milletin gelini sezaryan yapınca o tarz şeyler söylerdi bende kızardım. Tabi benim KV ile ilişkim farklı bu konularda fazlaca hassas olduğum için onu konuşup dönüştürmeyi başardım. 10 yıldır üstünde çalışıyorum :) O kadının görevi bu annenin işi şeylerini aştık artık. Cinsiyetçi kelimelerini bile düzeltmeyi başardım. Ama dediğim gibi ben onda değişebilme potansiyelini gördüm ve bana karşı yaklaşımı anne gibi olduğu için alınmadı dönüştü. Ama herkes öyle olmayabilir. Bazen bazı insanlar cinsiyet rollerine o kadar sıkı sıkıya bağlı oluyorlar ki onları bırakın dönüştürmeyi biri iki karşıt görüşle bile karşımıza alabiliriz. Çok yaşlılara bu konuda hiç yanaşılmıyor. Örneğin ananem baya yaşlı sürekli torun torun.... ama her gördüğünde istinasız bebek yok mu? bebek olsun artık yaşın geçiyor.... eşime bile söylüyordu. Şimdi çocuk haberini verince suratı bir karış. Niye erkeklerin yanında söylemişiz. Erkek dediği de 8 yaşındaki oğlum. :KK14: Erkeklerin yanında söylemeyin diyor bir de... sanki bebek yapılırken erkekler yok işin içinde.
Velhasıl çok konuştum ama maalesef sözün özü toplumun coğu böyle cinsiyetçi safsataların içine ssıkışmış durumda ve inandıkları şeyi doğru zannedim değişime karşı direnç gösteriyorlar. Kötü niyetli olmadan değişime direnenleri çok kırmaya gerek yok. Ama kötü niyetli olanlara gereken söylenmeli. Bunun dışında iyi niyetli olup değişebilecekler de güzellikle dönüştürülmeli.

Son olarak da bütün anne adaylarımıza söylemek istiyorum: Lütfen kızlarınızı ve oğullarınızı cinsiyet rollerinden bağımsız yetiştirin. Kız böyle yapar erkek böyle yapar demeyin. Ev işlerini erkek çocuklarına da öğretelim. Kız çocuklar da babaları ile tamirat yapsın. Erkek çocuk söküğünü dikebilsin. Oyuncakları cinsiyete göre almayalım. Kızlara bebek bakmayı ve anne olmayı küçüklükten biz öğretiyoruz. Kızlara prenses, erkeklere paşa muamelesi yapmayalım. Kızlara narin ve duygusal olmayı biz öğretiyoruz. Erkekler saldırgan ve duygusuz olmayı biz öğretiyoruz. "Erkekler ağlamaz" diyoruz ve sonra neden kadınlar duygusal erkekler değil diyoruz. Aman kızım düşersin aman kızım dikkat diyoruz narin bir biblo gibi davranıyoruz ve kızlara narin olmayı biz öğretiyoruz. Ve daha pek çok şey biz de kendi anne babamızdan öğrendik ve diğer kanallardan... Bizim çocuklarımız ve onların çocukları inşallah bu cinsiyetçi kalıpları kırarlar ve bizim yaşadıklarımızı yaşamazlar.
Kabil’in yetiştirmek diye bir kitap var okudun mu tam da bunu anlatıyor

Selamlar herkese🥰 ara ara bakıyorum ama giremiyorum😅 detaylı için randevu aldım haftaya cuma 20+1 olacağım. Umarım yolundadır hersey. Bebeğe dayanamayıp bir hastane çıkışı daha aldim bide🤣 eşim 4.doguracagima inanıyor ciddi ciddi artık bu alışverişe şart diyor bide😅

Eklentiler

• 16450205505782568599252450249211.jpg
    16450205505782568599252450249211.jpg
    131,2 KB · Görüntüleme: 97
Küçüklükten alışması daha kolaydır tabi. Ama bir de dürtüsel olarak direk sol elini kullanması daha büyük avantajdır herhalde bu durumda..

Kardeşim solak normalde. Ama annem sağ eliyle yapması için zorlardı. Eskilerde vardır ya bu genelde. Anlatamazdık yaradılıştan geldiğini. Kardeşim öyle alıştı iki elini de kullanabilir bir şey yaparken..

İnşallah hemen düzelecek bir problemdir. Allah işinizi kolaylaştırsın inşallah
Allah razı olsun inşallah bir mucize olsun isterdim 🤲

Kız çocuk haberi alınca üzülüp erkek çocuk doğurunca sevinen hemcinslerimizi duyunca çok üzülüyorum. (Erkek çocuğu üstünlük olarak gördüğü için isteyenlerden bahsediyorum tabii, yoksa herkesin tercihleri olabilir.) Burada kızıp kötüleyip geçiyoruz, ancak bu altında çok derin mevzuların yattığı bir durum. Düşünsenize, kendi hemcinsi bu dünyaya geleceği için üzüntü, utanç, eksiklik hisseden kadınlardan hissediyoruz hanımlar. Kadın oldukları için 'eksik' olduklarına inandırılmışlar, tamamlanmak için erkek bebek istiyorlar. Kendileri için isteseler ve burda bitse neyse, bizlerden yani kızlarından/gelinlerinden/torunlarından istiyorlar. Ve bazılarımız bu istekler, beklentiler altında eziliyoruz.
Kız çocuk haberi alınca 'olsun' diyip, erkek olmadığı için üzülen insanlara kızmadan önce onların bu ezik, eksik hisseden hallerini aklımızdan geçirmeliyiz bence. Belki de 'neden öyle diyorsun, bak sen bir kız evlat olarak ne kadar hayırlısın, ailen ne şanslı' demek lazım. Erkekliğini ispatlamak için erkek babası olması gerektiğine inanan bir erkek de toplumsal roller altında ezilmiş ve kendini değerli hissetmenin yollarını arayan biri olabilir. Yine ona da evlatlarından ve cinsiyetlerinden bağımsız olarak değerli olduğu hatırlatılmalı.
Allah bize cehaletle savaşabilecek güç ve sabır versin. Ha bi de kendi cehaletimizi de görebilecek iç görü. Zor.

Selamlar herkese🥰 ara ara bakıyorum ama giremiyorum😅 detaylı için randevu aldım haftaya cuma 20+1 olacağım. Umarım yolundadır hersey. Bebeğe dayanamayıp bir hastane çıkışı daha aldim bide🤣 eşim 4.doguracagima inanıyor ciddi ciddi artık bu alışverişe şart diyor bide😅
😂

Canim benimki de öyle. 24 haftaya kadar çıkar diye umuyor doktorum. Bir de benim miyomum da rahim ağzında🙈 plesenta yukarı çıksa bile miyom dolayısı ile kesin sezeryan görünüyor.
Hayırlısıyla dogum yapmak nasip olsun canim sen ve bebek iyu olduktan sonra gerisi önemli degil saglikla kucagina alirsin insallah🤗

Kız çocuk haberi alınca üzülüp erkek çocuk doğurunca sevinen hemcinslerimizi duyunca çok üzülüyorum. (Erkek çocuğu üstünlük olarak gördüğü için isteyenlerden bahsediyorum tabii, yoksa herkesin tercihleri olabilir.) Burada kızıp kötüleyip geçiyoruz, ancak bu altında çok derin mevzuların yattığı bir durum. Düşünsenize, kendi hemcinsi bu dünyaya geleceği için üzüntü, utanç, eksiklik hisseden kadınlardan hissediyoruz hanımlar. Kadın oldukları için 'eksik' olduklarına inandırılmışlar, tamamlanmak için erkek bebek istiyorlar. Kendileri için isteseler ve burda bitse neyse, bizlerden yani kızlarından/gelinlerinden/torunlarından istiyorlar. Ve bazılarımız bu istekler, beklentiler altında eziliyoruz.
Kız çocuk haberi alınca 'olsun' diyip, erkek olmadığı için üzülen insanlara kızmadan önce onların bu ezik, eksik hisseden hallerini aklımızdan geçirmeliyiz bence. Belki de 'neden öyle diyorsun, bak sen bir kız evlat olarak ne kadar hayırlısın, ailen ne şanslı' demek lazım. Erkekliğini ispatlamak için erkek babası olması gerektiğine inanan bir erkek de toplumsal roller altında ezilmiş ve kendini değerli hissetmenin yollarını arayan biri olabilir. Yine ona da evlatlarından ve cinsiyetlerinden bağımsız olarak değerli olduğu hatırlatılmalı.
Allah bize cehaletle savaşabilecek güç ve sabır versin. Ha bi de kendi cehaletimizi de görebilecek iç görü. Zor.
Aynen benim durumumu anlatmışsın. Ailelerden değil ama çevreden ilk çocuktan beri bir de oğlun olsa lafı duydum hep. Ben kızlara hastayım hiç erkek hevesi olan bir insan değildim ama insanlar yüzünden sanki erkek doğurmazsam eksikmişim gibi hissetmeye başladım kendimi. Gerçi bunu kızı olmayıp hep oğlu olanlara da yapıyorlar. İki kızımla çok mutluydum kimsenin lafı umrumda da değildi ve asla 3. Çocuk fikri yoktu ama kısmet süpriz oldu. Daha öğrendikleri gibi herkes ama herkes erkek dediler ben dedim kız hissediyorum yok diyolar erkek biri diyo ben hesapladım biri diyo ben takvime baktım biri diyo benim dediğim tutar herkes erkek deyip durdular ama o kadar da eminler ki beni büyük bir strese soktular. Dün de kız olduğunu duyunca ah vah edenler oldu teselli edenler oldu halbuki ben o kadar da kahrolmadım sonuçta benim elimde olan bir şey değil ki bu nasipte ne varsa o olur yeter ki sağlıklı olsun. Bugün o toxoplazmayı pozitif sandım ya dünya başıma yıkıldı internette riskler yazıyor ödüm patladı. Ayrıca artık kızı erkeği yok aslında eskidenmiş o erkek olsun birlikte otururuz bize bakar mevzuları artık kimse kimseye bakmıyor kimse de bana bakmasın zaten ne kızdan ne erkekten beklentim yok sadece iki kızım olduğu için bir de oğlum olsun hem dostun düşmanın çenesi dursun hemde ben farklı meyveden tatmış olayım istedim ama kısmet değilmiş Rabbim neylerse güzel eyler hayırsız bir evlat verip nereden doğurdum bunu dedirteceğine hayırlı bir evlat versin yeter...

X