2022 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    273
Öğrencez inşallah zamanla :KK48:
Aldıklarına bayıldım insanın ici ısınıyor sanki Allah im daha eşyası ile bile eve neşe sıcaklık geliyor galiba ben henüz ni corap bile almadım ama sizler alıp atınca içim bi hoş oluyor

Ya puset almayı pek düşünmüyorum zaten eski ana kucaklari vardı bilirsin çanta gibi ondan gelecek bana nasipse ama bi bakıyorum atıyorlar bebek arabası puset kadar minicik ben de sandım ki iki kere alınıyor bebek arabası ama sanırım senin dediğin gibi tak çıkar olanlardan puset takılı olan bebek arabalarını atıyorlar ben bilmediğim için neden ufak diyordum 🤭🤭🤭
Oto koltuğu gerekli çünkü iki ailede uzakta oturuyor o zaman onu da sonra alırız bebegin bi 40 falan çıksın da .
Ay inşallah ya hevesim kursağımda kalır diue öyle korkuyorum ki ilkinde de ablam ana kucağını yıkadı yolladı bana .. dört aylıkken kaybettim ablam hemen götürmüş ben görmeden geri .. nasip olmadi inşallah bu sefer nasip olir sizler böyle atınca minicik çoraplar falan içim kıpır kıpır oluyor 🤗❤❤❤🥰
Yaaaaa kısmetse hepsi olucak hepimizin😍😍 gerçekden kargoyu açarken eşimin tepkilerini heyecanını görünce dahada mutlu oldum😍😍😍

Yani bu doktorla alakalı bence. Benim doktorum da normal doğum destekçisi. Ama o niyetle bunu istediğini düşünmüyorum ben nedense. Doktora güven çok önemli.
Ben de kendi doktoruma güveniyorum ama bu arkadaşım da guveniyormus .hatta bir kaç kişinin tavsiyesi üzerine gitmiş. Yani böyle güvenip güvenip sürprizle karsilasmayalim .

Kizlar bir konuda fikrinize ihtiyacım var .Bugün doğum yapan bir arkadaşımla konuştum. Doktoru normal dogum taraftarı bir doktormus .yaklaşık 8 saat ağrı çekmiş. Doktoru normal dogum taraftarı olduğu için de müdahale etmemiş. 8 cm açılması olmuş.ama bebek dogum kanalına sıkışmış ve 10 dakikada sezeryan yapmışlar. Bu nasıl bir vicdansızlık. Doktorlar bazen normal dogum basarım artsın diye insanları normal doguma zorluyor .Normal doğurmak istiyorum ama asla bebeğimi en küçük bir riske atmak istemiyorum en ufak ! Şimdiden doktoruma da şunu istiyorum demedim .Nasıl bir bakış açısı var bunu ancak doğumda anlayacağım. Yani şimdiden söylesem konuşsam mı? Herkes aynı olacak diye bir şey yok ama insan bunları duyunca normal doguma düşman oluyor.hele bir de zırt diye kesen doktorlar var .güya normal doguruyorsun ama sezeryandan çok dikisin oluyor .Ne anladım bu işten.
Nasıl sıkışmış ? Neden, öngörülememiş mi?

Kizlar bir konuda fikrinize ihtiyacım var .Bugün doğum yapan bir arkadaşımla konuştum. Doktoru normal dogum taraftarı bir doktormus .yaklaşık 8 saat ağrı çekmiş. Doktoru normal dogum taraftarı olduğu için de müdahale etmemiş. 8 cm açılması olmuş.ama bebek dogum kanalına sıkışmış ve 10 dakikada sezeryan yapmışlar. Bu nasıl bir vicdansızlık. Doktorlar bazen normal dogum basarım artsın diye insanları normal doguma zorluyor .Normal doğurmak istiyorum ama asla bebeğimi en küçük bir riske atmak istemiyorum en ufak ! Şimdiden doktoruma da şunu istiyorum demedim .Nasıl bir bakış açısı var bunu ancak doğumda anlayacağım. Yani şimdiden söylesem konuşsam mı? Herkes aynı olacak diye bir şey yok ama insan bunları duyunca normal doguma düşman oluyor.hele bir de zırt diye kesen doktorlar var .güya normal doguruyorsun ama sezeryandan çok dikisin oluyor .Ne anladım bu işten.
Ben doktorum sezeryan istiyorum dedim hiç nedeni bile sormadı tamam öyle kaydediyorum ozman dedi.. 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️
Kuzenim de geçen doğurdu doktor doğumda kesi atıyım mı bak açılmadı fazla demiş, kuzenimde yok hayır demiş, yırtılmış, yırtılınca sanırım daha çok dikiş olmuş , sen bence doktoruna şimdiden sor nasıl düşünüyo onuda öğrenmiş olursun🙏🏻🙏🏻

Evet benim de 1-2 yerden numune bez bulmuşluğum var yalnız mama sıkıntı ben ilk kızımda mama kullandım aptamil almıştım hem kustu hem gaz yaptı comformili de işe yaramadı sonra dr bebelac al dedi o iyi gelmişti. İkincide süt yetmedi mama denedim 1-2 marka aldım içmedi ağzına koymadı gittim aile hekiminde ebeye verdim mamaları durumu olmayan bebeği zayıf birine versinler diye. Şimdi çok mama çeşidi var ama hepsinden alıp denemem de mümkün değil aptamile ön yargılıyım bir de aptamil içen bebişler baya tombik oluyorlar kof şişiriyor gibi geldi bana hipp humana sma smilac bi sürü mamaya ulaşabiliyoruz artık bakalım ne olacak eczacı arkadaşa bi diyeyim bakim belki numune getiren olur😂
Canım benim oğlan emmedi başta sütüm gelmemişti. Hastanede Bebelac vermişler kusmus. Aptamil alın dediler. Sonra sütüm geldiyse de çocuk emmedi sonrada kesildi. Mecbur hep mamayla besledim. Evet Aptamil kabız yapıyor. Conformil de kullandım. Ama benim çocuk çiroz gibiydi hiç öyle tombul olmadı. Bunun dışında 2 yaşına kadar hiç hastalanmadi da. Ben biraz aptamile bağlıyorum. Bağışıklık konusunda iyi bence. Şişme konusuna gelince bence yapısal. Benim arkadaş çocuğu sadece anne sütü ile besledi hiç mama vermedi çocuk balon gibi şişti. Anne sütü dönüyormuş meğer. 🙈 Sonra sutu kesince çocuk düzeldi. Ama ben de bu sefer farklı denemeyi düşünüyorum bakalım. Smilac nasılmış☺️

Açıkçası suan alamam canım hem biraz daha gebelik ilerlesin diue bekliyorum hem de esimin şu ara kredi borçları falan yazık tek maaş ile onu zora sokmak istemiyorum yaza dogalgaz masrafı falan olmaz alırız kredi kartı ile falan hayırlısı 🥰
Anneler babalar hediye bişi almıyolarmı hiççç yardım etselerdi size🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️
Bizdede öyle durum var tek çalışınca biraz yavaş yavaş alışverş yapıyorum

Ben doktorum sezeryan istiyorum dedim hiç nedeni bile sormadı tamam öyle kaydediyorum ozman dedi.. 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️
Kuzenim de geçen doğurdu doktor doğumda kesi atıyım mı bak açılmadı fazla demiş, kuzenimde yok hayır demiş, yırtılmış, yırtılınca sanırım daha çok dikiş olmuş , sen bence doktoruna şimdiden sor nasıl düşünüyo onuda öğrenmiş olursun🙏🏻🙏🏻
Evet bu gidişimde sorayım .Yani tavrını öğrenirim. Böyle doğumlar asla normal değil. Ben böyle normal doguma karşıyım. Kızın bebeği mosmor olmuş çıkınca. Ya ölseydi o bebek .Ne diyeceklerdi ?ömrü bu kadarmış mi ?

Evet bu gidişimde sorayım .Yani tavrını öğrenirim. Böyle doğumlar asla normal değil. Ben böyle normal doguma karşıyım. Kızın bebeği mosmor olmuş çıkınca. Ya ölseydi o bebek .Ne diyeceklerdi ?ömrü bu kadarmış mi ?
Ayyyy allah korusunnnnn 🤦🏼‍♀️ Kesinlikle katılıyorumok kötü bişi allah düşmanımın başına vermesin🙏🏻🙏🏻 En baştan doktorla konuşmak önemli 🙏🏻🙏🏻 Ne olursa olsun en başta bebeğin sağlığı önemli

Ay bir de pahalı bunlar insan bilmeden alınca yanlış almaktan korkuyo zaten oto koltuğu ve bebek arabasını nasıl alcaz diye düşünüyorum bari doğru alalım da küçük boy olmasın büyüyünce de kullansın istiyorum 🤭 ama hiç de anlamıyorum hayırlısı bakalım alışverişe başlayacağım zaman gidip bi de mağazalar dan dinlerim onlarda hızlı hızlı karışık anlatıyor 😅😅
Canım yoncambenim yoncambenim anlatmış ya üstü iki parça olanlaedan alırsan hem araba koltuğu olarak hem arabada hem diger kısmını buyuyunce de kullanırsın. Valla ben onlardan kulland çok memnun kaldım ☺️

Kızlar günaydın 🤗 Kızlar ya bebeklere belli bir aya kadar su vermek yasak ya, o sıcaklarda bebişler 1-2 aylıkken nasıl dayanacaklar susuz 😫 Anne sütü onlara su yerine derler ama bilemedim. Tabi ki yasaksa kalkıp verecek değiliz 😁 Ama gerçekten gerekli değil mi 🙄

Temmuz sıcağında doğmuştu ben verirdim çok az. Mideleri ufacık anne sütü alıyorsa pek vermeye gerek yok ama ben bir çay kaşığı verirdim bazen..

Bir de bunu okudum şimdi..

Yenidoğan bebeğe su verilmemelidir. Vücudun anne sütü veya formülündeki besin maddelerini emme yeteneğini etkileyebilir. Ayrıca karnında doyma hissine neden olabilir. Bu da beslenme arzusunu engeller.

Yeni doğan bebeklerde su yolu ile vücuda girebilecek olan zararlı bakterilerden dolayı bebek de ishal, pişik ve ağız içi bakterileri gelişebiliyor. Anne sütünün %70-80 oranında su içerir ve bebeklerin su ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Anne sütü alan bebekler ihtiyacı olan tüm besinleri emzirme yolu ile aldıkları için dışarıdan başka bir şey tüketmelerini gerektirecek herhangi bir neden yoktur.

HANGİ DURUMLARDA SU VERİLMELİDİR?

Bebeğinizin gelişiminde bir sıkıntı yok ve yeteri kadar anne sütü alıyor ise su ihtiyacı bulunmaz ancak bazı özel durumlarda bebeğinize bir miktar su vermeniz gerekebilir. Aşağıda sıraladığımız bazı durumlardan ötürü bebeğinize su vermeniz gerekebilir.

– Bebeğiniz hastaysa
– Mama ile besleniyorsa
– Özel bir durumu varsa
– Ek gıdaya başlamışsa mutlaka su içmesi önerilir.

BEBEKLERE SU NE ZAMAN VERİLMELİDİR?

Bebekler ek gıdaya geçtiğinde artık mutlaka su verilmelidir. Ek gıdaya geçişle birlikte bebeğinizin yediği besinlerin miktarı artacak ve katı gıdalarla beslendikçe sıvı ihtiyacı da artmaya başlayacaktır. Bunun için ek gıdaya geçen bebeğinize su vermeniz gerekir.

NE KADAR SU VERMELİSİNİZ?

Bebeğinize vereceğiniz su miktarı onun yaşına göre değişiklik gösterir. Kg başına 100-150 ml. su vermeniz yeterlidir. Bebeğinizin susuz kaldığını idrarından anlayabilirsiniz. Bebeğinizin bezi günde 5-6 kez ıslanmıyorsa su içimini attırabilirsiniz. 24. aydan sonra 4-5 kere idrar yapması yeterli su tükettiğini gösterir.

Ayrıntılı ultrason için bir tanıdık aracılığıyla şehir hastanesinden randevu aldım. 24 şubatta yaptıracağım inşallah. O tarihte bebeğim 19+5 olacak. Acaba erken mi olur? Randevu aldıktan sorna biraz tedirgin oldum. Siz kaçıncı haftasınızda yaptıracaksınız?

20. Haftadan 23. Haftaya kadar dedi benim doktorum. Sende sor ama bı canım.

Benim kuzenim de benzer bir şey yaşadı. 7-8 saat doğum sancısı çekti. Ameliyathaneye aldılar 1 saat orda geçti. En son doktor geldi sezeryan aliyiruz bebek çıkamadı havasız kaldı diye 🙈 O zaman çok kızmıştım bu ne saçmalık 1 saat njiye ugrasiyorsun o zaman olmuyorsa.

Aslinda bazı firmalar talep edince yolluyordu eskiden. Ben öyle bir kaç bez deneyip kendi bezimde devam etmiştim 🙈
Ben mama kullanmak zorunda kaldım. O zaman Aptamil kullandım hep ama çocuk başka mama asla almadı. Bu sefer baştan farklı denemek istiyorum. Forumda araştırdım yorumları okudum. Smilac aldım bir kutu bakalım ne olacak 😂

Sleepy yeni satışa başladığında benimki ufaktı. Email atınca bedava birkaç adet yolluyorlardı 😁

Gitmiş gitmiş bebek ama orada kalmış. Doktorun adını da soyleyim grubumuzda varsa değiştirsin .zaten vukuatli birisi .Aylin totan
Doktor tahmin edememiş mi ya enteresan , Allah korusun ya. Benim doktorum yetişemedi ebem doğurttu ama öyle güzel doğurttu ki masaj yaptı sürekli yırtılmadı 2. Doğumda çok şükür🙏 İnşallah bu da güzel kolay sağlıklı olur

X