2017 Şubat Anneleri

kizlar geceleri bebisleri yan mi yatıriosunuz yoksa sirt üstü mu?
artik her şeyi tutup agizlarina gotrmeye calisiolar ya bn ilk zamandan beri battaniye örtüyorum ve yanlara sıkıştırıyorum ama son zamanlarda acaba kurtarir da yuzune ceker mi diye dusunmeye basladim siz napiosunuz?
bizim oglanin saclari uzadi baya kestrmekte istemiom..son zamanlarda huy edindi elini arkaya sacina ativerio kulagina falan da atio elini geçen ic kulaginin kenarini cizmis sipa o kadar da gozum ustunde ama. ..elini mesgul etmeye calisyorum hep yumusak cingiragi var ya da bn tutuyorum elini ama yine de vazgecmio huyunda ara ara..

haa bi de bn ilk zamandan beri ince giydiriorum corap üzerine tek alt icine hava durumuna gore kolsuz ya da kollu zibin uzerine de uzun kollu üst. cok soguk olduğunda da yelek giydirdim o kadar. son zamanlarda ellerinin ici ve ayaklari terli gelio bana neden dersiniz?

Günaydin moralim cok bozuk.dun kızımin cisli bezinde kirmizi lekeler gorduk hemen doktoruna gittik. 3 haftada sadece 300 gram almis doktor cok az dedi daha 3. Ay kontolumuze 10 gun vardi.. idrar kulturu istedi bugun yine gidicez bakalim.. cok az ya 300 gram nedir ya
Sadece anne sütü mü veriyosun canım doktorada danis ona göre emzirmeden sonra mama ver bakalım mamayida bitircekmi ona göre doyup doymadigini anlarsın hiç bişey sagligindan önemli değil

Ay boşver gelmesin bir garip yaptı normalde böyle değildim

Takmamak lazım ama içimden canavar çıktı sanki gözüme uyku girmiyor şuan benim de... Sağlıklı olsunlar da kuzum aman hastalanmasınlar onun huysuZluğu bugünü müzü mumla aratır...
Birde sizde duydunuz mu regl Ağrı'sı için evlenince geçer derlerdi, sonra çocuk doğur geçer dediler, iki tane doğurdum hala aynı ağrı menopozda geçecek galiba :):KK43:
Yok canım o külliyen yalan geçtiği falan yok,ayakta duramıyordum ben de

Canım bazen o anlık krizleri ben de yaşıyorum. Sonrası vicdan azabı ...
İki çocuk ,ev ,eş derken kendimizi bile unutuyoruz bu maratonda.
Kendi adıma söyleyeyim , ciddi anlamda çok yoruluyorum.
Bu yorgunluğumun sebebi biraz da benim düzen takıntılı olmam.
Herşeyin 4 4lük olmasa da düzenli olmasını istediğim için daha da yoruyorum kendimi ama elimde değil işte..
Bir de regl olduğun için hiç üzülme. Bak ben 100 gün oldu doğum yapalı hala regl olmadım ama regl öncesi yoğun stresi normal de adet olmam gereken günde yaşadım. Yanı regl olmasa da o öncesinde yaşanan gerginlik ve asabiyeti dibine kadar yaşıyorsun yinede.
Kendine de hiç haksızlık etme..
Bazen ev işinde ,yemekte aksamalar olabilir. Eşler anlayışlı olursa çözülür gider :KK66:

Benim bekarken çok fena regl ağrım olurdu. Evlendikten sonra azaldı,ilk oğlum doğduktan sonra daha da azaldı..

Evet kırmızı lekeler vucudun susuz kaldığının belirtisidir.
Çok geçmiş olsun...

Sağol cnm bugün iyiyim dün öyle esti işte 1 senelik çıktı sanırım gerginlik çok şükür anlayışlıydı eşim :KK43:
Bir sende tutmuş maşallah:KK66:

Yok canım o külliyen yalan geçtiği falan yok,ayakta duramıyordum ben de
Kıyamam senin daha fenaymış bende sinir stres fazla ağrıdan Ağrı'ya bağışıklık kazandım galiba

Kıxlar neredeyse 80 gun oldu ve hala adet olmadım ben aranızda boyle olan var mo?
bende olmadim sanirim. 1 2 damlayi adetten saymadim.
Kızlar bebeklerinizin her yerini yüzüde dahil bebe yağı ile yagliyor musunuz?Kizceler kıllı olmasın sonra benim kızın bıyıkları uzadı yada bana öyle geliyor.
yaglamiyorum.
İki bebekle ugrasiyorum canim, sesim nasil ciksin :KK57: biri 21, digeri 3 aylik :KK57: ev timarhaneden hallice :KK53: sizde ne var ne yok :KK200:
ayni durumdayiz. benimde biri 22aylik biri 3 aylik... 2si bir basliyolar bazen aglamaya :) bugun buyuk oyun oynarken kucuk ona guldu :) destek almadan nasil bakiyorsun. zor valla.
Kızlar rota aşısı yaptırıp yan etki yaşayan var mı ? Biz 2 gün sonra 3 aylık oluyoruz da:KK49: pzt sağlık ocağı kontrolü var gidince yaptırmayı düşünüyorum..
agizdan yapiyorlar. gulucuklerle icti bizimki. yan etki yasamadik.
Kizlar bebegim 87 günlük. sirt üstü yatırdığımda donmeye çalışıyor iki tarafina da oyuncak koyuyorum bi sağa bir sola yonelmeye çalışıyor oyuncaklara ulasmak icin. yuz üstü yatirdigimda da ayaklarini sırayla ceke ceke emekleme hareketleri yapıyor kızım :skandal: sizde hareketlenme durumlari nasıl
Canım aynısını sabah ben yazacaktım yazmadım.. bizde sadece anne sütü içiyoruz.. dediğin gibi gece 1 yada 2 kez emerdi ama 2 gecedir tam 2 saatte bir meme arayıp emmek istiyor. Eli ağzında özellikle baş parmağını yakalayıp cokcokcok ses çıkararak kuvvetlice emiyor. Bende bezine dikkat ettim ama her gece olduğu gibi kocaman şişiyor bezi. Aç olmadığına eminim. Sanırım dönemsel bişey sende böyle anlattığına göre. Büyüme atağı dönemleri olduğunu düşünüyorum.. bir kaç gün sonra düzene girecektir tekrar.. gözlemleyelim bakalım
@Salliala benimkide 2 3 gece aynisini yapti. simdi duzeldi. 3ayligiz bizde.
Canım 12.ci haftanın büyüme atağı olabilir
Her zaman yeten sütün ortada çok olumsuz bir moral bozukluğun yoksa yine yeterlidir :KK66:

Kilo alımı iyi olan bebeklerin gece kaldırılmaları önerilmiyor.:KK66:

Bebekler sadece aşı ile veya o hastalığı geçirerek bağışıklık kazanırlar.
O hastalığı geçirmesindense aşı ile bağışıklık kazanılmasını tercih ederim...

Canım artık reçete ile veriliyormuş aşı.
Eşim önce sağlık ocağında dr.a yazdırmış,sonra rotayı sipariş verdiğimiz eczaneden alıp hemşireye yaptırmış.
Damla şeklinde olduğu için yapıyor sağlık ocakları

Saltuk Buğra da sadece avent naturel biberonu alıyor çok aç olduğunda. Onun dışında ne biberon ne emzik almıyor.
İşimiz var bu bıdıklarla..
asiyi dr yazdiginda recete ile alirken fiyati ne kadar oluyor?

Salliala Salliala canım dün konuşmuştuk uyku olayını, sanırım dediğim gibi atak dönemiydi.. 2 gece üstüste öyle yapmıştı ama bu gece eskisi gibi güzel ve uzun uyudu. Normale döndü yani inşallah..

artik her şeyi tutup agizlarina gotrmeye calisiolar ya bn ilk zamandan beri battaniye örtüyorum ve yanlara sıkıştırıyorum ama son zamanlarda acaba kurtarir da yuzune ceker mi diye dusunmeye basladim siz napiosunuz?
bizim oglanin saclari uzadi baya kestrmekte istemiom..son zamanlarda huy edindi elini arkaya sacina ativerio kulagina falan da atio elini geçen ic kulaginin kenarini cizmis sipa o kadar da gozum ustunde ama. ..elini mesgul etmeye calisyorum hep yumusak cingiragi var ya da bn tutuyorum elini ama yine de vazgecmio huyunda ara ara..

Ben emzirdikten sonra genzine kacar diye korkuyorum yan yatiyirum canim kendi sirt ustu donuyor sonra :) esim sagolsun uykuda bile olsa ben emzirirken uyku arasinda sayikliyor yan yatir diye :-)
Benim oglumda herseyi agzina aliyor ozellikle elini. Yuzu basi falan heep cizik olmus dikkat etsem de uykudan uyaninca sessiz sessiz yapiyor gece bile olsa

Sutum var sukur ama bu ay emerkrn hep memeden kendisini cekiyordu 5 dakka emip geride almiyordu bende doyuyor zannediyordum ama sık emziriyodum. Farkedemedim gercekten

Peki doktorunuz ne önerdi ?

Hayatta hiç bişeye özenmedim ama şuan geceleri saatlerce uyuyan bebeklere ve ayağında biyetde sallamadan koyar koymaz uyuyan bebeklere :KK43:

Canım bebekler şuan daha çok küçükler.
Henüz desteksiz uyumayı bilmiyorlar.
Ben de gündüz uykuları için esneme vebyorgunluk belirtilerini takip ediyorum.
En geç 2 saatte bir uyumak istiyor. O zamanlar yatağa yanına uzanarak emziriyorum iyice dalana kadar sonra kalkıyorum yavaşca.
Yarım saat 45 dk uyuyor bu şekilde. Ama kucağımda filan uyursa o zaman bırakırken uyanıyor benimkide.
Yatarak emzirmeyi denedinmi hiç ?
Gece uykusu da zamanla düzene giriyor..
Şuan bizimki ilk uykusundan 4 saat sonra uyanıyor. Emzir yatır,sonra 3 saat uyuyup uyanıyor. Emiyor ,kaka yapıyor,temizleyip geri emziriyorum ve 1.5-2 saat daha uyuyup uyanıyor.
Yattığım yerden emzirince uyuyor bir tek..

Ben genelde sırtını destekleyip sağa veya sola yatırıyorum. Gece hareketli olmadığı için henüz battaniyesini çekemiyor.
Arada bizimkide kendi saçını tutuyor. Elini de sıkıca kapattığı için hem farkında olmadan saçını çekiyor hem ağlıyor :)))
Bir kaç kereden sonra unuttu o hareketi..

haa bi de bn ilk zamandan beri ince giydiriorum corap üzerine tek alt icine hava durumuna gore kolsuz ya da kollu zibin uzerine de uzun kollu üst. cok soguk olduğunda da yelek giydirdim o kadar. son zamanlarda ellerinin ici ve ayaklari terli gelio bana neden dersiniz?

Evler artık ısınmaya başladı ve hareketlendiler. Hareket ettikçe bizimkininde eli ayağı soğuk ve terli oluyor ki ben hiç üst üste giydirmem.
Askılı çıtçıt ,üzetine penye tulum veya alt üst takım. Tek kat çorap.
Şuana kadar hiç yelek hırka giydirmedim evde..

yaglamiyorum.

ayni durumdayiz. benimde biri 22aylik biri 3 aylik... 2si bir basliyolar bazen aglamaya :) bugun buyuk oyun oynarken kucuk ona guldu :) destek almadan nasil bakiyorsun. zor valla.

Salliala Salliala benimkide 2 3 gece aynisini yapti. simdi duzeldi. 3ayligiz bizde.

Biz 175 verdik reçete ile.
Devlet karşılamıyor bu aşıyı

yaglamiyorum.

Salliala Salliala benimkide 2 3 gece aynisini yapti. simdi duzeldi. 3ayligiz bizde.

Salliala Salliala canım dün konuşmuştuk uyku olayını, sanırım dediğim gibi atak dönemiydi.. 2 gece üstüste öyle yapmıştı ama bu gece eskisi gibi güzel ve uzun uyudu. Normale döndü yani inşallah..
Cok sukur bizim de iki gece surdu bu gece uyumusuz 5e kadar sonra da 8 e kadar cok rahatladım anlatamam

Canim acikcasi kiyafet konusunda benim pek fikrim yok. Oglumu ya cok kalin giydirdim isilik oldu ya da ince giydirdim usuttu. Maalesef beceremiyorum bu isi :KK61::KK61::mad:

Ben emzirdikten sonra genzine kacar diye korkuyorum yan yatiyirum canim kendi sirt ustu donuyor sonra :) esim sagolsun uykuda bile olsa ben emzirirken uyku arasinda sayikliyor yan yatir diye :-)
Benim oglumda herseyi agzina aliyor ozellikle elini. Yuzu basi falan heep cizik olmus dikkat etsem de uykudan uyaninca sessiz sessiz yapiyor gece bile olsa
bn de ilk etapta yan yatiriom eskiden donemiodu smdi bi bakiom sirt üstü dönmüş

Sadece anne sütü mü veriyosun canım doktorada danis ona göre emzirmeden sonra mama ver bakalım mamayida bitircekmi ona göre doyup doymadigini anlarsın hiç bişey sagligindan önemli değil

Evet canim sadece anne sutu. Sutunde var ama saglikli emmiyormus demekki bebek..bebeklerinizi emzirirken iyi gozlemleyin :KK43:

En geç 2 saatte bir uyumak istiyor. O zamanlar yatağa yanına uzanarak emziriyorum iyice dalana kadar sonra kalkıyorum yavaşca.
Yarım saat 45 dk uyuyor bu şekilde. Ama kucağımda filan uyursa o zaman bırakırken uyanıyor benimkide.
Şuan bizimki ilk uykusundan 4 saat sonra uyanıyor. Emzir yatır,sonra 3 saat uyuyup uyanıyor. Emiyor ,kaka yapıyor,temizleyip geri emziriyorum ve 1.5-2 saat daha uyuyup uyanıyor.

Ben genelde sırtını destekleyip sağa veya sola yatırıyorum. Gece hareketli olmadığı için henüz battaniyesini çekemiyor.
Arada bizimkide kendi saçını tutuyor. Elini de sıkıca kapattığı için hem farkında olmadan saçını çekiyor hem ağlıyor :)))

Evler artık ısınmaya başladı ve hareketlendiler. Hareket ettikçe bizimkininde eli ayağı soğuk ve terli oluyor ki ben hiç üst üste giydirmem.

bugun tahlilleri cikacak be diyecek bakalim

Birde öyle deneyeyim canım ayağımda sallıyorum yatağa koyar koymaz uyanıyor ama yatarak emziririm de bizimkinin gazını çıkarmadan yatırırsam 2 dakka sonra kıvranmaya inlemeyr başlıyor

Bu eloş bugün beni çoookk yordu :KK43: ne uyuyo ne yatıyo ne kucakta mızmızlanması bitiyo, memeyle dövüşüyo, dövüşmediği zamanda hiçççç bırakmıyo... ayyyy şiştimmmm... büyüme atağı mıdır her neyse normale dönsün başlarım böyle atağa... valla sinirlerim bozuldu.. şimdide saatlerdir emiyo ki uyusun , memede uyuyo ama emmeyi de bırakmıyo.. totosuna bi tane şaplatiyim mi ne dersiniz? Ya da seni Saltuk Buğra ya vermicem mi desem?? Dünür? TuRuNCu TuRuNCu ne dersin? Şaka bi yana başım inanılmaz ağrıyo çoook gerginim artık dizlerim titriyo sinirim o kadar bozuldu.. ne zaman uyuyacak acaba :KK43:
Al bendende o kadar cook sinirlerim bozukkk artikkkk.Eskiden kendine vakit ayıran makyaj yapan,dışarı çıkan biri iken simdi eve kapanıp kalan mız mız her dk oturduğu yerden kalkamayan sürekli meme açık
Eskiden uyuyan çocuğum gitti aşıdan sonra ağlak her dk mız mız bütün gün kucakta yada memede olan çocuk geldi.BUNALDIMMMM artik.2 cocukta olur diyenlere selam gönderiyorum artik....

X