2014 Aralık Anneleri

doktora gittik bir haftalık belirsiz bekleyişten sonra yavaş atan kalbi durmuş tamamen bebeğimin.. kürtajla alınması lazım dedi doktor. Allah yavrularınızı size bağışlasın. bana yine nasip değilmiş.. çok üzgünüm ama hayırlısı böyleymiş...

canım rabbim hayırlısını versin çok üzüldüm :KK43:

canım bende bebeği öğrenmek için kan verdiğimde aldılar o zaman ;
fe , uıbc , glu , alt , ast , tdbk , ft4 ,tsh, b12 ve kan değerlerime bakıldı

doğum doktoruma gittiğimde birde bu testleri istedi ;
HBSAG , ANTİ HIV , ANTİ HCV , RUSELLO IGG , VDRL , TİT , İNDİREKT COOMLG

istedi canım o yüzden arkadaşlara sordum onlarda yaptırdılar mı bunları diye

Ya bana hicbirseye bakmadilar yaa nasil bir ülke burasi ya hayret birsey birde almanya dersiniz degerleromde problem olsa komsenin ilgilendigi yok :KK43:(

Ya bana hicbirseye bakmadilar yaa nasil bir ülke burasi ya hayret birsey birde almanya dersiniz degerleromde problem olsa komsenin ilgilendigi yok :KK43:(

bilmiyorum ki gerçekten anormal neden kontrol etmiyorlar acaba :KK43: insan merakta kalır keşke türk doktor olsa en azından merakını giderir insan rabbim kolaylık ve sağlık versin annesi inşallah çok sağlıklıdır ve gerek yoktur testlere

canım bende bebeği öğrenmek için kan verdiğimde aldılar o zaman ;
fe , uıbc , glu , alt , ast , tdbk , ft4 ,tsh, b12 ve kan değerlerime bakıldı

doğum doktoruma gittiğimde birde bu testleri istedi ;
HBSAG , ANTİ HIV , ANTİ HCV , RUSELLO IGG , VDRL , TİT , İNDİREKT COOMLG

istedi canım o yüzden arkadaşlara sordum onlarda yaptırdılar mı bunları diye

Ben hepsini yaptirdim canim idrarda bakti ama 1 defa bakti sonrasinda hic bakmadi kadin dogumcum tshim icin baska bolume gidiyorum zaten onun disindakiler normal cikmisti

doktora gittik bir haftalık belirsiz bekleyişten sonra yavaş atan kalbi durmuş tamamen bebeğimin.. kürtajla alınması lazım dedi doktor. Allah yavrularınızı size bağışlasın. bana yine nasip değilmiş.. çok üzgünüm ama hayırlısı böyleymiş...

Benim de ileri hafta bir gebelik kaybım olmuştu. Hislerini anlayabiliyorum. Allah sabır ve güç versin. Bundan sonraki hamileliğin inşallah çok sağlıklı olur.

bilmiyorum ki gerçekten anormal neden kontrol etmiyorlar acaba :KK43: insan merakta kalır keşke türk doktor olsa en azından merakını giderir insan rabbim kolaylık ve sağlık versin annesi inşallah çok sağlıklıdır ve gerek yoktur testlere

Insallah canim ya

Ben hepsini yaptirdim canim idrarda bakti ama 1 defa bakti sonrasinda hic bakmadi kadin dogumcum tshim icin baska bolume gidiyorum zaten onun disindakiler normal cikmisti

HBSAG , ANTİ HIV , ANTİ HCV , RUSELLO IGG , VDRL , TİT , İNDİREKT COOMLG canım şimdi bu testler eksik dedi ya acaba hangileri idrarda bakılanlar :)
isimleri tanıdık geliyor mu ? yardım eder misin :)

bizim ilk olunca belki daha çok takip ediyordur birde kan uyuşmazlığımız var ondan da olabilir mi ? acaba rabbim sağlıkla bağışlasın görmüşsün kuzunu :)

Belki ben de 6. haftada gitseydim, beni de çağıracaktı 9. haftada. Ben zaten geç gittim belki o yüzdendir hayatım.. Kan uyuşmazlığı sorun çıkaran bir durum değil sanmıyorum.. Amin canımm hepimizin yavrusunu.. :nazar:

Hakikaten hayret bişey yani.. En azından bir kan-idrar bakılması lazım.. Açlık kan şekeri çok önemli.. Nasıl atlıyorlar bu durumları.. Belki de 3 ay dolunca isterler, gebelik süresince mi yapılmıyor acaba?

arkadaşlar birşey soracağım size. ben ilk keseyi görmeye gittiğimde istedi dr um bütün testleri kan idar toksoplazma rubella vs vs. ondan sonra kalp atışını duymaya gittik. en son da 13. haftaya randevu verdi. başkaca test falan istemedi. yazılanları okuyunca bazı arkadaşlardan test istendiğini anladım da. benden neden istememiş olabilir. gerekli mi acaba??

HBSAG , ANTİ HIV , ANTİ HCV , RUSELLO IGG , VDRL , TİT , İNDİREKT COOMLG canım şimdi bu testler eksik dedi ya acaba hangileri idrarda bakılanlar :)

Tit olan idrar canim onu biliyorum.indirekt olandan emin degilim ama idrarsa tek ornekten bakiliyo zaten. gerisi kan hepatit markerlerin onlar

Canım beni doktor 9. Haftada çağırdı yine bi çok kan testi istedi sizde yaptırdınız mı bu zamana kadar yaptırdıysnız hangi testleri

Ya Settar

Benden tam kan sayımı istemişti doktorum, bir de idrar tahlili. toxoplazma, rubella, elisa, hormon testleri vs.. özellikle toxoplazma ve rubellayı istiyorlar diye biliyorum :44:

canım çok üzüldüm geçmiş olsun. ama demek ki sağlıklı değilmiş öyle düşün. en yakın zamanda tekrar hamile kalman dileğiyle..

Belki ben de 6. haftada gitseydim, beni de çağıracaktı 9. haftada. Ben zaten geç gittim belki o yüzdendir hayatım.. Kan uyuşmazlığı sorun çıkaran bir durum değil sanmıyorum.. Amin canımm hepimizin yavrusunu..

Ben ilk muayeme 4+5 te ikinciye 6+3 te gittim yarin 9+3 te tekrar gidicem bana doktorum tiroid hastasi oldugun icin seni kontrol etmemiz lazim o yuzden sik sik cagiricam dedi

HBSAG : hepatit b imiş

ANTİ HIV : aıds miş

ANTİ HCV : hepatit c imiş

RUBELLO IGG : kızamıkcık hastalığı içinmiş

VDRL : Sifilis varlığı ölçüyorlarmış

TİT : Tam idrar tahlili demekmiş

İNDİREKT COOMLG : kan uyuşmazlığı olanlara yapılıyormuş hem kendim hem merak edenler için :)

Benden tam kan sayımı istemişti doktorum, bir de idrar tahlili. toxoplazma, rubella, elisa, hormon testleri vs.. özellikle toxoplazma ve rubellayı istiyorlar diye biliyorum :44:

tamam canım teşekkür ederim ben daha önce bakmamıştım nette buldum hangi haftada hangisi yapılıyor okuyum size de yapıştırayım :)

GEBELİKTE YAPILAN TESTLER

6-8 Hafta

En sık tahlillerin istendiği dönemdir. Bu dönemde anne adayları, daha önceden bildikleri veya bilmedikleri hastalıklar açışından kontrolden geçirilirler.

Ultrasonda düzgün gebelik kesesi içinde kalp atım hızı 100 ün üzerinde olan emriyo ve embriyoyu besleyen keseyi (yolk sac) görmek mümkündür.
Kan grubu, tam kan sayımı, kan biyokimyası, tam idrar tahlili, gerekirse idrar kültürü -antibiyogram, kanama profili,Hepatit B, Hepatit C, AIDS taraması
TORCH taraması:Toksoklasma, Rubella (Kızamıkcık), Cmv (Sitomegalavirüs), Herpes Tip2 enfeksiyonları lg M ve lg G antikorları taranır. Bu tür enfeksiyonlar gebelik harici dönemlerde geçirildiğinde herhangi bir problem oluşturmazken gebeliğin özellikle ilk üç ayında geçirildiğinde bebekte hastalıgın olduğu zamana baglı bebeğin gelişimini etkileyen bir takım sorunlara yol acabilir.

10-13 hafta

Ense kalınlığı ölçümü (Nuchal Translucengy,NT): Bu haftalar arasında fetusun anatomik organları ve büyüklüğü ultrasonla değerlendirilir. Ense pilisinin kalınlığı, Trizomi 21 (Down sendromu,Mongolizim), Trizomi 18 gibi kromozom bozukluklarında ve bebeğin özellikle kalp gibi bazı organlarının problemlerinde artar. Bu artışın sonucu bebeğin ense bölgesindeki su birikimidir. Ayni zamanda anne kanındaki Papp-a ve b-HCG değerleri de ölcülerek, kombine test yapılır. Tüm değerler bilgisayarda değerlendirilip, trisomi olasılıkları hesaplanır. Değerlendirim sonuclarına göre doktorunuz önerilerde bulunur.

16-18 Hafta

I.Trimester tarama testi(ikili test,double test) sonucuna göre gerekirse amniosentez önerilir ve yapılır.
Ultrason (anormali taraması )fetus bir bütün olarak anomali taraması acısından değerlendirilir
II.Trimestir tarama testi (üçlü test,triple test)(dörtlü test)

22-24 Hafta

Ultrasonla anomali taraması icin 2. Duzey ayrintılı USG muayenesi yapılmalı ve servikal (rahim ağzı ) uzunluk ve şekli ölçülmelidir..Bebek özellikle kalp, beyin ve diğer iç organlar açısından değerlendirilir. Herhangi bir anomali, yada organda bozukluk varsa ve bu doğumdan önce bilinirse, bize doğumun şekli ve doğum sonrası bebeğe yapilacak cerrahi girisimler icin kolaylik saglar. Bebek olumlerini ve ailedeki aniruhsal soklari onler.

24-28 Hafta

Tam kan sayımı
Tam idrar tetkiki
50 gram glukoz tarama testi
28.haftada indirekt Coombs Testi ( kan uyuşmazliğı olanlarda)
32 Hafta

Genel ultrason değerlendirmeleri fetüsün gelişimi, iç organların ayrıntılı olarak değerlendirilir. Ayrıca amniyon sıvısı, bebeğin duruş şekli, plasentanın yeri ve görüntüsü, bebeğin rahim içindeki akif hareketleri incelenir.

34 Hafta

Genel ultrason değerlendirmeleri: 32.haftada ki işlemler tekrarlanır. Riskli durumların varlığında Doppler ultrasonografi ve NST gibi ek tetkikler istenebilir.

36 Hafta

Genel ultrason değerlendirmelerı: özellikle bebeğin duruşu, amnios sıvısı, plasentanın görünümü ve bebeğin aktif hareketleri incelenir.

38 Hafta

Ultrason
NST(Non-Stres-Test): Kardiyotokografı (kardiyo=kalp,toko=rahim kasılması) veya kısaca 'toko'adı verilen cihazla bebeğin kalp atışlarının seyrini, bebek hareketleriyle ve varsa kasılmalarda olan ilişkisini temel olarak bebeğin iyilik halini değerlendiren bir testtir. Doğum esnasında da aynı amaçlarla kullanılır.
Kan biyokimyası, Tam kan sayımı, Tam kan syımı, Tam idrar Tahlileri, Hbs Ag, Anti Hbs, HCV, HIV gerekirse TORCH testleri tetkikleri tekrarı.

39-42 Hafta

Ultrason
NST
Doğum belirtileri konusunda bilgilendirme, doğum yöntemine karar verme Sağlam ve sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olmak için gebelik takipleri sırasında bilimsel veriler ışığında bazı incemeler gereklidir. Bu incemelerin amacı olası bir problemi mümkün olan en erken dönemde fark ederek önlem olmak ve eğer olanaklı ise tedavi etmektir. Ama herşeye rağmen saptanamayan bozukluklar çok düşük olsa da belli oranda olabilmektedir.

11-14 Hafta

11-14 hafta testiolarak da bilinen ilk trimester tarama testi down sendromu ve trizomi 18 adı verilen kromozomal anomaliye sahip bebekleri gebeliğin çok erken dönemlerinde saptamaya yönelik bir tarama testidir. Tarama testleri tanı koydurmaz. Sadece hastalık açısından yüksek risk altındakı bebekleri işaret eder ve bu bebeklerde kesin tanıya götüren tanısal testlerin yapılmasını sağlar. Bir başka deyişle testin yüksek risk göstermesi bebekte anomali oldugunu kanıtı olmadıgı gıbı,riskin düşük cıkması da bebegın tamamen saglıklı oldugunu garantı etmez.11-14 testi temel olarak 2 ayrı incelemenin bır arada degerlendırılmesıyle yapılır.Bunlar bebegın ensesının arkasında bulunan sıvı kısmın kalınlıgının ultrason ile ölcülmesi (fetal ense kalınlıgı)ve anneden alınan kan örnegınde gebelık hormonu Bette_hcg nin serbest kısmının (fee beta -hcg)ve PAP-A gebelige özgü plazma proteini-A, pregnancy associted plasma protein-A adı verilen bir diger proteninin ölcülmesidir.
Üçlü test olarak adlandırılan inceleme Down Sendromu trizomi 21,nöral tüp defekti ve trizomi 18 adı verılen genetık hastalıgın bebekte olma olasılıgını saptayan bır kan incelemesidır.Anne adayından alınan kan örnegınde 3 degişik maddenin incelemesi yapılır.

Bunlar;

Beta _hCg
Aifa -feto protein (AFP)
Estriol(E3) dir
Alınan kan örneğinde yapılan inceleme ile elde edilen düzeyler daha sonra bilgisayar yardımıyla işlenir. Bu aşamada kandaki maddelerin düzeyini direkt olarak etkileyebilecek olan sigara kullanımı, kilosu ve boyu gibi değişkenlerde hesaba katılır. Kanda ölçümü yapılan maddelerın düzeyini etkliyebilecek olan en önemlı degişken incelemenin yapıldıgı tarihteki gebelik haftasıdır. Bu nedenle gebelik yaşini yani son adet tarihini dogru bilmek son derece önemlidir.Test degerlendirilirken dikkate alınan diger noktalar ise hastalıkların görülme riskini direkt etkileyebilecek olan anne adayının yaşi ve daha önceden binlerce anne adayından elde edilen verilerin işigında normal degerlerın alt ve üst sınırları belirlenmiştir.Bu sınırlar belirlenirken kolaylık sağlaması açısından ortalamanın katları olark birimlendirirler. MoM Değeri inceleme yapılan kişideki değeri normal olan olan popülasyonun ortalamasından ne kadar sapma olduğunu belirler. Down sendromu için kabul edilen sınır 1:280 dir. Riskin daha yüksek çıkması durumunda (örnegın 1/100 Ya da 1/40) ileri tetkik olan amniyosentez önerilir.

Gebelik,diyabet (şeker hastalığı) oluşma riskini arttıran bir durumdur. Bu yüzden anne adayları 24-28. gebelik haftaları arasında şeker yükleme testine tabi tutulurlar. Bu amaçla anne adayının risk faktörlerıne göre 50 gr glikoz ile (GTT) yükleme yapılır. 50 g glikoz içiminden 1 saat sonra kan şekeri düzeyı ölcülür. Hasta test süresince istirahat etmemeli , oturmamalı, sigara içmemeli, gıda almamalıdır. Mümkünse normal günlük aktivesine devam etmelidir.

Son düzenleme:
Tit olan idrar canim onu biliyorum.indirekt olandan emin degilim ama idrarsa tek ornekten bakiliyo zaten. gerisi kan hepatit markerlerin onlar

tamam canım bende baktım netten sonra arştırmadan sorduğum için utandım :) şimdi öğrendim teşekkür ederim yardımlarınız için

Benımde arada olyuor canım bulantım 6+4 te gıttıgınde karından gordu ve kalp atısını duydu demı canım

duymadım gördük canım çünkü ben idrarımı tutamadım ne yazık ki :KK43: o yüzden tam net değiildi baktık kalbi atıyor şükür bi dahakine dinleriz dedik :)

arkadaşlar birşey soracağım size. ben ilk keseyi görmeye gittiğimde istedi dr um bütün testleri kan idar toksoplazma rubella vs vs. ondan sonra kalp atışını duymaya gittik. en son da 13. haftaya randevu verdi. başkaca test falan istemedi. yazılanları okuyunca bazı arkadaşlardan test istendiğini anladım da. benden neden istememiş olabilir. gerekli mi acaba??

Tamam işte canımcım aynı hesaba geliyor.. Bazılarında doktor kalp atışlarını duyduktan sonra istemiş, bazılarında keseyi görünce istemiş. Testler aynı testler fark yok yani rahat ol. Beni de 13. hafta çağırdı bu testlerle beraber..

Ben ilk muayeme 4+5 te ikinciye 6+3 te gittim yarin 9+3 te tekrar gidicem bana doktorum tiroid hastasi oldugun icin seni kontrol etmemiz lazim o yuzden sik sik cagiricam dedi

İşte vardır bi bildikleri aynen..

X