2014-2015 geLinLerii.. buyrun sohbete :)

Yok canim esimin ismi o .
Kisaltilmis hali.

Soy isimlerimiz 2 tane oluyor. babamizin ismini aliyoruz,birde bir soy isim daha var tum.sulalede oluyor

Hmm eşinin ismi Türkçe değil mi yani canım

Ayaz ın iki tane mi soy ismi oluyor yani ay ben anlamadım evlenince mi iki soy isminiz oluyor

Hamileyken emziriyorum diye karnımdaki bebeğimin kul hakkına giriyormuşum bugün öyle dedi birisi :)

Ah ah keşke toplumumuz kul hakkına gerçekten riayet eden br toplum olsa küçücük kızımın emmesine kafayı takmak yerine :)

Hmm eşinin ismi Türkçe değil mi yani canım

Ayaz ın iki tane mi soy ismi oluyor yani ay ben anlamadım evlenince mi iki soy isminiz oluyor

Yok turk ismi canim ama oyle isimleri kisaltma hevesi var burda genclerde.. misal fatmaya fato diye isim takariz,nergiz= neri.. oyle sacma bisi :KK48:
Evet 2 tane , biri esimin adi, digeri sulaleden gelen soy isim

Bu arada neden kul hakkina giriyomusunki.. yavrun emiyor yani onu emzirmen kadar dogal ne olabilirki..
Digeri daha dogmadi sonucta, ve bildigim.kadariyla bebek icin sut son aylarda olusmaya baslamiyormuydu.
Allah bilir orasini bosver takilip uzulme.. keske herkes bi donup once kendi derdine baksa, baskasina camur atip.kacmak herkesin oyle kolayina gidiyor ki.. :KK14:

Yok turk ismi canim ama oyle isimleri kisaltma hevesi var burda genclerde.. misal fatmaya fato diye isim takariz,nergiz= neri.. oyle sacma bisi :KK48:

Bu arada neden kul hakkina giriyomusunki.. yavrun emiyor yani onu emzirmen kadar dogal ne olabilirki..
Digeri daha dogmadi sonucta, ve bildigim.kadariyla bebek icin sut son aylarda olusmaya baslamiyormuydu.
Allah bilir orasini bosver takilip uzulme.. keske herkes bi donup once kendi derdine baksa, baskasina camur atip.kacmak herkesin oyle kolayina gidiyor ki.. :KK14:

Eheh canım işte artık bebeğim büyüyünce bi helallik isterim ondan ahahah :KK70:

Aa soy isim olarak eşinim adını mı alıyor kadınlar çok ilginç ya da ben hala anlamadım sizin sistemi :KK70: bana isimleri soyisimleri uydurarak bir örnek versene :KK70:

Hamileyken emziriyorum diye karnımdaki bebeğimin kul hakkına giriyormuşum bugün öyle dedi birisi :)

Ah ah keşke toplumumuz kul hakkına gerçekten riayet eden br toplum olsa küçücük kızımın emmesine kafayı takmak yerine :)
Cahillere laf yetstrmek cok zor ya hic takma kafana son aylarda emzrmeyi birakirsin zaten ilk sutu o alsin diye hiv bi sorun olmaz

Ya cok ilginc :KK70: ayaz smdi iki dil birden ogreniyo demi

Mutella Mutella nasilsin cnm :KK68:
hazirliklar basladi mi az cok :)

PembeLokum PembeLokum haha aynen :) ilknurun dedigi gibi sin aylarda birakirsin olur biter yani.. ne hevesli su millet laf etmeye, sana ne ,kime ne yani.. :KK14:

soyle ornek vereyim misal babamin ismi Ahmet olsa, esimin sulalesindeki soy isim Hikmet olsa:
Tutku Ahmed Hikmet diye oluyor, evlenince 3.isim degisiyor sadece babayla olan soy ad kaliyor :) anlatabilmisimir umarim yine karisik oldu :KK53:

I ilknurrr22 sorma ya 2 dil ama simdiden akli karisiyor..
Bir turkce,bir bulgarca.. bir yandn buranin dilini iyi ogrensin istiyorum sonra okulda malesef cok zor oluyor, bir yandan simdiden kafasini karistirmak istemiyorum ..
3,5 laf atiyorum arada ortaya az cok bazi krlimeleri biliyor ama bakalim.
Buranin diliyle tavsan dedi mesela ilk "zayçe" diye.bayada zor soylemesi nasil soyledi sastim :)

Bu arada ana okuluna ne gec baslaniyormus orda , burda 2 yas sonrasi krese gonderiyorsun, 3 yasinda ana okuluna basliyor.
Bizimki bu yil eylulde krese baslamali mesela ama bakalim arada gonderirim belki ortama alissin diye yoksa kucuk daha kiyamiyorum :/

PembeLokum PembeLokum haha aynen :) ilknurun dedigi gibi sin aylarda birakirsin olur biter yani.. ne hevesli su millet laf etmeye, sana ne ,kime ne yani.. :KK14:

soyle ornek vereyim misal babamin ismi Ahmet olsa, esimin sulalesindeki soy isim Hikmet olsa:
Tutku Ahmed Hikmet diye oluyor, evlenince 3.isim degisiyor sadece babayla olan soy ad kaliyor :) anlatabilmisimir umarim yine karisik oldu :KK53:

Bir turkce,bir bulgarca.. bir yandn buranin dilini iyi ogrensin istiyorum sonra okulda malesef cok zor oluyor, bir yandan simdiden kafasini karistirmak istemiyorum ..
Buranin diliyle tavsan dedi mesela ilk "zayçe" diye.bayada zor soylemesi nasil soyledi sastim :)

Bu arada ana okuluna ne gec baslaniyormus orda , burda 2 yas sonrasi krese gonderiyorsun, 3 yasinda ana okuluna basliyor.
Bizimki bu yil eylulde krese baslamali mesela ama bakalim arada gonderirim belki ortama alissin diye yoksa kucuk daha kiyamiyorum :/

Anladım anladım peki erkeklerde nasıl oluyor eşin de misal kendi adı+babasının soyadı+sülale soyadı mı alıyor çocuklarda nasıl oluyor :)

Bekarken de mi soyadın babanın adıydı yani tutku ahmet miydi (misal) bekarken

Benim bu soyadı muhabbwti btmez yandın :KK70:

Anladım anladım peki erkeklerde nasıl oluyor eşin de misal kendi adı+babasının soyadı+sülale soyadı mı alıyor çocuklarda nasıl oluyor :)

Bekarken de mi soyadın babanın adıydı yani tutku ahmet miydi (misal) bekarken

Benim bu soyadı muhabbwti btmez yandın :KK70:

Haha bilirim senin soyad takintini :KK48:

Bekarken babamin sulalesinin adiylandim
Tutku Ahmed Hasan gibi
Evlenince esimin sulalrsinin soyadini aldim
Tutku Ahmed Hikmet oldu.

Cocuklardada oyle misal esimin ismi Ali olsa : Ayaz Ali Hikmet oluyor
Baba adini aliyor,birde sulaleyinkini

Artik kiz cocuklaer evlenince erkegin soyadini aliyor iste,erkeklerde bisi degimiyor

Kisaca

Kendi ismin+babanin ismi+ sulalenin ismi /bu tum sulalede ayni oluyor kuzen,hala,coluk,cocuk herkes sulalede ayni soy adi tasiyor, birtek baba adi farkli iste herkesin/

tutkku tutkku şükür anladım sağol cnm ilginçmiş ama güzel bir sistem

Bizde de biliyorsundur evlenirken kadınlar artık hem kendi soyismini hem de eşinin soyismini kullanabiliyor benim öyle mesela ama çocuklar sadece babanın soyismini alıyor

tutkku tutkku şükür anladım sağol cnm ilginçmiş ama güzel bir sistem

Bizde de biliyorsundur evlenirken kadınlar artık hem kendi soyismini hem de eşinin soyismini kullanabiliyor benim öyle mesela ama çocuklar sadece babanın soyismini alıyor

Evet biliyorum orayi, hatta bir ara oraya goc etmeye calismistik,soyadimiz bile hazirdi ama nasip degilmis :)
Ne yillardi bi duygulandim :) bir ara anlatmistim galiba vize verilmiyodu, kacak olarak oraya gelmeye calismistik falan .. bence ben o yillarin korkusunu simdi.cekiyorum .. cocukluktaki korkular ilerde psikolojk olarak etkiliyor ya :KK14:

Ya benim takip ettgim bi youtuber var hollandada yasiyo 2 cocugu var hem flemenkce konusuyo cocuklar hemde turkce o.kadar guzel konuşuyorlar ki biri 2 biri 4.
Yasinda sizin orda cok erken baslaniyoms cidden calsms olsaydm bende 2 yasinda verebilrdm krese ama gerek yok bence cok kucuk

X