2009 Kasm Anneleri

krispicim bu arad dr m bana azar azar ama sık sık yemek yememi söyledi sende böyle yap istersen

:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:
kızlar herkese günaydın bu arada bu nazarlıklar hepimizin olsun allah hepimize sağlıklı güzel bir hamilelik nasip etsin güne güzel başlayalım günümüz güzel olsun öyle değilmi hep mutlu olalım moralimizi yüksek tutalım herşey mis kokulu bebişlerimiz için.:CüvCüv:

kızlar 2 saattir okuyorum herşeyi birbirine karıştırdım.... midem ağzımda gene...her sabah bembeyaz suratla kalkıp güne başlıyorum..allah aşkına benim niye midem bulanmıyo demeyinn...bence allahın sevgili kullarısınız...aklım hep burda ama giremiyorum...sizleri çok merak ediyorum...
yeni arkadaşlar hoşgeldiniz...keseyi görenler gözünüz aydın....
esterya cankuşum nolur üzülme...bol bol dua et...bebişin onu ne kadar çok istediğini eminim hissediyodur ve sana sımsıkı tutunacaktır...
beratefe durdun durdun heyecan yaptın kopardın beni...bunca zaman nasıl bekledin allah seni ıslah etsin...
mavişim kim görmüyo seni söyle döveyim :)))
benim birazdan annem gelicek ... ev aldı başını gidiyo... benim koca çile bülbülüm çile diye şarkı söyleye söyleye iş yapıyo...helak oldu garibim....alışık diil tabi neye uğradığını şaşırdı...aman iş yapıyo dediğime bakmayın bi yemek hazırlıyo o kadar...o bile zor geldi ::))))))))
kızlar hepinizi çok seviyorum...desteğiniz için çoook teşekkürler...........

canım benimde bel ağrım oluyo ama çok şükür henüz şiddetli şekilde değil bende mide bulantıları falan başlamadı ama sabahları çok erken kalkıyorum işe gitmek için bu nedenlede benim canımda hiçbirşey yemek istemiyo ama aklıma bebişim geliyo ve yumurtamı sütümü peynirimi portakal suyumu zorlada olsa yiyorum.herşey bebişlerimiz için unutma:CüvCüv:

krispicim bu arad dr m bana azar azar ama sık sık yemek yememi söyledi sende böyle yap istersen

hımmm ayy evet çalışanlar için hamilelik dönemi çok zor ahh canım bir çatal bile peynir istemiyo canım ama mecburen az da olsa yiyecem çok sağol canım sanada kolay gelsin
seninki kaç haftalık

kızlar daha önce de sordum kimse cvp vermedi...bebiş takvimlerini nasıl yapıyosunuz ????

slm yeni gelen arkadaşlar hoşgeldiniz diyorum kimse bana birşey yazmamış ama yahu o kadar yazıyorum neredeyse tüm gün buradayım sanki boş konuşmuşum gibi 10 kişiden bile alındtı yapılıp gerekirse 2 kelime bile yazılıyor ama biz atlanıyoruz nasıl iştir anlamadım ..demekki neysmiş herkesten beklemiyecekmişsin.. bertaefe ilk gebeligin gibi heyeceanlanman norlam sonuçta başka bir gebelik bu ve çevrede senin sevenlerin tabii ki heyecan olacak cnm ya ne güzel benim kayınvalidemde böyle yakındır annemse kartanesi gibi uzakta yalnız degilsin bacım benimkide başka şehirde ve görüşemedik henüz.. esteryacım doktorun ne dedi görünmemesi hakkında hemen görünmüor bebk diye biliyorum bak kese 1 santim diyorsun ki kesenin içinde bebk hemen farkedilmeyebilir malum çok küçük henüz..kalp atışında görülüyormu bilmiyorum..doktorunla açık açık konuştunmu..

aaa mavişim neden böle yapıon bakem sen :mymeka:
valla bi giriyoz iki-üç sayfa oku oku arada kaçıyo yani kimsenin sana gıcıklığı yoktur herhal lülülülülülü ben bakıyom genelde herkese yazmaya çalışıyom ama daha topicimiz çok yeni zamanla kanki olcaz kaydirigubbakcemile
kafaya takma canım ya aynı şey benimde başıma geliyor üzülmüştüm başta yoksa görünmezmi oldum diye :) sonra dedim boşver öyle herşeye üzülüp durma hayırlısı :)
şu anda ihtiyacımız olan tek şey moral bebişlerimiz etkileniyor her düşündüğümüzden a.s.
sen niye üzüldün allah canını almıyaa üzülcek şey mi yok aaa :mymeka:
arkadaşlar hepinize merhaba bende bugün doktora gideceğim hamile olduğumu dün akşam öğrendim.çok heyecanlıyım.kan testine göre henüz iki haftalık sat 13 şubat.sizce görünürmü..........
hoşgeldin canım hayırlı olsuun
kan testine güvenme benim de orda 2-3 haftalık çıkmıştı dr. a gittim 5 hafta 5 gün dedi, sat 13 şubatsa seninde 4+4 olmalı
bebiş görünmez belki kese bilem görünmez ultrasondan :sm_confused: çok küçük çünküü
istersen bir hafta daha bekle
offffffffff yaaaaaaaaaaaa gecmedi zaman bugün 10 dk sonra cıkıyorum kızlar 1 saatde anca gideriz. bol bol su içmem gerek utrasonda rahat görünsün bebeşimmmm
oğlum sabahdan beridir 10 ,sefer aradı hadi gelin hadi gelin..... cocuk çatlıyacak meraktan ama akaşm anlattım şimdi hiç belli olmayacak sadece siyah görünecek dedim niye siyah yoksa odamı beşiktaşlı dedi eşimle koptuk yaaaaaaaa kuşummmmm benim yaaaa
ay yerim ben o efeyi yaaa hadi hadi koş git de gel haberini bekliyoz delikafadulden

herkese günaydın kızlar sabah baş ağrısıyla uyandım hafiftende midem bulanıyor canım yemek yemek istemiyor ama yemek zıorundayım benim hala adet olacakmışım gibi başım ,karnım
belim çok ağrıyor özellikle belim kopacak nerdeysde helede ayakta kalırsam sizin ağrıyormu kızlar
canım bende de ayakta durunca oluyor bel ağrısı
canım benimde bel ağrım oluyo ama çok şükür henüz şiddetli şekilde değil bende mide bulantıları falan başlamadı ama sabahları çok erken kalkıyorum işe gitmek için bu nedenlede benim canımda hiçbirşey yemek istemiyo ama aklıma bebişim geliyo ve yumurtamı sütümü peynirimi portakal suyumu zorlada olsa yiyorum.herşey bebişlerimiz için unutma:CüvCüv:
yaa ne güzel sabahları kahvaltı yapıyoon yumurta falan
ben sütümü gece yatarken içiyorum sabah kahvaltıyı işyerinde kendi yaptığım poğaçalarla yapıyom ama yumurta haftasonlarına kalıyo sadece :sm_confused:
bu arada mayalı gıdalar yemek de hamileler için çok faydalıymış kızlaar

:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:
kızlar herkese günaydın bu arada bu nazarlıklar hepimizin olsun allah hepimize sağlıklı güzel bir hamilelik nasip etsin güne güzel başlayalım günümüz güzel olsun öyle değilmi hep mutlu olalım moralimizi yüksek tutalım herşey mis kokulu bebişlerimiz için.:CüvCüv:

amin canımm a.s.

kızlar 2 saattir okuyorum herşeyi birbirine karıştırdım.... midem ağzımda gene...her sabah bembeyaz suratla kalkıp güne başlıyorum..allah aşkına benim niye midem bulanmıyo demeyinn...bence allahın sevgili kullarısınız...aklım hep burda ama giremiyorum...sizleri çok merak ediyorum...
yeni arkadaşlar hoşgeldiniz...keseyi görenler gözünüz aydın....
esterya cankuşum nolur üzülme...bol bol dua et...bebişin onu ne kadar çok istediğini eminim hissediyodur ve sana sımsıkı tutunacaktır...
beratefe durdun durdun heyecan yaptın kopardın beni...bunca zaman nasıl bekledin allah seni ıslah etsin...
mavişim kim görmüyo seni söyle döveyim :)))
benim birazdan annem gelicek ... ev aldı başını gidiyo... benim koca çile bülbülüm çile diye şarkı söyleye söyleye iş yapıyo...helak oldu garibim....alışık diil tabi neye uğradığını şaşırdı...aman iş yapıyo dediğime bakmayın bi yemek hazırlıyo o kadar...o bile zor geldi ::))))))))
kızlar hepinizi çok seviyorum...desteğiniz için çoook teşekkürler...........

aah kıyamaam allah yardım etsin kuzu sana :bbo: neyse eşin yapsın işte cokacimcoook

unigue boş ver cnm dövme kimseyi sen...bizim evde alıp gidiyor başını valla az azda olsa yapmaya çalışıyorum valla zaten şöyle havalar iyice bir açsa sanırım nisan sonunu bulacak o zman temizlik için kadın tutacam cam kapı pencere mutfak yerler falan temizletecem bakalım inş diyelimde..bende sabah mecbur yiyorum valla yumurta peynir domates portakal suyu ..herşey bebişimiz için..

uzak durmamız gerekenler

1-Pastörize olmamış besinler
*
Bu dönemde bazı gıdalardan uzak durmakta fayda var. Özellikle küflü ve pastorize edilmemiş peynirlerden uzak durmalısınız. Pastorize edilmemiş yumuşak peynirlerde listeria adlı tehlikeli bir bakteri bulunuyor. Bu bakteri, düşük, erken doğum ve doğum kusurlarına yol açıyor.
*
2-Çiğ etler
*
Diğer bir yasaklı besin de az pişmiş ya da çiğ et. ıçerdiği zararlı bakteriler toksoplazma denen bir rahatsızlığa sebep oluyor. Rahatsızlıkla aynı adı taşıyan parazit ile hamileliğin ilk döneminde enfekte olan bebekler, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, çeşitli solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıkları riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Diğer yandan bu parazit, bebeğin beyninde bazı hasarlara yol açabiliyor; düşüklere neden olabiliyor.
*
3-Deniz ürünleri
*
Ayrıca bu dönemde midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünlerini tüketmemek gerekiyor. Çünkü çiğ deniz ürünleri, zehirlenmeye sebep olabiliyor. Yine tavuk eti de zehirlenme riski taşıdığından dışarıda yememeniz öneriliyor.
*
4-Yumurta
*
Bazı besinleri de belli kurallar çerçevesinde tüketmelisiniz. Örneğin yumurtanın iyi pişmiş olmasına dikkat edin. Aksi halde, çiğ ve az pişmiş yumurta, şiddetli besin zehirlenmesine neden olan salmonella’nın kaynağı olabilir. Salmonella, genelde ishal, bulantı, kusma ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir ve besin zehirlemelerine yol açabilir.
*
5-Kafeinli içecekler
*
Diğer yandan çay, kahve ve kafeinli içecekleri fazla olmamak kaydıyla tüketmelisiniz. Çünkü yüksek seviyelerde kafein, erken doğum ve düşüğe neden olabiliyor. Çaysa, vücudun demir emilimini azaltıyor. Bu da kansızlığa yol açıyor.
*
6-Diyet ürünleri
*
Ayrıca bu dönemde kilo alma kaygısı tüm kadınların ortak derdi! Ancak bu uğurda diyet ürünleri ve tatlandırıcılar kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu ürünler, bebeğinize zarar veren çeşitli katkı maddeleri içeriyor.
*
7-Sigara
*
Sigara ve içki yasakların en başta gelenleri... Sigara, en başta bebeğin doğum kilosunun düşük olmasına yol açıyor ve günde dört taneden fazla içilen sigara, bebekte sakatlıklara neden oluyor. Ayrıca mümkün olduğu kadar sigara içilen ortamda bulunmamalı. Çünkü soluduğunuz hava, doğrudan bebeğinizi etkiliyor.
*
8-ıçki
*
ıçki ise, bebekte anomaliye yol açıyor. Ancak haftada iki gün birer kadeh kırmızı şarap içilebilir. Çünkü sadece onun kan yapıcı ve hücre yenileyici özelliği bulunuyor.
*
9-Saç boyası
*
Saç boyası kesinlikle uzak durulacak kimyasalların başında geliyor. Çünkü içindeki malzemeler saç derisinden bebeğe geçiyor. Saç boyasında kullanılan oreal adlı maddenin solunması bile zarar verebiliyor.
*
10-Kozmetik ürünler
*
Bu dönemde normal saç şampuanınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Selülit kremleri, gözaltı ve vücut kremleri gibi kozmetik malzemeyi, doğala yakın maddelerden üretilenlerden seçmelisiniz. Bunun için bitkisel bazlı ürünleri kullanabilirsiniz. Güneşe çıktığınızda koruyucu krem sürmenizde yarar var.
*
11-Epilasyon
*
Hamilelikte artan hormonlar yüzünden vücudun her bölgesinde tüylenme artışı oluyor. Bu da lazerle epilasyona gereksinimi artırıyor. Fakat ilk üç ay epilasyon bebek için sakıncalı. Dördüncü aydan itibaren ise, karın civarı hariç diğer bölgelere epilasyon uygulanabiliyor.
*
12-Temizlik malzemeleri
*
Temizlik malzemeleri de yasaklar listesindeki yerini alıyor. Koku veren temizlik malzemelerinden uzak durmalısınız. Özellikle çamaşır suyu, tuz ruhu, klorak gibi maddeler içerdiği kimyasallar nedeniyle çok tehlikeli. Hiç kullanmamak en doğru yaklaşım, ancak zorunluluk halinde fazla solumaktan ve elinizle temasından kaçının. Ayrıca leke çıkarıcı sprey ve benzeri ürünlerden uzak durmalısınız.
*
13-ılaç
*
Gündelik hayatımızda kullanmak durumunda olduğumuz kimi maddeler de, hamilelikte risk taşıyor. Bunun en basit örneği, ilaç. Doktora danışmadan asla ilaç kullanmayın. Başınız ağrıdığında hemen ilaca sarılmayın; çünkü aspirin bile zararlı, düşük riskine yol açabiliyor.
*
Teknoloji cihazlarına dikkat!
*
Gündelik hayatımıza yadsınamayacak kolaylıklar getiren teknolojinin diğer bir yüzü de insan sağlığını ne kadar etkiledikleri. Çoğu zaman aldırmadığımız bu durum, hamilelik döneminde değişiveriyor. Anne adayı önceden kullandığı modern alışkanlıkların bebeğine etkileri konusunda endişeye kapılabiliyor. Bu konuda öncelikle akla gelenler bilgisayarlar ve cep telefonları. Yine binalara girişte, havaalanı giriş- çıkışlarında yer alan güvenlik sistemleri, evlerde yaygın olarak kullanılan mikro- dalga fırınlar ve diğer bazı “teknoloji harikaları”nın muhtemel zararları konusunda herhangi bir kanıt olmasa da şüpheler bulunuyor.
*
14- Bilgisayar
*
Bilgisayar başında çalışıyorsanız, koruyucu ekran kullanmalısınız. Çünkü yaydığı zararlı ışınlar, bebekte anomali yaratabiliyor. Ayrıca ekrandan bir kol boyu yani yaklaşık 50 santimetre kadar mesafe bırakarak çalışmalısınız.
*
Bilgisayar ile çalışırken fizyolojik ve psikolojik etkilerine karşın, çalışma saatlerine dikkat etmeli ve sık molalar vermelisiniz. Bunun için 2 saatte bir 15 dakika ara vermek yeterli. Molalar esnasında ayağa kalkıp biraz dolaşabilirsiniz ya da küçük egzersizler yapabilirsiniz. Bu amaçla yapılan baş ve boyun hareketleri ile omuzlar ve ayakları çevirmek dolaşımı hızlandırıyor.
*
15- Cep telefonları
*
Cep telefonları ise, radyasyon yaydığı kanıtlanmasa da dikkat edilmeli. Herhangi bir olası zarara karşı bazı kurallara uymanız gerekiyor. Bu kuralların en önemlileri arasında cep telefonuyla gereksiz yere uzun konuşmamak, cep telefonunu kalbin üzerinde bulundurmamak ve gebelik döneminde telefonu karın bölgesinden uzak bir yerde bulundurmak şart.
*
16- Mikrodalga fırınlar
*
Mikrodalga fırınlar da gebelikte mümkün olduğunca uzak durulması gerekenlerden. Bugüne kadar gebelik durumunda kullanıldığında bebeğe zarar verebileceğine dair bir bulguya rastlanmış olmasa da, güvenli bir şekilde kullanılması için bazı kriterlere dikkat etmeli. Kullanım kılavuzundaki önerilere tümüyle uygulamalı. Fırını çalıştırmadan önce kapağın kapalı olduğunu kontrol edin. Boşken çalıştırmayın. ıçini sık sık temizleyin. Fırın çalışırken yüzünüzü fırın kapağına yaklaştırmayın. Tamirini de yetkili kişiler tarafından yaptırın.
*
17- Güvenlik cihazları
*
Gelelim güvenlik kontrollerine... ınsanların yoğun olarak girip çıktığı kapalı alanlarda kullanılan metal dedektörleri (el cihazları veya kapı şeklinde olanlar) ve çanta arama cihazları (X.ray) yaygın olarak kullanılıyor. Anne adayları bu durumda güvenlik görevlisine gebe olduklarını belirtebilir ve klasik üst arama yöntemleriyle aranmayı talep edebilirler. Çoğu güvenlik kontrol noktasında bu amaca yönelik olarak bayan görevliler de bulunduruluyor.
*
Bunlar da “yasak”
*
ılk üç ay küvete girmeden duş alarak yıkanın.
*
ılk üç ay uzun seyahatlere çıkmayın.
*
Hamam ve saunaya gitmeyin.
*
Solaryuma girmeyin.
*
Çok yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.
*
ılk üç ay cinsel yaşamı askıya alın; sonraki aylar belli aralıklarla devam edebilir.
*
Vajinal mantara karşı sentetik yerine pamuklu iç çamaşırı giyin.
*
Elektrikli battaniye kullanmayın.
*
Kurşun gibi metallere kesinlikle dokunmayın.
*
Böcek ve fare ilaçlarından uzak durun.

bende yapmayalı o kafdar zaman olmuş ki unuttum en son geçen sene zayıflama için takvim yapmıştım...kartanesi öyle demem bak sen yazabiliyorsan bir çok kişinide görmesi zor degil neyse ya alan üstüne alır zaten bana cvp veren belli kimler oldugu bende biliyorum o yüzden sizle muhabbetiş koparmıyorum valal ahanda isimler bile aklımda ama yazmayayım şimdi..cnm ya biliyorum bende yeni oldugunu ama durum senin dedigin gibi degil neyse boş ver yaaa..ee sen nasılsın cnm ?

iyidir canım nolsun az öne hamilelikte zararlı şeyler buldum ekledim, çamaşır suyu yassaqmış
ben haftasonu çamaşır suyuylan halı sildiydim be yaw :bbo:
öğrenecemm çok şey var dahaa
bi de her sabah iş yerine gelirken kapıdaki güvenlik cihazlarından geçiyodum hiç aklıma da gelmemiş hey allam yaa geçmicem artık :dilcikar:

Öğle yemegimi yedim geldim yine.
Bu arada aklıma birşey takıldı
Doktora giden arkadaşlara ilaç verdi mi doktorunuz.
Bana folik plus ve metpamt diye bir ilaç verdi.

iyidir canım nolsun az öne hamilelikte zararlı şeyler buldum ekledim, çamaşır suyu yassaqmış
ben haftasonu çamaşır suyuylan halı sildiydim be yaw :bbo:
öğrenecemm çok şey var dahaa
bi de her sabah iş yerine gelirken kapıdaki güvenlik cihazlarından geçiyodum hiç aklıma da gelmemiş hey allam yaa geçmicem artık :dilcikar:

kartanesi canım sen nası sildin halıyı vallaha pes kıs yat dinlen bebişinle şöle keyfine bak allanı seversen halıyı silmiş miş kıs dayakmı istiyon sen bakem:eek:klava:

kartanesi halımı sildin yuhh yani kızım ne yapıyorsun sen sakın haa...

al bendende o kadar vallaha mavi yuhhh deli bu ya tam sopalık:eek:klava:

bana dr sadece folic plus verdi başkada bişi vermedi canım

kartanesi canım evet ayakta kalınca helede dün doktora gittim hem kızımın aşısı vardı hemde ben göründüm saatlerce orda kaldım öldüm resmen akşama belim kopacak gibiydi neyseki sabah geçmişti ama herhalde bugün şu karmakarışık evimi yerleştirince yine başlar sanırım başımda fenalarda

merhaba kızlar.Çok fazla giremiyorum çünkü 3,5 yaşında bir bıdığım var ve anca yarım saat kadar bilgisayarda oyalanabiliyorum.Ben henüz çok başındayım 4+3, cumartesi dr.uma gideceğim.Birkaç sayfayı okuyabildim bazı arkadaşların mide bulantıları başlamış.Bundan korkuyorum, çünkü ben oğluma hamileyken tam 8 haftalık olduğumda bir anda bulantılarım başladı ve 6,5 aylık olana kadar sürdü.Çok ilginç olarak pasta,çikolata ,tatlı gibi şeylerden,kızartma ve böreklerden resmen tiksinmiştim.Alışveriş merkezlerinde sinemaya giremiyordum çünkü birçoğu yemek katındaydı ve kokudan asla adımımı atamıyordum o katlara.Bakalım bu hamileliğim nasıl olacak kısmetse göreceğiz.Herkese sağlıklı hamilelik,annelere az bebeklere çok kilo diliyorum .Görüşürüz kızlar

kartanesi halımı sildin yuhh yani kızım ne yapıyorsun sen sakın haa...

yok yaw o kadar abartmadım halı dediysem yatak odasında yolluk gibi bişeyler var onları sildim

merhaba güzel anneler ve anne adayları bir arkadaşımızın bebeği 5000 bebek içinden 49 sırada şuan oylarınızı esirgemeden verirseniz çok seviniriz sevgiler...bebeklerinizi sağlıcakla kucağınıza alın inşallah...ve uzun ömürler nasip etsin allahım bebeklerinize..sevgiler.

BIDIŞIM / selin kos - Milliyet - Bebek ve Çocuk - Hamilelik, Annelik, Bebeğinizin Bakımı, Eğitimi, Çocuklarınızın Psikolojisi

ne oyu kardeş aydınlatsaydın eccük

bana sadece folicplus verdi sucum
kartanesi canım sen nası sildin halıyı vallaha pes kıs yat dinlen bebişinle şöle keyfine bak allanı seversen halıyı silmiş miş kıs dayakmı istiyon sen bakem:eek:klava:
al bendende o kadar vallaha mavi yuhhh deli bu ya tam sopalık:eek:klava:
bana dr sadece folic plus verdi başkada bişi vermedi canım
ya sormayın hamiş kaldıktan soora her bişe gözüme batmaya başladı yaa kafama taktımmı da duramıyorum benneyaptımki ama yok yormuyom kendimi çok dün mesela erkenden yattım uyudum mirmirmirmir

kıslar kıslar gelemmi göbenizden öpenmi merabalar nasılsınız?

gel anam gel ooh yandan :sm_cool: :sm_cool:

X