2009 Ekim Anneleri

İlk dört ay bebek, ihtiyacı olan suyu anne sütü ve hazır mamadan alır. Bu nedenle, çölde yaşayan bebeklere bile, ilk dört ay anne sütü ya da hazır mama dışında ek su
verilmez. Ancak aşırı kusma, ishal, ateş gibi olağandışı durumlarda su vermek gerekir.

Katı besinlere başlandığında, ek suya da başlanır. Dört-altı aydan büyük bebeklere, aldıkları besinle birlikte günde 4-6 kez su verilmelidir. Suyu öğün içinde verilmemesi,
çocuğun sıvı gereksinimini karşılamak için gereksiz yere fazla yemesine, dolayısıyla da kilo almasına yol açar.

Besinlerin hepsinde bir miktar su mevcuttur. Meyve ve sebzelerin % 80-95’i sudur. Çocuğa yüksek oranda protein içeren et, yumurta sarısı verildiğinde, bunların
böbreklerden atılabilmesi için bebeğin ek suya gereksinimi vardır. Meyve suları, meyveler, sebzeler, puding ve muhallebinin böbrek atılım yükü az olduğundan fazla ek su
içilmesini gerektirmezler. Çoğu anne, çocuğu fazla su içiyor diye gereksiz kaygıya kapılır. Oysa çocuklar beden ağırlıklarına göre erişkinlerden daha çok sıvı almalıdırlar.
Çünkü vücutları % 50-75 oranında su içerir. Öte yandan çocuk az yerse, fazla hareket ederse, ateşi, kusması, ishali varsa, hava sıcaksa, nezle, grip gibi üst solunum yolu
enfeksiyonu geçirirse su gereksinimi daha da artar. Çocukların su ihtiyacı temiz içme suyu, meyve sebze suyu, soda, çorba bitki çaylarıyla karşılanabilir. Besinleri
hazırlarken ağzı kapalı şişelerde satılan temiz su kullanılır. İlk altı ay beş dakika kaynatılarak soğutulan içme suyu, altıncı aydan itibaren ağzı kapalı satılan içme suları
verilir.

Bir yaşın üzerindeki bebeklere aşırı süt (600 ml/gün=3 su bardağını geçmemeli) ve meyve suyu (günde 2 su bardağını geçmemeli) verilmemelidir, çünkü besinsel değeri
önemli olan katı gıdaların alımını azaltabilir. Bebeğin yeterli su alıp almadığı günde kaç kez bezini ıslattığına bakılarak anlaşılabilir. Günde 4-8 ıslık bez normaldir.

Çocuğun dört ana besin grubuyla dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Servis miktarıyla ilgili genel kural, yaş başına birer çorba kaşığı et, meyve, sebze, tahıl almasıdır.
En güzeli, yemekleri tabaklara azar azar koyarak çocuğun daha fazla istemesine fırsat tanımaktır. Tabağı tepelemesine doldurarak bitirmesini beklemek iyi bir beslenme
tarzı değildir.

Canım çok güzel bi paylasım
zaten bebeğin ihtiyacı yok suya ama bu pamukçuk olayı olmasın diye su veriyorum ben bide gaz çıkarırken boğazına süt geliyo ve hırıldıyo su verince rahat nefes alıyo yoksa tabiki anne sütü yeterli,ama bi kaç damla suda zarar vermez sanırım

evet o hırlama bizde de oluo tercih meselesi canım her anne bebeği için özel donatılmıştır die düşünürüm her bebekte annesine özeldir sen annesin ve bebeğinin ne istediğini en iyi sen bilirsin canımcım öpüyoruzz siziopuyorumnanaktan

arkadaslar bende 14 ekimde dogum yaptim 3300 gr dogdu minik kizim goguslerim yara oldu ama ben yinede emzirdim megerse kizim beni emememis 2 hafta sonra 2300gr dustu 5 gun hastanede yattik suan beni emmiyor bebegim cok uzuluyorum memeyi agzina aliyor ama sutu cekmiyor emzik gibi agzinda tutuyor.ne yapicam bilmiyorum.mamaya basladik .insallah beni unutmaz cok korkuyorum.beni emmesede ben gogsumu veriyorum agzina.boyle problemle karsilasan oldumu.

slm kızlar nasılsınızopuyorumnanaktan çok özledim sizleri yaaa benim kızdan fırsat bulup giremiyommm

secdenur bi pompa al biberonla ver sütünü bibronun ağzı en küçük olandan al benimki gece biberondan gündüz benden anne sütüyle besleniyor. biberona alışan göğsü tutmaz diye bir durum yok en dar olan ucdan alırsan göğsüde rahatlıkla tutar emzirirken sadece ucunu değil kahverengi bölgenin hemen hemen tamamanı tutması lazım bu arada göğüs ucuda kullanabilirsin ilk zamanlar ben onuda kullandım hemen tutması için.
ben hiç su vermiyorum sağlık ocağı ilaç verdi 3 damla onu sade verme biraz sulandır demişti ordan su içiyo mecburen 1 çay kaşığı oda.

Son düzenleme:
bu arada bende 3300 doğum yaptım 7 ekimde sonrasında 4000 kg oldu sade süt veriyorum bi şekilde içsin illa emmesi gerekmez.

peki biberonu emiyomu yani çenesi kuvvetlimi.

selduşş maşallahh kuzuna ne kadarlık oldu solopeti nerden buldunuz yani bahçivann
çok tatluşş

babası almıs dün ben de cok beğendim..ölesine giydirmiştim denemek için...wennice den almıs canım cok dadlu küçük bile geldi diyebilirim..0 3 alık içinmiş..bizimki tam bir aylık oldu senin pasan da cok tatlı maasallah ve sana coook benziyor benimki babaya benziyor:))))

evt cnm sağol bana benzetiyo herkes :))
wenice hemen bakayım valla bayrama giydiririm :))
maşallah subhannall çok yakışmış.. EKım bebiklerine resmini eklese büyük :)

merhaba kıslarr

selda kıss o kot tulumu nerden buldun yahuu ben hala kuzuma bi kot bulamadım aldıklarım hep büyük geliyo

tsk ederiz teysesi..babası da bayramlik diye almıs ama bayrama olmaz bizimkine :))) bak fiyatı da cok uygun 17 tlye almıs..cok seker herseyin küçüğü sevimli olurmus ya öle...ama senin pasa gercekten sana cook benziyor maasallah sübhanallah rabbim sizi hiç ayırmasın...

merhaba kıslarr

selda kıss o kot tulumu nerden buldun yahuu ben hala kuzuma bi kot bulamadım aldıklarım hep büyük geliyo

wennice den kuzum...babası almıs ben de sürekli arayıp duruyordum böle bişey dün eve bi geldi al bak aradıgın bu mu dedi sanki bana almıs kadar sevindim:))) cok seker oldu ama bayrama küçük bile gelir büyügünü de mi alsam ne zemuszemus

seldacım süperr yaa izmirde var mı acaba o mağaza

kıslarr hoşgeldinizz

naloşummm saygınım nasıl tatlımm

kıss aybike ne var ne yok ben karar verdim benim kocişi boşuyom haberiniz olsun oğlum tam erkek oldu nede olsa çalışır bana bakar kaydirigubbakcemile3 şaka maka bi yana bu adamı boşamam yakındır deli ediyo artık beni

valla bana gözüktüler herifle şimdide biraz daha bu tutumuyla giderse heran onu terk edebilirimm nefret ettim valla nasıl bi loğusalık bu anlamadımm yanlızlıktan evden sıkıldım evden çıkamıyorum yaa benim kadar gezmeyi seven biri eve kapalı kaldı şaka gibi bi arka sokağa gitmeme izin yok olacak işmi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…