2009 Ekim Anneleri

günaydın yeni dogum yapan anneleri,miz hayırlı ugurlu olsun melekleriniz kıslar ben tam 40gü agladım tek oldugum için bebegimde çok gaz sorunlu oldugu için 40günlük uykusuzluk günlük 1saatlik uykular gece agrı nöbetleri gaz sancıları kusma nöbetleri derken dün kırk mevlütümüzü yaptık zeyneb ada biraz duruldu öyle bir bunalımdaydımki biara ben manyakmıyım bidaha yapmam bebek dedigim oldu çünkü ilk günden beri tektim sezeryanlı olunca çok zor ıluyo bide bebeginiz durmayan agrılı bir bebekse sürekli kucakta agrısını dindirebiliyosanız allahım hepinize sabır versin bende o yollardan geçtim hala dün gece kızım 2saat uyuduysa kardır o uyudu amöa busefer ben uyuyamadım çok yorgundum mevlitten dolayı ve belim tutmuyo bugün odereceyim ve faturalarım var zeynebi arabasına koyup fatura yatırmaya gidicem keşke ailem yakın biyerde otursaydım diyom hep keşkeeee:KK43:

canım gerçekten çok zor...bebekle tek başına...allah kolaylık versin annem ve kayınvalidem yanımda olmasına rağmen ben sefil oldum 20 günde.....

günaydın yeni dogum yapan anneleri,miz hayırlı ugurlu olsun melekleriniz kıslar ben tam 40gü agladım tek oldugum için bebegimde çok gaz sorunlu oldugu için 40günlük uykusuzluk günlük 1saatlik uykular gece agrı nöbetleri gaz sancıları kusma nöbetleri derken dün kırk mevlütümüzü yaptık zeyneb ada biraz duruldu öyle bir bunalımdaydımki biara ben manyakmıyım bidaha yapmam bebek dedigim oldu çünkü ilk günden beri tektim sezeryanlı olunca çok zor ıluyo bide bebeginiz durmayan agrılı bir bebekse sürekli kucakta agrısını dindirebiliyosanız allahım hepinize sabır versin bende o yollardan geçtim hala dün gece kızım 2saat uyuduysa kardır o uyudu amöa busefer ben uyuyamadım çok yorgundum mevlitten dolayı ve belim tutmuyo bugün odereceyim ve faturalarım var zeynebi arabasına koyup fatura yatırmaya gidicem keşke ailem yakın biyerde otursaydım diyom hep keşkeeee:KK43:

canım ailen gelemiyorsa sen ailenin yanına gitsen olmaz mı.. kıyamam sana ya..

valla ben daha doğurmadan uykuyu unuttum... doğurunca neler yaşıcam Allah bilir... biz bi şekilde sabedicez yeterki sağlıklı olsunlar mutlu olsunlar... annelerin hakkı boşuna ödenmez değilmiş...

burda da benle aynı sıkıntıyı yaşayan bir adam eşini anlatmış, okurken hem gülüp hem ağlayıp hem kaşındım Allahım ne değişik bişey...müsaitseniz bi okuyun kızlar

Gece "deprem oldu" diye uyanıyorum, bir bakıyorum yanımda biri kaşınıyor

Hamile karımın yeni sorunu, akşam vakti başlayıp gecenin geç vakitlerine kadar süren bir kaşınma maratonu!

Karım kaşınıyor. Yok, öyle mecazi olarak değil. Bildiğiniz, hart hurt şeklinde... Artık bu bizim günlük programımızın bir parçası haline geldi. Akşam saatlerinde, televizyonun karşısındaki kanepeye kuruluyor. Günün şanslı restoranı neresiyse oradan getirilen yemekleri yedikten sonra bir fasıl ne kadar da çok gazı olduğundan şikayet ediyor. Haklı, gerçekten de diyaframı ile boğazı arasında yerleşen bu uçucu kütleden kurtulmak, Begüm'ün hamileliğinin ilk aylarından beri en büyük maceralarından biri.
Sonra beni ikna çalışmaları başlıyor: Neymiş efendim, artık çocuğu oradan çıkarma vakti gelmiş... Elimize alıp oynamaya başlasak fena mı olurmuş... Zaten bebek de çıkmak istiyormuş vs. Ben de elbette tüm sabrımla dinliyorum. Önce anlayışlı koca olarak sevimli bir yüz ifadesiyle "Hiç olur mu öyle şey. Bak, doktor ne dedi, vaktinden önce alınırsa özellikle erkek çocuklarda solunum yollarında sorun çıkarmış. Öyle bir şey olursa ne kadar çok üzülürüz, hem çocuğa bunun hesabını nasıl veririz?" diye tatlı tatlı anlatmaya çalışıyorum.
Ama ben de insan evladıyım, üstelik dikkati çabuk dağılan cinsten bir insan evladı. Bir süre sonra yüzümü televizyona daha sık döndürmeye ve zihnimde "Fener'in hazırlık maçları ne zaman başlıyor?" sorusunu daha sık dolaştırmaya başlıyorum.

Kendinden geçercesine tırmalamak!
Bir süre sonra Begüm'ün önce ayaklarında bir hareket göze çarpıyor. Bir ayağının parmaklarıyla diğer ayağını kaşımaya koyuluyor. Ardından ayak değiştiriliyor. Orada, gözümün ucuyla görüyorum ki, iki bacağın dizden aşağısı mütemadiyen oynuyor.
Bu durumun tüm vücuda yayılması fazla zaman almıyor. Kollar, karın vs. derken iki-üç dakika içinde Begüm gözlerini kısmış, üst dişleriyle alt dudağını ısırır bir halde, kendinden geçercesine her yerini kaşıyor. "Yoruldum artık kaşınmaktan", "Şurası kızardı, burası kabardı" sızlanmaları eşliğinde. Ben de sorumluluk sahibi biri olarak karıma yardım ediyorum, ayaklarını kolonyayla ovuyorum. Bir yandan da bunu bana kimi öğrettiğini hatırlamaya çalışıyorum.
Bunun bir de gece versiyonu var. Gecenin üçünde yatak sallanınca uyanıyorum: "Eyvah, deprem!" ıtiraf zamanı: Hamileliğin başından beri en büyük korkum "Ya ben uzaktayken, mesela işteyken deprem olursa bu ikisi ne yapar?" Gazete ile ev arasında yaklaşık 40 km. var. Haydi diyelim ki Boğaziçi veya Fatih Sultan Mehmet köprüleri yıkılmadı, ayakta kaldı. Viyadüklerin gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Eve nasıl varacağım? Onlardan nasıl haber alacağım?
Felaket senaryolarını şimdilik unutalım ve neden gece uyandığımı anlatayım: Begüm yine ayaklarını kaşıya kaşıya yatağı salladığı için. "Uykum kaçtı, zaten hava da sıcak" diye ağladı ağlayacak. Bir yandan tırnaklarıyla derisini yüzecek diye korkuyorum, öylesine bir ihtirasla kaşımak... Ben o yarı kapalı gözlerimle meseleye Doğu öğretilerini hatırlatan bir yaklaşım getiriyorum: "Zihninde önceliği uyumaya değil kaşımaya verdiğin için tekrar dalamıyorsun." Ve sonuna kadar hak ettiğim cevabı alıyorum: "ılke zırvalama, dön ve uyu."
Doktor bu durumun, vücuttaki östrojenin artmasından olduğunu söylüyor. Kaşınmanın akşamları ortaya çıkmasını da normal buluyor. Anlatayım. Vücutta kortizon sabahları daha fazla olurmuş. Bu nedenle kendimizi daha dinç ve enerjik hissedermişiz. Kortizon gün içinde azaldıkça koruyucu etkisi de azaldığından örneğin ateşli hastalıklar bu saatlerde daha sık ortaya çıkarmış.
"ınşallah doğumdan sonra biter" dedi doktor. Kaşınma nedeniyle vücudunda kabartılar oluşan bir hastasından söz etti. Aynı duruma düşerse, son çare olarak, kortizonlu bir ilaç verebileceğini ama Begüm'ün bu duruma çok uzak olduğunu söyledi.
Hamile kalmadan önce bir ağrı kesiciyi rica minnet alan biricik karım, ilaçtan en uzak kalması gereken dönemde tutturdu kortizonlu ilaç diye.
"ışte şimdi kaşınıyorsun" dedim. Mecazi olarak!

Milliyet gazetesinden alinti..!

yasemincim öncelikle hayırlı olsun bebişinin kırkı ne güzelll opuyorumnanaktan maşallah kocaman olmuş kızımız :nazar:

kıyamam sana canım yaa ailenden gelebilecek kimse yok mu? gerçi en zor zamanlarını öyle böyle geçirmişsin... inşallah düzene girer meleğinin uykusu :Saruboceq:

canım ailen gelemiyorsa sen ailenin yanına gitsen olmaz mı.. kıyamam sana ya..

valla ben daha doğurmadan uykuyu unuttum... doğurunca neler yaşıcam Allah bilir... biz bi şekilde sabedicez yeterki sağlıklı olsunlar mutlu olsunlar... annelerin hakkı boşuna ödenmez değilmiş...

yasemincim öncelikle hayırlı olsun bebişinin kırkı ne güzelll opuyorumnanaktan maşallah kocaman olmuş kızımız :nazar:

kıyamam sana canım yaa ailenden gelebilecek kimse yok mu? gerçi en zor zamanlarını öyle böyle geçirmişsin... inşallah düzene girer meleğinin uykusu :Saruboceq:

saolun güsellerim annem çalışıyo kıslar zaten kızkardeşimde 3e gidiyo babam bakıyo onad ailemin yanına giştsem kızımın düzeni bozulur ve şuvarki 8ay hamilelikte bir ay aralıkla gitti m kaldım eşimle aramıza bayagı sogukluk girmişti tekrar aynısı olur die istemiyom annemin evi küçük ve babam güğnde 3paket sigara içi,yo önümüz kış babahadi dışarı diyemem şimdi diyomdaaa soguk degil die ama ozaman diyeme mevinden kovar gibi yan i atlattık enzor günleri şükür sabredice malışcak artık kızımda belli bi düzene inşşş

canım gerçekten çok zor...bebekle tek başına...allah kolaylık versin annem ve kayınvalidem yanımda olmasına rağmen ben sefil oldum 20 günde.....

valla yalansız 40gündür 1er saatlik uykuyla ayaktayım ve bebegim ciddi gaz sorunlu dogdu gazını çıakrdıgı halde karnı çokagrıyo tesler yapıldı herşey norma lsadece ben,m kızım aşırı gazlıymışi tekte olunca uykusuzluktan bunalıma gşirdim yeni çıkıyombunalımdan daha cnm allah herlkese kolaylık versin inşopuyorumnanaktan

aynen öyle blueflower acayip oldum ağlıyorum hüngür hüngür kayınvalidem annemlerde şaşırıyor bazende yatağımda ağlıyorum kalktığımda gözler şiş uykusuzluktan sanıyorlar .:KK43:

offff zormus anne olmak :ecrin_bebek:
goguslerim paramparca :gitme: hele sag gogsum.yara oluo kizim emioyara gidio sonra yine yara oluo.kizim emince yara yine kalkio...kisir dongu yani.canim cok yanio.mafoldumben

çok kötüüm çok...:çok üzgünüm::çok üzgünüm:
bebişimin sağlık ocağında topuk kanını almışlardı biraz önce arayıp tekrar almaları gerektiğini söylediler....:çok üzgünüm:
13.30 da tekrar gidicezz..allahım yardım etsinn inşallah bebeğimin bişeyi yokturr....:çok üzgünüm:
içim acıo kendimi acaip kötü hissediom..mafoldumbenne olur kızlar dua edinn bebişimm içinnnnn:çok üzgünüm:

lllall Bbişlerimiz Rabbime emanet sağlıkla güzel haberler dönün
anne olmak ne zormuş ya

bebişimin sağlık ocağında topuk kanını almışlardı biraz önce arayıp tekrar almaları gerektiğini söylediler....:çok üzgünüm:
13.30 da tekrar gidicezz..allahım yardım etsinn inşallah bebeğimin bişeyi yokturr....:çok üzgünüm:
içim acıo kendimi acaip kötü hissediom..mafoldumbenne olur kızlar dua edinn bebişimm içinnnnn:çok üzgünüm:

lalll cım uzme canını kesın ıyı alamamıslardır kanını oyuzden tekrar almak ıcın cagırıyorlardır :sinifsinif: anne olmak ne zormus ya gercekten :sinifsinif:

lllall Bbişlerimiz Rabbime emanet sağlıkla güzel haberler dönün
anne olmak ne zormuş ya

yağmurcum duygularımı ifade edemiom şuan ağlamakdan acaip kötüümmmm...
inşallah bişeyy çıkmassss allahımın izniyle:çok üzgünüm::çok üzgünüm:

lalll cım uzme canını kesın ıyı alamamıslardır kanını oyuzden tekrar almak ıcın cagırıyorlardır :sinifsinif: anne olmak ne zormus ya gercekten :sinifsinif:

inşallah dediğin gibidir burcucummmmmm:Saruboceq::çok üzgünüm::çok üzgünüm:
günler geçmek bilmez artık bana:çok üzgünüm::çok üzgünüm:

canım benim ya inş. bişeyin yoktur.. Allahım hamileyken sabırsızlıkla bekleniyor sonra sağlıkları için tirtir titreniyor... sen tüm yavruları, anneleri koru esirge Allahım...

şimdi doktordan geldim , sancı yok açılma yok... çarşambaya gün verdiler o güne kadar doğmazsa sezeryanla alacakalrmış... Rabbim bebişim ve benim için en sağlıklısını nasip eder inş.

kızlar bana acil yardım lazım sütüm iyice gitmeye başladı acayip su içiyorum banamısın demiyor biliyorsunuz oğlum sarılık oldu ve o arada mama verdik zaten küçük oldu ememiyordu ama şimdi emiyor bu seferde sütüm yok ne olcak böyle mamada kabız yapıyor çocuğu zor yapıyor kakasını çok fenayım ya

kızlar saoğolun..
şimdi geldim sağlık ocağından...hastanedeki kan yetersiz gelmiş o yüzden tekrar kan alınmasını istemişler...ve sağlık ocağını aramışlar....
sağlık ocağının aldığı kanda bugün gittiği için kan alınmadı ikinci kez zannedilmiş...
bebişimden tekrar kan alınmadı çünkü sağlık ocağındaki hemşire gönderdiğimiz kan sonuçlansın dedi..endişelenmememide söledi...
açıkcası rahatladım baya inşallah temizz çıkar sonuçlarımızz.....
allah bebişlerimizi bize bağışlasın...anne olmak gerçekten çok zor...ağlamakdan mafoldum bugün..ama şuan daha iimm.....

X