2009 Ekim Anneleri

glicancım kafa ölçüğsü doktorun verdiği ultrasonlarda yazıyodur... ama serninkinin geçtiğini sanmıyorum. çünkü ağırlığı o kafa çapına göre hesaplıyolarrr.... ve bebimki 35+3 de yani senin şu anki haftadan 3 hafta gerideyken 80.7 idi.. kilosu da 2430 tekabul etti. ve doktor bana kafası küçük ve minyon bi bebek olacak dedi... seninde kilosu 3 haftalık farka rağmen 2600 ise kafa çapının büyük olduğunu hatta sınırı geçtiğini sanmıyorum

Ayy canım o kafa ölçüsü çok fena yaa. Benim 35. haftadaki kağıdımda 92 mi ne yazıyodu. Şimdi çoktan 100'ü geçmiştir diye düşündüm ben de. Kilosuna da en son 37. haftada 3 kilo demişti dr. Ama ordaki tam hesabı söölemiyo benim uyuz. Tam dooru hesaplanamazmış zaten o yüzden ortalama bir değer söylüyo. Bende dua ediyorum kibar kafalı bi oğlum olsun diye. Belkim o kağıtlarda yanlış ölçmüştür demi akannehir

sınırı geçseydi söylerdi herhalde... yada sen direk sezeryan yapacam dediysen söylememiştşr

yasemincim senin kuzu da benimki gibi ufak tefek olaak sanırım. normal mi düşünüyosun

yok be gülicancım daha çok var geniş takıl, rahat olll:)))))))

sırnaşık şey Valla be ööle yapıyodum daha. Hastane çantamı dün akşam yerleştirdim desem mesela. Neyseki amazon yok kızardı valla kaydirigubbakcemile3

Ya bu arada hastaneden açık mı kapalı mı terlik daha iyi olur acaba. Bi de kumaşlı olanlar olmaz demi. Islanır falan nasıl bişiy koysam tam bilemedim yaniii.
Bi de çıkarken giymek için kıyafet demişler. Üzerimizde gittiğimiz kıyafetle çıksak olmuyo mu yaniii, kirlenir mi ki onlar.:uhm:

sınırı geçseydi söylerdi herhalde... yada sen direk sezeryan yapacam dediysen söylememiştşr

Yok canım normal düşünüyorum dedim, o da ne kadar erken gelse artık o kadar kolay olur senin için dedi. Ben de genel bi konuşma gibi düşünmüştüm, şimdi ölçülerine yormaya başladım. Tırsıyorum sanırsam kaydirigubbakcemile3

kız zuzu 38. haftayı deviriyon hala bi numara yokmu sende?

yok annem yokk...2 gündür baskı arttı aşşaya doğru okadar..

sırnaşık şey Valla be ööle yapıyodum daha. Hastane çantamı dün akşam yerleştirdim desem mesela. Neyseki amazon yok kızardı valla kaydirigubbakcemile3

Ya bu arada hastaneden açık mı kapalı mı terlik daha iyi olur acaba. Bi de kumaşlı olanlar olmaz demi. Islanır falan nasıl bişiy koysam tam bilemedim yaniii.
Bi de çıkarken giymek için kıyafet demişler. Üzerimizde gittiğimiz kıyafetle çıksak olmuyo mu yaniii, kirlenir mi ki onlar.:uhm:

afferim kıs dün yerleştirmiş:)))
ben bi açık bi kapalı koydum terlik..hawalar soğuyo çorap olur ayağımızda açık terliknen kıro gibi olurus:)) extra bi kıyafet koydum çıkarken giymek için..giderken o can hawliyle ne giyerim bilmem..

:umursamaz: aynen canımmm..şaşırıyorum ya yrn bitio benim de 38..ya diyorum bildiğim 38..hani şu dopuma 2 hafta kalanından..hayret walla:)))

Canım sorma yaa, benim annem ankarada yaa. Geçen gün hesapladık bütün çocuklarını 38+ larda doğurmuş. Hiç biri tam zamanını beklememiş. Üstelik ananem e öyleymiş. Beni iyice telaşa soktu yanii kafamçokkarıştı

gülicanımm ömer baranmı oğluşun adı...adıyla yaşasın çok güsell opuyorumnanaktan

afferim kıs dün yerleştirmiş:)))
ben bi açık bi kapalı koydum terlik..hawalar soğuyo çorap olur ayağımızda açık terliknen kıro gibi olurus:)) extra bi kıyafet koydum çıkarken giymek için..giderken o can hawliyle ne giyerim bilmem..

Hıh işte bende çorap giyerim diye düşünüyorum da. Şimdi açık terlik içine çorap bana da pek iç açıcı gelmedi. Kıyafetimi de ayarlıyım da bari, koymayım çantaya.kırışır şimdiden. Nasıl olsa en kötü bi gece hastanede kalcam çıkarmaya gelirken getirsin kociş. Makyaj malzemelerimi falan da bi çantaya koydum artık onun içinden kullanayım diyorum. Hastaneye giderken atıverrim çantaya. Bugün korse işini de halledeyim diyorum. Onu da koycakmıyız çantaya, yoksa eve gelince mi giycez :uhm:

Hıh işte bende çorap giyerim diye düşünüyorum da. Şimdi açık terlik içine çorap bana da pek iç açıcı gelmedi. Kıyafetimi de ayarlıyım da bari, koymayım çantaya.kırışır şimdiden. Nasıl olsa en kötü bi gece hastanede kalcam çıkarmaya gelirken getirsin kociş. Makyaj malzemelerimi falan da bi çantaya koydum artık onun içinden kullanayım diyorum. Hastaneye giderken atıverrim çantaya. Bugün korse işini de halledeyim diyorum. Onu da koycakmıyız çantaya, yoksa eve gelince mi giycez :uhm:

korseyi koymaya gerek yok boşuna cnm ya..normal olursa ertesi gün ewde gelince takarız..sezeryan olursa da bi hafta filan zaten takılmıyomuş ya yine gerek yok

gunaydin canlar....
38.haftasinda olupta da dogurmak isteyenler
1-hergun 1 saat yuruyormusunuz
2-rahmi acici bitki caylari iciyormusunuz(yanlis hatirlamiyorsam adacayi mesela)
3-ilik/sicak suyla banyo yapiyormusunuz?
4-Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: "Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim." Altından (bir ses) ona seslendi: "Hüzne kapılma, Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır. Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin." (Meryem Suresi, 23-25)
izafet.Com - DoĞumu KolaylaŞtiran Çekme Hareketı
Günümüz tıp bilgileri göstermektedir ki, doğum sırasında bir cismin çekilmesi, bebeğin doğum kanalından aşağıya doğru hareket etmesini kolaylaştırmaktadır. Çekme sırasında kullanılan kaslar, bebeğin rahim dışına itilmesini sağlayan kaslar ile aynıdır. Bunu sağlamak için tavana asılmış bir ip veya destek bir kola asılma, doğum yatağının iki kenarına yerleştirilmiş kolları çekme veya bir başka kişinin elinden tutup çekme gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Bunun için "squat bar" denilen, doğum esnasında yataklara monte edilen ters U şekilli bir bar kullanılmaktadır. Bu barın çekilmesi bebeğin rahim dışına itilmesi aşamasını kolaylaştırmakta, doğum kanalının derinliğini kısaltmakta, rahim ağzını genişletmekte ve doğum esnasında kullanılan pek çok alet ve tekniğe olan ihtiyacı azaltmaktadır.

Bu destek barı, annenin kendisini yukarı doğru çekerek çömelme hareketi yapmasına yardımcı olmaktadır. Bebeğin itilmesi esnasında da annnenin sabit kalmasını sağlar. Bu pozisyonda bebeği doğum kanalından hareket ettirmek için gerekli olan kas kuvveti için minimum güç harcanır. Böylece leğen kemiklerine maksimum basınç, minimum kas kuvveti ile sağlanmış olur. Ayrıca leğen kemikleri açılarak, bebeğin geçişi için %30 oranında daha fazla yer sağlar. Uzanarak çekme hareketi ile, vücudun itiş gücü en üst düzeye çıkar ve bebeğin doğum esnasında düzgün dönüşünü sağlar.
5-Gebenin sırt kasları, bel kasları ve doğum kanalı kasları güçlü olmalıdır. Böyle olursa gebelikte ağrılar azalır, doğum yapmak da daha kolay olur. Bu amaçla gebelik sırasında sırtın gergin ve dik olmasına, kambur durmamaya dikkat edilmelidir. Bir boy aynası karşısında duruşunuzu sık sık kontrol edin ve dik durun. Otururken de sırtın dik durmasına dikkat edilmelidir. Gebelik sırasında yapılabilecek hafif beden hareketleri aşağıda tarif edilmiştir:
(Önerilen hareketlerden her gün önceleri ikişer kez yapın. Daha sonra sayısını giderek arttırarak, hergün 30′ar kez yapar hale gelebilirsiniz. Bu hareketlerin hepsini birlikte yapamazsanız, hergün yalnızca bir hareketi yaparak da vücut kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.)
1. Sırt kaslarınızı kuvvetlendirmek için kollarınızı öne doğru uzatın ve omuz hizasına kaldırın.
Dirseklerinizi bükerek hizayı bozmadan avuçlarınızı birbirine yapıştırın. Avuçlarınızı birbirinden ayırmadan kollarınızı başınızın üstünden sırtınıza doğru gerin ve içinizden 10′a kadar sayarak bu pozisyonda tutun.
2. Bel kaslarınızı kuvvetlendirmek için sırtüstü yere yatın ve dizlerinizi kırarak ayak tabanlarınızı yere basın. Ellerinizi beliniz ile yer arasına koyun. Kendinizi sıkarak belinizi yere bastırın ve 5′e kadar sayın. Bu hareket sırasında beliniz ile yer arasındaki mesafenin yok olması ya da iyice azalması gerekir.
3. Doğum kaslarınızı kuvvetlendirmek için ayaktayken kollarınızı öne uzatın ve sırtınızı dik tutarak, çömelip kalkın.
4. Ayakta dik durarak bir masaya ellerinizle dayanın. Bir gazetenin çeyrek sayfasını küçük bir top haline getirin ve yere atın. Çıplak ayağınızın parmaklarıyla bu topu kavrayın. Dizinizi kırarak topu ayağınızla aynı taraftaki elinize vermeye çalışın. Bu sırada sırtınızın dik pozisyonunu bozmayın. Daha sonra aynı hareketi diğer ayağınızla yapın.

Son düzenleme:

canım ben kumaş kapalı aldım bide havlu parmak arası aldım...niye ıslansınki terlikler?

Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

"ınne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın"

(A'raf suresi 54. ayet)

Meali :

Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah''tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O''nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (A'raf suresi, 54)

Canım sorma yaa, benim annem ankarada yaa. Geçen gün hesapladık bütün çocuklarını 38+ larda doğurmuş. Hiç biri tam zamanını beklememiş. Üstelik ananem e öyleymiş. Beni iyice telaşa soktu yanii kafamçokkarıştı

canım ben onu doktora sordum senin doğumunun ne annenin diğer doğumlarıyla ilgisi varmış nede senin doğuş durmunla....

X