2009 Ağustos Ayında Doğum yapacaklar buraya.

Başak gerçekten mi??? Ay kız ben de duyabilir miyim acaba? Yarın ilk işim koca paket çikolatayı götürüp beklemek olacak :)) Ay çok sevindim canım ya... Haydi darısı başımızaaaa....

evet canım biraz arabada eşim sagolsun adrenalini yüksek tutar insanın selavat getirip binerim bebekde benden etkilendi heralde kıpır kıpırdı canım sizlerde hissedeceksiniz canım eminimki

iyi geceler kızlar biliyorum herkes dinlenmeye çekildi ama size yazmadan duramadım akşam misafirim vardı onlar gittikten sonra eşim canım çorba istiyor dedi yemege gidelim ben dışarıda yemek yemem dedim ama seninle gelirim kızım zaten dünden hazır neyse gittik kızımla eşim bir güzel karınlarını doyurdular sonra birde kordon yaptık eve geldik hemen fındıgımı yatırdım ve eşimin yanına odaya gittim koltuga sırt üstü uzandım elimi karnıma kasıklarıma dogru koydum biraz sonra ne duyayım bebişimi hissediyorum kıpır kıpır şok oldum eşime dedim bebk hareket ediyor eşim zaten farkındaydı gece uyandıgımda hep elini karnımda buluyordum megersem hissediyormuş eşimde ben inanmıyordum ama 12 hafta bitiminde hissetmem mucize gibi normalde bu koca göbekle zor hissederim diyordum ama elimi koydugumda bebegim annesine ben burdayım dedi kızlar inanın çok mutluyum çarşamba günüde inşallah 2 li testim ve ense ölçümümüm iyi çıkar şimdi aklım hep onda neyse uzun oldukızlar sevinçden ne yaptıgımı bilmiyorum

Anneliğini ilk kez yaşayan kadınlar bebeklerinin hareketlerini hissedemezlermiş kolay kolay.. ama anneliği daha önce yasamış kadınlar daha kolay algılarlarmış, bugun ben 13 haftalık oldum, Allah nazarlardan saklasın.. haftalık gelişimini okudum, orada yazıyordu bu durum.. Biz bıras daha bekliyces o yuzden :çok üzgünüm:

Hepimizin gibi senin de tüm test sonucların ıyı cıkacak, inanıyorum ben buna can-ı gönülden..

Son düzenleme:
Bu arada Helin açıklama yazmış.. antibiyotik ile ilgili. Yine de hayvanın butun antibiyotıgı vucudundan atabildiğine inanamıyorum ben. Zaten tavuktan alınan besinden ne olacak ki.. yemesem de olur.. en azından içim rahat olur. Kısacası burası Türkiye.. denetim felan bana çok inandırıcı gelmiyor açıkcası.

Son düzenleme:
evriş maşşallah canım kocaman olmuşsunuz 13 haftalık ya demekki aramızda 1 hafta oluyor sen 13 bitirdin ben 12+2 oldum nasıl olsa aynı hastanede dogum yapıcaz son kontrolde seni ve bebegi ziyarete gelirmişim hayali bile güzel allah o günleri yaşamayı nasip etsin.
allah herkese 2 kere annelide nasip etsin bu bebek için anneme minnetarım onun sayesinde tekrar anneligi tadıcam anneme ve bütün annelere allah uzun ömürler versin

evrişciğim iyi diyorsun da, yakın bir arkadaşıma da gittiği profesörü de demiş ki, İstanbul'da balık yeme.. Denizde o kadar ağır metaller var ki, faydasından çok zararı var, demiş. Hadi ben çoğunu İzmir'de geçireceğim de, Marmara Bölgesi'nde yaşayanlar napsın?

Bir de geçen gün TV de gördüm. Yeşilliklere döktüğümüz sirke de, zirai kimyasalları daha kararlı hale getiriyormuş. Onun da faydasından çok zararı varmış.. Eee, napıcaz?? Çok da ince düşünmemek lazım bence.

8. haftada inanılmaz göğüs şişliği oluyor ve ağrıyor kendi elin bile çarpsa canın acır durduk yere iğne batıyor gibi oluyor 10. haftadayım ve allahtan okadar yoğunluğu kalmadı yinede geçti denilmez ama.aşermeye gelince..normalde tam bie tatlı pasta canavarı denilcek kadardım ama şimdilerde bende ekşilere yöneliyorum.arkadaşlar malum kış aylarındayız canınız yaz meyvesi çekiyorsaki yaşadım biliyorum:)) büyük marketlerde (carrefour-migros) hepsinden mevcut aklınızda olsun.ben normal yaşantımda dahada çok aşeriyordum iştahım hiç yoktu iyice yok oldu. karnım ağrımmıyodu benim irsi değilse sizde o ayaklarını ve belini sıcak tutmanı öneririm :KK66:

Antibiyotik kullanımına gelince, tüm dünyada ve Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de büyükbaşların ve kanatlıların yemlerinde antibiyotik kullanılmaktadır. Yani, sadece tavukta değil kırmızı ette, çiftliklerde yetiştirilen balıkta da sağlığımızı koruması açısından antibiyotik kullanılır. Antibiyotik kullanımının iki amacı vardır: Tedavi etmek veya insan ve hayvan sağlığı açısından oluşabilecek hastalıkları engellemek. Sağlıklı et, sağlıklı hayvandan elde edilir. Hayvanları hastalıklara karşı korumak için de antibiyotik kullanılır. Araştırmalar gösteriyor ki, antibiyotiksiz yetiştirilen hayvanlar daha fazla bakteri, dolayısıyla daha fazla hastalık riski taşıyor.

Kanatlı sektöründe, hastalıkların yenilmesi için kullanımına izin verilen antibiyotikler, kontrollü bir biçimde, yalnızca hayvanın sindirim sisteminin içeriğindeki zararlı mikroorganizmaları denetim altında tutmak için veriliyor ve sindirim sisteminden emilimi bulunmuyor.

Türkiye’de AB ülkelerinde olduğu gibi, ilgili yönetmeliğe göre hastalıkların engellenmesine yönelik kullanılan antibiyotik uygulaması kesim gününden 7 gün önce bitirilmektedir. Böylelikle, daha önce verilen antibiyotik tavuğun vücudundan tamamen parçalanarak atılmakta, dolayısıyla tavuk etinin tüketilmesi vasıtasıyla insanlara geçmemektedir. Tavuk üreticisi firmalar, tavuk çiftliklerine program dahilinde, gönderdikleri yemi son hafta antibiyotiksiz olarak göndermektedirler. Bu yemler, hem Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hem de firmaların denetim amacıyla gönderdiği veteriner hekimler tarafından da gözlem altında tutulmaktadır. Bu şekilde, zaten % 95’i emilmeyerek direkt bağırsak sisteminden atılan antibiyotiğin kalan % 5’i de, kesimhaneye gitmeden önceki 7 gün süresince antibiyotik almayan tavuğun vücudundan tamamen dışarı atılmış olmaktadır.

Tüm dünyada, hayvanlarda en katı ve kontrollü antibiyotik kullanımı uygulaması Avrupa Birliği’ndedir. AB bu konuda ABD'nin çok önündedir. Türkiye'de ise AB yönetmeliklerinin aynısı, AB ile aynı tarihlerde gündeme gelmektedir. Yeni uygulamalara da AB ile uyumlu olarak eş zamanlarda geçilmektedir.

kızlar antibiyotik kullanımıyla ilgili bir yazı.alıntıdır
canım yzın güzel olmus bence denetleme bukadar ıyıyse ozamn güvenırlır olabılır ki zaten ben hiç kimsenın buyuzden rahatsızlandıgını yada baska bıse oldugunu duymadım.ama evrişciğimde haklı insanın aklına takılıyo tavuk yemesemde olur.ama arada yerım okadarda kasmam sanırım kendımı.gercı dikkat ettım 3 aydır hıc tavuk yemedım kaydirigubbakcemile3 aslında severım tavugu ama şimdi fırında pişerken bı kokusu var o aklıma gelınce mıdem bulanıyor
iyi geceler kızlar biliyorum herkes dinlenmeye çekildi ama size yazmadan duramadım akşam misafirim vardı onlar gittikten sonra eşim canım çorba istiyor dedi yemege gidelim ben dışarıda yemek yemem dedim ama seninle gelirim kızım zaten dünden hazır neyse gittik kızımla eşim bir güzel karınlarını doyurdular sonra birde kordon yaptık eve geldik hemen fındıgımı yatırdım ve eşimin yanına odaya gittim koltuga sırt üstü uzandım elimi karnıma kasıklarıma dogru koydum biraz sonra ne duyayım bebişimi hissediyorum kıpır kıpır şok oldum eşime dedim bebk hareket ediyor eşim zaten farkındaydı gece uyandıgımda hep elini karnımda buluyordum megersem hissediyormuş eşimde ben inanmıyordum ama 12 hafta bitiminde hissetmem mucize gibi normalde bu koca göbekle zor hissederim diyordum ama elimi koydugumda bebegim annesine ben burdayım dedi kızlar inanın çok mutluyum çarşamba günüde inşallah 2 li testim ve ense ölçümümüm iyi çıkar şimdi aklım hep onda neyse uzun oldukızlar sevinçden ne yaptıgımı bilmiyorum
ayy negüzel cok özendım şimdi.kız belkide erkektir senınkı.bukadar erken hissettiğine göre.saglıkklı olsunda hıc farketmez kız erkek.
evrişciğim iyi diyorsun da, yakın bir arkadaşıma da gittiği profesörü de demiş ki, İstanbul'da balık yeme.. Denizde o kadar ağır metaller var ki, faydasından çok zararı var, demiş. Hadi ben çoğunu İzmir'de geçireceğim de, Marmara Bölgesi'nde yaşayanlar napsın?

Bir de geçen gün TV de gördüm. Yeşilliklere döktüğümüz sirke de, zirai kimyasalları daha kararlı hale getiriyormuş. Onun da faydasından çok zararı varmış.. Eee, napıcaz?? Çok da ince düşünmemek lazım bence.

evet canım ben onu duymustum oyuzden meyvelerı ve sebzelerı yıkadıgımız suya bı tatlı kaşığı karbonat dökücekmısız sonra iyce duruluycakmısız bı doktoru dınlemıstım öle demıstı.ama ddıgın gıbı herseyı irdelersek sonu pekde saglıklı olmaz.evet cok önemlı seylere dikkat edelım tedbirimizi alalım Takdiri Allah a bırakalım.yoksa kurcaladıkca hep bişeler cıkıyo

kızlar günaydınnnn. kızlar bugün misafirim geldi iranlı bir bayan. yüzümdeki sivilcelere bakıp erkek gelior sana dedi. erkek testesteron salgılamaya başlamış busivilce yapar dedi. sivilcesi olup kıza hamile olan var mı ya da erkeğe. hurafemi gerçek mi anlayamadım.benim ilk hamile kaldığı günden itibaren hormonel başladı. göbeğimde bile 4-5 tane kırmızı şişlik var anlamadım ne bu ya. sizin cilt durumları nassı. hamileyken cildi güzelleşenlerden deilim galiba ben:):):)ergenliğe dönüş yaşadım

tavuk meselesine gelince o işle uğraşıoruz.tavuk ve dana farketmez sucuk salam sosisini eşim eve getirmior bile istediği kadar hijenik olsun pis şeyler dior.tavuğa gelince antibiotik olayını abartmayalım diorum. hayvanlar büyürken dana inek tavuk kaz tavşan hhehehe her hayvana aşılar yapılıomuş sadece antibiotiğe takılma daha neler var dedi :) ama insanlara zarar verecek boyutlarda değil hatta çoğu durumda hayvanları koruyamayacak kadar az veriliormuş. bir de piliç alın dedi. yani kart tavuk değil. küçük kolay pişen türlerinden.bunda da iyi markaları tercih edin anladınız siz onu :)

selam kızlar dun yazamadım sızlere dr. ense mpilisi cok ıı dedı kan verdım haftaya cmrtesı alıcam sonuclarını bu arada 1 hafdtada 1cm uzamıs zuzumun boyu benımkıde uyuyodu dr. ultrason aletını bastırdı uyanmayıncada okuserek uyandırdık sızdede aynısı olmustu uyurmu dıye merak etmıstım işde uyuyomus bızım meleklerrımızde neyse ben cıkmak zorundayım anneme gıdıyorum cok opüldünüz bys

kızlar günaydınnnn. kızlar bugün misafirim geldi iranlı bir bayan. yüzümdeki sivilcelere bakıp erkek gelior sana dedi. erkek testesteron salgılamaya başlamış busivilce yapar dedi. sivilcesi olup kıza hamile olan var mı ya da erkeğe. hurafemi gerçek mi anlayamadım.benim ilk hamile kaldığı günden itibaren hormonel başladı. göbeğimde bile 4-5 tane kırmızı şişlik var anlamadım ne bu ya. sizin cilt durumları nassı. hamileyken cildi güzelleşenlerden deilim galiba ben:):):)ergenliğe dönüş yaşadım
bende sey die bılıyorum,eger kıza hamıleysen mutlaka yüzünde sivilce cıkarmıs,hanı annenın güzelliğini aldıgı için anne birassscık çirkinleşirmiş.ama erkek bebege hamıle olanın hem yüzü güzelleşirmiş hemde sivilce vs cıkmazmıs.artık nekadrı dogru nekadarı hurafe bılemıcem.bende bı tane adet zamanın geldıgınde cıkmıstı gecen ay,ama 2 gun sonra kayboldu,şükür yok şimdilik sivilce falan.
selam kızlar dun yazamadım sızlere dr. ense mpilisi cok ıı dedı kan verdım haftaya cmrtesı alıcam sonuclarını bu arada 1 hafdtada 1cm uzamıs zuzumun boyu benımkıde uyuyodu dr. ultrason aletını bastırdı uyanmayıncada okuserek uyandırdık sızdede aynısı olmustu uyurmu dıye merak etmıstım işde uyuyomus bızım meleklerrımızde neyse ben cıkmak zorundayım anneme gıdıyorum cok opüldünüz bys

canım bız gıttgımızdede uyyuyodu bebiş.doktor hafıf bı öksürde uyandıralım bebegı uyuyor dedı.ee tabı uyur kuzum arabayla 40dakka yol gıttık nerdeyse benım bıle uykum geldı kaydirigubbakcemile3 benım ense kalınlıgıda 1mm cıkmıstı.zaten 3mm ve üstü risk tasıyormus sanırım.Rabbim hepimize saglıklı beişler nasip etsın inşallah

kızlar bence çok çok ince düşünürsek değil tavuk hiç bir şey yemememiz lazım.dana koyun ve balıktada antibiyotik kullanılıyormuş.yani kendimizin yetiştirmediği her şeyde antibiyotik ve hormon var.ben dikkat etmeye çalışıyorum tabii tavuğuda kolay kolay yemiyorum ama misafirliğe gittim önüme tavuk koydndu.yemek zorunda kaldım.kadın ben üç çocuk doğurdum doktora dahi doğuma kadar gitmedim.kasma kendini bu kadar dedi.tavuk kırmızı et sebe yediğimiz her şey çok da doğal değil.tabii yine en az zararla beslenmeye çalışalım biz

şimdiye kadar 3-4 defa yemişimdir.ama bu kadarla bir zararı olduğunu düşünmüyorum.ama bundan sonra asla yemem.tavuk yerine balık yerim artık.ama biraz canım sıkıldı.yapacak bir şeyim yok artık.bu konuyu doktora soranlar oldumu ?benim doktorum uyarmamıştı bu konuda.

Evet helin, benim doktorum 4-5. haftadayken yani ilk gittiğimizde yarım saat brifing verdi. Tavuk kesinlikle yasak dedi. Lahmacun yasak dedi, çok istersen yediğin yerde 2 kere fırına attırt ancak öyle yiyebilirsin dedi. İçi pişmemiş et de kesinlikle yasak, çok iyi pişmiş olacak dedi. Zaten ben çok iyi pişmemiş et yiyemem. 3. ayımız dolmak üzere ve pek et yemedim aslında bu süre boyunca. Salam, sucuk, sosis, sakatat vs. bunlar da kesinlikle yasak olanlardan. Mesela sucuğu çok severim ama vazgeçtim elbette yemekten. Ama tavuk yediysen de dert etme, bebeğine stres olarak geri dönmesin. Birşey olmaz inşallah.

Edit: Şimdi aklıma geldi, doktorum sadece köyde dolaşan tavuk bulursan ancak onu yiyebilirsin dedi. İmkanı olan ve canı çeken varsa köyde normal koşullarda beslenen büyüyen tavuk serbest....

Son düzenleme:
Biz de dün doktora gidenlerdeniz, ikili test sonucumuz çarşamba akşamüstüne çıkacakmış. Ölçümler de gebelik haftasına göre normal dedi doktor. Elhamdülillah. Testimiz de iyi çıkar inşallah. Beklerken işe güce iyice dalmak lazm ki zaman çabuk geçsin :kahve:

evriş maşşallah canım kocaman olmuşsunuz 13 haftalık ya demekki aramızda 1 hafta oluyor sen 13 bitirdin ben 12+2 oldum nasıl olsa aynı hastanede dogum yapıcaz son kontrolde seni ve bebegi ziyarete gelirmişim hayali bile güzel allah o günleri yaşamayı nasip etsin.
allah herkese 2 kere annelide nasip etsin bu bebek için anneme minnetarım onun sayesinde tekrar anneligi tadıcam anneme ve bütün annelere allah uzun ömürler versin

Canım Başak.. ne kadar güzel olur.. umarım nasip olur birbirimizi görmek.. hakkımızda hayırlısı olsun. Rabbim bebeklerimizi bize bağışlasın.:nazar:

Tüm arkadaşlarımın yiyeceklerle ilgili yazdıklarını okudum, sonsuz da saygı duyuyorum. Hersey bebeklerımızın ıyı olması ıcın bence.

Helin, elbetteki gittin misafirliğe..o yemeği döndürmek tabiki daha ayıp sana katılıyorum. Ama teyzemizin dediğine katılmıyorum açıkcası.. onun doktor yüzü görmeden üç çocuk doğurması herseyın yolunda gitmesi anlamına gelmez.

Çünkü mesele, bebek doğduktan sonra saglıklı bir sekılde buyumesıne yardımcı olmak, derdimiz ondan en dogru sekılde beslenmek.. etrafımızda görmüyor muyuz; bebek doğmuş bir turlu duzelmıyor, habıre hasta, cocuga ıkı sey yedırıyorsun midesi bozuluyor, bagırsakları bozuluyor, savunma mekanızması zayıf.. cabuk ateslenıyor.. vss vsss bunların hepsi annenin kendine hamilelikte doğru sekılde bakmaması.. etrafımız marazlı çocuklarla dolu. Aslında derdim bu benim.. yoksa doğan görünüşte sağlıklı doğuyor zaten.

Son düzenleme:
oooo kızım çikolata baslı basına bı enerji deposuda ondan :)) şimdilerde etkı edermı bilmiyorum ama bız bebeklerın hareketlerını iyicene hıssettıgımız aylarda enerjı veren seyler yedıgımızde bebekelr kıpır kıpır olurlarmıs

kızlar ben artık pek giremicem 1 buçuk ay kadar. daha önce anlatmıştım misafirim gelior. kayınvalidem yani.arada girer bakarım haber de veririm ama eski rahat günler bitior şimdilik.

X