2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

ben artık soframızda ne varsa veriyorum kızıma...
bi dönem tadımlık veriyodum ama döküntü yapmayınca yemeklerimi tuzsuz pişirip kızçemide bizimle birlikte yediriyorum artık...tabii tuz eklemeden ....

sezonu gelsin hele bi balığıntaze taze erirsiniz bebişlere ama benden size tavsiye balığı önce dondurup sonra pişirin dondurunca balıkta bulunan zarar bakteriler ölürmüş

kızlar günde 2 kez çorba veren varmı ben buara fazla yapıyorum herhalde yada elimin ayarı yok :)) kalanınıda akşama doğru bir öğün olarak veriyorum bazen sizde tek öğünmü çorba

kızlar günde 2 kez çorba veren varmı ben buara fazla yapıyorum herhalde yada elimin ayarı yok :)) kalanınıda akşama doğru bir öğün olarak veriyorum bazen sizde tek öğünmü çorba

canım bende iki hatta üç öğün çorba verenlerdenim

benim kızın kahvaltısı tarhana çorbası içine peynir yumurta tereyağ karışımı
çünki ne bisküvi yedi ne tahıllı kaşık yada kahvaltı mamalarını
yaşasın tarhana iyiki icat edilmişkaydirigubbakcemile2

öğlen genelde sebze çorbası

ikindide meyva ve biraz yoğurt

e akşama gene çorba ya o gün ne çorbası yaptıysam
yada yoğurt çorbası veya irmik çorbası yapıyorumcokacimcoook

gece yatarkende ben devam sütleri varya onlardan vermeye başladım
bir sorunda yaşamadık çok şükür
tabi gece uyanınca formül mamaya devam

ya kızlar siz ne güzel besliyosunuz bbebeişlerinizi maşallah benim kızmı iştahsız acaba bendemi suç ben sabah kahvaltısıkaşık mamasının içine yumurta peynir falan katıyoum onu bi güzel yiyor bi 2 saat sonra devam sütünden veriyorum sonra öğle uykusuna öğlen kalktığında tarhana çorbası içide kabaklı ve havuçlu onu veriyorum yanında yoğurtta var bi 2 saat sonra tekrar devam sütü uykusu gelmişsse yatırıyorum ikindi ise bebe bisküvüsü devam sütünde ezilmiş yanında rendelenmiş meyve akşamda tahıllı kaşık maması yatmasına yakında tekrar devam sütü işte böle bunları seviyo benim kız başka bişeyler vermek istiyorum 1 2 kaşık tadına bakıp almıyo tadınımı sevmiyor acaba ne yapmama lazım kızlar bana cevap verirmisiniz biraz uzun oldu ama kusra bakmayın cevaplar için şimdiden teşekkürler ALLAH razı olsun...

tutku cum
bence öğünleriniz güzel hatta fazla bile
arada verdiğin devam sütleride kızını tok tuutğu için tam olarak acıkmıyordur
devam sütü vermeden iyice acıktırarak dene yeni bir çeşit yiyeceği

sağlıkla kal

ceyremcim ben günde iki kez çorba/püre veriyorum.yalnız ben öğlen verdiğimi akşam vermiyorum,akşam farklı bişey hazırlıyorum.gerçi uzun zamandır bizim yemekleri light yapıyordum o şekilde bebeğime de yediriyorum.bizim doktor akşam öğünü olarak öğlenden farklı bir çorba demiştir her zaman menümüzde,ve hiç muhallebi vermedi.gerçi ben vermedim muhallebi bazen tabiki veriyorum.o an ki duruma göre değişiyor

tutkucum çok zor işey iyi bilirim,benimkide ilk iki ay ek gıda da çok iştahsızdı,çoook sinirden ağladığımı bilirim.sevdiği şeylerin içine azar azar değişik bişeyler katarak belki alıştırabilirsin.mesela tarhanamı seviyor,tarhananın içinde alıştır kıymayı tavuğu,ben öyle yaptım.maşallah şimdi herşeyi yiyor.misal bugün bamya yedi.ve kesinlikle kelebeğime katılıyorum.bebeğin tam olarak acıkmıyordur,biraz şöyle kurt gibi acıkmasına izin ver :KK66:)

tutku maşalla kısın zatn 2 satte bir besleniyor tabi fazla acıkmıyor yeni şeyler deniceğin zaman aradaki devam sütleinden birini kaldır iice acıkmasıı bekle eğer yine almıyorsa zorlama damak tadına uymadı demekki :))

tutku03 daha ne istiosun masallah her 2 saatte bu saydıklarını yiyosa ben 3 saatte bazen uyuyosa 3,5 saatte besliyorum ama bizimki gece uyudumu asla uyanmaz acıkmıstır deyip mama veriorum her seferinde çöpe ağzını açmıyo gece yatmadan önce ne yedi yedi onunla sabahı ediyo malesef içerse su içer gece okadar :)

kızlar cevaplarınız için teşekkürler devam sütünü azaltmalımıyım zatrn içtiği 60 ml i geçmiyor öle yani bazen benimkide çöpe gidiyor siz ne kadar kaç ml devam sütü veriyosunuz daha doğrusu önceliği devam sütünemi veriyosunuz yoksa yemeklere mi

bizde hem yemek hem devam sütü hemde beni emiyor sadece gece 12-1 arası mıkırdanıyor ozaman 210 cc devam sütü içiyor onun dışında sabah kavaltı sonrasında meyve öğlen çorba akşam üstü yoğurt akşam bazen çorba bazen muhallebi şeklinde bizim öğünlerimiz ayrıca aralardada meme emiyor
ama uyku saatleri ve yemek saatlerine çok bağlı onun dışında yemeklerindede yediği miktar dönem dönem değişebiliyor

tutku devam sütünü içiyosa ver arkadasım ne güzel ama günde mutlaka çorbasını yoğurt ve meyvesini yemeli bence ..arkadaslar denenmiş domates çorbası yapan varmı kısacık yazarsanız sevinirim

biraz zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı unu kavuruyorum üzerine 2-3 rendelenmiş domatesi ilave ediyorum iyice pişirip 1.5 su bardağı su ilave edip bir kaşıkta kendi mayaladığım yoğurttan koyuyorum,pişiriyorum.topklanma olursa blendırla eziyorum
şefin önerisi:):):)bu çorbanın iççine ben genelde kıymada koyuyorum o zaman benimki daha bir bayılarak yiyor

ben çorbaları koyulturken yarı beyaz un yarı mısır unu kullanıyorum mısır unu çok faydılı .çorbalara gelincede her annenin yaptığı standart çorbalar benim kızım genelde tarhanayı çok severtarhanayı az yağda kavurup su ekleyip pişiriyorum içinede biraz kıyma kavuruyorum.kıymayı bazen domatesle kavurup ekliyorum

ya kızlr sizin bebişler maşallahı var uyku konusunda benimki dün mesela 6 kez klktı deli olucam neden kalktığını bilmiyorum yada en az 2 kez kalkar yataktn dolayımıdır bilmiyorumki

sinem acaba diş sıkıntısımı var yada acıkıyo diycem ama pek yemeyi sevmiyodu senınki yinede kalktımı mamaa süt vs dene belki tam dpymuyodur bu arada sanada fikir olsun ben oğluma uzun süredir koluma renkli boncuklu bileklik takıyorum onunla oynarken bayağı bi yiyo :))

dikkat edrseniz bütün bebişlerin bu aylarda uyku sorunları var gelişim ataklarından biri olabilir yada diş çıkartıyordur.

Arkadaslar bugun oglusuma kuru fasulye yedirdim
daha dogrusu soyle oldu : )
abisi yerken baktim bu da istiyor verdim agzina ;sevdi :nazar:
fazlada vermedim ilk kez yiyor ve gaz yapmasin diye a.s

Aksama da pilav verecegim ama oyle kuru kuru yemesin diye yogurt dokecegim uzerine ;nasil ?:asigim:

Arkadaslar bugun oglusuma kuru fasulye yedirdim
daha dogrusu soyle oldu : )
abisi yerken baktim bu da istiyor verdim agzina ;sevdi :nazar:
fazlada vermedim ilk kez yiyor ve gaz yapmasin diye a.s

Aksama da pilav verecegim ama oyle kuru kuru yemesin diye yogurt dokecegim uzerine ;nasil ?:asigim:

ohh afiyet olsunn:içelim:

bizde gecen hafta vermiştik kuru fasulye
hiçte rahatsız etmedi kuzumu:icecream:

X