2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

KEFıR konusuna açıklık :)

kızlar hani şişelerde var ya alıp içilen kefirler. ülkerin felan marketlerde satılan.
işte onlardan alıp 125 cc süt + 1 çay kaşığı yoğurt ( biraz sütle ezin ) ve 1 tatlı kaşığı kefir
hepsi bu. ılık sütle mayalayın bir beze sarın ben 5 saat kadar bekletiyorum.

cococum sağol canım benim aydınlattığın içinŞeniz

mercimek corbası ben de bi kaç kere yaptım kuzuma.
aşırı seviyor ve iştahla yiyor..

canım mercimek çorbası gaz yaptımı senin bebişde bende dün yaptım mercimek pirinç havuç patates balkabağı birazda maydonoz kaynetıp süzgeçten geçirdim severek yedi ama sonradan gaz oldu afedersiniz durmadan cırtlattı

benim kızı cok ölçü almamak gerek bence bu konuda..
çünkü biz bu konuda çok kısmetliyiz.
doğduğundan beri Allaha şükür gaz sancısı yaşamadık
dolayısıyla mercimek çorbası da sıkıntı olmadı bizde.

bizimde gaz problemimiz çok olmadı ama çorbadan sonra gaz olunca sormak istedim teşekkürler canım

ZealMays , bhk ve cococum ilginiz için tşk ederim kızlar sağolun.Burda birşeyler paylaşabilmek gerçekten çok güzel.Sık sık giremesemde sizleri okumak hoşuma gidiyor tşk . hihoyyyt

kızlar merhaba bende aralık annelerindenim ve maşallah çok boğazlı bir kızım war hayır dediği hiçbirşey yok; hiç sıkıntı yaşamadım o yüzdennn :)) herşeyi veriyorumm

Elvira anenmden yoğurt üyosu öğrendim canım.. benimkiler daha sulumsu oluyodu..
Bi kere mayalarken iyice iyice bi karıştırıyo.. sonra da kavanozu buzdolabı poşetine koyuyo. Isısını sabit tutuyom böyle didi. tencereyi de böyle poşetliyorum didi.. fekat kendi farkında diil ama ısıısnın yanısıra hava almasının da tamamen önüne geçmiş. zaaten Temel iki kural var. ısı sabit olucak ve hava almıycak.. Bi dene istersen canım..

muckss

sağol canımcım bi deniyeyim ben bu anneciğinin tarifini
iyi fikir aslında hem hava almıyacak hem ısısı sabit kalacak
ŞenizŞenizŞeniz

kızlar doktorumuzun klasik listesini bide buraya koyum dedim. ama sebse çorbasını nasıl sewdirebilirim illaki anlatmıssınısdır daha önce ama acilll, püre halindemi sulumu ne şekil bilemedim. ben havucu patatesi haşladım accık zeytin yagı kattım haşlanınca ezdim yani blendırladımm ilk aşama için okadar sulumu vermeliydim nasıl yicek yaaaa senağlama

misscim bende çorbayı senin gibi yaptım yalnız içine biraz irmikte koydum iyice blendırdan geçirdim verdim benim kız yedi . herbebeğin damak zevki bir olmuyor canım Uzmanlar yemezse ısrar edilmemesini sonra denenmesini söylüyor ama biz anne olarak herşeyden yesin istiyoruz biraz sabretcez sanada kolay gelsin canım inşallah en kısa zamanda yer

misscim onu çorba kıvamını bebeğinin seveceği şekilde sen ayarla bence.
yani kimi bebek sulu seviyor,
kimi de betül gibi muhallebi kıvamında..
ben içine biraz da pirinç katıyorum kıvamlı oluyor..

yerken de yoğurt ilave ediyorum ben mesela.
biraz deneme yanılma yoluyla,kayranın damak zevkini öğrenirsin sen de inş zamanla..

ben doktorumuzun da tavsiyesiyle çorbamıza;

patates,
çarliston biber,
havuç,
kabak,
domates (alerjisinin de olmadığını anlamış olduk.)
dere otu
katıyorum şimdilik.

domatesi ben de deniycem kısmetse
geçen bir arkadaş daha veriyorum demişti

kızlar çorba olayı genelde aynı sebzeler katıyoruz ama ben domates korkuyorum daha koymadım ilerde 1-2 ay daha geçsin ama pirinç unuda katın derim ben

senin cancağızın sağolosun güzelimmmmm...
bende veremiyorum sana zaten borcum olsun artıkkkk

bulamaç şeklinde verince bebekler pek bi severek yiyor zaten...düşün benim emre 9 yaşına girdi hala versem bulamaç yiycek yani...cokacimcoook
ama bir vakit sonra ayırmak bencede doğru olanı

maşallah betülcüğe annesi
rabbim korusun meleklerimizi inş....

aslında iştah sorunu yoksa bence de ayrı ayrı tattırmakda fayda var hoş benim kızçemin de bu anlamda maşallahı var
eğer az yiyorsa muhtemelen bir sıkıntısı vardır
ama oğlumda bulamaç kahvaltı dışında doyadoya yediği bir tek öğün hatırlamıyorummmm

bende bugün kutayıma sebzeli güveç yaptım bayılarak yedi, içine fasulye,bezelye,havuç,brokoli,domates,patates,pirinç çok az zeytinyağ ve mısır nişastası kattım en azından her türlü vitamini bir arada aldı..
geçen günde karnabahar,havuç,patates,pirinçli çorba yapmıştım kokusu iğrençti yemez diye çok korktum ama maşallah onuda pek sevdi:)
bu arada ben kahvaltıyı daha bulamaç olarak yapmadım ama biz kahvaltı ederken çeyrek yumurta sarısı,tuzsuz peynir bazen haşlanmış patates veriyorum çok ezmeden maşallah geveleye geveleye yutuyor:icecream:

geçenlerde hastanede bir bayanla karşılaştım bu bulamaç yüzünden hala çocuğundan çektiğini söyledi sakın alıştırma dedi bende taraftar değilim ki maşallah kutayda yediğinde bir kaseyi götürüyor:) o yüzden tek tek verebileceğim şeyleri çok ezmeden yedireceğim.

bizim doktorda kahvaltılıkları su ile ya da domates suyuyla ezerek ver dei,

mantıklı,

yarın başlayacağız kahvaltıya :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…