2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

canım ben de wee nin silikon uçlu kaşığını kullanıyorum

bizim doktorumuz da bu konuda rahat sağolsun. hayatını Yağızın yemek yemesi üzerine kurma dedi
bi şekilde yiyecek rahat ol, yavaş yavaş, sevmediği tadı birkaç gün sonra tekrar deneyerek çözeceksin dedi.
bazı tatları sevmeme hakkı var ama hiçbirşeyi sevmeme hakkı yok dedi. mutlaka sever miş...

bhk sana katılıyorum arkadaşım . biz daha başlamadık ama açıkçası diğer konularda dabebeğime ben de hastalık derecesinde titiz davranmıyorum. rahat davranıyorum yavrum da rahat maşallah

jasperciğim ben kızımın bulaşıklarını ayrı yıkıyorum,hacı şakirin sıvı sabunu onun için ayrı.biberon fırçamızla yıkıyoruz.çeyizimden çıkan liflede tabaklarını tıkıyorumyerimseniben

bhkciğim benim 4.ayına kadar çok pimpirikli geçti tabi hepimizin öyle.ama artık çok rahatım çok relaks davranıyorum.her dr.dediğine görede davranmıyorum açıkcası.eltimin oğlu yürücekken adım atarken doktoru hayır emeklicek demiş.çocuk yürücekdi nerdese,emekletmekye bırakırken gerilemiş tabi geç yürüdü.
sana katılıyorum canımcımŞeniz

bhk cim bende sana katılıyorum canımm
ama bizide bu hale getiren biraz da cevre değilmi
aman şunu verme şunu böğle yapma bu olmaz diye diye
tabiki pimpirikli olduk.illaki herkes bilincli anne olmak gayretinde ama gerçekten bilincli olalım derken sanki abartıyoruzzz.ee mutlaka tedbirimizi alcaz oda ayrııı

hatta geçen gün anneme aman şunu verme aman böyle oturtma aman böğle etme derken bi baktım bana diyoki
kızım seni kim büyüttü -ben
ee sağlığında bi sorun varmı
cok şükür iyiisin dedi artık bunun üstnede diycek bişeyde bulamadım acıkcası kaydirigubbakcemile3

arkadaşlar kefirden yoğurt yapıldığını duydum bileniniz yada deneyen varmı

arkadaşlar kefirden yoğurt yapıldığını duydum bileniniz yada deneyen varmı

kefir denilince biz KSO'ya danışıyoruz canım :) o cevap verir bu soruyakaydirigubbakcemile5
onun doktoru kefirden yap yoğurdu demişti, yapıp yapmadığını bilmiyorum ama

KSOOOOO bi el at şu konuya bacım.

bizim doktorda 6. aydan önce başlama ek gıdaya demişti, ama ben başladım çünkü kızlar mamayı pek iştahlı yemiyorlardı.

doktorun haberi yok tabi, bugünde bana artık ek gıdaya başlayabilirsin dedi, tadımlık ver azar azar dedi :) benim için kurbağa bacağı yemek nasıl bişeyse bebişler içinde ek gıda şu anda öyle bişey dedi, bende aklımdan "sen öyle san" dedimcokacimcoook ben başlayalı 1 ay oldu ve şu anda öğün yiyorlar:nazar:
kabız ve ishal yapmayacak herşeyi yedirebilirsin dedi. tahıllardan muhallebi yap dedi.(nasıl oluyorsa) tahıllı mamalar herhalde. kızlar o anda çok ağladığı için fazla dinleyemedim :KK43:

herkese merhabaaa
ek gıdaya geçtikkkkalkisalkisalkis

herkes neler veriyo sırayla bi yazıverin hatunlarrrkaydirigubbakcemile5

kızlar merhaba serra nın çorbasına 1-2 parça kuzu eti attım kaynarken sonra aldım doktor önerdi alerjik bir yapısı var evet ama neye oldugu muallakta kaldı ama yerken daha çok sevdi etsuyuyla olanı :)))

canım balım kaymakım işine kaşıyor gibi olucam ama bebek sevdi diye et vermen şu dönem sindirim olarak yorabilir serramızı...
kaldıki serra hassas bu anlamda...
atıyorum ben şimdi kalkıp 100cc şerbet yapsam eminim benim cimcoş kızçem şapur şupur emecektir şerbeti ee şimdi ben sevdi diye şerbet veremem ki...
ama doktor önermiş ise benimki sadece kendi görüşüm
evet haklısın alerji testleri 3 yaşından önce sağlıklı sonuç vermiyor...

bi de kızlar slikon kaşık mu kullanıyosunuz, yoksa normal bizim yediklerimizdenmi

canım damaklarını zedelememek adına bende plastik ısıya duyarlı kaşık kullanıyorum hatta vazgeçilmezim...
eğer evde unutmuşsam mutlaka geri dönüyorum eve kaşığımızı almak için....

birde ben kızımın mama tabağını olsun kaşığını olsun asla ne kaynar suda nede makinada yıkamıyorum canımm
ılık su ile elde deterjan kullanmadan mama sonrası yıkayıp bi kenara kaldırıyorum hemen...

labne peyniri tuzsuz kolay eriyen ve pastorize olduğu için ilk etapta tercih edilen bi peynir çeşidi ama zaman ilerledikçe bünyeleri daha duyarlı hale geldikçe tabiki akşamdan tuzu alınmış salamura peynir de kullanabilirsin bence....

kızlar şu kahvaltı olayından aklıma takılan bir şey sorucam...

malum bu kahvaltı tam bir bulamaç gibi,
tamam bebeklerimiz içine kattıklarımızdan vitaminlerini besinlerini alıyorlar da,

bunların tatlarına ayrı ayrı alışması nasıl olucak.
yani ben bu mamaya çeyrek yumurta sarısı koydum diye,
yumurtanın tadına alışacakmış gibi gelmiyor,
ya da peynirin tadına.
ben bu sabah tattım biraz,
sadece pekmezin ve de bebe bisküvisinin tadını alabildim ..

şimdi betül ek gıdalara erken de başlamış olmamın etkisi olsa gerek,
tatları çabuk kabulleniyor:nazar:

mesela labne peynirinden verdim sabah ağzına,
hmm hmm yapa yapa yedi,
devamını istedi.

gerçi ben doktora da sorucam ama,
bunları hemen değil tabi ama en kısa zamanda lapa şeklinde değil de ayrı vermeye başlasak daha iyi değil mi?
inanın cahilliğimden ve merakımdan soruyorum:nazar:

valla bhkcim bu anlamda yıllarca kahvaltıyı bulamaç yediren bir anne olaraktan:))
bence de mantıken tatlarına alışması adına ayrı ayrı vermekte fayda var
ne münasebet cahillik değil tabiki burada paylaşark birbirimizden faydalı bilgi alışverişi bu bence...ki takıldığın konuda bencede senin düşüncen daha doğru ama nedir bebeklerin yediği üç dört kaşık zaten bari bulamaç olsunda vitamin anlamında hepsinden alsın amaç bu olsa gerek bence...

kefir denilince biz KSO'ya danışıyoruz canım :) o cevap verir bu soruyakaydirigubbakcemile5
onun doktoru kefirden yap yoğurdu demişti, yapıp yapmadığını bilmiyorum ama

KSOOOOO bi el at şu konuya bacım.

cococum yapmıştı,
çok da güzel oldu demişti...

evet kızlar yaptım ben.
ülker veya altınkılıç tercih edin yazıyordu. kaldı ki ben zaten severek içerim kefiri ve bu iki markayı alırım hep kendime de.
1 çay kaşığı yopurt ve 1 tatlı kaşığı kefir ile normal yoğurt mayalar gibi mayalayın.
güzel oluyor tavsiye ederim.
şu aralar kefirsiz yapıyorum ama o da güzel.
yoğurdun kötüsü olur mu yaa ıımmmh cokacimcoook

kızlar ben de kefirle mayalıyorum ama içine yoğurt koymamıştım. onun yerine bi kavanoz kefirle bi kavanoz da normal mayalayıp yerken karıştıruyorum. Cococum sağol canım bi de öyle deniycem..

valla bhkcim bu anlamda yıllarca kahvaltıyı bulamaç yediren bir anne olaraktan:))
ne münasebet cahillik değil tabiki burada paylaşark birbirimizden faydalı bilgi alışverişi bu bence...ki takıldığın konuda bencede senin düşüncen daha doğru ama nedir bebeklerin yediği üç dört kaşık zaten bari bulamaç olsunda vitamin anlamında hepsinden alsın amaç bu olsa gerek bence...

canım rep veremedim ama kesinlikle katıldım. zaten ne kadar yiyebiliyo. arada bulamaşç olarak hepsinden yesin bence burda amaçç. Dolayısı ile 7-8 aylığa kadar bence buşlamaç daha uygun. sonra ben de ayırmayı düşünüyorum..

ayyy bu kefirle olan yoğurdu güzelcene detaylı tarif ediverseniz bana pek makbule geçer hani.
kefir şişelerdekimi yoksa kefiri bazıları kendi üretiyor lor gibi oluyor onun ana maddeside yoksa suyuylamı yapıyonuz. ayyyy pek bi karışık sordum ama anlayaverin gariiiii

ben de bu akşam annemle konuştum.
annecim ilk etapta tatları ayrı ayrı kabullenmeleri zor oluyor o kahvaltıdakileri ,
o yüzden öyle bulamaç veriliyor vs dedi :)
ben doktorumuza da sorup,
çok kısa bir süre sonra hemen bulamaçtan vazgeçmeye karar verdim.

bi de lilyumcum demişsin ya 3-4 kaşık..
Allahım nazarlardan saklasın,
betül 1 kasenin altında yemiyor ne yerse :nazar:
ben de o yüzden
uğraşıcam biraz.
gün içine yayıcam diye düşünüyorum yediklerini.

ayy neyse çok uzattım di mi :bbo:

ayyy bu kefirle olan yoğurdu güzelcene detaylı tarif ediverseniz bana pek makbule geçer hani.
kefir şişelerdekimi yoksa kefiri bazıları kendi üretiyor lor gibi oluyor onun ana maddeside yoksa suyuylamı yapıyonuz. ayyyy pek bi karışık sordum ama anlayaverin gariiiii

hay sağolasın pericik.. ben de bunu sorucaktım ağzımdan aldınkaydirigubbakcemile3

X