2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

ben cam rendede rendelemek dışında bir şey yapmıyorum ama,
farklı bişey yapan varsa diyiversin a.s

bende muhallebimizin içine küçük bir parça muz rendeliyorum cam rendede ve devam maması ekliyorum 3 ölçek. güzel ve besleyici oluyor biz afiyetle yiyoruz. deneyin derim...

kelebeğime ben de katılıyorum.
özellikle de sizin de bebeğiniz şekersiz diye pirinç unlu mamayı yemekte zorlanıyorsa,
içine elma püresi katın,
nasıl da şarkı türkü söylerek yiyor görün :asigim:

Sebze püresi nasıl yapılır?
ıki çorba kaşığını dolduracak kadar sebzeyi ilk önce iyice yı­kayın. Yıkanmış ve ufak parçalara doğranmış olan sebzeyi bir ten­cereye koyun, üzeri örtülene kadar sıcak su ile bir tutam tuz ekle­yin. 20 dakika kadar kaynatılan sebzeyi bir tel süzgeçten geçirin. Bu şekilde hazırlanmış sebze püresini önce azar azar çocuğa ve­rerek onu püreye alıştırmaya çalışın. Eğer püreyi yemek istemez­se biraz daha tuz katın. Yine de istemiyorsa o zaman fazla ısrar etmeyin ve başka sebzeleri deneyin. Bir süre sonra çocuğunuz, daha önce beğenmediği püreyi büyük bir olasılıkla yiyecektir.

Bazı sebzeler çocuklarda alerjik tepkiler yapabilir. Döküntü, kızarıklık, kaşıntı vb. gibi. Bu gibi durumlarda doktorunuza danış­madan çocuğunuza yeniden aynı sebzeyi vermeye kalkışmayın. Sebzelere karşı çocuğunuzun tepkisi anlaşıldıktan sonra püreye iki üç çeşit sebze daha karıştırabilirsiniz. Bu sizin ve çocuğunuzun isteğine kalmıştır. Eğer dilerseniz, bebeğinizin püresine bir miktar süt de koyabilirsiniz.

Meyve püresi nasıl hazırlanır?
Tam olarak yıkanmış ve kabukları soyulmuş meyveleri rende ya da preste ezebilirsiniz. Başlangıçta elmanın haşlanmış olması çocuğunuzun elmayı sindirmesini kolaylaştıracaktır. Aslında çocu­ğa verilecek meyvelerin hepsi olgun olmalıdır. Buna rağmen elde ettiğiniz püre koyu bir kıvamda ise içine süt katabilirsiniz.

Muhallebiler nasıl yapılır?
Daha önce saydığımız un çeşitlerinin birinden iki çay kaşığı alınır ve hafif ateşte kavrulur. Bu şekilde sindirimi kolaylaştırılmış olan unun üzerine iki çay kaşığı şeker eklenir. Bu karışıma -önce­leri yarı süt yarı su, daha sonraları süt miktarını çoğaltarak 5. ayda tam süte geçilecek şekilde- süt konur ve yarım saat kadar kayna­tılır.

Muhallebide kullanılan un çeşidini zaman zaman değiştire­rek, içine bisküvi katarak çocuk için daha çekici bir mama yapabi­lirsiniz. ıshali olan çocuklarda pirinç unu kullanmak daha uygun olur.

cooook tesekkur ederım arkadaslar hepininızede.benım oglana şu muhallebıyı bıturlu sevdıremedım.bırde ole denıyım durbakalım belkı ıcıne püre korsam yer ha.bırde okuduguma göre sekersız yapıyprsunuz muhallebılerı sebebı varmı.zararlı olurmukı muhallebının ıcınde.sekersız hayatta yemez benımkı.bırde ıicıne mamadanda denedım 3 ölçek koydum.agzını kılıtlıo kesınlıkle yemıo.enazından bıraz sekerlı olanından yıyo.yaaa şuncaz veletlerın damak tatı var ınanamıyorum valla.

bırde kızlar sıze mükemmel oldugunuzu sölemismiydım.söylüyorum mükemmelsinizzzzz.iyikide bu kulup var.ıyıkıde sızler varsınız.tekrar tesekkürler cooook bilgili arkidişler...

evet rendeleyince cook cabuk pişiyor..
bence rondolamadıktan sonra pütürlü oluyor,
yani ben öle veriyorum.
alıştı da kısçem cok şükür..
çok sağol canım bilgi için. mesela ben cam rendeden geçirip elmayı direk öle verdim. o bile kısmen pütürlü sayılırmı. püre oldu gerçii pek sayılmaz pütürlü belki ama başlangıç için iyiydi.. hihoyyyt

bnm oğlum ek gıdaya başlamadı sadece tattırıyorum ama suyu verince kaşık kaşık yutuyo

dr kont. vardı dün kahvaltı da verebilecegimi söyledi dr yagı alınmış peynir ve cici bebe

merhaba arkadaslar bugun yogurtlu sebze corbasi yaptim

yuzunu burustura burustura yedi birazkaydirigubbakcemile3 ama ilk tadisi tabiibenneyaptımki

size de vereyim tarifimi belki denersiniz ;kaydirigubbakcemile5

1 kepce yogurt (eksi olmasin dikkat edin )

1 kucuk boy patates (rendeleyin )(veya evde olan herhangi bir sebze olabilir havuc,kabak vs...)

1 yemek kasigi pirinc

1 tatli kasigi zeytin yag

bir tencereye yogurdu koyun az su ile sulandirin evde olan herhangi bir sebze rendesini ve pirinci ekleyin ..
zeytin yagida ekleyip pirisin
pirincler pismisse tamamdir kaydirigubbakcemile5
afiyet olsun lop lop et olsun bebislere : ):ecrin_bebek:

kizlar yeni bir tarif verdi arkadasim onu da paylasmak istedim ;en kisa surede deneyecegim ben yerimseniben

PATATESLİ PÜRE

4-6 AYLIK BEBEKLER İÇİN
1 avuç karnabahar
6 tane taze fasulye
1 adet patates
İsteğe göre 1 çorba kaşığı yoğurt

Yoğurt hariç: ) bütün malzemeleri iyice yıkayın ve bir tencerenin içinde haşlayın.Haşlanan malzemeleri blender'a koyarak püre haline getirin.(veya tel suzgecten gecirin size kalmis ) İsterseniz içine 1 çorba kaşığı yoğurt da ekleyebilirsiniz.kaydirigubbakcemile5

kizlar ben simdiye kadar sadece yogurt meyve puresi ve meyve suyu verdim
daha hic corba muhallebi tarzi seyler vermedim
sizce bunlar icin erkenmi yoksa vermeye baslayayimmi
biliyorsunuz benim oglan sizlerden yaklasik 1ay kucuk

kizlar ben simdiye kadar sadece yogurt meyve puresi ve meyve suyu verdim
daha hic corba muhallebi tarzi seyler vermedim
sizce bunlar icin erkenmi yoksa vermeye baslayayimmi
biliyorsunuz benim oglan sizlerden yaklasik 1ay kucuk

loracıım bende hiç yoğurt vermedim, yoğurda 6. ayda başlanacağını biliyorum

5. ayda sebze çorbası ile başladım, şimdi çorba, muhallebi ve meyve püresi veriyorum. doktorumuz 6. ay bitmeden başlama ek gıdaya demişti ama kızlar mamayı pek iştahlı yemiyorlar, bende yavaş yavaş başladım. yoğurt için bekleyeceğim, bu ayda bitsin öyle başlarım artık.

kızlar acil cevap bekliyorum

efeye sebze çorbası yaptım ama çok sulu olmuş. içine patates havuç ve kabak koydum, şimdi bu çorbayı koyulaştırmak için ne koymak gerek, irmik mi

kızlar acil cevap bekliyorum

efeye sebze çorbası yaptım ama çok sulu olmuş. içine patates havuç ve kabak koydum, şimdi bu çorbayı koyulaştırmak için ne koymak gerek, irmik mi

irmik koyup 5 dak. daha kaynat canım.

yani sence sebze corbasin falan baslamasammi
sadece meyve suyu ve meyve püresimi versemkiCADIARZU

yani sence sebze corbasin falan baslamasammi
sadece meyve suyu ve meyve püresimi versemkiCADIARZU

valla canım doktorun en doğrusunu söyler,

ben meyve suyuyla başlamadım önce sebzelere alıştırdım,

tatlı meyve suyuna alışınca sebzeyi reddedebilirlermiş:icecream:

benim doktorum da kahvaltıya başlayabilirsin dedi canım. yumurtaya felan başla dedi. henüz tam başlamadım ama tattırıyorum kahvaltıyı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…