2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

bugün ogluma muzlu yogurt yaptım yedirdim cok hoşuna gitti
tarif:
3 kaşık yogurt
yarım muz

3 kaşık aptamil devam maması

bugün ogluma muzlu yogurt yaptım yedirdim cok hoşuna gitti
tarif:
3 kaşık yogurt
yarım muz

3 kaşık aptamil devam maması

canım yoğurdun içinemi aptamil mama ekledin yoksa mamaylamı yoğurt yaptın
mamayı ılık suyla hazırlamak gerekiyor nasıl karıştırdın direkt yoğurdun içinemi mamayı kattın merak ettim

evet mamayı direk muz ve yogurt karışımının icene koydum , bide yogurdum sulu tutmuş suyundan da kullandım oglum severek yedi dr demişti mama yogurdun icine koyalbilirsin ögün olarak yigebilir böylelikle

kizlar ogluma elma püresi verdim cok sevdi ama havucu cok begenmedi malesef

bende yoğurdunu mamayla mayalıyorum yoğurt cıvık oluyo bebelacın beslenme uzmanını aradım ben mi yanlış mayaladım die hayır dedi mamayla yapılan yoğurtlar böyle olur böylesi daha sağlıklı dedi aslında doğru sütün içindeki bakterilerden dolayı daha kıvamlı tutuyo hani bilmeyenler varsa benim gibi yanlış mayaladığını düşüneneler nacizhane bi fikir

kizlar ogluma elma püresi verdim cok sevdi ama havucu cok begenmedi malesef
Afiyet olsun Yağız'a. Bizimki havuş suyuna bayılıyo Lora cım. Dün de elmalı yoğurt verdim (malesef hazır aldım denemek için. Sütaşındı) ona da bayıldı. Ben sadece azıcık tatsın dedim. Nerdeyse vermiyorum diye ağladı beyimiz.
bende yoğurdunu mamayla mayalıyorum yoğurt cıvık oluyo bebelacın beslenme uzmanını aradım ben mi yanlış mayaladım die hayır dedi mamayla yapılan yoğurtlar böyle olur böylesi daha sağlıklı dedi aslında doğru sütün içindeki bakterilerden dolayı daha kıvamlı tutuyo hani bilmeyenler varsa benim gibi yanlış mayaladığını düşüneneler nacizhane bi fikir
Canım ben de bi türlü tutturamamıştım. Baya sulu oldu ama benimki. Neyse bi daha deneyeyim bakalım. Ali'miz nasıl büyümüştür inşallahh

Afiyet olsun Yağız'a. Bizimki havuş suyuna bayılıyo Lora cım. Dün de elmalı yoğurt verdim (malesef hazır aldım denemek için. Sütaşındı) ona da bayıldı. Ben sadece azıcık tatsın dedim. Nerdeyse vermiyorum diye ağladı beyimiz.

Canım ben de bi türlü tutturamamıştım. Baya sulu oldu ama benimki. Neyse bi daha deneyeyim bakalım. Ali'miz nasıl büyümüştür inşallahh

canim bende hipin hazir meyve püresini kullaniyorum bana daha saglikli geliyor kendimiz yapsak cokmu saglikli olcak sanki hersey hormonlu sonucta ama sadece hipin hazir seylerini verecem, ben birtek bu marka bana guvenilir geliyor o yuzden üye bile oldum

ben de benim yaptığım muhallebi tarifini yazayım..
şu an için bize tam geliyor miktarı:

100 ml su
1 çorba kaşığı pirinç unu

muhallebi kıvamına gelene kadar ocakta pişirilir.
ocaktan alınca içine 3 ölçel devam maması katılıp,hemen karıştırılır.

afiyetle löp löp mideye indirilir
connie_feedbaby.gif

ben ek gıdalara yenı geçtim,acıkcası pek muhallebı nasıl yapılır bilmiodum.tarifin iyi oldu.fakat ben bunu kasıklamı yedırecem.gecen arkadasımda gördüm.nişastayla yapmıştı,bayagı suluydu.bıberonla yedırdi.bıraz önce bu tarıfı yaptım bayagı katı geldı bana.kabız yapmaz dimi....birde hemen yenmesı mı lagzım enfazla nekadar durursa bozulabılır kızlarrr......

ben ek gıdalara yenı geçtim,acıkcası pek muhallebı nasıl yapılır bilmiodum.tarifin iyi oldu.fakat ben bunu kasıklamı yedırecem.gecen arkadasımda gördüm.nişastayla yapmıştı,bayagı suluydu.bıberonla yedırdi.bıraz önce bu tarıfı yaptım bayagı katı geldı bana.kabız yapmaz dimi....birde hemen yenmesı mı lagzım enfazla nekadar durursa bozulabılır kızlarrr......

aa sakın sakın..
nişasta kof kilo yapar..
sakın kullanma..
evet canım bu biraz koyu oluyor.
yani muhallebi kıvamı işte.
kaşıkla yediriyorum ben..

günde bir kere,o da hergün değil,yatmadna önce tok tutsun diye yediriyorum ben.
ve fazlasını döküyorum.
ama genelde artmıyor..

bence sen de bekletme..

hıı bi de cocostarın dediği gibi içine meyve püresi de katılabilir tatlı olsun diye..
ben katıcam mesela artık.
çünkü yememeye başladı tatlı değil diye kaydirigubbakcemile3

kızlar ben daha hiççç ek besin vermedim.geçen doktorda kontrolümüz vardi.bana ufaktan başlayabilrisin dedi.ama sadece anne sütü vermek istersen başlama dedi.bende sadece anne sütü vereyim diyorum ilk 6 ay.sonra başlarim dedim.sütüm yetiyor ondan pek gerek duymadim.

büyüdede yaramazlıklara başladı bile çok huzursuz dünden beri zor uyutuyorum eğer kokusu ve tadı yoğurt gibiyse tutumuş demektir beslenme uzamanı öyle dedi versemmi vermesemmi diye tereddüt etmiştim ama kokusuda tadı yoğurt gibiydi sadece suluydu öyle oluyomuş zaten hazır mamayla yapılanlar

büyüdede yaramazlıklara başladı bile çok huzursuz dünden beri zor uyutuyorum eğer kokusu ve tadı yoğurt gibiyse tutumuş demektir beslenme uzamanı öyle dedi versemmi vermesemmi diye tereddüt etmiştim ama kokusuda tadı yoğurt gibiydi sadece suluydu öyle oluyomuş zaten hazır mamayla yapılanlar

aynen benimkide sulu olmuştu hatta annem alay etmişti yoğurdu tutturamadım diye,demekki mamadan yaptığımız icin öyle oluyor..bende çorba yapmak istiyorum ama bazıları 5.ayda başla diyor daha erken midir?

evet mamayı direk muz ve yogurt karışımının icene koydum , bide yogurdum sulu tutmuş suyundan da kullandım oglum severek yedi dr demişti mama yogurdun icine koyalbilirsin ögün olarak yigebilir böylelikle

ayyy teşekkür ederim canım. bende yoğurt verdiğim öğünde fazla doyurucu oolmadığı için üzülüyordum artık bende mama katarım içine.

bende yaptığım yoğurt çorbası tarifini vereyim
belki geçmişte verilmiştir ama ben okuyamadım geçmişi
1 su bardağı yoğurt
1 çorba kaşığı un
ikisini tel çırpıcıyla karıştırıp suyunu azar azar ekleyerek koyu bir kıvamda pişiriyorum
kaynamaya başladıktan sonra 2.3.dakika daha karıştırıp söndürüyorum içine bir çay kaşığı zeytinyağı ekliyorum eylül afiyetle severek yiyor. en sevdiği çorba diyebilirim

ben fazla artan corbaları sebze corbası falanda sıcakken küçük kavanozlara doldurup sıkıca kapıyorum
buzdolabından ertesi gün yediriyorum
konserve yapmış gibi oluyor hava almadığı için yeni yapılmış gibi taze kalıyor.

benim kız yoğurdu pekmezle yiyor
hani pekmezin yoğurdun vitaminini azalttığı söylenirya bilgisi olan varmı?

aynen benimkide sulu olmuştu hatta annem alay etmişti yoğurdu tutturamadım diye,demekki mamadan yaptığımız icin öyle oluyor..bende çorba yapmak istiyorum ama bazıları 5.ayda başla diyor daha erken midir?

tattırmak amaçlı sebze çorbası yapabilirsin bende yapıyorum ama hergün değil haftada bir kaşıkla yemeyede çok meraklı 5 bitsin ondan sonra günlük yapar veririm alıştıra alıştıra gidiyoz bakalım

Merhaba arkadaslar bebisler nasil :asigim:
benim ki kucagimda : ) :asigim:
sizlere tarif verecegim umarim isinize yarar yerimseniben

sebze çorbası: 3-4 su bardağı su, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45 dakika kapaklı kapta pişirilir. Tel süzgeçle hiç ezmeden suyu bir başka kaba alınır. Bir çay kaşığı irmik ilavesiyle tekrar 5-10 dakika pişirilir. Sıvı miktarı 200 gram olacak şekilde ayarlanır.

karışık sebze püresi: Havuç ve patatesin yanına 1 çay kaşığı pirinç ve her gün bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler eklenir. Örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydanoz, ertesi gün maydanoz ve bir kaç yaprak ıspanak, sonraki gün ilaveten dörtte bir enginar, daha sonra dörtte bir domates gibi .. Tel süzgeçten ya da blenderden geçirilir .

Altıncı aydan itibaren sebze çorbası ya da püresine 1 yemek kaşığı kıyma (3 kez çekilmiş yağsız sinirsiz dana) eklenebilir yerimseniben

yorgurt tarifi soran arkadaslara ,ben aynen boyle yapiyorum ;kaydirigubbakcemile5

Süt kaynatılır(hazir sut tercih ediyorum o zaman kaynatmaya gerek yok ), elin dayanabileceği sıcaklığa kadar soğutulur. 1 litre süt içine bir çorba kaşığı yoğurt 1-2 kaşık sütle sulandırılarak eklenir, yavaşça karıştırılır. Hareket ettirmeksizin sıcaklığını koruyabilecek şekilde 3-4 saat bekletilir.

bebisler alti ayi bitrince kahvalti karisimini tavsiye ederim ben buyuk oglusa cok yaptim bundan ;6 ayi doldurunca bu oglusa da verecegim :asigim:

Süt, beyaz peynir, reçel, pekmez, ekmek veya bebe bisküvisi başlıca malzemelerdir. Tuzu alınmış bir parça beyaz peynir ve reçel sütle ezilir. Karışıma ekmek içi katılır. Bu amaçla 3-4 bebe bisküvisi kullanılabilir. Kahvaltıya önce 1-2 tatlı kaşığı olarak başlanır, miktarı giderek arttırılır. Bal vermeyin arkadaslar 1 yasindan once allerji yapapabilir . İstenirse 1 çay kaşığı yağ eklenebilir. Bir süre sonra peynir, reçel, yağ ve ekmek sütten ayrı olarak verilebilir.

simdilik bu kadar aklima gelenler daha devam edecegim ...kaydirigubbakcemile5

arkadaşlar bileniniz varmı salatalık acaba yedirilebiliyomu azıcık tattırmak amaçlı rendelesem olurmu acaba dokunurmu dokunmazmı hiç duymadım açıkçası

arkadaşlar bileniniz varmı salatalık acaba yedirilebiliyomu azıcık tattırmak amaçlı rendelesem olurmu acaba dokunurmu dokunmazmı hiç duymadım açıkçası

salatalığın orjinali çıktımı yani bahçe sanırım çıkmamıştır bence bekle biraz daha çünki seralarda yetişmiş okadarda vitaminli bişey olduğunu sanmıyorum zaten

salatalığın orjinali çıktımı yani bahçe sanırım çıkmamıştır bence bekle biraz daha çünki seralarda yetişmiş okadarda vitaminli bişey olduğunu sanmıyorum zaten
yok canım sera salatalığı vermemde zaten yani hangi aydan itibaren öneriliyo falan diye merak ettim

X