2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

Merhaba arkadaslar bebisler nasil :asigim:
benim ki kucagimda : ) :asigim:
sizlere tarif verecegim umarim isinize yarar yerimseniben

sebze çorbası: 3-4 su bardağı su, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45 dakika kapaklı kapta pişirilir. Tel süzgeçle hiç ezmeden suyu bir başka kaba alınır. Bir çay kaşığı irmik ilavesiyle tekrar 5-10 dakika pişirilir. Sıvı miktarı 200 gram olacak şekilde ayarlanır.

karışık sebze püresi: Havuç ve patatesin yanına 1 çay kaşığı pirinç ve her gün bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler eklenir. Örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydanoz, ertesi gün maydanoz ve bir kaç yaprak ıspanak, sonraki gün ilaveten dörtte bir enginar, daha sonra dörtte bir domates gibi .. Tel süzgeçten ya da blenderden geçirilir .

Altıncı aydan itibaren sebze çorbası ya da püresine 1 yemek kaşığı kıyma (3 kez çekilmiş yağsız sinirsiz dana) eklenebilir yerimseniben

yorgurt tarifi soran arkadaslara ,ben aynen boyle yapiyorum ;kaydirigubbakcemile5

Süt kaynatılır(hazir sut tercih ediyorum o zaman kaynatmaya gerek yok ), elin dayanabileceği sıcaklığa kadar soğutulur. 1 litre süt içine bir çorba kaşığı yoğurt 1-2 kaşık sütle sulandırılarak eklenir, yavaşça karıştırılır. Hareket ettirmeksizin sıcaklığını koruyabilecek şekilde 3-4 saat bekletilir.

bebisler alti ayi bitrince kahvalti karisimini tavsiye ederim ben buyuk oglusa cok yaptim bundan ;6 ayi doldurunca bu oglusa da verecegim :asigim:

Süt, beyaz peynir, reçel, pekmez, ekmek veya bebe bisküvisi başlıca malzemelerdir. Tuzu alınmış bir parça beyaz peynir ve reçel sütle ezilir. Karışıma ekmek içi katılır. Bu amaçla 3-4 bebe bisküvisi kullanılabilir. Kahvaltıya önce 1-2 tatlı kaşığı olarak başlanır, miktarı giderek arttırılır. Bal vermeyin arkadaslar 1 yasindan once allerji yapapabilir . İstenirse 1 çay kaşığı yağ eklenebilir. Bir süre sonra peynir, reçel, yağ ve ekmek sütten ayrı olarak verilebilir.

simdilik bu kadar aklima gelenler daha devam edecegim ...kaydirigubbakcemile5

slm kızlar hepinize güzel pazarlar
kızlar dün ilk defa ek gida verdim kızıma.yarım elma suyu ve yarım havuç suyu sıktım.ama kızım ne elma suyunu nede havuc suyunu hiiiiiçç sevmedi.cok memeye düşkün ama acaba karnı toktuda ondanmı sevmedi diye düşündüm bide açken denicem.ayrica kızlar muhallebiyi nasil yapiyosunuz bi tarif verirmisiniz merak ettim.ya ne zor işbu ek gıda
kafamçokkarıştı.ne verecegimi bilemiyorum azcık bana tam açıklayici bişiler yazin kızlar ya.tşk ederim.öptüm hepinizi

merhaba mutlaka az olarak vermelisin bebegine ek gidayi ..

ust bolumde anlatmistim umarim yardimci olur
hic zor degil zamanla alisir ...
eger sutun yetiyorsa 6 aydan once hic verme kaydirigubbakcemile5

merhaba mutlaka az olarak vermelisin bebegine ek gidayi ..

ust bolumde anlatmistim umarim yardimci olur
hic zor degil zamanla alisir ...
eger sutun yetiyorsa 6 aydan once hic verme kaydirigubbakcemile5

saol canimm yazdim bi kagida tariflerini çok tsk ederim.ayrica sütüm yetiyor. ama sonradan cok zorlanmıyayım diye azıcık azıcık veriyorum ögün olarak degil.mesala 3 cay kaşıgı tattırdım bugün havuc suyu.

saol canimm yazdim bi kagida tariflerini çok tsk ederim.ayrica sütüm yetiyor. ama sonradan cok zorlanmıyayım diye azıcık azıcık veriyorum ögün olarak degil.mesala 3 cay kaşıgı tattırdım bugün havuc suyu.

rica ederim canim kaydirigubbakcemile5 faydali olduysa ne mutlu :1hug:

kızlar Dr. Oetker pirinç unuyla muhallebi yapan varmı
diğer pirinç unuyla bi fark varmıki acaba arasında
yoksada ben nasıl yapıcam bu pirinç unuyla muhallebi
bana bi yazsanız şimdiden teşekkürler

kızlar Dr. Oetker pirinç unuyla muhallebi yapan varmı
diğer pirinç unuyla bi fark varmıki acaba arasında
yoksada ben nasıl yapıcam bu pirinç unuyla muhallebi
bana bi yazsanız şimdiden teşekkürler

ben de benim yaptığım muhallebi tarifini yazayım..
şu an için bize tam geliyor miktarı:

100 ml su
1 çorba kaşığı pirinç unu

muhallebi kıvamına gelene kadar ocakta pişirilir.
ocaktan alınca içine 3 ölçel devam maması katılıp,hemen karıştırılır.

afiyetle löp löp mideye indirilir
connie_feedbaby.gif

ŞenizŞeniz

sizin yaptıgınız muhallebi kıvamı sulumu oluyor yoksa ben mi yapamıyorum

evet fazla katı olmuyo 1 kaşık koyunca zaten sindirim sistemleri için koyu muhallebi zorlayıcı olabilir biberon mamalarından biraz daha koyu kıvamlı oluyo

selam
ben kasım annesiyim
4. ay dolduğunda ek gıdaya başlattı doktorumuz.pirinç unu ile muhallebi yapmak istiyorsanız ille de hero baby nin gogly si var.pirinç unu muhallebisi.içinde devam sütü,vitanminler ve mineraller var.sadesi,elmalısı ve muzlusu var.henüz elmalısını kullanmadım,muzlusu güzel,tavsiye ederim

selam
ben kasım annesiyim
4. ay dolduğunda ek gıdaya başlattı doktorumuz.pirinç unu ile muhallebi yapmak istiyorsanız ille de hero baby nin gogly si var.pirinç unu muhallebisi.içinde devam sütü,vitanminler ve mineraller var.sadesi,elmalısı ve muzlusu var.henüz elmalısını kullanmadım,muzlusu güzel,tavsiye ederim

evet ben de onu kullanıyorum seviyor benim cadı :)

benimkide bebelacın pirinç unu var onu seviyo acaba onların içinede devam maması atsak olurmuki benim oğluş mamayı çok zor yiyoda en azından orda aldın olurmuki acep

aynen kutayımda goglyi çook seviyor her gece yatmadan yiyoruz hatta beraber yiyoruz bir kaşık kutayıma bir kaşık bana:)))napim çoook güzel
bugünde ilk defa patates,havuç,pirinci haşlayıp içine bir çay kaşığı zeytinyağ katıp yedirdim bizimki acaip sevdi 100cc kadar verdim ama yetmedi obura:))

kutaylin ilk kez yedirdiğin bi besin için fazla bir miktar değil mi.bir iki kaşıkla başlandığını düşünürsek.ama tabiki annesi olarak ayarını en iyi sen bilirsin

saphira çorba hariç denediğim herşeyde ilk baş tattırdım sonra yawaş yawaş arttırdım ama doktor mamanın ölçüsü kadar verebileceğimi söyledi bende birkaç kaşık verdim baktım güzel iştahla yiyor doktoru dinledim,çook şükürde birşey olmadı rahatsız olsa kusurdı herhalde

goglynin muzlusu çok güzel hergün vermiyorum arada yapıyorum ama bende çok seviyorum hatta geçen gün sütlaçın içerisine kattım muz aromalı çok güzel oldu

bide arkadaşlar ben bebelacın sitesine üyeyim ücretsiz danışma hattı var beslenme uzmanlarıyla görüşürp sorularınızı soruyosunuz bebeğinize beslenme programı veriyolar ek gıdaya geçerken bana numune mamalar gönderdiler çok güzel sevdim bebelacın ürünlerini

bide arkadaşlar ben bebelacın sitesine üyeyim ücretsiz danışma hattı var beslenme uzmanlarıyla görüşürp sorularınızı soruyosunuz bebeğinize beslenme programı veriyolar ek gıdaya geçerken bana numune mamalar gönderdiler çok güzel sevdim bebelacın ürünlerini

güzel bir site gerçekten, güzel tarifler var,

numune için ayrıca istek yaptınmı yoksa üye olan herkese gönderiyorlarmı:uhm:

ben oğluma hamileyken üye olmuştum siteye. sürekli msj geliyor hamzanın aşı zamanı geldi. hamzaya sakın inek sütü içirmeyin gibisengözlerimebaksanab çook hoşuma gitti hizmetleri. numuneleri de geldi mamalar ve önlük. bir de el kitapçığı. ama numune için ayrıca istekte bulundum ben...

güzel bir site gerçekten, güzel tarifler var,

numune için ayrıca istek yaptınmı yoksa üye olan herkese gönderiyorlarmı:uhm:

bende üyeyim ama sadece msj geliyooo
her hangi bi numunede gelmedi bu zamana kadarrr:eek:klava:

X