2 ve üzeri çocuğu olan annelerin tecrübe paylaşımları

Niloyatospikk

Nirvana
Pro Üye
23 Ocak 2016
31.660
47.643
Hanımlar merhaba,

2 çocuk ve üzeri olan annelerin tecrübeleri, bir sonraki çocukta yaşadıkları kolaylıklar veya zorluklar, yaşadığınız duygular, doğum şekliniz ve sonrasında yaşadığınız sıkıntılar aklınıza gelen tecrübelerinizi ilgiyle okuyacağım.

Konuya 2 çocuk ve üzeri diye yazdım fakat tek çocuklu olanlar da tecrübelerini yazabilir. İkinci çocuğa cesaret edemediğim için 2 3 4 çocuklu ailelere özellikle annelere imrendiğim için konuyu açma gereği duydum. Şimdiden teşekkürler...

3 çocuğum var 6, 4.5 ,20 aylık arka arkaya doğurdum yardım edecek kimsem yok tek büyütüyorum evde düzen yok hergün temizliyorum hergün hırsız girmiş gibi biyere giderken çok zor oluyor o yüzden işim olunca sadece eşimle çıkıyorum arkadaş çevre vs yok sürekli evdeyim zor oluyor ama çocuklar açısından çok iyi arkadaşa ihtiyaçları yok birlikte büyüyorlar bu yıl iki büyüğü anaokuluna yazdırdım aynı sınıfa gidecekler okulda da birbirine destekler

3 çocuğum var 6, 4.5 ,20 aylık arka arkaya doğurdum yardım edecek kimsem yok tek büyütüyorum evde düzen yok hergün temizliyorum hergün hırsız girmiş gibi biyere giderken çok zor oluyor o yüzden işim olunca sadece eşimle çıkıyorum arkadaş çevre vs yok sürekli evdeyim zor oluyor ama çocuklar açısından çok iyi arkadaşa ihtiyaçları yok birlikte büyüyorlar bu yıl iki büyüğü anaokuluna yazdırdım aynı sınıfa gidecekler okulda da birbirine destekler
Ayy ne büyük cesaret. Ben tek çocukla bile zor baş ediyorum 😅 gerçekten tebrik ediyorum, allah sağlıklı ömürler versin evlatlarınıza 😊

Ayy ne büyük cesaret. Ben tek çocukla bile zor baş ediyorum 😅 gerçekten tebrik ediyorum, allah sağlıklı ömürler versin evlatlarınıza 😊
Tesekkur ederim ama gerçekten arkadaşa ihtiyaçları yok günlük dışarı çıkarıyorum dışarda da birbirinin peşinden ayrılmıyorlar

Tesekkur ederim ama gerçekten arkadaşa ihtiyaçları yok günlük dışarı çıkarıyorum dışarda da birbirinin peşinden ayrılmıyorlar
Öyledir tabii çocukların beraber büyümesi çok güzel bence de. Benim kızım çok alerjik bir çocuk 1.5 yaşa kadar hem o hemde ben çok eziyet çektik o nedenle benim gözüm çok korkuyor mesela. Hamilelikte ve doğumda zor geçince allah isteyene versin diyorum şuan 😅

Maşallah!

Hem size hem de yavrularınıza.

Bu arada Allahım size de eşinize de güç kuvvet versin inşallah arkadaşım.

Yaa ne kadar güzel sağlıkla mutlulukla büyüsünler inşallah 🤩hep hayalimdi çok imrenerek bakıyorum ben de ard arda sıralayacağım derdim de hiç öyle olmuyormuş 😂6 çocuklu komşuma bana ders verir misin dedim geçen gün 😂😂

Öyledir tabii çocukların beraber büyümesi çok güzel bence de. Benim kızım çok alerjik bir çocuk 1.5 yaşa kadar hem o hemde ben çok eziyet çektik o nedenle benim gözüm çok korkuyor mesela. Hamilelikte ve doğumda zor geçince allah isteyene versin diyorum şuan 😅
Şuan kaç yaşında kızınız arayı açmayın ben pişman oldum şimdi de rahata alıştım hiç cesaret edemiyorum.

Cinsiyetleri ne? Benim oğlum 2 yaşına gelince küçük oğlum doğucak, bende korkuyorum neler yasicaz diye, kıskançlık olur diyor herkes, hamile kalınca emzirmeyi kesmek zorunda kaldım, küçük emerken ister diyor herkes

Cinsiyetleri ne? Benim oğlum 2 yaşına gelince küçük oğlum doğucak, bende korkuyorum neler yasicaz diye, kıskançlık olur diyor herkes, hamile kalınca emzirmeyi kesmek zorunda kaldım, küçük emerken ister diyor herkes
İki oğlan bi kız erkekler birbirini kıskanıyor evde kavga bitmiyor her saniye dövüşüyorlar🤣 kıskanması da normal

İki oğlan bi kız erkekler birbirini kıskanıyor evde kavga bitmiyor her saniye dövüşüyorlar🤣 kıskanması da normal
Mesela benim aklıma şu takılıyor şimdi 2.çocuk olunca ben bebekle ilgilenirken kızım garip garip bakarsa şimdi çok gözde ya bizm için o kendini garip kötü hissederse ben mahvolurum😭ben kızımı yeni doğurduğumda yeğenim çok kıskanmışti

Mesela benim aklıma şu takılıyor şimdi 2.çocuk olunca ben bebekle ilgilenirken kızım garip garip bakarsa şimdi çok gözde ya bizm için o kendini garip kötü hissederse ben mahvolurum😭ben kızımı yeni doğurduğumda yeğenim çok kıskanmışti
Zamanla alışıyorlar ama ,kızım doğduğu zaman vurmaya çalışıyorlardı anne bu gitsin diyorlardı şuan birbirine o kadar bağlılar ki bazen şakayla karışık bebeyi anneanneye verelim o baksın yoruldum diyorum o kendine bebek alsın bu bizim diye bi sahipleniyor alışır seninki de

Kac yasinda cocugunuz Niloyatospikk Niloyatospikk
Benim iki kizim var ,5 yas var aralarinda. Kesinlikle 2. Cocugu daha rahat buyutuyorum.ve bence tek cocuga gore daha kolay. Cunku birbirlerine arkadas oluyorlar.

Ama her cocuk sorunluluk demek. Daha fazlasina gerek yok bence.

Zamanla alışıyorlar ama ,kızım doğduğu zaman vurmaya çalışıyorlardı anne bu gitsin diyorlardı şuan birbirine o kadar bağlılar ki bazen şakayla karışık bebeyi anneanneye verelim o baksın yoruldum diyorum o kendine bebek alsın bu bizim diye bi sahipleniyor alışır seninki de
Geçen hamile rolü yaptım karnıma vurdu yalan yapıyorsun şaka yapıyorsun dedi istemiyor pişman olursam diye korkuyorum gerçi sever ben de en küçük kardeşimi istememiştim şimdi iyi ki olmuş diyorum

Kızım bu sene ilkokula başlayacak bir kardeşi olsun isterdim istiyorum da
Okulda, cocuklarin kardesini goren cocuklar, hep kardes istiyor genellikle.
Benimde kizim cok istedi.
Hatta simdi bile istiyorlar kardes. Arkadasinin kardesi dogdu🤣
Yani ben biraz tembelim🤣 hamileligim zor gecti sayilir.( ilk 3 ay mide bulantisi)
Gece uykusuzluklar zordu. Ama tecrubeli oldugundan, daha kolay yani bebek bakmasi .
Ablasi gelip ilgileniyordu.
Yani bakmasi kolay olur bence. Istiyorsan erteleme, mumkunse 2 kardes olmali cocuklar diye dusunuyorum.

X