2.sinifa giden çocuğum okula gitmiyor.yardim lütfenn

efeyld

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2022
5
0
36
Merhabalar. Benim 2 çocuğum var.buyuk oğlum 2014 doğumlu 8 yaşında diğer oğlumda 8 aylik. Geçen sene 1.sinifa başladı oğlum sorun yaşamadan seneyi bitirdik hatta son ocak ayından itibaren okula kendi gitti gelirkende öğretmeni getirdi. Ben dogum yapmıştım çünkü. Bu sene okul aynı sınıf aynı öğretmen aynı ama sadece 2 gün okula gitti. 3.gun midem bulanıyor diyerek eve geldi. O hafta salgın var dedi doktor dinlensin dedi evde kaldı. 2. Hafta kalkıyor sabah kahvaltı yapıyor ama hadi gidiyoruz diyince yerlerde yatıyor midem bulanıyor diyor. Okula gidiyoruz kapıda ağlıyor sende gel sen kal diye. 1 2 ders kaldığım oldu birinde tamam sen git dedi sonra okuldan kaçarak peşime geldi. En son cuma günü son derse kadar bekledim 1 ders kaldı sen kal ben eve gideyim seni almaya gelirim dedim. Hayır olmaz diye ağladı bağırdı tamam eve gidiyoruz diyincede ağlıyor. Bu hafta hiç okula gitmedi bugün ilk defa okula gidecem dedi ama ben bekleyecekmisim okulda. Hayır olmaz yasak diyorum okulda yasak diyor hem kardesi var küçücük cocukta sabahın soğuğunda yollara düşüyor okulda rezil bi halde bekliyoruz. Hayır dedim gideceksen ben beklemeyecegim dedim bu seferde babam gelsin babam gelsin diye krize girdi babası bekleyecekmis. Oda telefonda gelemem dedi. Bayağı ağladı bağırdı kriz geçirdi. Artık ne yapacağımı şaşırdım soruyorum sorun varmi diye gizlice sordum acikcada sordum yok bisey diyor. Sen olmayınca midem bulanıyor diyor sadece. Lütfen bi fikir verin yada başına böyle olay gelen varsa bana bi yol bi fikir gösterirseniz sevinirim

Evde kardeşiyle sizi yalnız bırakmak istemiyor olabilir.
Sınıf öğretmeni ve rehber öğretmenle birlikte yol almalısınız.
"Ben burada beklesem de ders esnasında sınıfa giremem, kapı önünde beklesem tenefüste zaten arkadaşlarınla oynayacaksın. Benim burada olmamın sana bir artısı olmayacak. Ama her okul çıkışında söz kapıda seni bekliyor olacağım" tarzında konuşun. Okul çıkışlarında bir iki aktivite yapmaya çalışın.
Hafta sonlarında baba yada sizinle birebir anne oğul- baba oğul günleri planlayın.
Kardeş kıskançlığı sebepli olduğunu düşünüyorum açıkcası.

Merhabalar. Benim 2 çocuğum var.buyuk oğlum 2014 doğumlu 8 yaşında diğer oğlumda 8 aylik. Geçen sene 1.sinifa başladı oğlum sorun yaşamadan seneyi bitirdik hatta son ocak ayından itibaren okula kendi gitti gelirkende öğretmeni getirdi. Ben dogum yapmıştım çünkü. Bu sene okul aynı sınıf aynı öğretmen aynı ama sadece 2 gün okula gitti. 3.gun midem bulanıyor diyerek eve geldi. O hafta salgın var dedi doktor dinlensin dedi evde kaldı. 2. Hafta kalkıyor sabah kahvaltı yapıyor ama hadi gidiyoruz diyince yerlerde yatıyor midem bulanıyor diyor. Okula gidiyoruz kapıda ağlıyor sende gel sen kal diye. 1 2 ders kaldığım oldu birinde tamam sen git dedi sonra okuldan kaçarak peşime geldi. En son cuma günü son derse kadar bekledim 1 ders kaldı sen kal ben eve gideyim seni almaya gelirim dedim. Hayır olmaz diye ağladı bağırdı tamam eve gidiyoruz diyincede ağlıyor. Bu hafta hiç okula gitmedi bugün ilk defa okula gidecem dedi ama ben bekleyecekmisim okulda. Hayır olmaz yasak diyorum okulda yasak diyor hem kardesi var küçücük cocukta sabahın soğuğunda yollara düşüyor okulda rezil bi halde bekliyoruz. Hayır dedim gideceksen ben beklemeyecegim dedim bu seferde babam gelsin babam gelsin diye krize girdi babası bekleyecekmis. Oda telefonda gelemem dedi. Bayağı ağladı bağırdı kriz geçirdi. Artık ne yapacağımı şaşırdım soruyorum sorun varmi diye gizlice sordum acikcada sordum yok bisey diyor. Sen olmayınca midem bulanıyor diyor sadece. Lütfen bi fikir verin yada başına böyle olay gelen varsa bana bi yol bi fikir gösterirseniz sevinirim
Kardeşi evde olduğu için o da okula gitmek istemiyor. Güvenli bağlanma problemi bir bakıma da kardeş kıskançlığı diyebiliriz. Mide bulantısı tamamen psikolojik bence bir çocuk psikoloğuna ya da psikiyatriye götürün doktor kesin tanıyı koyar benzer şeyleri ilk okula (kreş) başladığında bizde yaşadık hemde aylarca her sabah kusardı ağlardı sonra geçti gitti.

Yeni kardeş sendromu diyorum ben buna.
Büyük kızımda kardeşi doğduğunda gitmek istememişti.
Sizi bebekle evde yalnız bırakmak istemiyor tek sebep bu.
Zamanla alışır ama öğretmeni ve rehber öğretmeniyle görüşmelisiniz.
Bide pedagog yardımı alabilirsiniz imkanınız varsa eğer.
Çok çok kolaylık diliyorum.

Sizin dışınızda bir uzmanla konuşması iyi olur, çocuklar aile bireylerine pek açılamaz incindikleri konularla ilgili. Muhtemelen ciddi bir sebep yoktur ama içiniz rahat olur en azından. Olulu düşününce ne hissettiğini yazmasını ve resim olarak çizmesini isteyin o yazı ve çizimlerle bir uzmana danışabilirsiniz.

Okuldan arkadaşlarıyla disarida görüşün. Okula beraber götürün. Faydası olur mu bilmem.
Bir arkadaşımın kızının böyle olmuştu 2. Sinifta ,kardesi de yoktu. Sonra geçti endişe etmeyin. Sizin kaydınızı hisseder

Kendisi evde yokken kardeşiyle vakit geçiriyor olmanız kaygılandırıyor olabilir.
Okula gitmemek gibi bir lüksünün olmadığını bir şekilde anlatmak gerek bunun içinde en doğru yolun bu yaş için oyun terapisi olduğunu düşünüyorum.
Oyun terapisi portalı var dilerseniz bi bakın fiyatları piyasaya göre nispeten daha uygun, pek çok arkadaşım çok faydasını gördü.

Kardeş kıskançlığı sanırım. Zamanla geçecektir,ama bence okula gidip de orada beklemeyin, siz bekledikçe beklemenizi isteyecek çünkü. Okulda öğretmeni de çözemedi mi bu konuyu? Hiç bahsetmemişsiniz,sanki öğretmen yok gibi ,sorunu tek başınıza çözmeye çalışıyorsunuz şu anda ve bu da yetersiz kalıyor haliyle.

Herkese çok teşekkür ederim. Öğretmenimiz bu süreçte hiç yanımızda olmadı. Sadece oğluma niye böyle yapıyorsun ne derdin var geçen sene geliyordun ya dedi. Oda ayak üstü. Anne babayla görüşmede yok tek dediği kardeşini kıskanıyor şimariyor diyo. Rehber öğretmeni konuştu görüştü bi sürü şey anlattı görüştü ama çare olmadı

Herkese çok teşekkür ederim. Öğretmenimiz bu süreçte hiç yanımızda olmadı. Sadece oğluma niye böyle yapıyorsun ne derdin var geçen sene geliyordun ya dedi. Oda ayak üstü. Anne babayla görüşmede yok tek dediği kardeşini kıskanıyor şimariyor diyo. Rehber öğretmeni konuştu görüştü bi sürü şey anlattı görüştü ama çare olmadı
Aslında öğretmen biraz ilgilense. Çünkü bazen biz ebeveynlerin çözemediği konuları öğretmenler iki dakikada hallediyor,onların uzmanlık alanı neticede. İsterseniz siz tekrar bir yardım isteyin. Devlet okulu sanırım,ilgili öğretmeni bulmak zor Allah yardımcınız olsun.

Bence bir pedagoga götürün
Okulda mı bir şey yaşadı acaba ?

Herkes kardeş kıskançlığı demiş ama evde kardeşiyle arası nasıl ?
Kıskançlık olsa illa ki gözlemlerdiniz.

Bence bir pedagoga götürün
Okulda mı bir şey yaşadı acaba ?

Herkes kardeş kıskançlığı demiş ama evde kardeşiyle arası nasıl ?
Kıskançlık olsa illa ki gözlemlerdiniz.
Kardeşini annesinden kıskansa hep annesinin götürmesini ister. Babam gelsin diye de tutturmuş cocuk , dediğiniz gibi başka birsey de olabilir.

Kıskançlık sezmedik ne ben ne babası. Başkaları severken yada sevmek isterken kıskanıyor bunu da açıkça belli ediyor. Ama evde hiç öyle değil oyun oynatır ona zarar verecek bi araç oyuncak varsa müdahale eder. Ağladığında duymazsak bize kızar.
Okulda bisey mi yaşadı acaba diye bende çok düşündüm aklıma her türlü olasılık geldi. Önce üstü kapalı bi şekilde sordum daha sonra açık açık sordum. Hatta tehdit varsa diyede açıkça konuştum. Ben sana kızabilirim bazı zamanlar ama ne olursa olsun sorunlara çözüm yolu bulacak benim. Seni sarıp sarmalayacak her türlü şeyden koruyacak benim dedim

Tanıdığım bir öğretmen büyük oğlu okula gitsin diye doğum izninde olduğu halde şık şıkırdım giyinip çantasını takıp iki çocığu arabaya atıp oğlanı bırakıyordu okula.sonra kendisi bebekle eve…😀

Kıskançlık sezmedik ne ben ne babası. Başkaları severken yada sevmek isterken kıskanıyor bunu da açıkça belli ediyor. Ama evde hiç öyle değil oyun oynatır ona zarar verecek bi araç oyuncak varsa müdahale eder. Ağladığında duymazsak bize kızar.
Okulda bisey mi yaşadı acaba diye bende çok düşündüm aklıma her türlü olasılık geldi. Önce üstü kapalı bi şekilde sordum daha sonra açık açık sordum. Hatta tehdit varsa diyede açıkça konuştum. Ben sana kızabilirim bazı zamanlar ama ne olursa olsun sorunlara çözüm yolu bulacak benim. Seni sarıp sarmalayacak her türlü şeyden koruyacak benim dedim
okulun rehberlik servisi yok mu?onlara başvurdunuz mu?öğretmen vazgeçiremez çünkü bu davranışından tek başına.psikolog ve rehberlik desteği almalı çocuğunuz.yaşı da küçük değil 2. sınıfa göre.bir sebebi olmalı böyle yapmasının.onu bulmalısınız vakit geçmeden.dersler ilerliyor çocuğunuz geri kalacak böyle giderse.umarım çözüm bulursunuz.

Merhaba, 2.sınıfa giderken bir kardeşim oldu.İlkokul boyunca okula gider boğazım ağrır der geri gelirdim,öyle ki öğretmenlerim bir gün annemi çağırıp doktora götürün baktırın çocuğu derdi halbuki yutkunmakta zorlanırdım kafada kurmaktan .Çünkü kardeşime ve anneme bir şey olmasından çok korkardım hep yanlarında olmak isterdim ve derslere kendimi veremezdim.Merak etmeyin,5.sınıftan arkadaş çevresi edindikten sonra geçiyor fakat hala bu yaşta annem kardeşim telefonumu açmasa kötü şeyler gelir aklıma.Biraz sıkıntılı bir durum açıkçası mümkün olduğunca arkadaşlarıyla kaynaştırmaya çalışın

Aslında öğretmen biraz ilgilense. Çünkü bazen biz ebeveynlerin çözemediği konuları öğretmenler iki dakikada hallediyor,onların uzmanlık alanı neticede. İsterseniz siz tekrar bir yardım isteyin. Devlet okulu sanırım,ilgili öğretmeni bulmak zor Allah yardımcınız olsun.
Bu ogretmenin gorevi degil yalniz.Ne alaka ogretmen ilgisiz falan hemen yaftaladiniz.Aile gerekirse pedagog yardimi alacak.Bir sinifta 30 ogrenci var,ogretmen hangi birine ozel ilgi gostersin.Ne cok seviyosunuz ogretmenlere birakip kacmayi cocuklari.

Öğretmeniyle görüşün, okulda sınıf içinde oğlunuza küçük görevler versin, okul için sorumluluğu olduğunu, okulun bir parçası olduğunu hissetsin. Pano düzenleme, sınıfta kaç öğrenci olduğunu sayma, öğretmen son derste hangi sayfada kaldı gibi hatırlatmalar yapacağı küçük şeyler. Öğrencinin derslere olan ilgisini arttırmakta öğretmeninde etkisi mutlaka oluyor. Derslerde doğru davranışları için biraz takdir edebilir.

X