2.çocukla evliliğim çıkmaza girdi.

eşiniz bu krizde niye işten çıksın??
evde zaten kv var, anneniz var yanlış anlamadıysam, ee siz de evdesiniz.. eşiniz napacak bu kadar kadın arasında??
bizim de 3 yaş ve 1,5 yaş iki tane var, küçük 6 aylık olana kadar zor ama geçiyor merak etmeyin

• Beğen
Reactions: 000
Turuncu konu sahibi panik ataktan bahsetmiş ya. Oğlum iki aylıkken geldi bu illet bana. Hamilelik öncesi vardı da hamilelikte mecburen tedavi sona erdi. Anksiyete ve majör depresyon da cabası. Buzdolabı bomboştu. Hani öyle bir maddi sıkıntı. Eşim onlarca hata yapıyordu eve gece dokuz buçukta geliyordu. Zerre yardımı yoktu bana. Ne annem geldi ne kaynanam ki kaynanam yatakta hastaydı. Görümceler anca ona bakıyor. İki yıl boyunca bir Allahın kulu çalmadı kapımı. Günlerce banyo yapmadığım olurdu ki oğlumu anlatmama gerek yok. Bir anda 55 kiloya düştüm. Yemek yemeye fırsat yoktu ki.

Velhasılı psikiyatra gittim. Yazdığı ilaçları görünce dudağım uçukladı. Aralarında renkli reçete ile satılan iki ilaç da vardı. Hayır dedim ben kendi kendime iyileşeceğim oğlum sütünü emecek. Almadım ilaçları. Ne panik atak kaldı ne anksiyete. Evet zor oldu ama başardım oğlum için.

Üstüne hiçbir yardım almadığım halde beyin kanaması geçiren annemin ilgi isteği. Tripleri. Sıklıkla anneme gitmem vs. Koca desen bostan korkuluğu. Anca ruh hastası gibi çocuğun başına bir şey gelmesin paniğinde. Hem yardımı yok hem beni darlıyor.

Üst katta oturan komşu alkolik ve kumar bağımlısı. Sürekli ama sürekli şiddet kavga gürültü. Gece gündüz. Kadın ağır depresyonda manyak gibi bağırıyor sürekli. Bir gece oğlumu emzirirken apartmanda kıyamet koptu. Meğer kadının kız kardeşi eniştesini bıçaklamış. Polisler geldi vs. Yani apartman da manyak dolu bir tane komşum yoktu, bir tane selam vereceğim insan yoktu. Cehennem azabı gibiydi o günler.

Daha yazmadığım o kadar çok şey var ki. Ben ayakta kaldım çünkü anneyim. Ayakta kalmaya da devam edeceğim ömrüm oldukça. Kocam da dahil diğerlerinin ne yaptığı umurumda bile değil. Ben anneliğimi layığıyla yapmaya çalışacağım o kadar.

Geçen yakın arkadaşımla bu yüzden tartıştım. Çocuğuna kaynanası bakıyor. Annesi haftanın birkaç günü ya evine geliyor ya o annesine gidiyor. Araştırma görevlisi kendisi ve çalışma saatleri çok çok az. Kocası çocuğun bakımına destek. Ama durmadan söyleniyor. Uykusuz kalıyormuş. Çocuk inatçı imiş. Çemkirdim kıza. "maddi problemin yok çocuğun normal bir çocuk. Herkes sana destek oluyor. Allah aşkına bana anlatma sinirleniyorum" dedim küstü.

Aman çok uzattım ama gerçekten geriliyorum böyle konuları okuyunca. Anneliği ne sanıyorlar anlamıyorum ki. Evet ikinci çocuk zor. Tam da bu yüzden ben asla düşünmüyorum. E korunun mübarekler o zaman.
Sizi tebrik etmek istedim ilaç kullanmadan panik atagı yendiğiniz için. Bence de bu hastalıklar düşünme sisyemimizle alakalı. Olumsuz kötü duygulardan düşüncelerden arınırsak büyük olçüde korunuruz. Tekratdan tebrikler.

Bence ilk yapacağınız şey. Ses oluyor diye yahut istekleri karşılansın diye kızınızı evden uzaklaştırmamak olsun . Siz onu ne kadar dışarıda tutarsanız, kendi iki çocuklu düzeninizi kurmanız, kızınızın kardeşine alışması, sizi onunla paylaşmaya alışması o kadar uzar ... kızınız için, evden sürekli zoraki sürgün edilmiş gibi yazmışsınız , ben de üzüldüm miniğinize...
Allah ikiii yavrunuzu da bağışlasın, ikinci bebeğiniz henüz çok küçükmüş ve işe başlama zamanınız da yaklaşmış.
Şimdi havalar da düzelir , siz bebeğinizi önünüze asın sling denen yumuşak bebek taşıyıcısına, kızınızı da alın, üçünüz birlikte vakit geçirin ve anneleri müdahil ettirmeden kendi kendinize yetebilmeye çalışın . İnanın kendinize güveniniz gelecek .
Benim de ikinci bebeğim henüz üç haftalıktı ki eşim yurt dışına annem şehir dışına çıkmak zorunda kaldı. 4 yaşında kızım ve yeni doğan Bebeğimle , o ilk geceli gündüzlü yalnız kalışım bana güç oldu . Evet oturup ağladım hayat bundan sonra hep böyle mi olacak diye . Ama bir şekilde altından kalkılıyor. Yeter ki o gücü içimizde hissedelim
İki çocuklu bir anne olduktan sonra , büyüğe ya da küçüğe yetemiyorum hissi, birisi ilgisiz mi kalıyor acaba düşünceleri her daim oluyor ve olacak. Ona çare yok sanırım.
Sağlıklı huzurlu günler dilerim
Allah bağışlasın yavrularınızı

Günah ya en çok kızınıza acıdım.o daha bebek üstüne bebek gelmiş ihmal edilmiş.iki kişi var yardımcı eşinizin iki bebeğin masrafı varken işten çıkması aşırı mantıksız.tek olsanız neyse yani.halinize şükredin.gerekirse bebeğin yanında uyurken vs birisi kalsın.süt sağın bırakın.kızınızlada biraz zaman geçirin.

Okurken gerim gerim gerildim !!!! Hele millete verdiğiniz cevaplara deli oldum!!! Zor çocuğu olanlar anlar ancak diyerek destek veren hanımlar, konu sahibinin cevaplarını dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Çünkü hanımefendi mükemmel çocuk yetiştirmenin peşinde, hepimizin istediği gibi... Kayınvalide anne eş ve kendiniz bakıyosunuz birde bukadar dert yanıyosunuz pesss!!! Herkesin yaptığı işi de hafife alıyorsunuz " babanne yemek yedirip akşama kadar oyalıyormuş, anne yemek yapıyormuş,baba oyun oynatıyormuş..." bunların ne büyük nimet olduğunun farkında mısınız??? Zorluk görmeyince böyle oluyor demek ki. Hem de aile apartmanıymış amca falan da varmış ,siz yazdıkça rahatlığın âlâsını yaşadığınız ortaya çıkıyor. Milleti aşağlamanız da cabası,tv izletmiyorum tablet vermiyorum herkes gibi,abur cubur yedirmiyorum,birsürü kitabı var falan filan herkesin de sizin gibi etrafında bakıcıları olsa kimse o dediklerinizi yapmaya mecbur kalmaz!!! Eşinize işten çık deme kısmına hiç girmiyorum ,başlı başına skandal bi istek,bunu isteyecek kadar maddi durumunuz yerindeyse hem siz işi bırakın hem de ultra donanımlı mürebbiyeler tutun ki çocuğunuz "herkesin ki " gibi olmasın. Eşinizi manevi destek olarak istiyosunuz farkındayım yani bu kısmın ardına sığınmayın, O olunca herşey kolay geliyor diyorsunuz ya işte siz de işten çıkarmak yerine paranızla kolaylaştırın.
Para kısmına karşı çıkacaksınız eminim ama multi milyoner değilseniz bunu hiçbişekilde isteyemezsiniz eşinizden, bu yaşıma kadar erkeğe işten çık evde çocuk bak diyeni de duymadım zengininden fakirine hiçkimseden.

Enine boyuna sizin yerinize kendimi koyarak yazdım bütün cümleleri merak etmeyin.

Koca bakmasın kv bakmasın sadece annenin galiba bu çocuk. Kadın resmen 4 aylık olunca ben çalışacağım kocam da çıksın evde çocuk baksın diyor. Çünkü gerçekten dışarıda çalışıp para kazanmak evde oturup çocuk bakmaktan kolay.
Herkesten önce anne gelir. Cocuk yaparke kv'ye gidip bakabilirsen yapacagim mi diyecegiz ? Kimseye güvenerek çocuk yapılmaz. Gerçekten kadin, bebek 4 aylik olunca calissin, koca da isten cikip da evde cocuk baksin bunu mu savunuyorsunuz cidden ? Bebiş acıktığı zaman da babası emzirir o zaman...

Okurken gerim gerim gerildim !!!! Hele millete verdiğiniz cevaplara deli oldum!!! Zor çocuğu olanlar anlar ancak diyerek destek veren hanımlar, konu sahibinin cevaplarını dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Çünkü hanımefendi mükemmel çocuk yetiştirmenin peşinde, hepimizin istediği gibi... Kayınvalide anne eş ve kendiniz bakıyosunuz birde bukadar dert yanıyosunuz pesss!!! Herkesin yaptığı işi de hafife alıyorsunuz " babanne yemek yedirip akşama kadar oyalıyormuş, anne yemek yapıyormuş,baba oyun oynatıyormuş..." bunların ne büyük nimet olduğunun farkında mısınız??? Zorluk görmeyince böyle oluyor demek ki. Hem de aile apartmanıymış amca falan da varmış ,siz yazdıkça rahatlığın âlâsını yaşadığınız ortaya çıkıyor. Milleti aşağlamanız da cabası,tv izletmiyorum tablet vermiyorum herkes gibi,abur cubur yedirmiyorum,birsürü kitabı var falan filan herkesin de sizin gibi etrafında bakıcıları olsa kimse o dediklerinizi yapmaya mecbur kalmaz!!! Eşinize işten çık deme kısmına hiç girmiyorum ,başlı başına skandal bi istek,bunu isteyecek kadar maddi durumunuz yerindeyse hem siz işi bırakın hem de ultra donanımlı mürebbiyeler tutun ki çocuğunuz "herkesin ki " gibi olmasın. Eşinizi manevi destek olarak istiyosunuz farkındayım yani bu kısmın ardına sığınmayın, O olunca herşey kolay geliyor diyorsunuz ya işte siz de işten çıkarmak yerine paranızla kolaylaştırın.
Para kısmına karşı çıkacaksınız eminim ama multi milyoner değilseniz bunu hiçbişekilde isteyemezsiniz eşinizden, bu yaşıma kadar erkeğe işten çık evde çocuk bak diyeni de duymadım zengininden fakirine hiçkimseden.

Enine boyuna sizin yerinize kendimi koyarak yazdım bütün cümleleri merak etmeyin.
Çocuk bakmak zor baba isten ciksin baksin kadin calisacakmis zaten diye yazan olmuş. Ve pes diyorum ya.

Ömrümüz boyunca meslek geregi sehir sehir gezecegim ne annem ne kv yanimda olacak ben cocuk yapmayacak miyim yani.

Anneleri nasil buyutmus eskiden hic bisey gunumuzdeki kadar kolay degildi. Yapiyorsan zorlugunu goze alacaksin alamiyorsan yapmayacaksin, ne demek adam isten ciksin?

Yok kv bakmak zorunda, cocuk sadece annenin mi ?
Evet ! çocuk en once annenin cunku baba eve ekmek getirendir, babanne ve ananenin yardimi da insiyatiftir bakmam diyeni de çok anne ve kv guvenerek de cocuk yapilmaz.

Hahaha simdi anladim
Bayan zaten calisiyormus kizida ya kvdede yada krese gidiyodu
İki cocukla butun gunu gecirince kotu oldu heralde
Bi an once cocuklari birakacak bi yer bulup calismak istiyo
Neden cunku cocugu tek basina buyutmenin zorlugunu anlayamamiski
Olay bu pohpohlanmis hep

3,5 yaşında oğlum var ve hep tek basimaydim .Eşim polis çalışma şartlarını saymayayim .Aileler uzak biz şark gorevindeyiz aklınıza gelebilecek heryere oğlumla gidiyorum .Bunalıyorum muyum ? Evet bazen tek başıma kalmayı çok istiyorum yada tek basima 1saat boş boş gezmeyi mesela .Onu da 1 defa eşim evdeyken bırakıp hastaneye mr çektirmeye gittim .
Sanslidiniz bence birde eşiniz işten çıkmasın yani zaten anneler destek .Hastalığınız kötü tabiki Allah şifa versin ama inanın böyle güçlü olamazsiniz .Kendi kendinize başa cikabileceginix bir ortam hiç olmamış sanırım .

Ben anne değilim, haliyle 2 çocukla ilgili anneler daha iyi fikir verebilir.
Zaten bir sürü faydalı yorum gelmiş.
Ben başka bir şey demek için yorum yazıyorum.
Eşinize lütfen baskı kurmayın işinden ayrılmak zorunda kalmasın.
Allah bağışlasın 2 çocuğunuz var. Bunların önce ihtiyaçları var, kreşleri var, okulları var, kursları, etkinlikleri, özel akademik ihtiyaçları var. Ayrıca sizin ev, yiyecek, giyecek, barınma masraflarınız var. Bunlar için hep para lazım. Eğer eşlerden birinin çok ütopik bir kazancı yoksa zaten 4 kişilik bir aileyi geçindirmek artık günümüzde çok para tutuyor.

Sonra bir daha istediği gibi bir iş bulamazsa sizi suçlar. Bu sefer evliliğiniz zarar görür.

Yazdıklarınızdan ben bunu anladım.
Bizde o yollardan geçtik. Yaşadık gördük. Bag bahce işlerinede baktık. Ne diyelim.
Siz kayinvalide falansiniz heralde...eskiden bebek buyutmekle simdiki arasinda cokkkkk fark var sizin zamaninizdaki gibi deyil malesefff..biraz empati yapalim elestirecegimize..

Herkesten önce anne gelir. Cocuk yaparke kv'ye gidip bakabilirsen yapacagim mi diyecegiz ? Kimseye güvenerek çocuk yapılmaz. Gerçekten kadin, bebek 4 aylik olunca calissin, koca da isten cikip da evde cocuk baksin bunu mu savunuyorsunuz cidden ? Bebiş acıktığı zaman da babası emzirir o zaman...
Ee kadın 4 aylık zaten çalışacağım diyor. Kim emzirecek o zaman. Türkiye'de doğum için yasal ücretli izin 4 ay sadece. Bebeği 3-4 aylıkken ise başlayan annelerin bakıcısı nasıl besliyorsa bebeği babası da o şekil besleyecek.

Ben sizin neyi savunduğunuzu anlamadım gerçekten. Baba bakmasın çocuğa o calissin para getirsin. Kadın baksın sadece öyle mi?
Çünkü anne önce gelir?? Nerede önce geliyor bebek bakımında sanırım çünkü memesi var.

Halbuki iki insanın ortak çocuğu. Ne kadar anne ise o kadar baba. Rolleri değiştirmekte ne sakınca var. Kadın diyor BAKAMIYORUM.
Ben de diyorum O ZAMAN BABASI BAKSIN. Baba olmak böyle olmalı. Ama erkek işinden çıkmasın. Cevabınız bu gerçekten. Ee kadın çalışacak. Yok anne önce gelir- bu ne demekse?

Ben neymişim dedim şimdi
26 yaşındaydım büyük 3 yaşında diğeri 6 aylıktı eşim gitti yurtdışına çalışmaya
TEK BAŞINA! büyüttüm sadece Allah’ınyardımıyla tek başına dahası 3. Kızım da oldu ona da ben baktım üçüne de
Farkında mısınız 3 kişi 2 çocuğa bakamıyorsunuz
Ama valla en doğrusunuz siz yapıyorsunuz ben hayatım boyunca her zorluk için “ yapabilirim” sözünü düstür edindim yaptım da
Ama ne kıymetim bilindi ne de ağzımda diş başımda saç kaldı misali pertim şu an

Tırnağınız kırılsa cıngar çıkartın devam edin gerçekten bunu kınamak için söylemiyorum asla kızlarımıda böyle nazenin kırılgan yetiştireceğim öyle kıymetli olunuyor çünkü
Ya şu cevapları gerçekten hiç anlamıyorum. Aferim diyelim size o zaman.

Kadın kendi zaten sıkıntı içinde panik atagi varmış. üstüne 2 çocuğu var. 1 tanesi 2 aylık ( bu demektir ki kadin hala lohusa olabilir depresyonda olabilir. ) 3 kadın var ve 2 çocuğa bakmak sıkıntı oluyormuş. Demekki bu çocuklar sizinkilerden farklı. Ya da siz turbo annesiniz ki sizi yine tebrik ediyoruz. Yıldızlı pekiyi yi kaptınız. Hadi bakalım.

Yaşamadıgımı kim söyledi. Hemen carlıyosunuz. 1 yasına kdr oglumun gaz sorunuyla ugrastım ve tektim.
Farklı acıdan bakıyorsunuz olaylara. Konu sahibinin istediginde herkez yanındayken bu kdr sorun yaşaması sacma. Kimse yoksa ne olacaktı. Bu kdr insan varken kocasına işten cık bana yardım etmesini eleştiriyoruz. Konuyu açtıgı sorunlarla insanlara verdigi cvplar arasında fark var. Sayfa sayfa okursanız anlarsınız. Ben hem öyle bir cocuga annelik hem tarlada fındık topladım sabah 5 de uyanıp yemek yapar 7 de tarlaya giderdim. Evde oturarak anne babanne koca yanındada cocuk bakmak ayrı bi zor ztn. Haklısınız..
Öncelikle sana cevap veren carlamamiş. Ama sen bizde çocuk baktık peh edasıyla yazmışsın. Hemen sana da aferim diyelim doğurduğun çocuğa mizmizlanmadan bakmışsın.

Ya bu yeni nesil anneler ne fena altı üstü çocuk emzirecek altını değiştirecek pispislayacak yapamıyorlar ya. Sorarlarsa benim çocukla kolikti dersin kim bilecek. Sabah 5 de uyanıp yemek yapıyorsan şekerim bu demektir ki bebeğin ağlamıyordur. Ve sen uyumussun. Uyandim demissin cunku. Saat 7 de fındık toplamaya gittiysen, bu demektir ki bebeğin uyanmamış ağlamıyor. En güzeli uyanmış olsa bile emzirip tekrar uyutmayi başarabilmissin demektir. Bazı bebekler farklı oluyor. Bu anlamak bu kadar zor olmamalı.

Yani ben sizin derdinizi anlamadim. Anneniz ve kayinvalideniz cocuklara bakiyormus zaten. Kocanizda isten gelince yardim ediyormus. Esinizden istediginiz sey bence evliliginizi zora sokar. Bir sakinlesin ve gununuzu planlayin plana uyun. Bazen cocuklarinizla ayri kaliteli zaman geciremeyeceksiniz, bu cok normal. Bizler insaniz ve yapabileceklerimiz sinirli. Siz iki buyukanneden destekte aliyorsunuz ustelik. Sorununuz bana daha cok psikolojik geldi

• Beğen
Reactions: 000
Öncelikle sana cevap veren carlamamiş. Ama sen bizde çocuk baktık peh edasıyla yazmışsın. Hemen sana da aferim diyelim doğurduğun çocuğa mizmizlanmadan bakmışsın.

Ya bu yeni nesil anneler ne fena altı üstü çocuk emzirecek altını değiştirecek pispislayacak yapamıyorlar ya. Sorarlarsa benim çocukla kolikti dersin kim bilecek. Sabah 5 de uyanıp yemek yapıyorsan şekerim bu demektir ki bebeğin ağlamıyordur. Ve sen uyumussun. Uyandim demissin cunku. Saat 7 de fındık toplamaya gittiysen, bu demektir ki bebeğin uyanmamış ağlamıyor. En güzeli uyanmış olsa bile emzirip tekrar uyutmayi başarabilmissin demektir. Bazı bebekler farklı oluyor. Bu anlamak bu kadar zor olmamalı.
Sana burdan detaylı cvp veremicem cnm. Malum öyle bir okumussunki dedektif edasıyla cvp vermişsin. Ama anlamadıgın tek nokta ben onca işin arasında cocuk baktıysam o daha rahat bakar dememdi. Anlamamak bu kdr zor olmamalı🤪

Ya şu cevapları gerçekten hiç anlamıyorum. Aferim diyelim size o zaman.

Kadın kendi zaten sıkıntı içinde panik atagi varmış. üstüne 2 çocuğu var. 1 tanesi 2 aylık ( bu demektir ki kadin hala lohusa olabilir depresyonda olabilir. ) 3 kadın var ve 2 çocuğa bakmak sıkıntı oluyormuş. Demekki bu çocuklar sizinkilerden farklı. Ya da siz turbo annesiniz ki sizi yine tebrik ediyoruz. Yıldızlı pekiyi yi kaptınız. Hadi bakalım.
Kendisine niçin avukat olmak istediğinizi anlamadım
Ben yapı itibariyle ciğerim sökülse yine yardım istemeyen bir insanım
Ha bu doğru mu hayır
Zaten yorumda da yazmışım en doğrusu onun yaptığı öyle kıymetli olunuyor
Ama evet iddia ediyorum 2 kişiye 1 çocuk düşüyor o evde ve bakılabilir
Benim kızlarım hakkında elbette bir fikriniz olamaz
Tek başına çarşafı dört köşeden bağlayıp boynuma geçirip içine kızımı koyup evde dolaştığımı biliyorum nasıl kolay bakmışım değil mi cidden eşim yok büyük 3 yaşında ve bebek ağlayınca gece o da uyanıyor diğeri 6 aylık ve sallanmak istiyor çok kolay baktım hatta bakmadım kendileri büyüdü
Bu mübarek gün bu denli kırıcı olmaktan nasıl korkmuyorsunuz?

Ee kadın 4 aylık zaten çalışacağım diyor. Kim emzirecek o zaman. Türkiye'de doğum için yasal ücretli izin 4 ay sadece. Bebeği 3-4 aylıkken ise başlayan annelerin bakıcısı nasıl besliyorsa bebeği babası da o şekil besleyecek.

Ben sizin neyi savunduğunuzu anlamadım gerçekten. Baba bakmasın çocuğa o calissin para getirsin. Kadın baksın sadece öyle mi?
Çünkü anne önce gelir?? Nerede önce geliyor bebek bakımında sanırım çünkü memesi var.

Halbuki iki insanın ortak çocuğu. Ne kadar anne ise o kadar baba. Rolleri değiştirmekte ne sakınca var. Kadın diyor BAKAMIYORUM.
Ben de diyorum O ZAMAN BABASI BAKSIN. Baba olmak böyle olmalı. Ama erkek işinden çıkmasın. Cevabınız bu gerçekten. Ee kadın çalışacak. Yok anne önce gelir- bu ne demekse?
ya da siz feminizmi ve toplumun dayattığı cinsiyet rolleri meselesini çok yanlış anlamış olabilirsiniz

Son düzenleme:
X