2 ayda yemek yapmayı öğrenebilirmiyim 🙈

Ohoo saftirik bir yeni gelin hanım kızımız. Yavrim kalabalık aileye giriyorsan bilsen de bilmiyor gibi yapacaksın deli misin😂 ilk bir iki misafir ağırlama hoş gelir ama tünelin sonu hoş yere çıkmaz. Yine de öğren ama belli etme 🤭
Ev yemekleri de basit matematiğe dayalı bol pratikle harikalar yaratırsın ama gerekli mi değil bence 😅

Okul iş derken bende hiç yemek yapmayı bilmiyordum çalıştığım için hep annem yapar ben hazıra konardım annem çeyizime yemek kitabı almıştı :KK48: hatta satıcı abla kitap alacağına yemek yapmayı öğretseydin demiş :KK49: internet çağındayız artık çok güzel tarifler var yaparak deneyerek öğrenebilirsiniz. ben o şekilde çözdüm anneme sordum kendim netten buldum

halk eğitim asciliga yazıldım pazartesi başlıyor 40 gün sürüyor Gaziantep mutfağı yemeklerini ogretecekler sizce halk eğitimde ev yemeklerini vs öğrenebilirmiyim 2 ayda
Halk eğitimde aşçılık kursu 1000 saatlik bir kurs. 40 güne sığdırmaları mümkün değil ama antep mutfağı kursuna katılacaksanız onu da 40 günde teorik olarak öğrenirsiniz ama pratik kısmı yeterli olmaz ( o da 264 saatlik uzun bir kurs çünkü)
Yemek işi deneye deneye öğrenilecek birşey.

Diğer konuda herkesle aynı fikirdeyim üniv bitirmiş biri olarak aşirete yemek yetiştirme hevesinizi ve heyecanınızı ben de anlamadım.
Benim eşim de mardinli ve kalabalık bir ailesi var. En Başta hiç yemek yapmadığımı bilmediğimi söyledim. Mutfak sizin malzeme sizin ben okuldayken istediğiniz gibi pişirin ben de yiyim demiştim 🤣🤣

Arkadaşlar merhaba 2 ay sonra evlenicem ve yemek yapmayı bilmiyorum evim ayrı olacak... aşirete gelin gidiyorum 🙃 yani kalabalık misafirlerim olacak üniversite okuduğum için ve çalıştığım için mutfağa girmeye fırsat olmadı ne yazık ki.. şuan evdeyim halk eğitim asciliga yazıldım pazartesi başlıyor 40 gün sürüyor Gaziantep mutfağı yemeklerini ogretecekler sizce halk eğitimde ev yemeklerini vs öğrenebilirmiyim 2 ayda YouTube den falan öğrenilir mi öneriniz varmı lütfen yardımcı olabilirmisiniz
Yemek yapmak ve araba kullanmak devamlı geliştirme ile alakalı bir durum . 2 ayda temel şeyleri öğrenirsin tabiki ama kalabalık misafir zor . Beniyi Yemek yaparım ama misafir almam açıkçası yemeğe çünkü gerçekten yorucu . Bu kadar hevesli olmasan senin açıbdan daha iyi olabilir bence

Ek olarak yeni gelin olmanın en önemli kuralı
"yemek yapmayı bilmiyorum"
"ev işi yapmayı bilmiyorum"
"hiç yapmadım nasıl yapacağım"
"ben biraz yemek yapmayo öğreneyim öyle sizi ağırlarım"

demek olacak unutma bunu. Koştur koştur ne yemeği yapacaksın, sonra her bayram senden yemekler bekleyecekler. Bilmiyorum diyeceksin kenara çekileceksin.
Aah ahh, 10 yıl önce "Ben bilmiyorum" demeye utanirdim.
Şimdi olsa tınlamam.
Ne büyük baskı hissederdim üstümde yeni gelin iken...

Arkadaşlar merhaba 2 ay sonra evlenicem ve yemek yapmayı bilmiyorum evim ayrı olacak... aşirete gelin gidiyorum 🙃 yani kalabalık misafirlerim olacak üniversite okuduğum için ve çalıştığım için mutfağa girmeye fırsat olmadı ne yazık ki.. şuan evdeyim halk eğitim asciliga yazıldım pazartesi başlıyor 40 gün sürüyor Gaziantep mutfağı yemeklerini ogretecekler sizce halk eğitimde ev yemeklerini vs öğrenebilirmiyim 2 ayda YouTube den falan öğrenilir mi öneriniz varmı lütfen yardımcı olabilirmisiniz
Merhaba. Kolay gelsin.
Halk eğitimde ev yemeklerini öğrenebilirsiniz tabii ki.
Gaziantep mutfağı ve/veya gelini olacağınız yörenin yemeklerini öğrenmek için en iyi kayinvalideniz ve diger akrabaları yardımcı olurlar (umarim) diye düşünüyorum.
Kalabalik yemeğe gelecekleri zaman k.valideden veya yaşınıza yakın genç akrabalardan yardım isteyebilirsiniz beraber yapalım diye.
YouTube'u sormuşsunuz, orda da iyi kanallar vardi ama kimler oldugunu hatirlamiyorum.

Bazi arkadaşlar yazmış, yağ, soğan, salça kavurmak yemegin temeli. Zaman icinde alışırsınız.
El becerisi isteyen şeyler, elinizden geliyorsa öğrenilir yapılır.
Benim verecegim en iyi tavsiye internette Kevser'in Mutfağı sitesi olur. Yumurta kırmayı bilmeyen bircok kisiye yemek yapmayi öğretmiştir. Sitesinde yemek tariflerinin altındaki yorumlara sıkılmadan cevap verir, herkese yardımcı olur
(Mesela soğanın kavruldugunu nasıl anlariz ondan öğrendim:)). Ben de cok faydasını gördüm. Sitede arama yapıp tarif bulabiliyorsunuz.
Bir de herkesin bildigi Nefis Yemek Tarifleri sitesi ve telefon uygulamasi var, orda özellikle soyadı Atalar olan iki hanımın (isimlerini unuttum) tarifleri iyi tutuyor diyorlar.
Kolay gelsin.

X