2 ayda yemek yapmayı öğrenebilirmiyim 🙈

Normal yemekleri öğrenirsin ama el becerisi isteyen şeyler yeteneğine bağlı. İçli köfte,el açması şeyler falan.
Güney ve doğu Anadolu zaten çoğunlukla fırın yemekleri. Sulu yemek daha az ona oranla.
Mantığı anladıktan sonra azda çok da yapılıyor. Hatta bana göre çok kişiye yapmak daha kolay. Az kişide baharatı rahat koyamıyorsun. Yemek dediğin baharatla alıyor aslında tadı.

Gaziantep yemeklerini cok severim, severek de yaparım.

Yemek konusunda pratik olmanin en kolay yolu, on hazirlik yapmaktır.

Ornegin Antep'te nohut cok tuketilir, islatilmis/ haslanmis nohutlari 1 gece onceden halledersiniz, yapacaginiz yemek kadar sogan ve sarimsaginizi onceden dograrsiniz. Tum Turk yemeklerinin ortak noktasi zaten sogan, salca, yag, sarimsak, baharat.

Evinizi duzerken mutlaka saglam bir baharat listesi olusturun. Kayinvalidenizle alisverise cikin hangi baharatlari alacağınızı ondan ogrenin.

Dalga geçenleri umursamayın. Yemekle ilgili çeşitli kurslara gitmiş biri olarak söylüyorum. Ocağı açmayı bilmeyenler de yemek yapmasını kısa sürede öğrenir. Eğitmen püf noktalarını anlatıyor, öğrencilere yaptırıyor. Günde ortalama 5 çeşit yemek çıkıyor.

Birkaç yemeği öğrenince sonra tariflere bakarak da rahatlıkla yaparsınız.
Her yemeği bilmek de zorunda değilsiniz ama en azından yemek pişirmenin püf noktalarını bilirseniz daha az sorunla yaparsınız.

Kulak memesi yumuşaklığı nasıl olur?
İçli köfte harcı cıvık veya kuru olursa nasıl müdahale edilir?
Çorbanın kıvamı naısl olmalı? Suyu fazla gelirse nasıl telafi edilmeli?
Malzemeleri kavurma sırası nedir?
Baharatlar hangi aşamada katılırsa daha çok fayda ve yoğun aroma elde edilir?
...

Özellikle dokunarak ve uygulayarak öğreniyorsanız sizin için güzel bir deneyim olur.

Gaziantep yemeklerini cok severim, severek de yaparım.

Yemek konusunda pratik olmanin en kolay yolu, on hazirlik yapmaktır.

Ornegin Antep'te nohut cok tuketilir, islatilmis/ haslanmis nohutlari 1 gece onceden halledersiniz, yapacaginiz yemek kadar sogan ve sarimsaginizi onceden dograrsiniz. Tum Turk yemeklerinin ortak noktasi zaten sogan, salca, yag, sarimsak, baharat.

Evinizi duzerken mutlaka saglam bir baharat listesi olusturun. Kayinvalidenizle alisverise cikin hangi baharatlari alacağınızı ondan ogrenin.
Şey biz yeni nesil Antepliler hazır haşlanmış nohut alıp 3 e bölüyoruz buzluğa atıyoruz kendimden biliyorum 😂 hatta iş arkadaşım haftasonları annesine yemek yaptırıp uzun yol otobüsüne verip göndertiyor 🤪
Biz de kendimizi iyice şımartmışız sanırım 😂😂

Şey biz yeni nesil Antepliler hazır haşlanmış nohut alıp 3 e bölüyoruz buzluğa atıyoruz kendimden biliyorum 😂 hatta iş arkadaşım haftasonları annesine yemek yaptırıp uzun yol otobüsüne verip göndertiyor 🤪
Hahshhshshs ulkenin tum nohut deposunu Antepliler tuketiyor zaten 🤣 o yuzden hazir haslanmis nohut alin, ne bileyim kendiniz haslayin dondurun yontem cok. Ama uzun yola yemek yollatmak baska bir boyutmus.

Hahshhshshs ulkenin tum nohut deposunu Antepliler tuketiyor zaten 🤣 o yuzden hazir haslanmis nohut alin, ne bileyim kendiniz haslayin dondurun yontem cok. Ama uzun yola yemek yollatmak baska bir boyutmus.
Doğru valla çok doğru nohut dürümü mesela milli yemeğimizdir ama evde yapılmaz dışarda yeriz yine tembel işi 🤪

Konu sahibine yorum yapayım bari gelmişken. Mutfak bir tutkudur. Ne zaman kendimi kötü hissetsem mutfakta soluğu alırım. Birazcık ilgin varsa hemen öğrenirsin. Zaman içinde de pratikleşirsin.
Öyle gerçekten ben de yeni yemekler denemeyi çok seviyorum hobi olarak kursa gidecektim ama aşçı bir arkadaşım gerek yok öğrenirsin her yerden dedi, yine de zamanımın olduğu bir ara detaylıca öğrenmek istiyorum

Antep mutfağı beni ağlatıyor, özlüyorum buralarda pek benzerini yapamıyorlar, keşke bize de yapıp yollayan olsa 😢

Arkadaşlar merhaba 2 ay sonra evlenicem ve yemek yapmayı bilmiyorum evim ayrı olacak... aşirete gelin gidiyorum 🙃 yani kalabalık misafirlerim olacak üniversite okuduğum için ve çalıştığım için mutfağa girmeye fırsat olmadı ne yazık ki.. şuan evdeyim halk eğitim asciliga yazıldım pazartesi başlıyor 40 gün sürüyor Gaziantep mutfağı yemeklerini ogretecekler sizce halk eğitimde ev yemeklerini vs öğrenebilirmiyim 2 ayda YouTube den falan öğrenilir mi öneriniz varmı lütfen yardımcı olabilirmisiniz

Ek olarak yeni gelin olmanın en önemli kuralı
"yemek yapmayı bilmiyorum"
"ev işi yapmayı bilmiyorum"
"hiç yapmadım nasıl yapacağım"
"ben biraz yemek yapmayo öğreneyim öyle sizi ağırlarım"

demek olacak unutma bunu. Koştur koştur ne yemeği yapacaksın, sonra her bayram senden yemekler bekleyecekler. Bilmiyorum diyeceksin kenara çekileceksin.

Arkadaşlar merhaba 2 ay sonra evlenicem ve yemek yapmayı bilmiyorum evim ayrı olacak... aşirete gelin gidiyorum 🙃 yani kalabalık misafirlerim olacak üniversite okuduğum için ve çalıştığım için mutfağa girmeye fırsat olmadı ne yazık ki.. şuan evdeyim halk eğitim asciliga yazıldım pazartesi başlıyor 40 gün sürüyor Gaziantep mutfağı yemeklerini ogretecekler sizce halk eğitimde ev yemeklerini vs öğrenebilirmiyim 2 ayda YouTube den falan öğrenilir mi öneriniz varmı lütfen yardımcı olabilirmisiniz
Üniversite okumussun çalışmayı düşünmüyor musun ? Bizim oralarda bir laf var ;"ne kadar bilmiyorsan o kadar rahatsin ." Aşiret misafirliğe mi gelmek istedi arayacaksın aşiretin sahibi olan kaynanayi " x anne biliyorsun ben hep okudum, yemek yapmayı iki kişilik biliyorum buyur gel, yap." Diyeceksin. Bir daha da evine aşiret gelmeyecek!

X