12 yaşında daha çocuk ama sigara...

G

gamze_8

Ziyaretçi
Merhaba herkese
İlk başta şunu belirtmek istiyorum ki birkaç sorunumu buradaki kişilerle paylaştım.Ve gerçekten ilgilenip yazdığınız için teşekkür ederim.Konum şu ki dün akşam mutfağa gidicektim baktım tuvaletin ordan sigara kokusu geliyor.Erkeke kardeşim girmişti.Daldım içeri resmen kokuyu alınca bide ne görim babamın sigarasından almış içmeye çalışıo.Tabii ben şok oldum.:1shok:KK70:aha 12 yaşında bir çocuk ya.İnanasım gelmiyor.Hiç sözümüz dinlemiyor.Acayip çocuklarla takılıyor.Her yolu denedik konuştuk yeri geldi cezalandırdık yeri geldi kızdık bazende peşinde bütün gün takip ettik ama yok ne yaptıysak hıcbırımızı dınlemıyor.Yardımcı olabilicek birileri olursa çok sevinirm.

Arkadas cevresini sIkI takibe alin.
Muhtemelen sigaraya meraki arkadas cevresinden baslamistir.
Ve babaniza durumu bildirin olaya el atsin. Sizden cekinmez belki ama araya babaniz girerse durum degisebilir.
Ve birde kizmayin. Kizdikca o kendini disari atacaktir. Evde ona kizildigi icin huzur yok zannedip bahsettiginiz o acayip cocuklarla takilmaya devam edecektir.
Karsiniza alin güzelce konusun.
Hatta haftanin bir gününü "toplanti günü" diye ilan edin.
Birakin anlatsin duygularini, düsüncelerini, bir hafta boyunca ne yasadigini, kimlerle gezip tozdugunu.
Bu sekilde kardesinizi hem takibe almis, hemde kendisine sorumluluk vermis olursunuz.
Ve eger bahsettiginiz arkadas gurubu okuldan arkadaslariysa okulunu degistirin.
Su an icin en dikkat edilmesi gereken sey cevresi.

Allah yardimciniz olsun canim.

Son düzenleme:
evet o yaşlarda maalesef çocuklar kötü arkadaş kurbanı oluyor.muhakkak tasvip edilmeyen bir arkadaşı vardır veya arkadaş grubuna dahil olmuştur. bir an önce arkadailarını tesbit edip arkadaşlıklarını engellemeye çalışın.şimdi ders notları da düşer.gecelere kadar eve girmeyen bir serseri haline de dönüşebilir.sınıf arkadaşları ile gizlice konuşarak bu konu hakkında onlardan bilgi alabilirsin.

okulda davranışlarında veya notlarında belirgin bir farklılık var mı onu da takip edin.anneden mi babadan mı korkuyor?kimden çekiniyor ise okula o gitsin.sınıf öğretmenine bu konu hakkında bilgi verin sigara içtiğini o da bilsin.gerek duyarsa sizi rehber öğretmene yöneltsin....

Aman güzelim sıkı sıkı takip edip, bol bol konuş kardeşinle. Sakın o illete alışmasın.
Yarabbim bu kadar küçük çocuklar ne anlarlar neden içerler bu zıkkımı anlamam.

Dün bende aynı şeyi yaşadım...henüz 15 yaşında ki kuzenimin(kız) sigara ve bira içtiğini öğrendim:1shok:benneyaptımki Annesi babası henüz bilmiyor..Sizce ilk önce kendisiylemi konuşmalıyım ailesiylemi :uhm:

bence çocukla halldemezseniz bir psikiyatriye başvurun akıl akıldan üstündür

okula siz götürün getirin okulla sürekli iletişim kurun çevresindeki çocukları bulun ve konuşun onu aramasınlar eşyalarını sürekli karışırın ama ona hissettirmeyin okulun rehber öğretmeninden yardım alın sevgiler

o da bişi mi
bizim mahalledeki okulda 1. sınıfa giden veletler yerdeki izmaritleri toplayip içiyo :nazar:

anne babadan ne görüyosa onu yapiyorlar
haliyle aile büyükleri sigara içen cocuga içme desen, ceza versen hatta dövsen içmeyecek mi sanki :nazar:

çocuklar birbirini zincir gibi tamamlıyor.Malesef ailelerin ilgisizligi çocuklarımızın 'zararlı arkadaşları ' diye nitelendirdiğimiz kısmı oluşturuyor benim kızımdanda uzaklaştırmak istediğim arkadaşı var zor.konuşmayla anlamıyorlar.aslında garip olacak ama kardeşine 20 dk içinde 1paket sigarayı içirip iğrenmesini sağlayabiirsin. zararının farkına hemen varır .dediğm gb bir fikir. ama arkadaş çevresini gözlem altına al.

X