11 Yaşında ama İçi Geçmiş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tüm sayfaları okumadım. Konuyu rahatsız edici yerlere çekenler olmuş okumak da içimden gelmedi. o yüzden soran olduysa affola.

Burda herkes bir şeyler söylemiş ama asıl ailesi ne düşünüyor çocuğun bu durumu hakkında? Yani bu asosyalliği, hiç arkadaşı olmayışı, hiç dışarı çıkmayışı vs. Bunu bir sorun olarak görüyorlar mı? Yoksa amaaan çocuk işte deyip geçiştiriyorlar mı?

Huhuuuuuu dini konu ve yorumlar yasaktı hatırladınız mı?
Konu genel içerik olarak 11 yaşındaki çocuğun ergenliği olduğundan aktif ama ergenlik kısmı pas geçilip içerikteki dini bir ayrıntı üzerinden yazmaya devam edecekseniz lütfen beni etiketleyip biz kendimize hakim olamayacağız deyin ki asma kilitle koşayım.

Çocuğun görünürdeki en büyük sorunu din obsesyonu mune. Geri kalanlar onun uzantısı muhtemelen. O yüzden konunun din ekseninden çıkacağını sanmıyorum.

Ben de gideyim başıma bir iş gelmeden

Bu huyda olan kuzenim var. Yaşıtım hiç eğlenmeyi sevmez düğünleri saçma bulur dedikodu kısmında odayı terk ederdi. Şimdi 30 yaşında eve kapanmalar yok dedikoduyu halen zevmez ve maşallah diyeyim o kadar zeki ki onunla konuşunca aptal gibi bakıyorum
İman konusunda da bazı sorulara cevap vermemek en iyisi çünkü kafa karışıyor. Kızım daha 5 yaşında bazen ben bile tıkanıyorum sorulara cevap vermekten. Geçen gün neden 4 mevsim var 5 mevsim yok dedi. Ben sustum sadece...

Çocuğun görünürdeki en büyük sorunu din obsesyonu mune. Geri kalanlar onun uzantısı muhtemelen. O yüzden konunun din ekseninden çıkacağını sanmıyorum.

Ben de gideyim başıma bir iş gelmeden
İstenirse çıkılır, isterseniz konuları nereden nereye getirebileceğinizi biliyorum şahsen

İlkokul beşinci sınıfta, yazın yatsı namazını kılmadan uyuya kalmışım diye ertesi gün ağlayıp anneme beni niye namaza kaldırmadın diye kızmıştım. Dini konularda başka meselelerde de yaşıma göre fazla hassasiyetlerim vardı. Ailemde görünüşte muhafazakar ama içerde az şey bilen insanlardı, babam namaz bile kılmıyordu o zamanlar. Kim nasıl beynimi yıkamıstı acaba, Allah kendisinden razı olsun.

Çocuk şuan yaşından büyük şeylere takılıyor diye sonu illa kötü olmak zorunda değil ama siz yine ailesiyle konuşun bu konuyu. Aile, arkadaş kimseyle iletişim kurmak istememesi sıkıntılı bir durum. Bunu tek başına başörtüye bağlamak da yanlış çünkü arkadaşları, okulunu göz önünde bulundursak benzer ailelerden geliyor, yadırganacak bir ortamda değil şuan kendisi. Bana da sorarsanız 10 yaş başörtü için erken orası ayrı.

Onlar sürekli günah dedikodu demesinden bıktılar. Yeter artık dedikodu deyip durma diyorlar. Bir de dışarı çıkması için ısrar ediyorlar.

Bende bir zamanlar yaşadım dini obsesf bnun nedenı de çocukluk - ergenlik donemımde aılemın bana "şunu yapma gunah bunu yaparsan Allah şöyle yapar yok taş olursun vs vs" korkutmalarıydı.

Allaha karsı korkutmak yerine sevgisini ve onun merhametli oldugunu aşılamış olsaydılar ben bu hastaligi bu kadar çekmezdim.

Daha sonra kendim araştırarak korktuğum her neyse onun üzerine giderek aştım. Burda takıntı neyse once onu ıyı tanımak gerekıyor.
tabıkı tedaviyle birlikte ustesınden gelinen birsey ama tekrar ediyorum sorun neyse korktuğu her neyse onun dogrusunu öğrenmesi, ıyıce tanıması lazım.

Çok zor bir durum yaşayan bilir. Lütfen cok gec olmadan müdahale edilsin tedavi yolları araştırılsın. Allah yardımcınız olsun

Ay çok tatlı yaa çoğu şeyi de erken yaşta çözmüş
Arkadaşlarını kafası almamıştır sevmemiştir. Zamanla değişir, baskı altında değilse istismar yoksa yapılacak en güzel şey yaşına uygun aktivitelere kurslara yönlendirmek ve gelişimini desteklemek.
Böyle bir çocuk vardı anne babası ayrı, sonra babası başka bir kadınla evlendi. Kadınla çocuğun dünya görüşü çok farklıydı. Düşünün ki çocuk küçük yaşta okumamaya karar vermişti. Kadın onu okursa hayatında neler olabileceği yönünde ufak ufak işledi sonra kurslara gönderdi hatta karete ve box kurslarına bile gönderdi kız çocuğu böyle de bir hayat yaşayabilir diye. Baktı çocuk agresif bak sen burada enerjini atabilirsin diye, ders çalıştırdı ve kızın kendi öz annesi okuma kızların okuması uygun değil diyen bir kadındı. Diğer kadın eğitti dünya görüşünü değiştirdi şimdi kız tıp fakültesinde çok da tatlı biri oldu. İnşallah bu kız için de kendi öz ailesi gelişimine katkıda bulunur onu güzel yerlere getirir.

Bizim okulun müdürü - şimdi gitti- cocuklara zorla başörtü taktırıyordu yani okulun üniformasının içinde başörtüsü de vardı(imam hatip ortaokulu) çocuklar okulda kapayıp çıkınca açıyorlardı. Kız ve erkekleri konuşurken görünce kızardı

Dini istismara maruz kalmış olabilir diye düşünüyorum belki okulda veya başka bir yerde. Anne baba bilinçli diyorsunuz ama çevrede olabilir. Ne yazık ki Turkiyede dini yanlış anlayan yobaz ötesi bir kesim var. Ben de küçük yaşta buna maruz kaldım annem babam değil ama yanında kaldığım başka akrabalarım tarafından. Gerizekali bir akrabam vardı mesela. Oğlu kumarbaz, allam etti kallam etti annemin 70.000 lirasını yedi en son. Gerzek herif. Bunun gerizekali anası küçükken bana diyordu ki senin annenin başı açık annen cehenneme gidecek sen de cehenneme gideceksin. Ben daha 5 yasindaydim bana bunu dediğinde. Böyle kendi pisliğine bakmadan namaz kılıp bilmemne yapıp cennetten yer garantiledigini sanan akrabalarla dolu korkunç bir ortamda büyüdüm. El kadar çocuğa sabah akşam cehennem anlatan tipler yani düşünün. Sonra obsesif oldum aynı kuzeniniz gibi. Kuran okumayı birakamiyordum uyumayıp yemek yemeyip full dua ibadet ediyordum. Baska hicbir şey düşünemiyordum. Sadece din. Sosyal fobi geliştirdim. Akran zorbaligina uğradım. 13 yaşında intihara kalkıştım. Dini yorum yapmak istemiyorum dindar insanlara da saygım sonsuz örtünmek de bence gayet normal bir tercih ve son derece saygım var bu yüzden yorumumu başka alanlara çekmeyin lütfen. Benim dediğim şu ki aklı fikri kadın vücudu ve seks olan sekilci yobazlara güven olmaz ve her yerdeler. Ailenin de ihmali var. Çocuklarına bakmamislar.

11 yaşında bir kızı kapatmak da bence bir tür istismar. cocugun anormal olmasına sasırmamalı. o yasta bir cocuga dini bilgi empoze edilmez bası kapatılmaz din allah vs kavramlar insanların kendi dusunup karar vererek inandıkları bir sey olmalı. siz cok iyi niyetli yazmıssınız ama annesi babası bence cok iyi niyetli degiller bu konuda

11 yaş başörtüsü için erken çocuğun o yaşta daha aklı ermez öyle şeylere, baskı kuruluyor olabilir ailesi de muhafazakar demişsiniz. Sosyalleşmesine, dışarı çıkmasına, arkadaş edinmesine müsade edilmiyor olabilir.

Yalnız çocuğun sıkıntısı dinle alakalı. Tamam dinle ilgili konuşmalar yasak ama bu tamamen dinin bir çocuğun hayatına olan etkisi.

14 yaşındaki kızımı anlatmışsınız sanki.
Asla evden çıkmak istemiyor.lutfen bana markette yada pazarda yardıma gel diyorum gelmiyor.
Beraber parkta ikimiz vakit geçirelim diye zorluyorum bir kez çıktı sonra asla gelmiyor.
Alışverişi internetten halletmek istiyor.
Arkadaşlarıyla arasına çok büyük mesafe koydu telefonda görüşürüz ama sorun yaşıyorlar bir süre gorusmuyorlar
Arkadaşları dışarı çıkalım derse saçını taramak giyinmek zor geldiği için bahane uydurup çıkmıyor.
Şuan teyzenin yanında asla orada da evden çıkmıyor.
Bugün bahçede oturalım misafir var gel sende diye ısrar etmişler gitmemiş evde tek başına durmuş.
Tipik ergen.
Ama sizin 12 yaş için biraz erken ergenlik olmuş gibi duruyor.

İşitme cihazından dolayı yalnız kalmak istiyor olabilir mi?
Birisinden öyle duymuştum çünkü.
Bütün sesleri kulakta topluyormus normal bir isitmeden çok farklı tuhaf olduğunu bu yüzden yaşlı bir yakınının cihazı takmadigini söylemişti.
Diğer durumları tipik ergen.

İhl de okudum ben de kendi isteğimle.
Altı yıl boyunca hiçbir hocamızdan baskı da görmedik, korkutulmadik da.
Aksine en net bilgileri orada öğrendim.
Hem şimdiki ergenleri kim zorla ihl ye gönderebilir ki.
Hepsi çatır çatır istediğini yaptırıp okul olarak da istediğini seçiyor.
Büyük baskı altinda giden çok az bir kısımdır.
Benim çevremde böyle.
Kapandığı için yegeninizin kendini soyutladigini düşünmüyorum çünkü çevresi de o şekildedir.
Bazı çocuklar aşırı inatçı oluyor bu dönemde.
Bir şekilde ailesi ikna edip kurslara yazdirsin derim.
Resim olur spor olur bir enstrüman çalar ne olursa.
Biraz hayatı tecrübe edinmesi kendi gibi insanların olduğunu görmesi lazım.
O yaşlarda insan kendini dünyada tek kalmış uzaylı gibi hissedebiliyor.

Herkes istediği gibi yaşar elbette. Dindar insanlarla hiçbir sorunum yok ama bu sevap günah konusundaki takıntısı sizce de sağlıksız değil mi? Bu başka bir konuda da olsa endişelenirdim.
Sevap, gunah konusunda takıntılı olmakta zarar yoktur, cocuk sordugunda aciklamasi yapılmalı ve boylece daha guzel oturur kendisinde. Cocuklara tanimlari acik ve dogru anlatip, anlayacakları seviyede ornekler vermek cok önemli. Tabi herkes din egitimi veremez...
Cocugun sordugu sorunun cevabi ise, Suphesiz ki Allah herşeyin en iyisini bilendir, kisinin iradesini neye yonlendirecegini de bilendir ve cehennem ehlinden kimin itiraz edecegini de bilendir!

Her aile kendi yaşam tarzına göre yetiştirecek elbette çocuğunu.
Kimi dini kimi ideolojik çerçevede bilerek yahut bilmeyerek etkiler. Bu sebeple kapalı olması anormal değil ya da dini argüman ve sorgulamalar da çok normal. Bunun dışında sorgulayıcı ve tipik bir ergenlik süreci geçiriyor gibi duruyor. Zamanla geçer diye düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…