11 Yaşında ama İçi Geçmiş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aile baskısı olduğunu sanmıyorum baskı yapacak insanlar değiller. Ama soramam da gerçekten hoş karşılanmaz iyilik yapacağım diye bir çuval inciri berbat etmiş olurum.

Yapıyorlar. Ailesi gerçekten çok ilgilidir. Eğitimiyle, kültürel faaliyetlerle. Pandemi öncesi beraber bol bol gezerlerdi.
Şu da var herşeye günah Sevan cizgisinde gidilince çocuğun hevesi kaçmış olabilir.
Dini eğitimde bir doz var.
O doz asilinca takıntı oluşuyor.
Birde cidden başörtüsü yapan bir insan bu sıcaklarda dışarı çıkmak istememesi normal.
Ac kapa aç kapa.
İnsan çıkacağı varsa da çıkmıyor.
Aslında o yaşta çocuk neye yönlendirilir de onunla ilgili konuşması yönlendirme yapması normal.
Mesela yeğenim sürekli bişey yapalım deyince ne gerek var diyor.
Ablama sordum bu niye böyle diyor?
Meğerse eniştem ne fikir belirtilirse belirtildi ne gerek var diyormuş.
Sonra ablam eniştem pek gezmezler.
Ablam daha çok para biriktirme peşinde misal bakıyorum yeğenimde surekli paradan bahsediyor.
Yine ailede işte bu günah bu sevab diye sürekli bahsedince çocuğun bunu icsellestirmesi normal.

Haklısınız öyle ama her konuşmaya dedikodu diyor ve her davranışı için sürekli günah mı hakka mı girdim diye soruyor. Günah olmadığıyla ilgili onay almayınca içi rahat etmiyor.

Küçük yaşta yoğun dini eğitim ve imam hatip. Belki fazla gelmiştir. Sonuçta çocuklar soyut işlemler dönemine 10 yaşında giriyorlar. Anlamak zor geldi belki. Biz bile zor anlıyoruz.

Açık giyinmek zaten nefse ağır gelmez hanım efendi önemli olan kapanmak . Madem kimseyi umursamıyordunuz kapalı giyinseydiniz

Aile hiç bir şey yapmıyor mu durumla ilgili? Din obsesyonu bu yaşta muhtemelen aile kaynaklıdır gerçi. 11 yaşında küçücük çocuğu niye kapatmışlar diyeceğim linç gelecek.

Asilik, ille bağırıp çağırmak değil ki.
Mesela aykırılık da asilik. Okuduğum kadarıyla bulunduğu ortama hep bir aykırı olma hali var

Aile hiç bir şey yapmıyor mu durumla ilgili? Din obsesyonu bu yaşta muhtemelen aile kaynaklıdır gerçi. 11 yaşında küçücük çocuğu niye kapatmışlar diyeceğim linç gelecek.
11 yaş bana da çok erken geliyor. Ailesi oldukça muhafazakar bir aile. İkisi de din kültürü öğretmeni. Örtüneceksin diye baskı yapmadıklarına eminim ama tabii anlatmışlardır örtünmeyi. Bir de imam hatip ortaokuluna gidiyor onun da etkisi vardır. Doğru bulmuyorum ama bir şey de diyemiyorum malum hassas konular.

Küçük yaşta yoğun dini eğitim ve imam hatip. Belki fazla gelmiştir. Sonuçta çocuklar soyut işlemler dönemine 10 yaşında giriyorlar. Anlamak zor geldi belki. Biz bile zor anlıyoruz.
Dini obsesif kompulsif bozukluğu bende lise bitiminden 1sene sonra başladı inanın o dönem o kadar zorlandım ki inançlı ve Rabbini kendince çok seven biriydim hala öyleyim ama o korkuyu size asla anlatamam . Allah'tan yaşıma göre olgundum oturup araştırdım ve düşündüklerimin istemsiz şirk koşmalarımın benle alakalı olmadığını kabullendim o dönem kendimce doktora gitmeyi doğru bulamadığım için 1sene sürdü. Çok şükür atlattım ama o çocukta eğer dini OKB varsa çok zorluk cekiyordur

internetten, çevreden vs birileriyle tanışmış ve beyni yıkanıyor olabilir. dikkat edin

Bu durumunun sebebi ailesi muhtemelen. Siz bir şey yapamazsınız.

Küçücük çocuğun tesettüre girmesi çocuk istismarıdır. Bir çocuk, çocuk gibi giydirilmelidir.

Büyük ihtimalle din obsesyonu ailesinin yanlış din eğitimi vermesinden kaynaklı. Çocuklarının bilişsel süreçlerini göz önünde bulundurarak din eğitimi vermeleri gerekirdi.

Kuzeninizin uzman desteğine ihtiyacı var ancak böyle bir ailesi varken ne kadar faydası olur bilmem.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…