1 yaş sütten kesmek için çok mu erken?

Kkitaplarvekedilerr

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2024
88
75
22
Merhaba hanımlar. Başlıktan anlayacağınız üzere 1 yaşında çocuğum var. Uyku ve beslenme düzenimiz berbat. Son dönemler de asla gece 2-3den önce uyumuyor, gece çok sık uyanıyor ve gündüz de tam uyanması haliyle 12-1 buluyor. Daha çok erken olmasına rağmen uzun süredir de öğlen uykularımız teke düştü. Öğlen 4 gibi uyuyor 5-6 gibi uyanıyor ve gece de çok geç uyuyor. Erken yatırmayı başarabilsem bile (11 civarı) mutlaka 1 saat uyuyup uyanıyor. Geç kalktığımız için ara öğünümüzde 2 ye düştü. Kahvaltı ve akşam yemeği. Öğleye fırsat olmuyor. Gece geç saatlerde genelde bir öğün daha yapıyoruz. Ve asla doğru düzgün bişey yemiyor. Tabağını bitirmesi çok nadirendir. Süreklii emmek istiyor. Abartmıyorum 20 dakika da bir hatta bazen 10 dakikayı buluyor. Memeyi emzik sanıyor artık. Ve gün boyu aşırı derece de huysuz sürekli mızmızlanıyor. Gün boyu uslu durduğu zaman 1 saat bile değildir. 4 yaşında bir oğlum daha var ve inanın tüm düzenim alüst olmuş durumda. Emzirmeyi bırakmalı mıyım sizce? Yemeği ve uykusu düzene girer mi? Bi yandan da çok küçük olduğunu düşünüyorum içim sızlıyor ama böyle de çok bozuk bi düzen içinde oluyoruz. Napacağımı şaşırdım, aynı durumu yaşayan ve atlatan tecrübeli annelerim lütfen bana yardımcı olur musunuz?

çok erken daha 1 yaş bebek icin. benim bebeğimde 2 yaşında hala meme yiyor yemekte yiyor ama memeden kopuyor. uyku düzenimiz daha berbat gunduz uyumazsa gece 12 gibi uyur ama gunduz uyusa yada aksam erkenden uyursa bir saat sonra uyanir bide gece 4 kadar uyumaz. ondan başkada iki çocuk var bazen ayakta uyuyorum resmen 😁 benim diger bebeklerde öyleydi sütten kessemde 3 yaşa kadar ayni devam ettiler. senin bebek doymuyodur belki ondan gece uyaniyo benimki aksam bazen hiç bisey yemez sabaha kadar kac kere meme ariyo

Merhaba hanımlar. Başlıktan anlayacağınız üzere 1 yaşında çocuğum var. Uyku ve beslenme düzenimiz berbat. Son dönemler de asla gece 2-3den önce uyumuyor, gece çok sık uyanıyor ve gündüz de tam uyanması haliyle 12-1 buluyor. Daha çok erken olmasına rağmen uzun süredir de öğlen uykularımız teke düştü. Öğlen 4 gibi uyuyor 5-6 gibi uyanıyor ve gece de çok geç uyuyor. Erken yatırmayı başarabilsem bile (11 civarı) mutlaka 1 saat uyuyup uyanıyor. Geç kalktığımız için ara öğünümüzde 2 ye düştü. Kahvaltı ve akşam yemeği. Öğleye fırsat olmuyor. Gece geç saatlerde genelde bir öğün daha yapıyoruz. Ve asla doğru düzgün bişey yemiyor. Tabağını bitirmesi çok nadirendir. Süreklii emmek istiyor. Abartmıyorum 20 dakika da bir hatta bazen 10 dakikayı buluyor. Memeyi emzik sanıyor artık. Ve gün boyu aşırı derece de huysuz sürekli mızmızlanıyor. Gün boyu uslu durduğu zaman 1 saat bile değildir. 4 yaşında bir oğlum daha var ve inanın tüm düzenim alüst olmuş durumda. Emzirmeyi bırakmalı mıyım sizce? Yemeği ve uykusu düzene girer mi? Bi yandan da çok küçük olduğunu düşünüyorum içim sızlıyor ama böyle de çok bozuk bi düzen içinde oluyoruz. Napacağımı şaşırdım, aynı durumu yaşayan ve atlatan tecrübeli annelerim lütfen bana yardımcı olur musunuz?

14 aylık kızımı ikiz doğum yapmam sebebi ile emzirmeyi bırakmıştım. 14 ay boyunca koynumda uyudu. Memem hep ağzındaydı. Çok zorlanmıştı. Ağlamıştı defalarca kez. Doğum yapmasaydım emzirmeye devam ederdim. Ruhunu doyuruyordu. Ah kızım üzümlü kekim 😣

Öncelikle bebeğinizin bi kan değerlerine baktırın. Değerlerin düşüklüğü nedeniyle iştahsızlık, uykusuzluk yaşıyor olabilirsiniz. Güne erken başlatmaya çalışın. Ayına uygun uyutun uykuya dirensede pes etmeden dinlenme saati gibi karanlık ya da hafif loş odada çıkmadan oyalayın. Banyo yaptırmak iyi gelebilir. Gündüz dışarı çıkarın gezsin hava alsın. Bu meme istemesinin önüne geçecektir. Aynı zamandada yorulacaktır. D vitaminini verdiğiniz saate dikkat edin. Evde arka planda sizin izlediğiniz de dahil olan tv açıksa ya da böyle uyaran şeyler varsa kaldırın.

Uyku düzeni hep bu şekilde miydi yoksa diş dönemi vs hastalandı ondan mı bu kadar geç oldu?
Meme kesmeden önce uyku saatini düzene sok alırsınız bir bebeğe göre güne başlama saati çok geç ve verimsiz olabilir.

Daha çok erken... Temel sorun bence uyku saatleriniz ve gece beslenmesi. Sabah uyanma saatimi erkene almalısınız ve öğle uykusuna daha erken yatmalı.mesela sabah 7 gibi uyansa öğlen 12 civarı uyumalı. Aslında şu an 2 uyku yapar ama tek yapıyorsa da erken uyanmalı.4 te öğle uykusundan uyanan çocuk gece zor uyur ya da uyumaz. O yaş için uyku aralıklarını araştırın erken uyandırın birkaç gün zorlanıp alışır ve gece beslenmesini kesin.gündüz ek gıdayı yedikten sonra emzirin.

Önce çocuğu daha erken saatlerde kaldırmaya başlayın. 1 er saat kaydırın her gün kalkma saatinizi 7-8 e çekmeye çalışın. Bu süreçte size yardımcı olabilecek biri varsa etrafınızda güzeş olur. Sizde uyku düzeni denen bir şey kalmamış maalesef.

Ben kızımı mecburi sebeplerden dolayı 1 sene emzirebildim bir ilaç kullanmak zorundaydım hatta kendi doktorum 6. Ayında memeden kes biberona alıştır ilacına başlaman gerekiyor demişti. Ben işte anne yüreği biraz daha fazla emsin diye 1 yaşına kadar emzirebildim . Gece saat başı uyandırdı bu süreçte inanılmaz zor geçti biraktirmasida ayrıca zordu çünkü meme bağımlısı idi uykuya meme ile geçen bir bebekti. Peki memeden kesildi de ne oldu diyeceksiniz uykulari düzeldi mi hayır . Bu seferde 2 saatte bir uyandı 😀 uykua dirençli bi bebekti zaten . Emzirebilsem 2 yaşına kadar emzirirdim ama belki 2 yaşından sonda daha kolay olurdu bırakmak Anlatabilirdim anlayablirdi.

Emen bebek daha sık kalkar evet bizde bu sekildeyiz. Direndim 18.aya gelmiş bulunuyoruz şükür biraz daha gayret edip iki yaşına bir ay kala kesmeyi düşünüyorum şu an kesmeyi düşünemem bile o kadar düşkün ki gün içinde otuz kırk kez emiyordur aynı şekilde yemek yemek istemiyor 🥲ben düşünemiyorum kesmeyi hiç cesaretim yok mama saati değilmiş diyerek azaltma yoluna gitmiştim en azından günde beş kez reddedip oyuna yönlendiriyordum ancak dört azı birden çıkınca başa sardık biz.
Ayrıca bence uyumayan bebek uyumuyor böyle yaşamak kolay olmadığı için neler denedim. Uyku aralığına dikkat etmek, akşam sekizden sonra loş ışıkta oturmak, her gün parka yaz kış çıkarmak , yok yok maalesef. Sabah erkende kalkar 7'de genellikle ama bazen 8'e kadar uyur. Gündüz iki saat uyur genelde bazen üç saat. Akşam ondan önce uyumaz yine de . Denilene uyuyorum ama benim bebeğimde tutmuyor bir türlü erken geçemiyor akşam uykusuna. Güne erken başlamış olmasına rağmen gündüz de uyku aralığı ayına uyumlu olmasına rağmen .
Artık öyle şeylere inanmaz oldum ben.
Uyumayan çocuk uyumuyor bari emzirip geri yatırayım kolayıma geliyor diye bakıyorum artık.
İki yaşa kadar kabullendim süreci.
Biliyorum böyle yaşamak cok zor cok cok zor . Sürekli depresif bir ruh hali uykusuzluk cok kötüymüş maaleaef
Ama anneyiz işte yine elimiz kolumuz tuttukça sana bağımlı biri oldukça kalkıp her bir işini de hallediyorsun ( elzem olanları)

Merhaba benim de 1 yaşında oğlum var ve beslenmesi aynı bu düzendeydi sürekli emmek istiyordu emdiği için iştahı kapanıyor ve yemiyordu. Bir de emerek uyuyor geceleri emmek için sık sık uyaniyordu. Kendi başına uyumayı öğreterek çözüm buldum ben. Zor bir süreç ama istikrarlı olursanız 3 günde alışıyorlar. Saatlerinizi ayarlamalısınız önce çok geç yatıp geç kalkıyor. Bunu Sabah ilk emmek için uyanmasında onu kaldırarak yapabilirsiniz, zor olacaktır mizmizlanacaktır mutlaka ama dışarı çıkarabilirsiniz minimum 2 saat oyalalamaya çalışın iyice uykusu geldiğinde yatırın o ilk uykusu olsun. Bir de uyanır uyanmaz emzirmeyin önce kahvaltı yapsın reddediyorsa bırakın bi yarım saat sonra tekrar teklif edin ama emzirmeyin. Ben bu şekilde çözüm buldum. Acıkınca yiyorlar ama emerse yemiyor ve doymadığı icin de tekrar sık sık emmek istiyor. Gece emzirmeyi kestim şimdi mis gibi uyuyor. Günde 3 4 kez emiyor sadece. Şu ara iştahı eskisi gibi değil genel olarak, o da 1 yaşta olabiliyormuş diye normal karşılıyorum. Bu şekilde yaparsanız bir haftada falan düzen kurarsınız inşallah

X