1. Sınıf Öğretmeni tedirginliğim

minikcon

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2024
40
21
35
Merhabalar hanımlar, başlıkta tam anlatamadım ama konuşma problemi olan erkeklerden çok çekinen korkan hafif otizm gibi davranışları olan bir kızım var. Raporumuz yok çünkü gerek görmediler silik belirtiler olduğundan. Bu sene 1. Sınıfa başlayacak. Ancak okuldaki en çok bağırıp çağıran erkek öğretmene denk geldik. Değişiklik talep etme hakkımız var bir kereliğine ancak ilk haftadan bunu yapabilirler mi?

Merhabalar hanımlar, başlıkta tam anlatamadım ama konuşma problemi olan erkeklerden çok çekinen korkan hafif otizm gibi davranışları olan bir kızım var. Raporumuz yok çünkü gerek görmediler silik belirtiler olduğundan. Bu sene 1. Sınıfa başlayacak. Ancak okuldaki en çok bağırıp çağıran erkek öğretmene denk geldik. Değişiklik talep etme hakkımız var bir kereliğine ancak ilk haftadan bunu yapabilirler mi?
Yaparlar tabıkıde okul tamamen acılmadan müdür yardımcı veya müdürle konuşup sınıf degısıklıgı isteye bılırsınız

Merhaba, eminim okuldan bilgi vermişlerdir. Bu yıl sınıf belirlemede havuz sistemine geçildi. Yani bir okula kaydolan tüm birinci sınıflar merkezi sistemden belli kriterler göz önüne alınarak kurayla sınıflara yerleştirildi. Sınıf değişikliğini şu anda yapamazsınız. Ancak okul açıldıktan sonra, okul rehber öğretmeni öğrenciyle ilgili sınıfa uyum sağlayamadığına dair bir rapor yazacak. Bu rapordan sonra da çocuk yine yeniden rastgele başka bir sınıfa yerleştirilecek. Ancak ben sizin yerinizde olsam acele etmezdim. Çünkü bu sistem çok yeni. İlk kez uygulanıyor ve idareciler de öğretmenler de henüz sistemi pek bilmiyor. Sistemin özellikleri tam olarak anlaşılana kadar birkaç gün bekleyin, derim. En azından uyum sürecinde çocuğunuz ve öğretmeni arasındaki iletişimi gözlemlersiniz. Kolaylıklar dilerim.

Merhaba, eminim okuldan bilgi vermişlerdir. Bu yıl sınıf belirlemede havuz sistemine geçildi. Yani bir okula kaydolan tüm birinci sınıflar merkezi sistemden belli kriterler göz önüne alınarak kurayla sınıflara yerleştirildi. Sınıf değişikliğini şu anda yapamazsınız. Ancak okul açıldıktan sonra, okul rehber öğretmeni öğrenciyle ilgili sınıfa uyum sağlayamadığına dair bir rapor yazacak. Bu rapordan sonra da çocuk yine yeniden rastgele başka bir sınıfa yerleştirilecek. Ancak ben sizin yerinizde olsam acele etmezdim. Çünkü bu sistem yeni. İlk kez uygulanıyor ve idareciler de öğretmenler de henüz sistemi pek bilmiyor. Sistemin özellikleri tam olarak anlaşılana kadar birkaç gün bekleyin, derim. En azından uyum sürecinde çocuğunuz ve öğretmeni arasındaki iletişimi gözlemlersiniz. Kolaylıklar dilerim.
Teşekkür ederim yani anladığıma göresınıf değişikliği istesem bile kadın öğretmen diye bir talepte bulunamıyorum o da mı kurayla. Ben dilekçemde belirtsem etkisi olmaz mı ki

Değişiklik yaparlar. Veli olarak endişe ettiğine dair tatlı tatlı konuş ilk olarak, sonra dilekçe verirsin gerekirse. Eğer öğretmen sabırlı biri çıkmazsa, çocuğa bağrırsa sen sürekli o okulda müdürle görüşeceksin daha anlayışlı, kadın öğretmen talebinde bulun. Yoksa her sorunda ben size mi geleyim vs dersin.

Teşekkür ederim yani anladığıma göresınıf değişikliği istesem bile kadın öğretmen diye bir talepte bulunamıyorum o da mı kurayla. Ben dilekçemde belirtsem etkisi olmaz mı ki
Şimdilik belirtemiyorsunuz. Ama dediğim gibi henüz sistemi hiç bilmiyoruz. İlk kez uygulandığı için de rehber öğretmen raporu doğrultusunda kadın öğretmen bir kriter olarak seçilebilir mi, bunu sınıf değişikliği ekranı aktif olduktan sonra bilebiliriz ancak. Sistemle ilgili öğretmenlere ve idarecilere bir eğitim verilmedi. Maalesef sistemi el yordamıyla, körlemesine öğreniyoruz. Stres olmayın. Çocuklar ebeveyn stresinden de çokça etkileniyorlar. Hemen olmasa da bir iki hafta içinde çözülür sorununuz.

Şimdilik belirtemiyorsunuz. Ama dediğim gibi henüz sistemi hiç bilmiyoruz. İlk kez uygulandığı için de rehber öğretmen raporu doğrultusunda kadın öğretmen bir kriter olarak seçilebilir mi, bunu sınıf değişikliği ekranı aktif olduktan sonra bilebiliriz ancak. Sistemle ilgili öğretmenlere ve idarecilere bir eğitim verilmedi. Maalesef sistemi el yordamıyla, körlemesine öğreniyoruz. Stres olmayın. Çocuklar ebeveyn stresinden de çokça etkileniyorlar. Hemen olmasa da bir iki hafta içinde çözülür sorununuz.
Kızım başına gelen bişeyi anlatmaz. Biri bağırdı diyelim cevapta veremez iyice kapanır içine. Hiç konuşmaz. Normalde çok konuşur susmaz uyarmak zorunda kalırım hatta. Ama öğretmeni biliyorum tanıyorum gecen senelerden

Değişiklik yaparlar. Veli olarak endişe ettiğine dair tatlı tatlı konuş ilk olarak, sonra dilekçe verirsin gerekirse. Eğer öğretmen sabırlı biri çıkmazsa, çocuğa bağrırsa sen sürekli o okulda müdürle görüşeceksin daha anlayışlı, kadın öğretmen talebinde bulun. Yoksa her sorunda ben size mi geleyim vs dersin.
İnşallah olur dediğiniz gibi. Çok zor durumda hissediyorum kendimi.

Sistem bu yıl ilk kez uygulanıyor. Lütfen idareciler ve öğretmenler dışında kimsenin sözüne itibar etmeyin. Size “olur olur, değiştirirler” diyenler emin olun sistemin değiştiğinden bile haberdar değillerdir. Sınıf değişikliğinde sürecin şöyle işleyeceği ön görülüyor: rehber öğretmenin raporu doğrultusunda sınıf değişikliği kararı çıkan 1/A sınıfı öğrencisi diğer sınıflardaki mevcut sayısı, kız erkek öğrenci sayısı, kaynaştırma öğrencisi ssyısı vb kriterler göz önünde bulundurulacak şekilde sistem tarafından başka bir sınıfa yerleştirilecek. Yani idarecinin çocuğu 1A’dan alıp 1C’ye koyalım deme şansı yok. Ama burada öğretmenin cinsiyeti bir kriter olur mu, bilemiyorum.

bu sene sınıf değişikliği yapmamak için oldukça uğraştıracaklardır. ancak siz kararlı olun, erkek öğretmeni tanıyor ve tarzını iyi biliyorsanız müdürle net bir şekilde konuşun, kızınızın durumunu anlatın. muhakka problem olacak ve ben sık sık gelmek zorunda kalacağım diye ekleyin

1. Sınıflar kurayla otomatik yerleşecek diye biliyorum. Sınıfı şimdiden değişmez, idare de değiştirmez çünkü muhtemelen sorun olsun veya olmasın çoğu veli benzer taleplerle geliyordur zaten.Bu yüzden haklı olarak kimseninkini kolay kolay değiştirmezler. Bence okul açılınca öğretmene durumu anlatın, en önemlisi öğretmen hakkında hemen önyargılı olmayın, siz kendiniz gördünüz mü bağırdığını

Yok ama müdürle görüsun. Belki bir şey yapar. Kura sistemi geldi çünkü.

Okul açılınca rehber öğretmenle görüşün bence. Durumunu o okul müdürüne iletirse daha kolay değişim olur.

Teşekkür ederim pazartesi konuşacağım. Çok tedirgin oluyorum böyle ters bir cevap alırım diye ondan ne yapacağımı şaşırdım. Durumunu anlatıp öğretmenle ilgili birşey söylemeden değişiklik talep edeceğim kime denk gelirse gelsin ama çok uzun sürer mi süreç okul da başlıyor

X