Yeni yıkadığım bulaşıklar hep yumurta kokuyor

58' 60 derece normal aslında. Benimki bosch genelde 55' programı kullanıyorum.

70 derece çok yağlı balık bulaşığında falan kullanırım.
Ben hep finish sıvı kullandım. Geçenlerde mintax tablet aldım ekonomi yapayım diye. 2 sefer tam erimediğini görüp vazgeçtim.
Bence bir yetkili servise sorun. Makinede boşken de koku var mı?

Tableti eritmeyen program sıvı deterjanı da arıtmıyor. Sadece siz görmüyorsunuz kalıntısını. 55 dk çok kısa bir süre. Makinelerin normal ve eko programları en az 2-2,5 saatte yıkarlar. Bazı makinelerde 3,5 saat oluyor eko programlar.

Ayrıca hızlı yıkama daha çok elektrik su harcıyor.

Hızlı 58 dediğiniz kaç dakika yıkıyor eğer yıkayıp kısa sürede bitiriyorsa uzun program tercih edin,ben uzun programı kullanıyorum 2.5 -3 saat arası oluyor,kısa programlarda çabuk bitsin diye su ve elektrik çok harcanıyor ve yıkama ayarınız kısa ise güzel durulanmıyordur,bizim evde ki makinede arçelik güzel yıkıyor.Ben toz deterjan kullanıyorum güzel yıkıyor birde makine için satılan limon kokuları var ondan takıyorum.

Hızlı 58 dediği 58 dakikaymış. Ben de 2,5 saatlik program kullanıyorum. Normali budur zaten.

Hızlı program dediğiniz programdan da olabılir.
Makınanın program olan kısmının resmını çekip atarmısınız.
Ne gibi programlar var bakalım.

3 program yazmış arkadaş. 60 derece 58 dk olanı kullanıyormuş. Diğeri 40-65 derece arası otomatik program, diğeri de 70 dereceymiş.

Çok yaplı bulaşık için 70 derece, normal bulaşık için 40-65 derece arası olan otomatik kullanılmalı bence. Hızlı 58 dk olan akıtma için ya da mesela tencere değil de sadece yağsız tabak bardak olduğunda kullanılabilir. Ama onda da ya yarım tablet atmak lazım ya da az miktarda sıvı deterjan koymak lazım.

Fairy kapsül olduğu için bölünmez. Hem de 70de bile yıkasan çok parfüm bırakıyor.

zararlı ama ben onsuz yapamıyorum :KK70:
kapağına çamaşır suyu damlat biraz. olmaz koku falan. bir de yarım limon koyanlar var kaşıklı kısmına . onlarda llimon kokuyor güzel oluyor diyorlar.
ha son olarak bir bardak sirke döküp boş çalıştır içi de temizlenir makinenin.

Bende fairy kullanıyorum. Ama aşırı kimyasal içerdigini bilmiyordum. Yorumunuzu okuyunca merak ettim. Siz ne kullanıyorsunuz peki

Bitkisel deterjanlar hariç hepsi zaten çok kimyasal içeriyor ama fairy 70 derecede bile çok parfüm bırakıyor. Ben de 1 kez denedim artık kullanmıyorum. Finish Quantum kullanıyorum. Öyle parfümlü değil.

zararlı ama ben onsuz yapamıyorum :KK70:
kapağına çamaşır suyu damlat biraz. olmaz koku falan. bir de yarım limon koyanlar var kaşıklı kısmına . onlarda llimon kokuyor güzel oluyor diyorlar.
ha son olarak bir bardak sirke döküp boş çalıştır içi de temizlenir makinenin.
ya çamaşır suyu hayatta durulanmaz arkadaşlar, bunu yapmayın kendinize ve ailenize...kokarsa koksun valla, o pis meret dakikalarca suyun altında tutsan, ovalasan da elden bile çıkmıyor.

Tableti eritmeyen program sıvı deterjanı da arıtmıyor. Sadece siz görmüyorsunuz kalıntısını. 55 dk çok kısa bir süre. Makinelerin normal ve eko programları en az 2-2,5 saatte yıkarlar. Bazı makinelerde 3,5 saat oluyor eko programlar.

Ayrıca hızlı yıkama daha çok elektrik su harcıyor.

İlk zamanlar kullandığım tablet deterjanları eritiyordu. Mintaxdan sonra oldu eritmeme durumu.
Çok yağlı koku kalacak bir bulaşık değilse 2 saat yıkaması bana göre gereksiz. O program da bu durumlar için var bence..
Arada bir uzun yıkatıyorum zaten..

ya çamaşır suyu hayatta durulanmaz arkadaşlar, bunu yapmayın kendinize ve ailenize...kokarsa koksun valla, o pis meret dakikalarca suyun altında tutsan, ovalasan da elden bile çıkmıyor.

çok haklısın ben ellerimi bile çamaşır suyuyla yıkıyorum ya. bırakmam gerek ama annemden geçti bu bana. utanmasam içip içimi temizleyeceğim. ki titiz de değilim.

Benimde arcelik ama hic kısa programda yıkamam
Parlatıcı gözüne sirke koyuyorum
Finish kullanıyorum
Yumurtalı tabakları vs makineye koyacaksam iyice yıkıyorum cunku sinecegini düşünüyorum
Birde makine icinde limon bırakırım mutlaka
Koku falan olmaz

İlk zamanlar kullandığım tablet deterjanları eritiyordu. Mintaxdan sonra oldu eritmeme durumu.
Çok yağlı koku kalacak bir bulaşık değilse 2 saat yıkaması bana göre gereksiz. O program da bu durumlar için var bence..
Arada bir uzun yıkatıyorum zaten..

Yanlış düşünüyorsunuz. Bu benim kendi fikrim değil. Makinenin doğası bu:)

Yukarıda başka bir arkadaş daha yazmış. Kısa program kullanıyordum servis uyardı, artık 2 saatlik kullanıyorum diye.

Benim makinem yarı boş olsa bile kısa program çalıştırmam.

Enerji tasarrufu olmuyor çünkü. Makinenizin kullanım kılavuzundan bakabilirsiniz hangi program kaç lt su ve ne kadar elektrik harcıyor diye.

çok haklısın ben ellerimi bile çamaşır suyuyla yıkıyorum ya. bırakmam gerek ama annemden geçti bu bana. utanmasam içip içimi temizleyeceğim. ki titiz de değilim.
ya bu bakteri, virusler, aman ölüyoruz dikkat diye aşırı bir proganda sonucu çamuşur suyunun piyasaya sürüldüğünü biliyorsundur.

Sonra ne oldu, çok temiziz ama yeni nesiller hep astımlı, alerjili doğuyor...doğurganlığında sıkıntı olan kadın bilir misin annelerimiz nesliden? Şimdi bir sürü kadın tek çocuk için klinik klinik dolaşıyor.

Yapmayın...hele cildinize temas...ay Allah korusun, bir tane bedeniniz var, yedek parçanız yok :KK43:

ya bu bakteri, virusler, aman ölüyoruz dikkat diye aşırı bir proganda sonucu çamuşur suyunun piyasaya sürüldüğünü biliyorsundur.

Sonra ne oldu, çok temiziz ama yeni nesiller hep astımlı, alerjili doğuyor...doğurganlığında sıkıntı olan kadın bilir misin annelerimiz nesliden? Şimdi bir sürü kadın tek çocuk için klinik klinik dolaşıyor.

Yapmayın...hele cildinize temas...ay Allah korusun, bir tane bedeniniz var, yedek parçanız yok :KK43:

kardeşim de tıp doktoru. o da lösemi olacaksınız sonunda benim tabaklarımı bardaklarımı siz yıkamayın diyor annemle bana. çok haklısın. en iyisi madem konu açıldı doğal temizleyicileri araştırayım ben.

Ya eko yada yogun 70 programini kullaniyorum ben...kisa programda benim makine kurutmuyor bile...
Yumurta kokusu da yumurta pişirdiğin kaplardan tabaktan gelir ...

Bitkisel deterjanlar hariç hepsi zaten çok kimyasal içeriyor ama fairy 70 derecede bile çok parfüm bırakıyor. Ben de 1 kez denedim artık kullanmıyorum. Finish Quantum kullanıyorum. Öyle parfümlü değil.
Finish de bende çok zor eriyor nedense yüksek ısıda bile.

Finish de bende çok zor eriyor nedense yüksek ısıda bile.

Finish için yüksek ısıda erimeme sorunu varsa nemlenmiştir tabletler. Daha önce benim de başıma geldi. Paketin ağzını kapalı tutmak ve deterjanı makineye koyarken ıslak elle tutmamak gerekiyormuş:110:

Buna dikkat edince o sorunu yaşamadım bi daha.

Fairy aşırı kimyasal içeren bir ürün...tercih etmezdim.

Yumurta kokusunun sebebini bilmiyorum, ama tükettiğiniz bir limonu makinenin içine koyarsınız çok güzel kokuyor bulaşıklar.
Ben procter & gamble, Unilever vb şirketlerde çalıştım.
Tüm detarjanlar kimsayal içerikler ile yapılıyor malum.
Birbirlerinden farkları yok inanın, bir markanın kimsayalı az diğerinin çok gibi bı bilgi yanlıştır.
He organik detarjan üreten firmalar var fakat onlarda da bazı maddeler çıkarılıyor o markalara az kimyasallı diyebiliriz.
Birde tek tek o kimsayalların zararlarını bir bilseniz...
Keşke hiç bu ürünleri kullanmasak ama hepimiz kullanıyoruz.
En basiti kullandığımız sabunlar içinde detarjan, sentetik temizleyiciler, sentetik yağ, emülatör, koruyucu, paraben, peg türevi maddeler var. Ve bu sabun yani günde kaç kere el yıkıyoruz.
Yukarıda saydığım maddelerin olmadığı sabunlar da çok pahalı maalesef.

Yumurtali birsey mi yikadiniz.Yumurtayi granitte yaparim .Buna benzer urunleri makineye atmam.Makinenin en altinda filtre var temizleyin orada artik olabilir . .Bi defalik biraz klorak doküp( ceyrek cay bard .mesela ) yıkayın.

X