Yeni evliler ve ev işlerinin paylaşımı

Ben de pasaklı denilen kisilerdendim ama kocam benden beter. Bazen ben dagittigimda o toplatir bazen de ben. Ama daha çok ben topluyorum onun pisliklerini. Napalim

Ben teşhis almamış bir düzen obsesyonuna sahibim. Temizlik ve düzen için kurşun atar kurşun yerim :KK48: eşimin o bezi sıkışI, o tezgahı abuk abuk silişi, süpürge ilk kez icat edilmiş de elinde ilk kez süpürge tutuyormuş gibi gözüken o eğretilik vallahi baş ağrımı azdırıyor. Çok isterdim çok takılmayayım ve o da ev işlerine yardım etsin ama ben hasta olurum o çarpılmış gibi hareketler yaparak tezgah silerken:işsiz: ben insan evladı gibi istediklerimi söyledim. Kirlettiği temizler dağıttığını toplar. Kanepeden kalkarken bile (gün sonunda) kırlenti kabartıp koyar koltuğa:KK50: ama başka da bir hayrı dokunmaz:eğlence:

Ben bu tip açılan konularda şunu merak ediyorum; evlenmeden önce yemek yapıp yapmadığını bilmiyor muydunuz? Dağınık olduğunu fark etmemiş miydiniz? Öncesinde konuşmadınız mı bir evde nasıl yaşamak istediğinize dair?
Yani bunların lafı geçmeden evlenmek bana tuhaf geliyor da 😄 Adam tertipli düzenli numarası mı yaptı yoksa 🙄
Çizelge yapın buzdolabına asın biz bir ara yapıyorduk çünkü ikimiz de en çok işi kendimizin yaptığını iddia ediyorduk 😂

Onceden yapiyorsa zaten yapar ama is bolumu kim neyi yaparsa evliligin basinda genelde gorev olarak onun uzerine yapisir😐😂

:KK19::KK200: Merhaba hanımlaaar,
Bir sorundan muzdaribim ki bazen sinirden deliye döndürüyor beni :KK48: Yeni evliyim, 1 ay falan olacak, biraz da titiz biriyim, aslında bence "olması gerektiği kadar" ama bence işte... İstiyorum ki tezgahta kirli tabak olmasın makineye koyulsun, haftada 1 ev süpürülsün silinsin, çamaşırlar yıkansın... Öyle derinlemesine şeyler değil de evin derli toplu görünmesine yetecek kadar. Bunların hepsini yapıyorum, çalıştığım halde akşam eve gelip yemek yapıyorum mutfağı topluyorum falan. Ama gel gelelim benim adam bi şey yer paketini ortalıkta bırakır, tabakta yedikleri ortalıkta gezer, atıyorum soda açar kapağını lavabonun içine atar gider... Yani hem çalışıyor olmak hem de üstüne yemek yapıyor vs olmak ayrı bir de kocamın çerini çöpünü topluyorum :KK12: Laf edince de sen hemen kalksın ortalıktan istiyorsun ben zaten kaldırcam sen her şey hemen olsun istiyorsun diyor ama çöp, boş paket, boş tabak ortada durur mu? İşin bitince kaldırılması lazım değil mi? Çamaşır yıkanır, asılacak artık gözüme batıyor yani söylemeden asla yapmıyor, hadi ben asayım o toplasın dediğimde topluyor dünya kadar şeyi katlayıp yerleştirmek bana kalıyor yaa gözün görüyor işte yaparken yardım etsene... Ama yoook illa söyleyeceksin ki yapınca da elinin ucuyla yapıyor. Yemek hazırlarken sen de salatayı yap diyorum yapıyor ama mutfak savaş alanına dönüyor bi salata yapacak her yer her yerde :olamaz: Kıyafetlerini çıkarır komidinin üstüne atar... Dağınık işte :KK43:

Siz bu işleri nasıl hallettiniz? Yani bi düzen sağlanabiliyor mu yola geliyor mu bu erkekler? Söyleye söyleye yaptırsam zamanla alışır mı? Ne yapmam gerek inan bilmiyorum, durumdan rahatsız olan ben olduğum için haliyle meseleyi benim çözmem gerekiyor o yüzden tecrübesi olanlara soruyorum. Bu normal bir erkek davranışımı bilmiyorum çünkü büyürken evimizde erkek yoktu hiçbir erkekle yaşamadım. Nasıl düzeltirim? Mesela ortalıkta bıraktığı şeylere göz mü yumayım kaldırmasını mı bekleyeyim içim sıkıla sıkıla? Nasıl başlarsa öyle gider biliyorum bu yüzden arkasını toplamaya alıştırmak istemiyorum.
Yıllar oldu ben eğitemedim. Ve bir kadının böyle sorumluluklarla baş başa bırakılması yıllar içerisinde tüketiyor insanı.
Yardımcı alın, yapmadığı sorumlulukların parasını ödesin.
İlla bir bedeli olmalı.

Sabahları yüzünü yıkamıyordu zar zor öğrettim... Uykudan kalkıp ilk iş yüz yıkanır bence o da bana diyor ki annem bana hiç yapmadı öğretmedi bilmiyorum ki sabah yıkanır böyle alışmışım ilk kez senden duyuyorum, çok üşeniyorum vs.. ki hala dürtüyorum bazen hadi yıka yüzünü diye.. sanki çocuk büyütüyorum. Ama uzun süre mücadele edicem sanırım mecbur her şey için yoksa kendim yap yap yap kocaya düşman olcam çünkü bazen gözüm hiçbir şey görmüyor saçını başını yolmak istiyorum :olamaz:
Allahim daha neler ogrencem duyacam burda😐 yuzunu bile yikamaya usenen erkek hic birsey yapmaz bence.. ben sabahlari genelde bi dus almadan kendime gelemem temiz hissedemem, millet ormanda yasar gibi takiliyor masallah subhanallah

Ben de pes etmek istemiyorum bazen bakışımla anlıyor masadaki çöpünü alıyor gidiyor, bazen de hiç sallamıyor ama sistematik şekilde böyle sıkıştırmaya devam edersem bana gerek kalmadan alışır mı acaba sorunum bu.. ya da uzun zamandır evlilerin bir formülü var mı diye düştüm buraya. Adaletsiz çünkü bu durum çok canımı sıkıyor tahammülüm azalıyor
Bu herif duzelmezzzz, senin omrun biter asla duzelmez bak yazdim buraya

Bir sorundan muzdaribim ki bazen sinirden deliye döndürüyor beni :KK48: Yeni evliyim, 1 ay falan olacak, biraz da titiz biriyim, aslında bence "olması gerektiği kadar" ama bence işte... İstiyorum ki tezgahta kirli tabak olmasın makineye koyulsun, haftada 1 ev süpürülsün silinsin, çamaşırlar yıkansın... Öyle derinlemesine şeyler değil de evin derli toplu görünmesine yetecek kadar. Bunların hepsini yapıyorum, çalıştığım halde akşam eve gelip yemek yapıyorum mutfağı topluyorum falan. Ama gel gelelim benim adam bi şey yer paketini ortalıkta bırakır, tabakta yedikleri ortalıkta gezer, atıyorum soda açar kapağını lavabonun içine atar gider... Yani hem çalışıyor olmak hem de üstüne yemek yapıyor vs olmak ayrı bir de kocamın çerini çöpünü topluyorum :KK12: Laf edince de sen hemen kalksın ortalıktan istiyorsun ben zaten kaldırcam sen her şey hemen olsun istiyorsun diyor ama çöp, boş paket, boş tabak ortada durur mu? İşin bitince kaldırılması lazım değil mi? Çamaşır yıkanır, asılacak artık gözüme batıyor yani söylemeden asla yapmıyor, hadi ben asayım o toplasın dediğimde topluyor dünya kadar şeyi katlayıp yerleştirmek bana kalıyor yaa gözün görüyor işte yaparken yardım etsene... Ama yoook illa söyleyeceksin ki yapınca da elinin ucuyla yapıyor. Yemek hazırlarken sen de salatayı yap diyorum yapıyor ama mutfak savaş alanına dönüyor bi salata yapacak her yer her yerde :olamaz: Kıyafetlerini çıkarır komidinin üstüne atar... Dağınık işte :KK43:

Siz bu işleri nasıl hallettiniz? Yani bi düzen sağlanabiliyor mu yola geliyor mu bu erkekler? Söyleye söyleye yaptırsam zamanla alışır mı? Ne yapmam gerek inan bilmiyorum, durumdan rahatsız olan ben olduğum için haliyle meseleyi benim çözmem gerekiyor o yüzden tecrübesi olanlara soruyorum. Bu normal bir erkek davranışımı bilmiyorum çünkü büyürken evimizde erkek yoktu hiçbir erkekle yaşamadım. Nasıl düzeltirim? Mesela ortalıkta bıraktığı şeylere göz mü yumayım kaldırmasını mı bekleyeyim içim sıkıla sıkıla? Nasıl başlarsa öyle gider biliyorum bu yüzden arkasını toplamaya alıştırmak istemiyorum.
Valla ben pes ettim pes ettigime pismanım. Siz kesinlikle bastan sıkı tutun yoksa çocuktan sonra kafayı yersiniz. Gerekirse on kez deyin yapana kadar hiç pes etmeyin. Pes etmeyen arkadaslarım çok rahat ben ise çok dertliyim bu konuda

Valla ben pes ettim pes ettigime pismanım. Siz kesinlikle bastan sıkı tutun yoksa çocuktan sonra kafayı yersiniz. Gerekirse on kez deyin yapana kadar hiç pes etmeyin. Pes etmeyen arkadaslarım çok rahat ben ise çok dertliyim bu konuda
Bosasaydin sende rahat ederdin aslinda

Yeni evli değilim 7 senelik evliyim. Bana göre evlilikte herşey ortak temizlikten tut çocuk bakımına kadar ama ne yazik ki ailede ne gorurse onu yapıyor erkekler alıştığı düzeni evliliklerindede sürdürmek istiyorlar. Eşim annesinin evinde sadece yemek yapmayı severdi ilk evlendigimizdede sadece yemeğe yardım ederdi ve yemek yaparken heryeri dağıtırdi sinirlenirdim soylenirdim arada ama öyle bunu temizle sunu yap diye hiç israrda bulunmadım. İçlerinden gelmiyorsa hicbir şekilde yapmiyorlar söylediğiniz işi zaten. Zamanla hadi bana yardım et beraber çamaşır asalım beraber bulaşık makinesini dizelim boş vaktimiz çoğalsın bilgisayar oyunu oyna ( eşim bilgisayarcı oyun düşkünü) bende dizime bakarım yada beraber film izleriz gibi konuşmalar yaptım. Birkaç yardım edişinden sonra oda bu rutine alıştı çıkardığı kıyafetleri hala ben topluyorum ortaliktan ama onun harici herşeyde cam silme olsun genel temizlik olsun yardım eder. Yemekleride evdeyken kendi yapar ben girmem mutfaga eskisi kadar mutfağı dagitmadigi içinde temizlemek benim icin sorun olmuyor. Bence sizde esinizle güzel tatlı dille konuşun yardım isteyin bazi zamanlar hatta belim ağrıyor iyi hissetmiyorum diye birseylerin ucundan tutmasini alışmasıni sağlayın hala sizi anlamazsa yapacak birsey yok diyebiliriz🤷 dağınık bırakın evi demeyeceğim çünkü biz kadınlar erkekler kadar dağınıklıği umursamaz değiliz. Hemen mudahale ederiz 😀

Evlenmeden once nasıl biri olduğunu bilmiyor muydunuz? Ben de aşırı daginik biriyimdir. Gazoz içsem yatağımın yanında durur Sisesi iki gün
Bugün yemekleri ben yaptım, mutfağın ağzina ettim😅😅 anneme de 'ben toplarım' dedim, gece enerjim gelince toplucam. Şimdi mutfak savaş alanı gibi beni bekliyor
Toplucam mi?
Toplucam.
Acelesi ne...
Eski sevgilim çok titiz bir adamdı , onun evine şöyle bir kahveye ugrardim bazen bir saatligine. Gelir gelmez ceketimi girişteki sandalyeye bırakırdım.
Her seferinde bıkmadan ceketi yanıma getirir, üç kere sitemli bir şekilde adımi söyler, ceketi silkeler gider odasına asardi 😂😂 çok sever türk yemeği,ben de yengeç kadiniyim. Alışveriş yapar yapar ona giderdim yemek yapmaya. Bir gün bana "yemek yemek istiyorsan dışarda buluşalım,lütfen bu evde artık yemek yapma" dedi 😅 oysa sever yemeklerimi. Niye dedim, "çok pisletiyorsun mutfağı, her yer yağ oluyor" dedi 🥰 onla evlensek muhtemelen böyle bir konu açardı...
Ben 31 yıldır düzelemedim, evlensem de aynı olurum heralde. O yüzden eşinizin düzeleceğine inanmiyorum.
Madem dağınık ortalığı toplamak sizin olsun yemekleri o yapsın. Ya da çamaşır+ütü onda olsun. Benim kocam daginikligim için tartisacagina bana böyle bir teklifle gelse seve seve kabul ederdim.

Üniversitedeyken erkek arkadaşım dişini fırçalamıyordu. Benim yanıma gelmeden önce dişini fırçala demiştim, ondan sonra ilişkimiz seviye atladı, güzel bir ilişki yaşadık.

Yıllar geçti, artık 20 yaşında değildim, flört ettiğim erkekler de öyle. Ama hala dişini fırçalama alışkanlığı olmayan adamlar denk geldi. Bu sefer 'dişini fırçala' diye uyarmak yerine sevgili olmadan muhabbeti sonlandırmayı tercih ettim. Çünkü ne yetişkin olmuş bir erkeğe temizlik kurallarını öğretmek isterim ne de yetişkin bir erkeğin ben söyledim diye alışkanlıklarını değiştireceğini düşünüyorum.

İlişki tavsiyesi değildir ☺️

Evlenmeden once nasıl biri olduğunu bilmiyor muydunuz? Ben de aşırı daginik biriyimdir. Gazoz içsem yatağımın yanında durur Sisesi iki gün
Bugün yemekleri ben yaptım, mutfağın ağzina ettim😅😅 anneme de 'ben toplarım' dedim, gece enerjim gelince toplucam. Şimdi mutfak savaş alanı gibi beni bekliyor
Toplucam mi?
Toplucam.
Acelesi ne...
Eski sevgilim çok titiz bir adamdı , onun evine şöyle bir kahveye ugrardim bazen bir saatligine. Gelir gelmez ceketimi girişteki sandalyeye bırakırdım.
Her seferinde bıkmadan ceketi yanıma getirir, üç kere sitemli bir şekilde adımi söyler, ceketi silkeler gider odasına asardi 😂😂 çok sever türk yemeği,ben de yengeç kadiniyim. Alışveriş yapar yapar ona giderdim yemek yapmaya. Bir gün bana "yemek yemek istiyorsan dışarda buluşalım,lütfen bu evde artık yemek yapma" dedi 😅 oysa sever yemeklerimi. Niye dedim, "çok pisletiyorsun mutfağı, her yer yağ oluyor" dedi 🥰 onla evlensek muhtemelen böyle bir konu açardı...
Ben 31 yıldır düzelemedim, evlensem de aynı olurum heralde. O yüzden eşinizin düzeleceğine inanmiyorum.
Madem dağınık ortalığı toplamak sizin olsun yemekleri o yapsın. Ya da çamaşır+ütü onda olsun. Benim kocam daginikligim için tartisacagina bana böyle bir teklifle gelse seve seve kabul ederdim.
Ya yengeç çok komik ama bende senelerdir bornozumu kolu içerde çıkarırım hala düzeltmem 2 yıldır her duş sonrası kocam salağa anlatır gibi anlatıyor ben yine aynı şuan utandım hahahah🤣🤣 neden anlattım bilmiyorum çok samimi geldiniz bende sizin gibiyim🤣

Degismiyor ama gelisiyorlar🤣 benim eşim işi geregi haftada 4 gun evde oluyor cok bir sey beklemiyorum ama yardim etmesi gerekiyor. Bu arada ben cok daginik biriyimdir, aksama kdr her yeri dagitir aksam kalkip toplarim oldugu kadar, esim de aldigi esyayi hep yerine koyar, ojelerimi tv unitesinin uzerinden toplar vs. Ama evdeki gunluk isleri gereksiz bulur ki olmazsa olmaz isler yani mesela camasir yikamak, katlamak, bulasik gibi :KK70: ben camasiri makineye atiyorum ve camasir makinesinin icinde oldugu ufak bi kilerimiz var, makine bitmeye yakin kilerin kapisini aciyorum makinenin sesini duydugu icin bitince duyup ben kizmadan kalkip asiyor, yemekten sonra masaya hic dokunmayip camasir katliyorsam bu sefer gecip masayi topluyor ve mutfagi temizliyor, mutfagi ben topluyorsam salona yigdigim camasirlari katliyor. Konu sahibi gordugun uzere hic birini kalkip kendi yapmiyor, ben bir mesaj veriyorum mesaji alip kendi yapiyor :) ben direkt soylerek yapmasini istedigimde kesin bir tartisma cikiyor bizim evde, ben de cozumu boyle buldum. Bana yardim etmesi gerektigini biliyor cabaliyor da ama ona gore bnm yaptigim her sey gereksiz ve ben hep cok aceleciyim. Ilk iki sene birbirimizi yedik hatta bir kavgada evi supur dedim diye cikip gitti robot supurge alip geldi. O da yorgun oluyor, hafta sonu dinlenmek istiyor ama ben de dunyaya ev duzenlemeye gelmedim ki... Zamanla birbirinize yaklasa yaklasa alisirsiniz bir duzen kurarsiniz 😍

Yani eşyalarını toplamak genelde çocuk yaşta öğlenilir. Benim eşim dağınık değil kendisi toplar başak burcu olduğundan belki de bilemiyorum ama sizin eşiniz gibi olsaydı ben söyleye söyleye aklına sokardım.

Bence çok zor. Evlenmeden önce uzun süre bekar hayatı yaşamamış erkeklerle evlenilmez.Bence sizde yapmayın işten gelince yorgunum deyip yemek söyleyin. Kıyafetleri yıkayıp astiysaniz kuruyunca leğene alın kalsın orada ellemeyin. Ben bu mevzudan 4 yıllık ilişkimi bitirmiştim. Çocuk o kadar ana kuzusuydu ki bir keresinde kavga ederken bana ablasını örnek göstermişti. "Ablam çalışıyor, ev işi de yapıyor, kayınvalidesine de bakıyor,namazını da kılıyor" beynim error vermişti kendi ablasına acimayan bana hiç acımaz diye 😃

Eşim öğrenci evinde ilk yemek yaptığında annesi duyunca üzülmüş, ağlamış. Düşünün yetiştiği evde nasıl bir anlayış olduğunu. Ama ben evlenirken bu tarza alışık olmadığımı, iş bölümü beklediğimi açık ve net söyledim. Evimizde herkesin kendiliğinden harekete geçtiği bir iş bölümü vardır. Mesela ben çamaşırları makineye atarım, o serer. Ben yemek yapmayı sevdiğim için yemek yaparım, o makineye bulaşıkları dizer gibi.

Ben de -bana göre- yapmadığı/yapamadığı şeyleri üstlenmem. Hiç birimiz bu işlerde mükemmel donanımlı doğmuyoruz. Ben de sonradan öğrendim, o da öğrenebilir.

Dağınıklığa gelince bizim evin dağınık olanı benim maalesef, o konuda bir şey diyemedim🫤

Kesinlikle karakter ve yetişme tarzı. Bir de Allahın işine bakın ki genelde dağınık birii ile titiz biri evlenir hep böyle şaşmaz. Ben dağınık biriyim..canım istemiyorsa oda dağınik olsun yatarım bi iş yapmam işten gelir önce yemek yer dinlenirim ev işi kaçmıyor ya. Yaptını yaparım da iş için kendimi üzmem çok fazla.eşim tam tersine aşırı düzenli..işten gelir yorgunluktan ölse de bi evi toparlar. Mutfakta havlunun yamuk durması onu rahatsız eder bi tane bardak durabilir tezgahta bana göre dağınık degik ev ama eşim rahatsız olur.
Ailesi de böyle..düzenli.
Mesela ben de kendim gibi biriyle evlensem halimiz nice olurdu..
Siz soyley3ceksiniz uyaracaksınız zamanla alışır. Tabi asiriya da gitmeyin sonra kalp kırıklıkları uzaklasirsinzi..
Bir de evliigne hoşgeldiniz evlilik boyle bir şey. Aynı evde yaşamak bi miktar zor..evliliğin ilk yili alışma süreci daha da zor bana

Bakalım, burdan baya yol öğrendim onları izlicem, dünden başladım :KK55:
Bu arada evet alışmak başlı başına bi sorunmuş gerçekten bazen uyuması bile batıyo :KK48: Sağa sola dönüp durması, uykusunda homurdanması bile gıcığıma gidiyo adamın da işi zor :KK70: o da hiçbir şeyden rahatsız olmaz çok relax...

X