Yeni evliler ve ev işlerinin paylaşımı

Slayer Witch

Schadenfreude enjoyer
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2017
991
2.609
:KK19::KK200: Merhaba hanımlaaar,
Bir sorundan muzdaribim ki bazen sinirden deliye döndürüyor beni :KK48: Yeni evliyim, 1 ay falan olacak, biraz da titiz biriyim, aslında bence "olması gerektiği kadar" ama bence işte... İstiyorum ki tezgahta kirli tabak olmasın makineye koyulsun, haftada 1 ev süpürülsün silinsin, çamaşırlar yıkansın... Öyle derinlemesine şeyler değil de evin derli toplu görünmesine yetecek kadar. Bunların hepsini yapıyorum, çalıştığım halde akşam eve gelip yemek yapıyorum mutfağı topluyorum falan. Ama gel gelelim benim adam bi şey yer paketini ortalıkta bırakır, tabakta yedikleri ortalıkta gezer, atıyorum soda açar kapağını lavabonun içine atar gider... Yani hem çalışıyor olmak hem de üstüne yemek yapıyor vs olmak ayrı bir de kocamın çerini çöpünü topluyorum :KK12: Laf edince de sen hemen kalksın ortalıktan istiyorsun ben zaten kaldırcam sen her şey hemen olsun istiyorsun diyor ama çöp, boş paket, boş tabak ortada durur mu? İşin bitince kaldırılması lazım değil mi? Çamaşır yıkanır, asılacak artık gözüme batıyor yani söylemeden asla yapmıyor, hadi ben asayım o toplasın dediğimde topluyor dünya kadar şeyi katlayıp yerleştirmek bana kalıyor yaa gözün görüyor işte yaparken yardım etsene... Ama yoook illa söyleyeceksin ki yapınca da elinin ucuyla yapıyor. Yemek hazırlarken sen de salatayı yap diyorum yapıyor ama mutfak savaş alanına dönüyor bi salata yapacak her yer her yerde :olamaz: Kıyafetlerini çıkarır komidinin üstüne atar... Dağınık işte :KK43:

Siz bu işleri nasıl hallettiniz? Yani bi düzen sağlanabiliyor mu yola geliyor mu bu erkekler? Söyleye söyleye yaptırsam zamanla alışır mı? Ne yapmam gerek inan bilmiyorum, durumdan rahatsız olan ben olduğum için haliyle meseleyi benim çözmem gerekiyor o yüzden tecrübesi olanlara soruyorum. Bu normal bir erkek davranışımı bilmiyorum çünkü büyürken evimizde erkek yoktu hiçbir erkekle yaşamadım. Nasıl düzeltirim? Mesela ortalıkta bıraktığı şeylere göz mü yumayım kaldırmasını mı bekleyeyim içim sıkıla sıkıla? Nasıl başlarsa öyle gider biliyorum bu yüzden arkasını toplamaya alıştırmak istemiyorum.

Valla varsa formülü bizde bilelim.. Yetişme tarzı ve karakter meselesi bence... 14 yıllık evliyim hala her yerden çorap topluyorum.. Sizin gibi yeni evliyken çok söyledim bağırdım küstüm olmadı yani... Bir şeyi elli kere söyletmeden yapmaz...Yaptığı zaman da çok güzel yapar ama istemesi lazım.. Üstünden çıkardığını hala kirliye ara ara atmaz... Alıştım herhalde artık.. Yaptırabildiğimi yaptırıyorum yaptıramadığıma söyleniyorum ite kaka yaşıyoruz işte.. Çalışıyorum 2 çocuğum var yetiştiğim kadar oluyor.. Hayır burası pis diye dertlenmez de yani.. Sorsan dışarda titizlik taslar..

Biraz ailede aldığı eğitim birazdan içten gelen şeylerdir
Kadına yardım etmek
Içinden gelmiyorsa sizin demenize 3 gün 5 gün yapar yine o yediği paketi ortaya atar
Eğitebilirseniz ne alâ ama zor

Bu yüzden herkese tavsiyem en az 3 yıl bekar evinde tek başına kalmış erkekler bulun. İlişkinin en başında da sorun kendi çamaşırını, bulaşığını, yemeğini, süpürmesini, silmesini yapmış mı?
Yoksa anası yada başka biri mi yapmış. O kadar önemli ki gerçekten.
Size tavsiye de bırakın onu napıyorsa yapsın. Görmemezliğe vurun bakalım. Çünkü şuanda alışmış o yapmasa arkada biricik yeni karısı yapıyor. Paşaya bak senn. Cidden sinirlendim.

Ben bu meselesinin oyle planla programla is bolusmeyle duzelecegine inanmiyorum ya. Huyla alakali. Ne yapilsa duzelmiyor. Nerden biliyosunuz derseniz, esimden degil kendimden biliyorum. Bizim evde de daginik pasaklı benim. Calismiyorum da ustelik ama ne hikmetse hicbie ise yetişemiyorum. Esim calisiyor bi de gelip arkami topluyor. Üzülüyorum cabaliyorum 2 gun duzen surdursem 3. Gun bozuluyor. Soylemeyle falan olmuyor. Ben kendim istedigim halde kendimi duzeltemedim. Bir baskasinin soylemesiyle olacak is degil bence

Bir sorundan muzdaribim ki bazen sinirden deliye döndürüyor beni :KK48: Yeni evliyim, 1 ay falan olacak, biraz da titiz biriyim, aslında bence "olması gerektiği kadar" ama bence işte... İstiyorum ki tezgahta kirli tabak olmasın makineye koyulsun, haftada 1 ev süpürülsün silinsin, çamaşırlar yıkansın... Öyle derinlemesine şeyler değil de evin derli toplu görünmesine yetecek kadar. Bunların hepsini yapıyorum, çalıştığım halde akşam eve gelip yemek yapıyorum mutfağı topluyorum falan. Ama gel gelelim benim adam bi şey yer paketini ortalıkta bırakır, tabakta yedikleri ortalıkta gezer, atıyorum soda açar kapağını lavabonun içine atar gider... Yani hem çalışıyor olmak hem de üstüne yemek yapıyor vs olmak ayrı bir de kocamın çerini çöpünü topluyorum :KK12: Laf edince de sen hemen kalksın ortalıktan istiyorsun ben zaten kaldırcam sen her şey hemen olsun istiyorsun diyor ama çöp, boş paket, boş tabak ortada durur mu? İşin bitince kaldırılması lazım değil mi? Çamaşır yıkanır, asılacak artık gözüme batıyor yani söylemeden asla yapmıyor, hadi ben asayım o toplasın dediğimde topluyor dünya kadar şeyi katlayıp yerleştirmek bana kalıyor yaa gözün görüyor işte yaparken yardım etsene... Ama yoook illa söyleyeceksin ki yapınca da elinin ucuyla yapıyor. Yemek hazırlarken sen de salatayı yap diyorum yapıyor ama mutfak savaş alanına dönüyor bi salata yapacak her yer her yerde :olamaz: Kıyafetlerini çıkarır komidinin üstüne atar... Dağınık işte :KK43:

Siz bu işleri nasıl hallettiniz? Yani bi düzen sağlanabiliyor mu yola geliyor mu bu erkekler? Söyleye söyleye yaptırsam zamanla alışır mı? Ne yapmam gerek inan bilmiyorum, durumdan rahatsız olan ben olduğum için haliyle meseleyi benim çözmem gerekiyor o yüzden tecrübesi olanlara soruyorum. Bu normal bir erkek davranışımı bilmiyorum çünkü büyürken evimizde erkek yoktu hiçbir erkekle yaşamadım. Nasıl düzeltirim? Mesela ortalıkta bıraktığı şeylere göz mü yumayım kaldırmasını mı bekleyeyim içim sıkıla sıkıla? Nasıl başlarsa öyle gider biliyorum bu yüzden arkasını toplamaya alıştırmak istemiyorum.
Pes edin de her şey size kalsın diye umursamıyor, keske erkek anneleri biraz daha bilinçli yetistirse ogullarini, yetiskinler ama en temel gereksinimleri yerine getirecek beceri yok, bi de bu durumu sakaya vuran, tatliliga baglayan kadinlar var.

Pes etmeyin elbette yapacak siz hizmetci misiniz? Hic mi evrim gecirmiyor bunlar anlamıyorum ki.

Söyleye söyleye yapmaz,sanmıyorum. Adam en başından kendi işini yapabilecek beceride ve zekada olmalıydı. Belli ki sizinki öyle değil.

Uzun yıllar yalnız yaşamış biriyle evlendim ben, o yüzden böyle sorunlar olmadı.

Evliliğe hoş geldiniz:)
Erkekler değişmez ama eşinizin çok büyük bir dağınıklığı yok küçük şeyler için huzursuz olmayın. Eşiniz de bir süre sonra sıkılır bu durumdan. Aşırı bir dağınıklik yok ise takilmayin derim. Çamaşırı asmadi diyosunuz ama belki evinde alışmadigi annesinin yaptığı işlerdi bunlar zamanla güzelce telkin ederek yaptırın derim. Küçük şeyler için üzmeyin kendinizi

Biraz ailede aldığı eğitim birazdan içten gelen şeylerdir
Kadına yardım etmek
Içinden gelmiyorsa sizin demenize 3 gün 5 gün yapar yine o yediği paketi ortaya atar
Eğitebilirseniz ne alâ ama zor
Sabahları yüzünü yıkamıyordu zar zor öğrettim... Uykudan kalkıp ilk iş yüz yıkanır bence o da bana diyor ki annem bana hiç yapmadı öğretmedi bilmiyorum ki sabah yıkanır böyle alışmışım ilk kez senden duyuyorum, çok üşeniyorum vs.. ki hala dürtüyorum bazen hadi yıka yüzünü diye.. sanki çocuk büyütüyorum. Ama uzun süre mücadele edicem sanırım mecbur her şey için yoksa kendim yap yap yap kocaya düşman olcam çünkü bazen gözüm hiçbir şey görmüyor saçını başını yolmak istiyorum :olamaz:

Bırakacaksınız sabredeceksiniz toplamayacaksınız . Bir yerde bir sorun görüp yaşayacak.
Eşim ilk senelerde bu kadar olmasa da dağınıktı. Sabrettim ben. Ellemedim. Ben de çalışıyorum ve bulaşık çamaşır bana zimmetli değil dedim. Sonra yapacaktım dediği ne varsa ellemedim.
Mesela ben yokken yemek yedi tabağı lavaboya koymayı normal sanıyordu. Ben hizmetçin değilim yediysen makineye koyacaksın, kuruyor böyle diyordum. Yine aynı. Artık o bulaşık kurursa kendi yıkamak zorunda. Yoksa o tabak orada yüz yıl durur yada bir cinnet anında alır atarım çöpe iyi biliyor. Kendisi koymaya başladı. İstiyorsa koymasın.
Siz de toplamayın arkasını. O ev ortak ikiniz de çalışıyorsunuz. Eşşek gibi öğrenecek. Güzellikle öğrenmiyorsa da tepkinizi gösterin

Pes edin de her şey size kalsın diye umursamıyor, keske erkek anneleri biraz daha bilinçli yetistirse ogullarini, yetiskinler ama en temel gereksinimleri yerine getirecek beceri yok, bi de bu durumu sakaya vuran, tatliliga baglayan kadinlar var.

Pes etmeyin elbette yapacak siz hizmetci misiniz? Hic mi evrim gecirmiyor bunlar anlamıyorum ki

Ben de pes etmek istemiyorum bazen bakışımla anlıyor masadaki çöpünü alıyor gidiyor, bazen de hiç sallamıyor ama sistematik şekilde böyle sıkıştırmaya devam edersem bana gerek kalmadan alışır mı acaba sorunum bu.. ya da uzun zamandır evlilerin bir formülü var mı diye düştüm buraya. Adaletsiz çünkü bu durum çok canımı sıkıyor tahammülüm azalıyor

Bunun sonnradan duzelecek birşey oldugunu sanmıyorum malesef, eşimin annesi düzenli temiz biri eşimide öyle yetiştirmiş o yüzden eğitmekle uğraşmadım 🤷‍♀️

Annemle babam yeni evliyken babam çoraplarını TV komodininin arkadasına firlatirmis annemde ordan kaldırıp yikamazmis iki haftaya temiz çorabı kalmamış babamın sonrası malum essek gibi düzelmiş.

Çok sinir oluyorum şöyle erkeklere bu yaptığı saygisizlik çünkü nasilsa arkamı toplayanim var ne ugrascam ki ehehhehehe diyo bu sizi sevmedigini de gösterir çünkü zerre acimasi yok önce güzel dille uyarın olmazsa küçük bı cinnet gerekli bence

Hazır yapılmışını aldım ben eğitmekle uğraşmadım 😂

Ama biliyorum ki bu modeller eğitilmezler, söyleye söyleye yaptıracaksınız. Söyleyince yapıyor diye şükredeceksiniz.
Valla ben de öyle yaptım, kaç yaşına gelmiş bireysel yaşama becerilerini kazanmamış biri egitilemez sonradan maalesef

Biraz sen salacaksın, biraz da ona fazla sorumluluk vereceksin. Seninki de bence fazla. İnsanın evinde tezgaha tabak bırakma hakkı olmalı :) sonra kalkıp beraber toplarsınız. Biz dağınığınız valla, ben sürekli eşim benden onu kaldır bunu kaldır diye şeyler istese bunalırım.

Annemle babam yeni evliyken babam çoraplarını TV komodininin arkadasına firlatirmis annemde ordan kaldırıp yikamazmis iki haftaya temiz çorabı kalmamış babamın sonrası malum essek gibi düzelmiş.

Çok sinir oluyorum şöyle erkeklere bu yaptığı saygisizlik çünkü nasilsa arkamı toplayanim var ne ugrascam ki ehehhehehe diyo bu sizi sevmedigini de gösterir çünkü zerre acimasi yok önce güzel dille uyarın olmazsa küçük bı cinnet gerekli bence
Eşim de gömlek ütülemeyi böyle öğrendi. Ben de sevmiyorum ütü. Kendi gömleğini bir zahmet öğren. Yapmadı. Ben de yapmadım. Bir gün tören vardı temiz gömlekler ütüsüzdü. O gece geç saatte ütü yaptı ondan sonra da kendi peşine düşmeye başladı. Ya ütücüye verir ya kendi yapar.

X