Ukrayna-Rusya krizinden sonra pasifik kaynamaya başladı! Çin Tayvan'a gözdağı

Rusya’ya askeri anlamda hiçbir yaptırım uygulayamazlar (ne yazık ki). Avrupa doğalgazın %40’ını Rusya’dan alıyor, alternatifleri şu an için çok az. Sadece ekonomik, ticari anlamda yaptırım uygulayabilirler o da ne kadar etkiler bu durumu tartışılır. Konuya Rusya açısından bakınca şu an onu durdurabilecek bir şey yok. Bundan önceki süreçte iç karışıklıklar söz konusuydu (Çeçen sorunu) Cahar Dudayev suikaste uğradıktan sonra zaten Rusya’ya direnecek bir Çeçen birliği kalmadı. Çeçenler’in içine vahhabiler katıldı, farklı cephelere yönelik aşırı islamcı bir yol izlemeye başladı bir çoğu… Çeçenistan’da kalanların basına Kadirov ailesi (babası, şimdi de oğlu) getirildi. Rus yanlısı bir politika izlediler, haliyle de bazı özgürlükler (cami, dini yaşantı vs) tanıdıkları için de kimse bir direniş göstermiyor. Aksine Kadirov yanlıları ve yetiştirdikleri nesil Rus yanlısı… Diğer azınlıklarda da durum az çok aynı. Yani Rusya iç karışıklıkları halletti, hedefine yöneldi. Kırım sonrasında Ukrayna… Bölgedeki Azerbaycan, Ermenistan da zaten Rusya’nın gücünden korkmakta. Bu tür durumlarda her ülke politik, ekonomik anlamda kendisine zarar verebilecek her türlü durumdan kaçınır. Herhangi bir ülkenin Ukrayna’yı koruma amaçlı Rusya’ya saldırması (bölgeye asker göndermesi) zaten açık bir şekilde ‘savaş’ demek. Bu da 3. Dünya savaşının açık ilanı… Şu an kimsenin böyle bir sey yapamayacağını Rusya da biliyor. Bu korkunç hamlesi de bu yüzden. Ukrayna bağımsızlık mücadelesi veriyor, yüzünü Batıya dönüp önce NATO’ya sonra AB’ye katılmak istedi (ki haklılar, kendi ülkelerini güçlerdirmek istiyorlar) kendilerine destek amacında verilen vaatlerin hiçbiri gerçekleştirilmiyor. 2 bölgeleri Rusya tarafından tanındı (Rus yanlısı bölgeler zaten muhtemelen ileride o bölgede referandum yapacaklar -Rusya’ya katılmak için- ve Rusya’ya katılacaklar). Rusya bu hamlesi ile Sovyetlerden ayrılan bütün bölgelere göz dağı verdi. Ukrayna’dan da muhtemelen Ukrayna hükümetini düşürüp, Rus yanlısı bir hükümet getirip ancak ayrılır. Bu süreçte bize düşen ekonomik, askeri alanlarda yapabildiğimiz kadar güçlenip beklemek olacak (ne yazık ki). Tarafsızlığı koruyup Ukrayna’ya insani ve politik alanda yardım dışında yapabileceğimiz bir şey yok… Çok üzgünüm olan hep sivil halka oluyor.
94935EEF-C1E6-49B6-965F-27CF1F4BCB12.jpeg

Son düzenleme:
Özellikle bizim ülkeninde savaşa hazır hale gelmesi lazım dediğinize katılıyorum adamlar öyle hazırlar ki dün savaş malzemelerinin olduğu bir tabloyla karşılaştım şok oldum adamlar öyle ayaklanmışlar ki karşısında durabilmek neredeyse imkansız gibi..
Evet onlar tarihi emellerini hiç bırakmadılar.

Rusya’ya askeri anlamda hiçbir yaptırım uygulayamazlar (ne yazık ki). Avrupa doğalgazın %40’ını Rusya’dan alıyor, alternatifleri şu an için çok az. Sadece ekonomik, ticari anlamda yaptırım uygulayabilirler o da ne kadar etkiler bu durumu tartışılır. Konuya Rusya açısından bakınca şu an onu durdurabilecek bir şey yok. Bundan önceki süreçte iç karışıklıklar söz konusuydu (Çeçen sorunu) Cahar Dudayev suikaste uğradıktan sonra zaten Rusya’ya direnecek bir Çeçen birliği kalmadı. Çeçenler’in içine vahhabiler katıldı, farklı cephelere yönelik aşırı islamcı bir yol izlemeye başladı bir çoğu… Çeçenistan’da kalanların basına Kadirov ailesi (babası, şimdi de oğlu) getirildi. Rus yanlısı bir politika izlediler, haliyle de bazı özgürlükler (cami, dini yaşantı vs) tanıdıkları için de kimse bir direniş göstermiyor. Aksine Kadirov yanlıları ve yetiştirdikleri nesil Rus yanlısı… Diğer azınlıklarda da durum az çok aynı. Yani Rusya iç karışıklıkları halletti, hedefine yöneldi. Kırım sonrasında Ukrayna… Bölgedeki Azerbaycan, Ermenistan da zaten Rusya’nın gücünden korkmakta. Bu tür durumlarda her ülke politik, ekonomik anlamda kendisine zarar verebilecek her türlü durumdan kaçınır. Herhangi bir ülkenin Ukrayna’yı koruma amaçlı Rusya’ya saldırması (bölgeye asker göndermesi) zaten açık bir şekilde ‘savaş’ demek. Bu da 3. Dünya savaşının açık ilanı… Şu an kimsenin böyle bir sey yapamayacağını Rusya da biliyor. Bu korkunç hamlesi de bu yüzden. Ukrayna bağımsızlık mücadelesi veriyor, yüzünü Batıya dönüp önce NATO’ya sonra AB’ye katılmak istedi (ki haklılar, kendi ülkelerini güçlerdirmek istiyorlar) kendilerine destek amacında verilen vaatlerin hiçbiri gerçekleştirilmiyor. 2 bölgeleri Rusya tarafından tanındı (Rus yanlısı bölgeler zaten muhtemelen ileride o bölgede referandum yapacaklar -Rusya’ya katılmak için- ve Rusya’ya katılacaklar). Rusya bu hamlesi ile Sovyetlerden ayrılan bütün bölgelere göz dağı verdi. Ukrayna’dan da muhtemelen Ukrayna hükümetini düşürüp, Rus yanlısı bir hükümet getirip ancak ayrılır. Bu süreçte bize düşen ekonomik, askeri alanlarda yapabildiğimiz kadar güçlenip beklemek olacak (ne yazık ki). Tarafsızlığı koruyup Ukrayna’ya insani ve politik alanda yardım dışında yapabileceğimiz bir şey yok… Çok üzgünüm olan hep sivil halka oluyor.Eki Görüntüle 3013634
Şunu da ekleyeyim şayet Ukrayna mücadelesini devam ettirip kazanırsa Zelenski bir simge haline gelir ve Rusya’nın bir hedefi de Zelenski’yi öldürmek olur. Bu sahnenin benzerini yine örnek verdiğim Dudayev örneğinde görüyoruz. Dudayev bağımsız Çeçen İçkerya Cumhuriyetini kurdu, suikaste uğradı. Sonrasında gelen başkanların hiçbiri birliği sağlayamadı çünkü zaferin ve birliğin simgesi Dudayev’di. Ölümünden sonra devlet uzun soluklu olmadı 99’da Rusya girdi, 2000’de Kadirov ailesini basa getirdi. Şu an ise Rusya himayesinde, özerk bir Çeçenistan söz konusu. Kadirov benzeri yöneticiler Rusya’ya o kadar bağlılar ki şu an Ukrayna’ya Putin adına savaşması için asker bile yolladılar öyle ki 2021 Aralık ayında Kadirov (Türkiye’de bir parka Cahar Dudayev ismi verildi diye) Türkiye’yi tehdit etme cesaretinde bile bulundu. Tablo bire bir aynı olmasa bile Rusya zaferi sonrası olacaklar az-çok aynı. SSCB’den kopan her parçayı kendilerine ait gören bir yönetim söz konusu. Batının bölgelere siyasi-politik müdaheleleri de durumu kızıştırıp Rusya’nın işgali için, Rusya açısından ‘bahane’ oluyor.

Dünya Ukrayna - Rusya krizine odaklanmışken Çin’den flaş bir adım geldi. Çin donanmasına bağlı savaş gemileri, Tayvan boğazını geçerek Tayvan karasularına girdi. Çin’in bu adımı sonrası ateş hattı daha da yükseldi. Öte yandan BM de yaptığı açıklamada “Putin askerlerini çekmezse Avrupa'da yüzyılın savaşı başlar" dedi.​

Mynet te yazıyor

Bende tv de bir açıklama dinledim..İlgimi çekti o yüzden anlatmak istiyorum..Bir uzman anlatıyor daha 1.Dunya savaşı bitmedi o günlerde belirlenen ülke sınırlarından kimse memnun değil diyor..Bence kim memnun değilse çıksın kendi savaşsın mazlumu çoluğu çocuğu rahat bıraksınlar filler tepinir çimler ezilirmis. Kan a doymadılar doymuyorlar bir durulmuyorlar lanet olsun onlara bütün beddualar yakalarina yapışsın..Ne Irak ,Suriye ne Filistin , Afganistan insan bırakmadılar oralarda hergun 100 lercesi öldürüldü tecavüz edildi yakıldı yıkıldı 40 kı çıkmamış bebekler öldürüldü..sönmüyor içimdeki nefret kim sebep olduysa bunlara lanet olsun hepsine
Çünkü ülkeleri yönetenler doymuyor, halkların hiç suçu yok.
Halklar sukünet içinde huzurla yaşamak isterken açgözlü yöneticiler kendilerine ait olmayanı dahi yağmalamak istiyor, genel olarak biz sadece topla tüfekle çıkan savaşları biliyoruz bir de sessizce yürütülen halkları katleden savaşlar var, geçmişte büyük kıtlık, patates kıtlığı diye tarihe geçen insanlık dramı gibi, 1 milyon civarı insan ölmüş, görünürde patatese bulaşan bir mantarın yarattığı kıtlık gibi görünse de zenginin fakire zulmüdür aslında.
Keza Afrika kıtasındaki insanların yaşadıkları da zulümdür, bugün oralarda top tüfek patlamıyor olabilir ama Elmas madenleri yüzünden milyonlarca insan katledildi, kalanlar açlığa sefalete terk edildi ve derin elmas madenlerinde köle gibi çalışmaya mahkum edildiler.

İnsanlar yüzyıllardır ya ten rengi, ya inancı, ya yaşadığı topraklardaki yeraltı ve yer üstü zenginlikler yüzünden veya birileri 2 karış daha fazla toprağa sahip olsun diye katledildi.

Hala da doyamadılar, Suriye Afganistan vb diyorsunuz ya, hepsi acı hepsi vahşet ama sanmayın ki insanoğlu yalnızca farklı ırk ve dine mensup insanları katlediyor, siz patates kıtlığını bir araştırın, aynı toprakların insanları olan zenginlerin, fakir olan toprak sahibi olma hakkı, oy verme hakkı bile verilmeyen insanlara yaptıklarını görün, aynı şeyleri İskoçlar da yaşadı.

O yüzden diyorum büyükler gözü karartmışsa ölenlerin diline, dinine, ırkına bakmaz savaşta her şey mübahtır der geçer, yeter ki onlar doysun doymazlar ya neyse.

Vah vah vahhhhhh Çeçenistan destek için Rusya'ya güç göndermiş..... Allah'ın laneti siz olsun, daha dün siz mazlum değil miydiniz?????

Vah vah vahhhhhh Çeçenistan destek için Rusya'ya güç göndermiş..... Allah'ın laneti siz olsun, daha dün siz mazlum değil miydiniz?????
Kadirov ve tayfası zaten Çeçen direnişçilere ihanet eden, Rus yönetimi tayfa. Yukarıda da yazdım Rus’tan çok ruslaşmış olanlar. Onlara göre Rus yanlısı olmayan Çeçenler de hain ve terörist ve Rusya için yapmayacakları hiçbir şey yok. Rusya’ya destek vermeyenleri evlerinde katledenlerden ne beklenebilirdi ki başka?.. Rusya’ya destek vermeyen sürdüler zaten, Türkiye’ye kaçanların bazılarını burada bile rahat bırakmayıp mülteci kamplarında öldürdüler. Bunların Rustan farkı yok.

Nükleer korkunuz tam olarak ne? Patlatamazlar öyle değil mi???
Patlatma riskini alıcaklarını sanmıyorum. Göz dağı amacı stratejik nokta olması alınması için askeri olarak önemli olması. Enerji noktaları ile geçirilmesi enerji krizi olan bir dönemde bence normal. Ve risk taşıması nedeniyle ele geçirilmeye çalışıyordur. Bugün savaş bitse bile içerde direniş olacaktır mutlaka. O sebeple alınması önemli . Yani Rusya içeri giripte bir ukraynalı direnişçi patlatma girişiminde bulunmasını engellemekte olabilir. Ele geçirilir ve güvenliğe alınır. Ama göz dağı amaç dışarıya. Birde ülke can damarıdır enerji sonuçta. Askeri birşey yani.
Açıklama için teşekkür ederiz, ben daha çok stratejistleri ve sıcak haberleri takip ettiğimden çıkarımım saçma gelebilir Rusya'nın Ukrayna harekatı, Çin'in Tayvan'a gözdağı ABD-Rusya'nın danışıklı dövüşü gibi geliyor bana.
Ukrayna'ya NATO üyesi olma vaadi verdiler üzerinden yıllar geçti Ukrayna kriterlerini yerine getirmedi deyip işin içinden çıktılar, ki Ukrayna'ya NATO üyeliği için verilmiş bir eylem planı da yoktu bildiğim kadarıyla, sadece sözle bir vaad vardı, arkandayız mesajı verdiler ama bir yandan da Rusya Kırım'ı ilhak ettiğinde kimsenin gıkı da çıkmadı, Ukrayna'ya bağlı Kırım Rusya'nın ellerine teslim edildiğinden beri Rusya'nın gün gelip Ukrayna'ya da girebileceğini ben öngörebildiysem onlarda öngörmüştür, Rusya-Ukrayna meselesi dünkü bir mesele değil, aynı Çin-Tayvan meselesi gibi, şundan birkaç ay evvel bile Putin sınırları etrafında gezen savaş uçakları ve Ukrayna için açıklamalar yapmıştı, Avrupa'ya sürpriz değildi hiçbir şey.

Yarın ne olur? Avrupa'nın süper gücü diye tanınan ABD ama dünyanın asıl oyun kurucusu İngiltere Rusya el sıkışır ilişkiler normalleşir, herkes bölgesini işaretler acıyı vatandaşlar çeker.

Sizce ne olur bunun sonu?

Bunun sonu eğer ki savaş büyümeden biter,Ukrayna hükümeti değişir ise çevrede ki komşu bir çok ülkede darbe veya hükümet devrilmesi bulaşıcılığı getirebilir demektir. Ancak savaş büyürse. Süper güç İngiltere Kore Çin Rusya alacağını alır. Ama Rusya eğer gerçekten tek güç durumuna girmeyi göze karartıysa. Geriye Soğuk savaş gibi bir psikolojik savaş dönemi biter. Tabi nükleer bomba falan biyolojik silah durumu düşünmek istemiyorum. Natoya Fin ve İsveç Natoya dahil edilirse, misilleme yapacağını Putin belirtti .Ülkeler neden sessiz , Rusya nükleer başlık konusunda herkesten daha yüksek seviyede. Ki bunun sinyalini ABD'ye tatbikat ile verdi. Hadi bakalım gel istiyorsan dedi bir nevi. Kolay kolay yaptırımlar olsa da ülkeler direk Rusya'yı karşısına almaz. Sadece çevre ülkeler üzerinden yıpratma ile uğraşır. ABDnin gerçekten savaşa dahil olacağını düşünmüyorum. Ki açıklamada NATO bayağ sert konuşsada Bıden Ukrayna ya direnin gibi bir cümle kullandı. Mantıksız ? Birebir girmez kolay kolay genelde birebir saldırı olmadıkça çıkarı olmadıkça pay almayı seçer tarihi hep böyle. Emin değilim . Ekonomik dengeleri şuan ABD'nin çok kritik. Tabi seçim yakın ABD de Bıden kalırsa. Trump gelirse bütün dengeler değişir.Rusya işgali bitsede iç savaşla bayağ sürer. Ki hazinesini bu sebeple önceden bayağ dolduğu söyleniyor. Ayrıca Ukraynanın Bükreş9 lusundan yardım isteği , eğer askeri olarak karşılık bulursa , Rusya'nın eski sınırları için büyük bahaneye dönüşür. Bizimle ilgili durum hakkında bakalım görelim diyorum. (Konuşmak bu dönemde sıkıntı ) Umarım İnönü kadar tarafsız suya sabuna dokunmamaya, savaştan uzak durmaya çalışılan bir denge politikası izlenir:işsiz: Çünkü RUSYANIN Ukrayna konusunda umarım çeviri yanlıştır, Anavatana geri dönüş söylemi korkutmaya yetti beni. Ve durduk yere Natoya Fin İsveç çıkışı bahane istedikten sonra diye düşünüyorum. bunun herkese getirisi ekonomik bunalım , kıtlık , enerji yokluğu , doğalgaz kesintisi. Ekmek ve buğday yokluğu getirebilir. (Rusya büyük bir buğday satıcısı, özellikle Türkiye için )Dünya'da bir enflasyonist ortam ve ihtiyaca yetişemeyen bir üretim var artık. Kıtlık zaten yakın yani keza ,küresel ısınma nedeniyle su sıkıntıları.. Sonuç her sonuç çıkabilir bekleyip göreceğiz. Evrilme nereye olacak siviller azınlıklar ne kadar sıkıntılar olacak. Her savaş komşu devlet ve dünya için büyük sıkıntıdır. Beraberinde bir çok sosyal ve ekonomik psikolojik sıkıntılar gibi bir de siyasi düşünce evrilmeleri getirebildiği için. Bu benim düşüncem tabi.

Patlatma riskini alıcaklarını sanmıyorum. Göz dağı amacı stratejik nokta olması alınması için askeri olarak önemli olması. Enerji noktaları ile geçirilmesi enerji krizi olan bir dönemde bence normal. Ve risk taşıması nedeniyle ele geçirilmeye çalışıyordur. Bugün savaş bitse bile içerde direniş olacaktır mutlaka. O sebeple alınması önemli . Yani Rusya içeri giripte bir ukraynalı direnişçi patlatma girişiminde bulunmasını engellemekte olabilir. Ele geçirilir ve güvenliğe alınır. Ama göz dağı amaç dışarıya. Birde ülke can damarıdır enerji sonuçta. Askeri birşey yani.

Bunun sonu eğer ki savaş büyümeden biter,Ukrayna hükümeti değişir ise çevrede ki komşu bir çok ülkede darbe veya hükümet devrilmesi bulaşıcılığı getirebilir demektir. Ancak savaş büyürse. Süper güç İngiltere Kore Çin Rusya alacağını alır. Ama Rusya eğer gerçekten tek güç durumuna girmeyi göze karartıysa. Geriye Soğuk savaş gibi bir psikolojik savaş dönemi biter. Tabi nükleer bomba falan biyolojik silah durumu düşünmek istemiyorum. Natoya Fin ve İsveç Natoya dahil edilirse, misilleme yapacağını Putin belirtti .Ülkeler neden sessiz , Rusya nükleer başlık konusunda herkesten daha yüksek seviyede. Ki bunun sinyalini ABD'ye tatbikat ile verdi. Hadi bakalım gel istiyorsan dedi bir nevi. Kolay kolay yaptırımlar olsa da ülkeler direk Rusya'yı karşısına almaz. Sadece çevre ülkeler üzerinden yıpratma ile uğraşır. ABDnin gerçekten savaşa dahil olacağını düşünmüyorum. Ki açıklamada NATO bayağ sert konuşsada Bıden Ukrayna ya direnin gibi bir cümle kullandı. Mantıksız ? Birebir girmez kolay kolay genelde birebir saldırı olmadıkça çıkarı olmadıkça pay almayı seçer tarihi hep böyle. Emin değilim . Ekonomik dengeleri şuan ABD'nin çok kritik. Tabi seçim yakın ABD de Bıden kalırsa. Trump gelirse bütün dengeler değişir.Rusya işgali bitsede iç savaşla bayağ sürer. Ki hazinesini bu sebeple önceden bayağ dolduğu söyleniyor. Ayrıca Ukraynanın Bükreş9 lusundan yardım isteği , eğer askeri olarak karşılık bulursa , Rusya'nın eski sınırları için büyük bahaneye dönüşür. Bizimle ilgili durum hakkında bakalım görelim diyorum. (Konuşmak bu dönemde sıkıntı ) Umarım İnönü kadar tarafsız suya sabuna dokunmamaya, savaştan uzak durmaya çalışılan bir denge politikası izlenir:işsiz: Çünkü RUSYANIN Ukrayna konusunda umarım çeviri yanlıştır, Anavatana geri dönüş söylemi korkutmaya yetti beni. Ve durduk yere Natoya Fin İsveç çıkışı bahane istedikten sonra diye düşünüyorum. bunun herkese getirisi ekonomik bunalım , kıtlık , enerji yokluğu , doğalgaz kesintisi. Ekmek ve buğday yokluğu getirebilir. (Rusya büyük bir buğday satıcısı, özellikle Türkiye için )Dünya'da bir enflasyonist ortam ve ihtiyaca yetişemeyen bir üretim var artık. Kıtlık zaten yakın yani keza ,küresel ısınma nedeniyle su sıkıntıları.. Sonuç her sonuç çıkabilir bekleyip göreceğiz. Evrilme nereye olacak siviller azınlıklar ne kadar sıkıntılar olacak. Her savaş komşu devlet ve dünya için büyük sıkıntıdır. Beraberinde bir çok sosyal ve ekonomik psikolojik sıkıntılar gibi bir de siyasi düşünce evrilmeleri getirebildiği için. Bu benim düşüncem tabi.
Ülkeler neden sessiz kısmından başlayayım, en azından bildiğim kadarıyla anlatayım, eksiğim yanlışım varsa konuya hakim arkadaşlarım düzeltsin lütfen.

Varşova paktını bilmeyenimiz yoktur sanırım, her ne kadar artık Varşova paktı diye bir şey olmasa da.
Ve Berlin duvarını, bir zamanlar Almanya'nın Doğu ve Batı Almanya olarak yönetildiğini de hepimiz biliyoruz, Berlin duvarı yıkılıp Doğu ve Batı birleşeceğinde o zaman SSCB diye anılan Rusya, Fransa, ABD, İngiltere ve Almanya masaya oturdu, Rusya Almanya'daki haklarından vazgeçmek için masaya yakın çevre güvenliği isteğiyle geldi, bu şu demekti, NATO Rusya'nın sınır güvenliği için çevresindeki ülkeleri NATO'ya almayacaktı.

Varşova paktı ne alaka derseniz Varşova paktına imza atmış ülkeleri hatırlayın ve şu an bu ülkelerden kaç tanesinin NATO'ya dahil edildiğine göz atın.

Savaşın kazananı olmaz, olan da hep halklara olur bunun altını tekrar tekrar çizip olayın Rusya tarafından olan kısmına geçeyim, 90'lı yıllarda Rusya'ya verilen bu söz tutulmadı, NATO Rusya'nın etrafındaki ülkeleri kendi bünyesine almaya başladı, sözü veren kimlerdi? NATO kurucularından ABD, UK, Fransa.

İşte bu yüzden sessizler, gün gelip Rusya'nın NATO müttefikleriyle çevrilmeye başlanmasına bir karşılık vereceğini biliyorlardı.

Rusya'nın Ukrayna'ya girip insanları öldürmesi haklı mı savunulacak yanı var mı? Asla değil.
Tamamıyla Rusya kısmının düşüncesi anlaşılsın diye bildiğim kadarını yazıyorum, Putin diyor ki bize verilen sözler tutulmadı, 2+4 anlaşması yok sayılıyor ve benim sınır güvenliğimi tehlikeye atacak şekilde NATO çevremde üsler kuruyor, NATO'ya gelin size askeri destek verelim deyip sınırıma yakın ülkeleri kışkırtıyor, o zaman ben de tutmadığınız sözlerin karşılığı olarak gücümü gösteririm.

Yineliyorum Rusya'nın Ukrayna'yla savaşı savunulamaz ama NATO'da bu akşam İsveç ve Finlandiya'ya nato üyeliği teklif ederek aslında bir yandan Putin'i kışkırtıyor, Finlandiya sınır komşusu, he bu arada NATO Polonya ve Litvanya'yı bünyesine kattığında bu 2 ülkenin arasında kalan ve Rusya toprağı olan Kaliningrad'la alakalı bir plan da yaptı mı acaba?

Bu savaşın tankla tüfekle gireni Rusya ama kışkırtanı da Avrupa.

Bir mesajımda daha yazmıştım, savaşları bir yandan körükleyenler bir yandan da lafta kınarlar ama ölen insanları hiç de önemsemezler.

Ukrayna'ya ne vaadler verildi ama şu an gelinen noktada herkes bıdı bıdı konuşsa da yardıma giden yok, Ukrayna Cumhurbaşkanı dahi Avrupa'ya isyanda, ekonomik yaptırımlardan bahsediyorlar sadece, ki Putin ve Lavrov'un ABD'deki mal varlıklarına el koyacaklarmış, adamların ABD'de mal varlığı dahi yokmuş🤷‍♀️

Yani velhasıl aslında dünyayı yönetiyoruz diyen güçler dünyayı yeniden paylaşırken bir yandan birbirlerine askeri ve ekonomik güçlerini de gösterip göz dağı veriyor, oyunda ben de varım yok sayamazsınız diyorlar.

Umarım günlerdir yaşananlar bir an önce sona erer de savaşta taraf olmayan tek suçu olmayan halklar huzura ve güvene ulaşır.

Son düzenleme:
Bati ulkeleri yaratti bu durumu Nato olarak gittikce rusyanin yakinlarina donanma kuruyordu.Rusya bunu sevmiyordu. Rusya da simdi karsilik veriyor.Yani nato ulkeleri rusya arasinda birsey ama arada suan ukranya kaydi.Ya nato uyeleri geri cekilecekYada ukranya ya destek vericekler,Batiyla dogu arasinda birsey bu,Cin iran rusya dogu..
Rusyanin sinirlarina daha da cok yaklastigi icin rusya bunu yapiyor yani suan bati ulkeleri ya ukranyaya yardim edecek yada biracak mal gibi uye yapmaya calistiktan sonra

Birsey yapmicak gibi avrupa rusya ukranyanin icinden gececek 44 milyon insanin en azindan yarisi avrupaya kacacak ingiltere dahil , cok kotu economik kriz gelecek

Son düzenleme:
5 yil once avrupaya 1.5m insan geldi suriyeden economi bozulmasin diye turkiyeye para odediler diyer 5 milyon u tutmasi icin hadi bakalim 20 kusur milyon gelirse nolacak. Rusyanin nuclear füzeleri cok fazla zaten 6000 7000 bin kadar.Aynisi amerikada var bizde 180 var 240 cikaryiyorlar.Zaten her bir fuze bir sehire yetiyor.Dunyada toplam 15000 tane nuclear fuze var yani cok fazla var.Dunyayi yok edecek kadar.Bu arada Çin de geri çekilmeye başladı, Rusyaya tam destegi vermedi hala destekliyor ama ortada kaldi.
Ama iste cin in derdi de tawain ulkesi,Onlarda yavastan onlara satasiyorlar suan.Sinirlarina savas ucaklari gondermisler.
Cin tawain adasi onlarak ait diyor onlara , Ama taiwan kendi ulkesi 100milyon kisilik
Dusencem o putin avrupayla ugrasirken onlarda onlara dalar.
Sonuçta Putin normal degil , Adam eski ajan 1999 da ulkeyi savastan kendine sardi, askeriye el koydu . Buyuk sirket sahiplerini hapise atip kendine aldi.
Herzaman derdi rusyanin kuculmesiysi taa 1990 lara kadar.Hatta almanyanin yarisi ruslarin altindaydi berlin duvari varken..
Diyorlarki almanyaya gidecek kadar delirdimi?
Avrupa da şunu konuşuyor , son bir aydır İngiltere dahil biz askeriyi bitirdik .Misal Almanya nerdeyse askerini tamamen bitirdi ulkede sadece 240 tank birakti.Rusyada 13 bin tank varken 😬🤣
Diyorlarki putin suan avrupayi zayif goruyor,Nuclear kullanmasa kimse rusya aslinda avrupayi hemen kapar..
Bunun uzun donemi sanirim rusya daha da askerlesecek , dunya kapanirsa rusyaya karşı .. daha cok rusya insanlari yasamlari daha da kotulesecek.Insanlar da umut kalmicak.Ne gerekirse yapabilme durumuna gelecekler maalesef ..

Mune Mune 'cim bir ricam var. Haberlerde duymuşsunuzdur. Avrupa'nın en büyük nükleer tesislerinden birine saldırı gerçekleşti. Savaşın etkileri vesair taşırtılır. Büyür küçülür hedefler değişir. Olan hep ufak halklar bizlere olur . Ama ricam mümkünse, nükleer bir patlama veya saldırıda neler yapılması gerekir içeriğine; sahip bir bilgilendirici yazı konu yayınlayabilir misiniz?. Yani her ihtimale karşı çünkü eminim ki ülkemizde bu konu hakkında bilgimiz çok az. Keza normal bir savaş veya patlama gibi kaçma gibi bir şansda yok öyle bir durumda. Nelerin kritik olduğu nelere dikkat edilmesi gerektiği sığınak veya saklanma yerinde ne kadar kalınması gerektiği(ki bildiği kadarıyla bizde nükleer bir sığınak serpinti sığınağı tam olarak yok)(yanlışisem düzeltin) olası sonuçları ile ilgili mümkünse. Anlık bir durumda hepimizin çocuğu sevdikleri var hata yapmalarını tehlikeye girmelerini istemem. Diğer üyeler veya Adminlerre tabi doğru görürse . En azından söyleyeyim içimde kalmasın.

MenThlsch MenThlsch hiç bilgim olmayan bir konu ama haber içeriği olan ve kaynaklı bir uzman konusu bulursam bu bölüme eklerim😌
Ayrıca umarım dünya hiçbir zaman bir nükleer saldırı tehlikesi yaşamaz zira biz kendi adımıza Çernobil faciası sonrası payımıza düşeni hala çok acı bir şekilde ödüyoruz :KK43: Karadeniz'de patlamadan yıllar sonra bile kanser vakaları oldu/oluyor, Çernobil patladığında babamın çok yakın bir arkadaşı o dönem Çernobil'e yakın bir bölgede görevdeydi, vücudunda yıllarca radyasyonun etkilerini taşıdı sağlığı asla eskisi gibi olmadı.

Ülkeleri yönetenler birbirine gözdağı verecek diye halkları hiçe sayıyor, halklar onlar için hiçbir şey ifade etmiyor.

MenThlsch MenThlsch hiç bilgim olmayan bir konu ama haber içeriği olan ve kaynaklı bir uzman konusu bulursam bu bölüme eklerim😌
Ayrıca umarım dünya hiçbir zaman bir nükleer saldırı tehlikesi yaşamaz zira biz kendi adımıza Çernobil faciası sonrası payımıza düşeni hala çok acı bir şekilde ödüyoruz :KK43: Karadeniz'de patlamadan yıllar sonra bile kanser vakaları oldu/oluyor, Çernobil patladığında babamın çok yakın bir arkadaşı o dönem Çernobil'e yakın bir bölgede görevdeydi, vücudunda yıllarca radyasyonun etkilerini taşıdı sağlığı asla eskisi gibi olmadı.

Ülkeleri yönetenler birbirine gözdağı verecek diye halkları hiçe sayıyor, halklar onlar için hiçbir şey ifade etmiyor.
Malesef çok acı hırsların kölesi oluyoruz hep beraber. Umarım yaşanmaz, bir sızıntı bile yıllarca acısını çektik. Bundan sora olabilecek birşeyi düşünmek bile istemiyorum. Ortada bir Dünya çapındaki; gıda ve su krizi kapıdayken ,böyle bir nükleer durumdan kurtulsak bile; o toprak su zehirli kalacak. Mutasyonlar, radyasyon zararları, hastalıklar, nükleer tozların yayılımı... Bu tabi en iyi ihtimal. Teşekkürler Mune Mune samimiyetiniz için:KK74: Umarım güzel bir yazı bulunur. Hepimizin daha huzurlu olacağı günler olur inşallah:KK71:En Büyük KK

Ne zaman ki insanların başlarına yöneticiler gelmiş acı çekmeye başlamışız, daha fazla güç, daha fazla iktidar, daha fazla toprak diye diye insanların ömrünü yiyorlar.
Dünya pandemiden biraz kafasını kaldırır gibi oldu hoooop savaş, ki bu savaş daha nerelere sıçrar meçhul, acıyı kim çekiyor? Halklar.

Dünyanın savaş olmayan bir karış toprağı kaldı mı acaba? Savaşı yaşayan her ülkenin insanları büyük kayıplar verdi, acı çektiler.

Bugün insan haklarından bahseden ülkeler dün yaptıklarını unuttular, atom bombası atan ülkeler bugün başkalarını kınıyor komik duruyor.
Şimdi sıkışsalar biraz gözleri dönse nükleeri kullanırlar kendilerinden başka kimsenin canını da düşünmezler.

Bu konu altında yazdığım tüm yorumlarda belirtmeye gayret ettim, isyanım halklara değil yönetenlere.

Umarım daha önce insanların hassasiyetlerini kaşıyarak yaptıkları açıklamalar sonrası olduğu gibi bugün de halklar arasında bir düşmanlık yaratmazlar zira suç halkların değil.

Şunu da ekleyeyim ki ne demek istediğim anlaşılsın: https://haber.sol.org.tr/haber/bati...ulenler-suriyeliler-degil-bize-benzeyen-uygar

Ben sarı saçlı mavi gözlü insan için de üzülürüm, siyah saçlı kara gözlü insan için de, ten rengi beyaz, siyah, sarı olsa ne fark eder, acı çektirilen bir insansa hepimizin üzülmesi gerekir ama öyle bir algı yaratılıyor ki, sanki ölen ortadoğulu olunca ölse de olurmuş gibi.

Yönetici diye seçilenler Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde katledilenler için ne kadar üzüldü? Katleden kendileri olunca işler değişiyor demek ki.

X