Ukrayna-Rusya krizinden sonra pasifik kaynamaya başladı! Çin Tayvan'a gözdağı

Dünya yeniden şekilleniyor. Yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Umarım daha fazla ileri gidilmez ve barış süreci en kısa zamanda gerçekleşir. Çok üzgünüm.
İki çocuğum var ve çok korkuyorum, bizede gelecek bu iş diye korkuyorum....

İki çocuğum var ve çok korkuyorum, bizede gelecek bu iş diye korkuyorum....
Şimdi olmasa bile ilerde ucu bize illaki dokunur etrafımız düşmanla sarılı rusya ilerde karadenize inerse o zaman yandık kaçsak bile kaçacak yerimiz yok Allahım korusun

Şimdi olmasa bile ilerde ucu bize illaki dokunur etrafımız düşmanla sarılı rusya ilerde karadenize inerse o zaman yandık kaçsak bile kaçacak yerimiz yok Allahım korusun
İşte sıra bize gelince bence tüm ayağa kalkar birbirine girer ... Ülkemizde sığınak var mı??

Atalarının vasiyetini yerine getirmeye çalısıyor çok sevgili Putin. Kaybettiği tüm toprakları geri alacak, peşinden de sıcak denizlere inme aşaması geliyor. Her daim bu politikaları vardı.
İşin bir de öteki kısmı var Kenar kuşak teorisi
Bence bugün tam olarak yapmak istediği şey de bu. Rimlandı ele geçiren Avrasya’ya hakim olur, Avrasya’ya hakim olan dünyaya hakim olur.
Çin’i burada nereye konumlandırdığı konusunda meraktayım.

Çin Şanghay 5'lisinde, 6'lısında mı deseydim çünkü birkaç yıldır İran'da var bu oluşumda.
Yıllardır dinlediğim stratejistlerin söylemleri şu yönde, dünya ülkeleri 5 büyük ülkenin yanında olmak zorunda kalacak, Rus-Çin işbirliği altında toplanan ülkeler, İngiltere-ABD-Almanya altında toplanan ülkeler hatta 5 büyüklere Hindistan'ında katılabileceğine dair bazı emareler ve öngörüler var.

Bu ülkelerin başka ülkelere her harekatında kömür madenleri, petrol vs öne sürülüyor ama dünya artık petrol, kömür gibi şeylerden vazgeçiyor Paris iklim anlaşması boşuna imzalanmadı, dünya elektrikli araçlara dönecek, petrole gerek kalmayacak, araçlarda çip krizi bile bu yüzden çıkarıldı iddiası var.

Bundan sonra yeni dünya düzeninde suya ve ekilebilir alanlara sahip ülkelere yönelme olacak deniyor, bakınız küresel ısınma kapıda, yakın gelecekte su ve gıda kıtlığıyla ilgili raporlar bile hazırlandı, ekonomik gücü olan ülkeler çeşmenin sahibi olmak istiyor, vana kime aitse söz sahibi o'dur, küresel ısınma sonrası buzulların erimesi, ani gelişen hava olayları vs derken birçok Avrupa ülkesinin sular altında kalması gibi riskler olduğu da söyleniyor, velhasıl Avrupa bu tarafa doğru yönelebilir tehdidi mevcut.

Birileri dişine göre ülkeleri bezdirsin de kim bezdirirse bezdirsin diye düşünüyor olabilirler, kimse bu harekatlara gerçek bir karşılık vermeyebilir.

Çin Şanghay 5'lisinde, 6'lısında mı deseydim çünkü birkaç yıldır İran'da var bu oluşumda.
Yıllardır dinlediğim stratejistlerin söylemleri şu yönde, dünya ülkeleri 5 büyük ülkenin yanında olmak zorunda kalacak, Rus-Çin işbirliği altında toplanan ülkeler, İngiltere-ABD-Almanya altında toplanan ülkeler hatta 5 büyüklere Hindistan'ında katılabileceğine dair bazı emareler ve öngörüler var.

Bu ülkelerin başka ülkelere her harekatında kömür madenleri, petrol vs öne sürülüyor ama dünya artık petrol, kömür gibi şeylerden vazgeçiyor Paris iklim anlaşması boşuna imzalanmadı, dünya elektrikli araçlara dönecek, petrole gerek kalmayacak, araçlarda çip krizi bile bu yüzden çıkarıldı iddiası var.

Bundan sonra yeni dünya düzeninde suya ve ekilebilir alanlara sahip ülkelere yönelme olacak deniyor, bakınız küresel ısınma kapıda, yakın gelecekte su ve gıda kıtlığıyla ilgili raporlar bile hazırlandı, ekonomik gücü olan ülkeler çeşmenin sahibi olmak istiyor, vana kime aitse söz sahibi o'dur, küresel ısınma sonrası buzulların erimesi, ani gelişen hava olayları vs derken birçok Avrupa ülkesinin sular altında kalması gibi riskler olduğu da söyleniyor, velhasıl Avrupa bu tarafa doğru yönelebilir tehdidi mevcut.

Birileri dişine göre ülkeleri bezdirsin de kim bezdirirse bezdirsin diye düşünüyor olabilirler, kimse bu harekatlara gerçek bir karşılık vermeyebilir.
Aslında orada tam olarak konumlandırmaktan kastım rimland teorisi Çin’i de kapsıyor abla. (Dersi göreli çok oldu yanılıyor da olabilirim) Rusya elbette Çin’i bu politikasının içine dahil edemez, o yüzden merak ediyorum açıkçası, bir gün bunu olur da başarırsa Çin ile olan durumunu.

Kesinlikle, bundan sonraki devletlerin en büyük sorunu su.
İlk ayak sesleri duyulalı çok oldu ancak, henüz bence hepimiz tehlikenin tam anlamıyla farkında değiliz.
Dünyanın merkezinin artık Asya’ya kaydığı bence de bir gerçek. İş gücü burada, üretim, genç nüfus burada. Asya bambaşka bir döneme giriyor bence.
Tüm bu kavgalar bitince asıl kavga orada başlayacak

Bize de kurşun yok .... ekonomik silah var.

Aslında orada tam olarak konumlandırmaktan kastım rimland teorisi Çin’i de kapsıyor abla. (Dersi göreli çok oldu yanılıyor da olabilirim) Rusya elbette Çin’i bu politikasının içine dahil edemez, o yüzden merak ediyorum açıkçası, bir gün bunu olur da başarırsa Çin ile olan durumunu.

Kesinlikle, bundan sonraki devletlerin en büyük sorunu su.
İlk ayak sesleri duyulalı çok oldu ancak, henüz bence hepimiz tehlikenin tam anlamıyla farkında değiliz.
Dünyanın merkezinin artık Asya’ya kaydığı bence de bir gerçek. İş gücü burada, üretim, genç nüfus burada. Asya bambaşka bir döneme giriyor bence.
Tüm bu kavgalar bitince asıl kavga orada başlayacak
Ülkeler asla birbiriyle dost olmaz ama ortak menfaatler bir arada olmalarını sağlar, Çin ve Rusya hala ortak menfaatlerde anlaşıyorlar bana kalırsa.
Yanlış okuyor yorumluyor olabilirim ama Rusya'nın Ukrayna hamlesi sonrası Çin'in Tayvan hava sahasına uçakları yollaması birbirlerinden habersiz yapılan şeyler değildir bence.

Rimland bölgesi/teorisini şimdi az biraz okudum, bildiğim bir şey değildi bir ara detaylı okuyayım ne kadar anlarsam artık :) ama şunu diyebilirim tabii bence olacak olan Rusya Çin'i karşısına almaz, Çin ekonomik gücü olan büyük bir ülke, oyun dışı da bırakmaz, Rusya stratejik birlikteliği olan başka ülkeleri harcar belki ama Çin her daim yanında olsun ister, ABD'de her ne kadar Çin'e parmak sallasa da yok saymaz, ezip geçmez zira Çin hem üretimde hem ekonomi de dünyanın en güçlü ülkeleri arasında ilk 5'te.

Dünya düzeni değişecekse eğer yine bence değiştirici aktörler Çin, Rusya, İngiltere ve ABD olacaktır, bu ülkelere Fransa, Almanya vb ülkeler destek verir, herkesin safı belli gibi aslında, Hindistan'da var sessiz ve derinden ilerlediği için şimdilik pek konuşulmasa da onun da bir gün bende varım diyeceğini düşünüyorum.

Ülkeler asla birbiriyle dost olmaz ama ortak menfaatler bir arada olmalarını sağlar, Çin ve Rusya hala ortak menfaatlerde anlaşıyorlar bana kalırsa.
Yanlış okuyor yorumluyor olabilirim ama Rusya'nın Ukrayna hamlesi sonrası Çin'in Tayvan hava sahasına uçakları yollaması birbirlerinden habersiz yapılan şeyler değildir bence.

Rimland bölgesi/teorisini şimdi az biraz okudum, bildiğim bir şey değildi bir ara detaylı okuyayım ne kadar anlarsam artık :) ama şunu diyebilirim tabii bence olacak olan Rusya Çin'i karşısına almaz, Çin ekonomik gücü olan büyük bir ülke, oyun dışı da bırakmaz, Rusya stratejik birlikteliği olan başka ülkeleri harcar belki ama Çin her daim yanında olsun ister, ABD'de her ne kadar Çin'e parmak sallasa da yok saymaz, ezip geçmez zira Çin hem üretimde hem ekonomi de dünyanın en güçlü ülkeleri arasında ilk 5'te.

Dünya düzeni değişecekse eğer yine bence değiştirici aktörler Çin, Rusya, İngiltere ve ABD olacaktır, bu ülkelere Fransa, Almanya vb ülkeler destek verir, herkesin safı belli gibi aslında, Hindistan'da var sessiz ve derinden ilerlediği için şimdilik pek konuşulmasa da onun da bir gün bende varım diyeceğini düşünüyorum.
Elbette, iki ülke de kolektif bir çok anlaşmanın içinde birlikteler zaten. Öte yandan BM’de de şeffaf bir doğu batı bloğu mevcut hala, birbirlerini kendi çıkarları doğrultusunda desteklemeye devam ediyorlar; Çin’in Rusya’yı Suriye konusunda , Rusya’nın da Çin’i Myanmar konusunda desteklemesi yalnızca bir örneği
İçinde bulunduğumuz durumda da birbirlerinden habersiz olduğunu düşünmek zaten yanlış olur. Çin sadece her zamanki gibi sessiz ve derinden hareket ediyor.

Rusya belki karşısına almaz ya da almak istemez ama ben eninde sonunda Çin’in uzun vadede tek başına bir süper güç olmak niyetinde olduğunu düşünüyorum. Ne kadar olabilir tartışılır. Her şey hızla değişiyor artık bu sistemde.

Avrupanın eski birliğinin olduğunu düşünsem belki biraz fikir belirtebilirim, en azından bir fikrim olurdu ancak onu da düşünmüyorum
Avrupa benim için muamma artık.

Odaklanmanız gereken en önemli şey bu ateşin Türkiye’ye sıçramamasıdır!

Ukrayna büyükelçisinin daha ilk dakikalarda ABDnin ‘Boğazları Rusyaya kapatın’ talebini dillendirmesine dikkat!

Cem Gürdeniz geçenlerde Amerikalı generallerin bu konuyla ilgili sözlerini derlemişti: “Eski Amerikan Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral (B. Hodges) çıkıyor ve sözde bir Türk Televizyon kanalına röportaj vererek şunları söylüyor: “Bence Türkiye batının, Rusya’nın ekonomik misillemelerine karşı kendisini koruyacağına daha çok güvense o zaman Montrö Sözleşmesini daha sıkı uygulayabilir. Rus denizaltıları bu sözleşmeyi ihlal ediyor” diyebiliyor. Aynı kişi, İngiliz LBC kanalında katıldığı bir yayında da benzer şeyleri söylüyor: “Esasında Rusya’ya karşı kullanabileceğimiz, fakat kullanmadığımız bir koz var. Bu da Türkiye’nin boğazlar üzerindeki denetimi. Türk müttefiklerimizle, onların Rusya’nın karşı tepkisine maruz kalmayacaklarından emin olacakları doğru bir ilişki kurmamız durumunda, Türkiye’nin elinde Rus askeri gemilerine boğazları kapatmaları için meşru nedenler bulunuyor.”

Elbette, iki ülke de kolektif bir çok anlaşmanın içinde birlikteler zaten. Öte yandan BM’de de şeffaf bir doğu batı bloğu mevcut hala, birbirlerini kendi çıkarları doğrultusunda desteklemeye devam ediyorlar; Çin’in Rusya’yı Suriye konusunda , Rusya’nın da Çin’i Myanmar konusunda desteklemesi yalnızca bir örneği
İçinde bulunduğumuz durumda da birbirlerinden habersiz olduğunu düşünmek zaten yanlış olur. Çin sadece her zamanki gibi sessiz ve derinden hareket ediyor.

Rusya belki karşısına almaz ya da almak istemez ama ben eninde sonunda Çin’in uzun vadede tek başına bir süper güç olmak niyetinde olduğunu düşünüyorum. Ne kadar olabilir tartışılır. Her şey hızla değişiyor artık bu sistemde.

Avrupanın eski birliğinin olduğunu düşünsem belki biraz fikir belirtebilirim, en azından bir fikrim olurdu ancak onu da düşünmüyorum
Avrupa benim için muamma artık.
Bence, ki bilerek değil sadece sizlerin yazdıkları, uzun yıllardır stratejistleri dinleyerek anladıklarımdan yola çıkarak kafamda oluşun şu, ekonomi ve askeri gücü olan 3-5 ülke su ve değerli madenler vb üzerinde söz ve pay sahibi olmak istiyor, Avrupa'daki söz sahibi ülkeler payını istiyor zaten, Rusya ve Çin de çeşmenin başında olmak istiyor.

Acımasızca gelebilir ama ben ekonomik ve askeri gücü olan bu ülkelerin küçük ülkeleri önemsediklerini düşünmüyorum, ki Biden yaptırımları açıkladı çok komik yaptırımlardan bahsetti, Rusya'ya zerre geri attırmayacak şeyler, velhasıl Çin Tayvan'a uçak yollamış, Rusya Ukrayna'ya girmiş umurlarında değil, büyük balık küçük balığı yer deyip geçerler, amaçlarına ulaştıkları sürece küçük ülkelerin yaşadıklarına kulak tıkayacaklardır, nitekim Ukrayna yalnız bırakıldı hiçbir askeri destek yok.
Hatta daha da acımasız olacak savaşlar sadece halkların canını acıtır, ülkeler savaşlarda da ekonomilerine güç katar, örneğin Şubat'ın ilk haftasında altında acayip bir para hareketi oldu bir şey olacağına dalaletti, petrol fiyatı da oynadı, bugün bile altın, petrol vs yükselişteydi, şimdi de düşüşe geçtiler, piyasada beklentiyi olmadan satın alır, beklenti gerçekleşince satarsınız, bugün kaç ülke çoluk çocuğun gözyaşları üzerinden para kazandı ?

Amerika ve "gerçek"müttefiklerinin tek derdi Rusya'nın etrafıni NATO ülkeleriyle sarmak.nato kurallarına göre sınırlarında sorun olan ülkeler natoya alınmaz.

Bunu bilen Rusya sınırlarında huzur istemiyor ve hep kriz üretiyor.yani Rusya bu kuralı lehine kullanmazsa biliyor ki Amerika ve Avrupa etrafını NATO ülkeleriyle kuşatıp tehtid edecek.
Hemde NATO kalkan olarak kullandığı ülke sayısını arttıracak.

Amerika ve Avrupa her seferinde muttefiklerini güçlendirecegi,silah konusunda yardım edeceğini söylüyor.evet doğru Türkiye hariç,terör örgütleri dahil her muttefigine silah yardımı yapıyor,nakit yardımı yapıyor hatta uzeirne para veriyor.
Bize ne Avrupa ne Amerika parayla silah bile satmıyor.

3. Dünya savaşı bence çıkmaz.dunya ekonomisi bu savaşı kaldıramaz.malum.kovid dünya ekonomisini alt üst etti.
Bence 3. Dünya savasi çok zor ihtimal.

3. Dünya savaşı bence çıkmaz.dunya ekonomisi bu savaşı kaldıramaz.
Savaş için bütçe ayırmak yerine fitilini ateşledikleri savaşı izleyip üzerinden para kazanmayı tercih ederler, üstelik üstleri de kirlenmeden dünya üzerindeki değişen dengelerde söz sahibi olurlar.

Bence ne ABD Rusya'yı karşısına alır, ne de Rusya Avrupa'yı karşısına alır, nitekim Putin içinde bulunduğumuz ekonomik yapıya zarar vermeyeceğiz dedi, ABD ve diğer Avrupa ülkeleri de Ukrayna için Rusya'nın karşısına askeri destekle çıkmak istemiyor, yaptırım uygularız deyip geçiyorlar, Putin ekonomik yaptırımlardan korksaydı Kırım'ı ilhakı sonrası yapılanlardan korkardı.

Savaş için bütçe ayırmak yerine fitilini ateşledikleri savaşı izleyip üzerinden para kazanmayı tercih ederler, üstelik üstleri de kirlenmeden dünya üzerindeki değişen dengelerde söz sahibi olurlar.

, Putin ekonomik yaptırımlardan korksaydı Kırım'ı ilhakı sonrası yapılanlardan korkardı.
Kesinlikle!
Putin asla yaptirimdan korkmuyor umrunda değil, yıllardır bunlarla uğraşıp duvarlarını kalinlastirmis bir ülke Rusya.

Ayrıca kim korkar natodan yahu? O sadece ABD ve diğer 2-3 güçlü ülkeye birşey olursa ayağa kalkar.

Bugün dinlediğim bir açıklamasında açık açık dünya sınırlarının güncelleneceğini söyledi, ki sadece kendi sınırlarını güncellemekten bahsetmiyordu, 5 ülkenin sınırlarını kastediyordu, bu sınır güncelleme direkt bir ülkeye girip alma olarak da algılanmamalı bence, ülke yine Ukrayna olarak kalır ama yönetim Rus yanlısı olur, ki daha önceki Ukrayna yönetimi Rus yanlısıydı.

Çin'in hedefi de kendi bölgesindeki ülkeleri bağlamak olabilir, ben en çok K.Kore'den ses çıkacak mı onu merak ediyorum, Kim gözü dönük biri ve Rusya'nın kankası.
Bende tv de bir açıklama dinledim..İlgimi çekti o yüzden anlatmak istiyorum..Bir uzman anlatıyor daha 1.Dunya savaşı bitmedi o günlerde belirlenen ülke sınırlarından kimse memnun değil diyor..Bence kim memnun değilse çıksın kendi savaşsın mazlumu çoluğu çocuğu rahat bıraksınlar filler tepinir çimler ezilirmis. Kan a doymadılar doymuyorlar bir durulmuyorlar lanet olsun onlara bütün beddualar yakalarina yapışsın..Ne Irak ,Suriye ne Filistin , Afganistan insan bırakmadılar oralarda hergun 100 lercesi öldürüldü tecavüz edildi yakıldı yıkıldı 40 kı çıkmamış bebekler öldürüldü..sönmüyor içimdeki nefret kim sebep olduysa bunlara lanet olsun hepsine

Kesinlikle!
Putin asla yaptirimdan korkmuyor umrunda değil, yıllardır bunlarla uğraşıp duvarlarını kalinlastirmis bir ülke Rusya.

Ayrıca kim korkar natodan yahu? O sadece ABD ve diğer 2-3 güçlü ülkeye birşey olursa ayağa kalkar.
Dediğin gibi NATO 2 3 ülke için var sadece..Yunanistan'ı Turkiyenin üstüne salan Abd pkk ya Silah veren abd ama işine gelince NATO muttefigi Türkiye hadi ordan..Türkiye nin en büyük düşmanları onlar asla güven olmaz onlara

İt itin ayağına basmaz putin aylardır savaş malzemeleri yığını yaparken batı neredeydi! Batı sadece aynı sizin benim gibi ''yapma dur ! bu savaşın bütün sorumlusu rusya,olan sivillere oluyo yazık'' vs... gibi cümleler kuruyorlar isteseler ötesini yaparlar ukrayna maalesef tek kaldı öyle gözüküyo ki putin'de istediğini almadan bitmeyecek

İt itin ayağına basmaz putin aylardır savaş malzemeleri yığını yaparken batı neredeydi! Batı sadece aynı sizin benim gibi ''yapma dur ! bu savaşın bütün sorumlusu rusya,olan sivillere oluyo yazık'' vs... gibi cümleler kuruyorlar isteseler ötesini yaparlar ukrayna maalesef tek kaldı öyle gözüküyo ki putin'de istediğini almadan bitmeyecek
Özellikle bizim ülkeninde savaşa hazır hale gelmesi lazım dediğinize katılıyorum adamlar öyle hazırlar ki dün savaş malzemelerinin olduğu bir tabloyla karşılaştım şok oldum adamlar öyle ayaklanmışlar ki karşısında durabilmek neredeyse imkansız gibi..

Özellikle bizim ülkeninde savaşa hazır hale gelmesi lazım dediğinize katılıyorum adamlar öyle hazırlar ki dün savaş malzemelerinin olduğu bir tabloyla karşılaştım şok oldum adamlar öyle ayaklanmışlar ki karşısında durabilmek neredeyse imkansız gibi..
Aynen kimseye güvenmemek lazım daha düne kadar ukrayna'nın dibinde abd askerleri vardı ''putin ukrayna'yı işgal edebilir'' dediler ve askerlerini geri çektiler ukrayna abd'ye güvendi bize bişey olursa korurlar diye ama öyle olmadı batı daima güçlünün yanında Allahım ülkemizi hertürlü beladan korusun

X