Ukrayna-Rusya krizinden sonra pasifik kaynamaya başladı! Çin Tayvan'a gözdağı

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
12 Temmuz 2006
53.833
203.301
52
IMG_0094.JPG

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Rusya'nın Ukrayna'da bulunan ayrılıkçı grupları resmi olarak tanıması üzerine konuştu. İki ülke arasında yaşanan krizin Çin-Tayvan sorunu ile ilgili benzerlik taşımadığını vurgulayan Hua, Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğunu aktardı.​

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying yaptığı basın açıklamasında Tayvanlı yetkililerin, Ukrayna- Rusya sorununu, Çin ile Tayvan'ın durumuna benzettiğini ancak böyle bir durumun olmadığını Tayvan'ın bu açıklamalarının silah tedarik etmek için olduğunu belirtti. Tayvan'ın ve Çin'in ayrılmaz bir bütün olduğuna değinen Hua Çunying Tayvan'lı yetkilileri Rusya-Ukrayna krizini doğru yorumlamaya davet etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying konuşması şöyle:​

"Tayvan bölgesinde barış, Boğaz'ın iki yasası arasındaki barışçı ilişkileri geliştirerek sağlanabilir, yabancı güçlere silah satışı ve askeri destek için yalakalık yaparak değil. 'Tayvan'ın bağımsızlığı' sonuca ulaşmayacak bir girişimdir. Kimse böyle bir yanılsamaya kapılarak bu konuda hesap hatası yapmamalıdır."

UKRAYNA-RUSYA KRİZİNİ ABD KÖRÜKLÜYOR​

Geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarda ABD'yi eleştiren Hua Chunying ekonomik yaptırımların gerginliği artıracağını belirterek, tüm dünya ülkelerini konu hakkında hassas olmaya çağırmıştı.

RUSYA DONETSK VE LUHANKS'I TANIMIŞTI​

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat 2022 tarihinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Donetsk ve Lukansk'ı ayrı birer cumhuriyet olarak tanıdığını tüm dünyaya duyurmuştu. Bu iki bölgenin bağımsızlığının Rusya'nın toprak bütünlüğü için kritik rol oynadığının altını çizen Başkan Putin konuşmasında şu ifadelere yer vermişti; "Geçmişte olanlar değiştirilemez ama en azından bunların üstüne konuşabiliriz. Bunu dürüst, açık bir şekilde yapabiliriz herhangi bir siyasi amaç gütmeksizin.

Bu konuda doktora yapan biri olarak nacizene sunu soylemek isterim, Tayvan cok ozel bir ulke, tarihsel anlamda dunyada bir benzeri yok. Statusu hakkinda da bir belirsizlik var. Rusya'nin bu harekati Tayvan gibi bolgelerde kendi kaderini tayin etme diye bildigimiz "self determination"i korukler mi endisesi var. Cin bunun onune gecmek ama muttefikini de karsisina almamak icin bu aciklamayi yapiyor. Su an Tayvan bagimsiz bir ulke olarak taninmiyor bir cok ulke tarafindan -ornegin ABD- ama donem donem kimi gruplar ve siyasi olusumlar Tayvan'in bagimsizligini istediklerine yonelik vurgu yapiyor. Bu tarz seslerin yine yukselmesinin onunu kesmek hedefleniyor denilebilir. Kisaca aciklamaya calistim bilmiyorum faydali oldu mu?

Bugünlerde yaşananlar ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin dünya haritasındaki sınırlarını güncelleme savaşı olabilir mi? Evet olabilir.
Olan yine halklara oluyor.
Aynen öyle ... Putin'in iki gün önceki açıklaması çok açık. Durum Ukrayna vesair değil. SSCB kuruluş ilkelerine dönmeliyiz diye bir açıklaması var. Siyasi haritalar güncellenmesi durumu doğru. Şuan büyük bir kirizin içerisindeyiz ve en kırılgan noktadayız. Bütün sivillerin savaştan zarar görmemesi umuduyla. :olamaz:

Aynen öyle ... Putin'in iki gün önceki açıklaması çok açık. Durum Ukrayna vesair değil. SSCB kuruluş ilkelerine dönmeliyiz diye bir açıklaması var. Siyasi haritalar güncellenmesi durumu doğru. Şuan büyük bir kirizin içerisindeyiz ve en kırılgan noktadayız. Bütün sivillerin savaştan zarar görmemesi umuduyla. :olamaz:
Bugün dinlediğim bir açıklamasında açık açık dünya sınırlarının güncelleneceğini söyledi, ki sadece kendi sınırlarını güncellemekten bahsetmiyordu, 5 ülkenin sınırlarını kastediyordu, bu sınır güncelleme direkt bir ülkeye girip alma olarak da algılanmamalı bence, ülke yine Ukrayna olarak kalır ama yönetim Rus yanlısı olur, ki daha önceki Ukrayna yönetimi Rus yanlısıydı.

Çin'in hedefi de kendi bölgesindeki ülkeleri bağlamak olabilir, ben en çok K.Kore'den ses çıkacak mı onu merak ediyorum, Kim gözü dönük biri ve Rusya'nın kankası.

Abla olabilir tabii ama 3. dünya savaşı henüz çıkmaz bence, umalım da şu an çıkmasın en azından😔
Durum çok vahim ...:işsiz: şuan her süper güç devlet, kendi çıkarları için iyi bir ortam yakaladı. Kaçırılır mı bu fırsat. Ortada büyük bir salgın . Salgın ardından gelen uluslararası enflasyon varken. Aaa 1. Ve 2. Dünya Savaşlarını n örtük alt yapısını, ne kadarda hatırlatıyor. Bahane var ,heleki Dünya'da büyük bir enerji krizi kapıda . Kıtlık vesair... Yani evet gerçekten yapıcı adım çıkmaz ise. Öyle de böylede büyük bir savaş kapıda demektir.

Atalarının vasiyetini yerine getirmeye çalısıyor çok sevgili Putin. Kaybettiği tüm toprakları geri alacak, peşinden de sıcak denizlere inme aşaması geliyor. Her daim bu politikaları vardı.
İşin bir de öteki kısmı var Kenar kuşak teorisi
Bence bugün tam olarak yapmak istediği şey de bu. Rimlandı ele geçiren Avrasya’ya hakim olur, Avrasya’ya hakim olan dünyaya hakim olur.
Çin’i burada nereye konumlandırdığı konusunda meraktayım.

Bugünlerde yaşananlar ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin dünya haritasındaki sınırlarını güncelleme savaşı olabilir mi? Evet olabilir.
Olan yine halklara oluyor.
Bizimde var bir hayalimiz o zaman ....bu devirde bu neyin kiini???? Resmen danışıklı dövüş Allah kahretsin ....bogulun mazlumun kanında.

Bugün dinlediğim bir açıklamasında açık açık dünya sınırlarının güncelleneceğini söyledi, ki sadece kendi sınırlarını güncellemekten bahsetmiyordu, 5 ülkenin sınırlarını kastediyordu, bu sınır güncelleme direkt bir ülkeye girip alma olarak da algılanmamalı bence, ülke yine Ukrayna olarak kalır ama yönetim Rus yanlısı olur, ki daha önceki Ukrayna yönetimi Rus yanlısıydı.

Çin'in hedefi de kendi bölgesindeki ülkeleri bağlamak olabilir, ben en çok K.Kore'den ses çıkacak mı onu merak ediyorum, Kim gözü dönük biri ve Rusya'nın kankası.
Onlar anlaşmaları görüşmeleri yaptı. Şuanda nükleer santraller Ukrayna'da işgal edilmeye çalışılıyor. Durum hiç iyi değil. Kimseyi korkutmak istemem ama, Rusya eski sınırlarını tamamen istiyor. Konuşmaları, hareketleri bunu gösteriyor. Ve daha da yayılmacı olup olamayacağını kimse bilemez. Rusya'ya yaptırım vız gelir, Çin ve Kore ile yapar gaz satışını. Avrupa'dan herhangi bir ihtiyacı yok. Tek korkum umarım milliyetçi Rus Slav görüşler tekrar ortaya çıkmaz. Yoksa Bosna tarzı Hitler mussolini ve diğer katliamlar kapıda. Savaşın içeriği yönelimi bunu belirleyecektir. Umarım siviller, azınlıklar ve işgal edilen halk veya halklar bu işten uzak tutulur.

Onlar anlaşmaları görüşmeleri yaptı. Şuanda nükleer santraller Ukrayna'da işgal edilmeye çalışılıyor. Durum hiç iyi değil. Kimseyi korkutmak istemem ama, Rusya eski sınırlarını tamamen istiyor. Konuşmaları, hareketleri bunu gösteriyor. Ve daha da yayılmacı olup olamayacağını kimse bilemez. Rusya'ya yaptırım vız gelir, Çin ve Kore ile yapar gaz satışını. Avrupa'dan herhangi bir ihtiyacı yok. Tek korkum umarım milliyetçi Rus Slav görüşler tekrar ortaya çıkmaz. Yoksa Bosna tarzı Hitler mussolini ve diğer katliamlar kapıda. Savaşın içeriği yönelimi bunu belirleyecektir. Umarım siviller, azınlıklar ve işgal edilen halk veya halklar bu işten uzak tutulur.
Nükleer korkunuz tam olarak ne? Patlatamazlar öyle değil mi???

Al birini vur otekine cin cok farkli sandi, once kendi icindeki yabanci topluluklari tanisin Pislik

Bu konuda doktora yapan biri olarak nacizene sunu soylemek isterim, Tayvan cok ozel bir ulke, tarihsel anlamda dunyada bir benzeri yok. Statusu hakkinda da bir belirsizlik var. Rusya'nin bu harekati Tayvan gibi bolgelerde kendi kaderini tayin etme diye bildigimiz "self determination"i korukler mi endisesi var. Cin bunun onune gecmek ama muttefikini de karsisina almamak icin bu aciklamayi yapiyor. Su an Tayvan bagimsiz bir ulke olarak taninmiyor bir cok ulke tarafindan -ornegin ABD- ama donem donem kimi gruplar ve siyasi olusumlar Tayvan'in bagimsizligini istediklerine yonelik vurgu yapiyor. Bu tarz seslerin yine yukselmesinin onunu kesmek hedefleniyor denilebilir. Kisaca aciklamaya calistim bilmiyorum faydali oldu mu?
Açıklama için teşekkür ederiz, ben daha çok stratejistleri ve sıcak haberleri takip ettiğimden çıkarımım saçma gelebilir Rusya'nın Ukrayna harekatı, Çin'in Tayvan'a gözdağı ABD-Rusya'nın danışıklı dövüşü gibi geliyor bana.
Ukrayna'ya NATO üyesi olma vaadi verdiler üzerinden yıllar geçti Ukrayna kriterlerini yerine getirmedi deyip işin içinden çıktılar, ki Ukrayna'ya NATO üyeliği için verilmiş bir eylem planı da yoktu bildiğim kadarıyla, sadece sözle bir vaad vardı, arkandayız mesajı verdiler ama bir yandan da Rusya Kırım'ı ilhak ettiğinde kimsenin gıkı da çıkmadı, Ukrayna'ya bağlı Kırım Rusya'nın ellerine teslim edildiğinden beri Rusya'nın gün gelip Ukrayna'ya da girebileceğini ben öngörebildiysem onlarda öngörmüştür, Rusya-Ukrayna meselesi dünkü bir mesele değil, aynı Çin-Tayvan meselesi gibi, şundan birkaç ay evvel bile Putin sınırları etrafında gezen savaş uçakları ve Ukrayna için açıklamalar yapmıştı, Avrupa'ya sürpriz değildi hiçbir şey.

Yarın ne olur? Avrupa'nın süper gücü diye tanınan ABD ama dünyanın asıl oyun kurucusu İngiltere Rusya el sıkışır ilişkiler normalleşir, herkes bölgesini işaretler acıyı vatandaşlar çeker.

Sizce ne olur bunun sonu?

Bugün bir Türk gemisi ticari sanırım Odessadan kalktıktan sonra bombalandı. :işsiz: Bakalım umarım uzak kalırız. Sakin kalırız. Ona evrilmeye çalışılmaz.
Evet evet bende duydum ve sanırım o saldırgan Putin yapıyor bunu....Kimsenin sesi çıkmıyor demekki herkesin derdi var sinirlariyla alakalı;

Aslında hepsi zaten elinde bir nevi.
Hepsi Rus yanlısı hükümet ile dolu neredeyse
Sadece resmi olarak bir bağları yok.
Ama Rusya asla kabullenmiyor tabiki bu durumu.
İşin üzücü kısmı, bizim kendimizden gördüğümüz her türlü hamiliği yapmaya soyunduğumuz Orta Asya’da bile bu görüşler maalesef çoğunlukta. Zamanında bizzat ağızlarından duymuş biriyim
Ruslarla aramızda bir sey olsa onları tutacağını söyleyenler var. Milli bilinç yok, dehşet bir asimilasyon var.
Rusya Ukrayna üzerinden hepsine göz dağı veriyor şu an.
Güney osetya ve abhazya’yı unuttunuz dedi resmen :olamaz:
Maalesef senin korktuğun milliyetçilik akımı da çok yüksek ihtimalle baş gösterecek. Ki bu çağda tüm Ülkeler için geçerli bence bu.

Rusya'nın hayali sıcak denizlere inmek ilerde bu durum da gerçekleşir mi? Ukrayna belki de en fazla 72 saat dayanır fazla dayanamaz

X