Tüketmemeye var mısınız?

Ocak ayi itibari ile tam gaz birikime basliyorum Allah nasip ederse.. Fuzuli hic bi sey almayacagim. Kiyafet ayakkabi canta yeteri kadar var. Eşimin de keza öyle. Kizima sadece bez ve islak mendil o kadar. Geri kalan hep gıda olacak. Yaz ayi ile ilgili planlarim var. Haftasonlari kacamk yapmak icin 6 ay sıkı tutmam lazim.
Aynen ben de oyle düşünüyorum. Yaza hazirlik icin kisin sıkmalı biraz .
Tatil bakiyorum cok yuksek fiyatlar , taksitle gitsek diyorum . Önümüzü goremiyoruz . Sanki asagi dogru yuvarlaniyoruz gibi.
Zamlar 5 er 10 ar degil 20 30 olarak artiyor. Faturalar keza öyle.
Ekonomi dersine düştük , koronayi unuttuk😅

Fatura konusuna bende katılıyorum acayip zamlandı ya doğal gaz faturası uçtu geçen sene ne yaktıysak o ama fiyat arasında dağlar kadar fark oldu.

4 haneli doğalgaz faturam var. Ben bugün tüketmedik derken bile dünyaları tüketiyorum galiba😪
Gecen sene kac geliyordu?
Ben artik çocuklar okuldayken kapatiyorum. Normalde hic kapatmazdim.
Peteklerden de 1 kacini kapiyorum.
Komşularim hep kapatıyor. En yüksek fatura bana geliyor🤦🏼‍♀️

Aslında kapatıp açmak daha çok yakıyormuş. Tekrar ısınması fazla enerji yakıyormuş
Sabahları ısıyı düşürün kapatmayın bence

Gecen sene kac geliyordu?
Ben artik çocuklar okuldayken kapatiyorum. Normalde hic kapatmazdim.
Peteklerden de 1 kacini kapiyorum.
Komşularim hep kapatıyor. En yüksek fatura bana geliyor🤦🏼‍♀️

Geçen sene farklı bir evdeydim ve usumedigimiz icin pek yakmazdik. 100 maks 200 gibi gelirdi. Bu sene hamileyim. Kan degerlerim pek iyi degil, cok üsümeye basladim 🥲

Aslında kapatıp açmak daha çok yakıyormuş. Tekrar ısınması fazla enerji yakıyormuş
Sabahları ısıyı düşürün kapatmayın bence
Boyle oyle dusundugum icin hic kapamiyordum zaten en dusukte yakiyordum. Ama cevrem ac kapa yapiyor ,onlara daha az geliyordu.
Simdi ben de oyle yaptim daha az geldi gecen seneye göre. Bakalim bu ay ne olacak.

Geçen sene farklı bir evdeydim ve usumedigimiz icin pek yakmazdik. 100 maks 200 gibi gelirdi. Bu sene hamileyim. Kan degerlerim pek iyi degil, cok üsümeye basladim 🥲
Benim de iyi degil, cocuklarda var . Bizi bu duruma dusurenler utansin Elektrikli sobam da var , salonda aciyorum cocuklar gelince , sonra ev iliniyor zaten . Yakin zamanda havalar sicakti. Asil soguklar bu hafta geliyor🙄
Hadi bakalim

Boyle oyle dusundugum icin hic kapamiyordum zaten en dusukte yakiyordum. Ama cevrem ac kapa yapiyor ,onlara daha az geliyordu.
Simdi ben de oyle yaptim daha az geldi gecen seneye göre. Bakalim bu ay ne olacak.
Denedikten sonra burada da yazarsanız sevinirim bizde öğrenmiş oluruz sonucu.

Denedikten sonra burada da yazarsanız sevinirim bizde öğrenmiş oluruz sonucu.
Gectigimiz ay denedim aslinda. 1 hafta daha gec gelmis fatura gecen sene ama 480 500 lu bir seydi. Hep en dusukte ,her odayi yaktim .
Bu sene gunduz çocuklar okuldayken kapattim . Kullanmadigim yerlerdeki petekleri kapattim 360 geldi , dogalgaz bu sene daha zamli bir de.
Bu arada çocuklar okuldayken ya ben de evde degilim yada is yapiyorum usumuyorum.
Bu ay fatura gelince yazarim . Ama haftasonu kapamiyorum kombiyi.

Aslında aç kapa yapılabilir. Eğer eviniz çok soğumuyorsa mantıklı ama çok soğuyorsa devamlı en düşükte çalıştırmak daha mantıklı..30 derecede 4 petek rahat günlük 4 /5m3 yakıyor. M3 fiyatı şu an 2.25 yani 4 ×2.25 =9 lira eder o da aylık 300

Bugün benim miladım.
Ekonomik durumum ülkeninkine paralel olarak tepetaklak gidiyor çünkü :)
Bugün itibariyle bu gidişe bireysel bir son vereceğim.

2022 Mart ayının 15'inde var olan kredi kartı taksitlerim, 2 adet kredi borcum bitiyor.
Şu an aldığım maaşın %80 - %90'ını kredilerime ödüyorum.
Ekstra kızımın kreşi, faturalar başka masraflar da var.

2500 tl ev kredisi
2750 tl (martta bitecek) bir kredi
1400 tl (martta bitecek) başka bir kredi
415 tl (2022 aralıkta bitecek) başka bir kredi
1600 tl kreş taksiti

faturalarım ise
200 tl elektrik
510 tl doğalgaz
32 tl su
110 tl internet
130 tl (iki adet telefon faturası)

kredi kartlarım
900 tl (martta bitecek) aylık taksit
950 tl (bu ay gelen diğer kredi kartı borcum)

gördüğünüz üzere berbat bir durumdayım marta kadar :)
bugünden itibaren eşime para harcamayı yasakladım
tüm ekonomiyi ben kontrol edeceğim.

aldığım kararlar:
1- Evde var olan yiyecekler tüketilecek (dondurucuda olanlar, konservelerim ve bakliyatlar) Gerekmedikçe ekmek bile almayacağım, evdeki ekmek yapma makinesini dolaptan çıkaracağım. Dışarıdan yemek yemeye son.

2- Giysi almayacağım. Bu sene dolaptakileri eskiyene yıpranana kadar giyeceğim. Acil bir giysi ihtiyacımız yok. Kızımın kışlıkları da var. Ayakkabımız da var.

3- Eve yeterince deterjan vb. hijyen malzemesi stokladım en az 4-5 ay yeteceğini düşünüyorum. Bunlarla ilgili ayrıca bir harcama yapmayacağım.

4- Hafta sonları arabayı kullanmayacağım. Zaten kış, sadece eşimin ailesini ziyarete gidiyorduk ya da o gidiyordu. (1 saatlik yol) artık gitmeyeceğiz. Bulunduğumuz şehirde hafta sonları daha çocuğum odaklı yürüme mesafesinde gidilebilecek bir çok yer yapılacak bir çok etkinlik var. Yani avm ye falan gitmeyeceğim. oralara gidince illaki masraf oluyor.

5- doğalgazı, elektriği falan kısamam. zaten akşam 18-sabah 7.30 arası evdeyiz. onda da üşüyerek zaman geçirmek istemem. doğalgaz için 1000 tl üst limit var kafamda. ocak şubat aylarında bu faturalar gelirse şaşırmam.

6- kredi kartıyla en ufak bir şey bile almayacağım. yanımda taşımayacağım. sanal kartlarımı kapatacağım. kayıtlı web sitelerinden sileceğim.

7- kısacası çoğu açıdan pinti olmaya çalışacağım :)

Orta sınıfı daha doğrusu sabit maaşlı çalışan insanları bu duruma getiren sistem beni çok üzüyor. :KK43: gelirimi artıramıyorum çünkü tam zamanlı çalışan bir kamu personeliyim. mesleğim gereği aslında özel ders verebilirim ancak yasal değil. tek gelirim maaş. 2015 te eşime gidip iphone 5s aldığımızı hatırlıyorum. nakit almıştık maaşımın 3 te biri falandı. şimdi bir iphone almak için 3 maaş biriktirmek lazım. çok üzücü.

bugün yaptığım harcamalardan biri 10 tl otobüs kartına yüklemek oldu (2 kere binebiliyorum, biniş 3.75)
bir diğeri de yarın eve temizliğe yardımcı hanım gelecek 125 tl ona vereceğim.

damacana su da bitti 14 tl de onu alacağım.

Merhaba S Spizella cok guzel kararlar almissin. Umarim devam ettirebilirsin. Gerci mecbur birakildik devam ettirmeye🙄
Ben de uzun bir süre yiyecek ,içecek, zorunlu kıyafet harici bir sey almayi düşünmüyorum.

Subatta ev borcumuz bitiyor, uzerine beyaz esya taksiti vardi o bitecek. Gelen parayla borsada uzun dönemli yatirim yapmayi planlıyoruz.
Ekonomi toparlanana kadar böyle.

Merhaba S Spizella cok guzel kararlar almissin. Umarim devam ettirebilirsin. Gerci mecbur birakildik devam ettirmeye🙄
Ben de uzun bir süre yiyecek ,içecek, zorunlu kıyafet harici bir sey almayi düşünmüyorum.

Subatta ev borcumuz bitiyor, uzerine beyaz esya taksiti vardi o bitecek. Gelen parayla borsada uzun dönemli yatirim yapmayi planlıyoruz.
Ekonomi toparlanana kadar böyle.

Başka alacağınız bir şey yoksa çok iyi olur.
Tl de para biriktirmek çok saçma artık.

Bu arada benim bireysel emeklilik için birikimim altın ve döviz fonundaydı 10 bin birikimin getirisi 19 bin oldu. Fon dağılımınızı değiştirebiliyosunuz eğer bireysel emekliliğiniz varsa. Zorunlu Bes te de oluyor.

Başka alacağınız bir şey yoksa çok iyi olur.
Tl de para biriktirmek çok saçma artık.

Bu arada benim bireysel emeklilik için birikimim altın ve döviz fonundaydı 10 bin birikimin getirisi 19 bin oldu. Fon dağılımınızı değiştirebiliyosunuz eğer bireysel emekliliğiniz varsa. Zorunlu Bes te de oluyor.
Yok besim . O da iyi kafa daha rahat. Borsa da bakiyorsun arastiriyorsun. Ama hoşuma gitti . Ogrenmeye calisiyorum bakalim

Valla S Spizella bu kararları hepimizin alması lazım tek bir kuruş bile önemli oldu.
Bizde bu seneki yerimizde son yılımızdı tayin çıkınca ev alırız dedik gittiğimiz yerden ama hayal oldu o kadar yüksek ki ev fiyatları.
Öğlen arası da daireden çıktım kahve alayım dedim bim deki Türk kahvesi bile 6 TL idi 13.90 olmuş. Bir kahve keyfimiz vardı onu da keyifli yapamıyoruz artık.

X