Tüketmemeye var mısınız?

Spizella

Realist
Pro Üye
27 Ağustos 2017
15.852
35.805
Selamlar,
Ekonomimiz ve şartlarımız malum.
Çoğumuz maaşlı çalışan insanlarız, kimimiz tek maaş kimimiz iki maaşla geçinmeye çalışıyoruz bu zorlu şartlarda.
Bu yüzden, gelirimizi arttıramıyor isek giderimizi düşürmenin yollarını bulmalıyız diye düşünüyorum. Başka türlü geçim artık mümkün değil.

Daha önce "gereksiz harcama yapmama" üzerine bir konum vardı. O zaman şartlarım farklıydı. Keyfi, gereksiz harcamalarımı kısmaya çalışıyordum. Param vardı ancak yanlış yerlere harcıyordum.
Şimdi ise bir nevi yaşam mücadelesi vermem gerekiyor.

Bu yüzden bugünü kendime milat seçip bir tüketmiyorum kampanyasına başladım.
Gereksiz şeyleri almamaktan ziyade, alacaklarımı öncelik sırasına koyarak bir azalma listesi oluşturdum.

Artık birikim yapabilecek bir durumda değilim. Altın desen alamam, döviz desen alamam.
Hedefim var olan borçlarımı ödemeye devam etmeme rağmen temel ihtiyaçlarımızı rahat karşılamak ve sosyalleşme adına olan aktivitelerimize yeterince bütçe ayırabilmek.
Ayrıca dünyamız için de daha az tüketmeliyiz.

Tüm bu sebeplerle ben artık tüketmeyeceğim. Bu aynı zamanda ekonomik duruma kendi çapımda bir karşı duruş. Çünkü elimden başka bir şey gelmiyor.

ben zaten çok uzun zamandır elden geldıgınce gereksiz gördüğüm hiçbir şeyi almamaya dikkat ediyorum. tam manasıyla basarılı olamasam da epey yol kat ettim denebilir. ben varım:KK69:
valla harika bir yoldasınız o zaman
Ben zaman zaman yapabilsem de hep bir noktada ipin ucunu kaçırdım. Özellikle online alışveriş çok ulaşılabilir olduğu için beni cezbediyor.
bugün telefondaki alışveriş uygulamalarını sildim.
Bence indirim dönemler avantajlı olsa da ihtiyaç dışı şeyler almama neden oluyor. Yani bir ürünü ucuza aldım diye sevinirken, çok da ihtiyacım olmayan 2-3 ürün daha almış oluyorum.

valla harika bir yoldasınız o zaman
Ben zaman zaman yapabilsem de hep bir noktada ipin ucunu kaçırdım. Özellikle online alışveriş çok ulaşılabilir olduğu için beni cezbediyor.
bugün telefondaki alışveriş uygulamalarını sildim.
Bence indirim dönemler avantajlı olsa da ihtiyaç dışı şeyler almama neden oluyor. Yani bir ürünü ucuza aldım diye sevinirken, çok da ihtiyacım olmayan 2-3 ürün daha almış oluyorum.
ben o konuda kendimi tutabiliyorum, şu meşhur indirim günlerinde aldığım tek şey genelde kişisel temizlik bakım için gerekli ürünler olur çoğunlukla. onun dışında çok nadirdir trendyoldan bir sey almam :) sizdeki durumun ben de yemek uyglaması versiyonu var. benım onları silmem lazım :KK70:

Benim hayatımdan çıkarmaya çalıştığım masraf kalemlerimden biri giysiler/ayakkabılar/çantalar olacak sanırım.
zaten çok sık almam, ama aldıklarım kalitelidir (artık o markalardan alamam gerçi) bedenim değişmediği için çok uzun zaman giyiyorum bazıları eskimekten atılıyor.
Bu durumu kızım için sürdüremedim. ona çok fazla şey alıyorum. o yüzden asıl ona alacaklarım konusunda kendime dur diyeceğim.

Merhaba cok guzel bir konuya deginmissiniz. Ben de bugun itibariyle ayni seyleri dusunuyordum.
Liste ile gereksiz hicbir sey almamaya calisacagim .
Ekonominin toparlanacagina inaniyorum ama toparlanana kadar yatirimi kendime yapip , gereksiz harcamalarla kendimizi zor duruma dusurmemeye cabalayacagim.

Merhaba cok guzel bir konuya deginmissiniz. Ben de bugun itibariyle ayni seyleri dusunuyordum.
Liste ile gereksiz hicbir sey almamaya calisacagim .
Ekonominin toparlanacagina inaniyorum ama toparlanana kadar yatirimi kendime yapip , gereksiz harcamalarla kendimizi zor duruma dusurmemeye cabalayacagim.
illaki bu gidişin de bir düzelmesi olur ancak o zamana kadar belki hayatımızı biraz kısıtlayıp borca, eksi hesaplara batmamak lazım diye düşünüyorum.

illaki bu gidişin de bir düzelmesi olur ancak o zamana kadar belki hayatımızı biraz kısıtlayıp borca, eksi hesaplara batmamak lazım diye düşünüyorum.
Aynen almam gereken büyük kalemleri erteliyorum suan . Aciliyeti de yok zaten . Hayati kolaylastirmak icin seyler 🙄
ev esyalarini da almayi cok seviyorum
Kesinlikle ihtiyac degiller.
Bundan sonra ,yemek ve ihtiyac olan giyecekler. Kalana bakicaz artik

Cocuklarima da soyle ekonomik sikinti var , gereksiz seyler almamaya calisacagiz. Almak istedikleriniz ihtiyac degil , bir yere not edin . Duruma gore sirayla aliriz .
Genelde tv de gordukleri cogu oyuncağı istiyorlar ve surekli oynamiyorlar.
Anlayisla karsiladilar😅

Soğan ekmek yeriz n'olacak diyen adamla senin dediğin adam kapisir ama konu sahibiyle ne ilgisi var 😞
almayalım diyince herhalde soğan ekmekçi zannedildim :KK70:

benimki biraz daha kendimizi korumaya alalıma yönelik. gönül ister para biriktiriyoruz diye konu açmak ama maaş sabit kahretsin ki :)

2014 yılında son kez yurtdışına çıkabildim. o zaman euro 2.75 idi. 300 euro ile gitmiştim. şimdi 300 euro demek benim aylarca birikim yapmam demek.

Ayrıca minimalist yaşam ile ilgili düşünüyorum gerçekleştirmeye çalışıyorum, pek minimalist olduğumu söyleyemem ama buna yönelik bir uğraşım var

Selamlar,
Ekonomimiz ve şartlarımız malum.
Çoğumuz maaşlı çalışan insanlarız, kimimiz tek maaş kimimiz iki maaşla geçinmeye çalışıyoruz bu zorlu şartlarda.
Bu yüzden, gelirimizi arttıramıyor isek giderimizi düşürmenin yollarını bulmalıyız diye düşünüyorum. Başka türlü geçim artık mümkün değil.

Daha önce "gereksiz harcama yapmama" üzerine bir konum vardı. O zaman şartlarım farklıydı. Keyfi, gereksiz harcamalarımı kısmaya çalışıyordum. Param vardı ancak yanlış yerlere harcıyordum.
Şimdi ise bir nevi yaşam mücadelesi vermem gerekiyor.

Bu yüzden bugünü kendime milat seçip bir tüketmiyorum kampanyasına başladım.
Gereksiz şeyleri almamaktan ziyade, alacaklarımı öncelik sırasına koyarak bir azalma listesi oluşturdum.

Artık birikim yapabilecek bir durumda değilim. Altın desen alamam, döviz desen alamam.
Hedefim var olan borçlarımı ödemeye devam etmeme rağmen temel ihtiyaçlarımızı rahat karşılamak ve sosyalleşme adına olan aktivitelerimize yeterince bütçe ayırabilmek.
Ayrıca dünyamız için de daha az tüketmeliyiz.

Tüm bu sebeplerle ben artık tüketmeyeceğim. Bu aynı zamanda ekonomik duruma kendi çapımda bir karşı duruş. Çünkü elimden başka bir şey gelmiyor.
Ben yurt dışında yaşıyorum. Öyle çok ekonomik sıkıntımız yok ama insan bi alışınca gördüğü her şeyi almak istiyor. Ben de bi kaç aydır bunun önüne geçmeye çalışıyorum. Bi şeyi çok beğenip almak istediğimde gerçekten buna ihtiyacım var mı diye soruyorum kendime ve çoğunlukla geri yerine bırakıyorum. Her hafta alışverişe gitmemeye çalışıyoruz. Gidersek de kiste yapıp gittiğimizde sadece listeye yönelik rafları geziyoruz ve gözümüz bseylere takılmıyor

Ben yurt dışında yaşıyorum. Öyle çok ekonomik sıkıntımız yok ama insan bi alışınca gördüğü her şeyi almak istiyor. Ben de bi kaç aydır bunun önüne geçmeye çalışıyorum. Bi şeyi çok beğenip almak istediğimde gerçekten buna ihtiyacım var mı diye soruyorum kendime ve çoğunlukla geri yerine bırakıyorum. Her hafta alışverişe gitmemeye çalışıyoruz. Gidersek de kiste yapıp gittiğimizde sadece listeye yönelik rafları geziyoruz ve gözümüz bseylere takılmıyor
İstif çağı diye bir kitap var. Yaşadığınız bu durumu anlatıyor aslında biraz da.
Yokluk yıllarından sonra üretimin birden artması ile insanlar özellikle orta sınıf fazla ve lüks eşyaların olmasını bir statü göstergesi olarak kabul ettiler diyor. Bu da bizim almamızı tetikliyor. Açıkçası çoğu zaman ben de bu durumda buluyordum kendimi.

Ay keşke bende yapsam.
Neyse sizi okuyayim bari.
Ben çok musrifim.
Eve girdik bir ton borç var kiradayim suan.
Anlamdan altın borç aldık kredi çektik bunlar bile beni tetiklemiyor.
Beni en çok batıran yemeksepeti.

Merhaba,güzel fikir olmakla beraber ben ne zamandır minimal bir yasam sürdürüyorum,hiç öyle online uygulamalarım fln yok dokunarak almayı severim :) Çok çok ihtiyacım yoksa bir şeyi almiyorum ama yine de bir gözden geçireceğim kendimi,hatta not edecegim ne alırsam :)
Birikim yapıyorum normalde ama bundan sonra nasıl olacak bilmiyorum.
Hepimize kolay gelsin

X