Osmanlılarda ki Aile Huzurunun Temelleri..

Elimizin altında internet;
Osmanlı aile yapısı yazınca ilk sayfada çıkıyor burada yazdığınız bir çok mesaj.
Alıntı yapılan kişinin tarih bilgisine göre ve dahada önemlisi mensup olduğu görüşe göre şekillendirmeye çalışıyoruz Osmanlı Tarihini.

Sonra konu Osmanlı'da kadına geliyor.
Kimi diyor kadın en ''kadın gibi''dönemini yaşadı Osmanlıda,hem eğitimliydi hem zarif ve akıllı.
Kimi diyor ki kadınlar o dönemde insan gibi muamele dahi görmüyorlardı.Hakları yok,hukukları yok...yaşıyorlar işte.

Vahdettini vatan haini yapanlarda kahraman yapanlarda kendi görüşlerine uygun kişilerin alıntıları ile çıkıyor meydana.

Neyse bu liste uzar gider.
Oysa ki;

Bizim tarihimiz,bakın bizim diyorum aramızda ben Türküm Osmanlı torunu falan değilim ve gururda duymuyorum diyenler olsa da...
Evet bizim tarihimizin bu derece günümüz siyasetine alet edilmiş bir şekilde ele alınışına göz yummak benim kanıma dokunuyor.
Osmanlı Tarihi günahıyla sevabıyla bize aittir.
Atalarımız Cihan İmparatorluğu için savaşmıştır.
İster kabullenin ister kabullenmeyin özel hazinesini tahsis ederek Atatürk'ü milli mücadeleyi başlatmak için Samsun'a gönderen Vahdettin ''isterse Cumhuriyet kurulsun ama yeter ki vatan kurtulsun''demişken nasıl vatan haini ilan edilmiştir?
Osmalı'da kadın islami değerlerle hayatını idame ettirirken nasıl aciz ve haksız hukuksuz sayılmıştır.
Cahiliye döneminin ne zaman ve şekilde kalktığını hiç mi okumadınız?

Neyse bu listede uzar gider.

Ayrıca dillere pelesenk olmuş ''tam Osmanlı kadını''sözüde emin olun mesnetsiz olsa idi günümüze kadar gelemez idi.

Osmanlı'dan öncesi nerde eski türkler de kültür medeniyet??? neden hiç bahsedilmez??? sayılamayacak kadar uzun türk tarihi neden 600 yüzyıllık osmanlı tarihinden ibaret sayılır?? çok eski olduğu için mi?? Osmanlı da bizim..öncesi de Türkiye Cumhuriyeti de...geçmiş geçmiştir...geçmişini bilmeyen medeniyetler bugününü güvence altına alamaz ve daha da önemlisi geçmişe saplanıp bugünün inkar eden medeniyetler yerinden bir adım ileriye gidemez...TÜRKıYE CUMHURıYETı dir bizim uyruğumuz...kimse bunu asla inkar edemez...Osmanlı tarihtir, günahıyla sevabıyla tarihte kalmaya mahkumdur Zaman uyanık olma zamanıdır...Cumhuriyeti canla başla koruma, ilerletme zamanıdır...Tüketme, değil üretme, ilerletme zamanıdır...

"Benim naçiz vücudum elbet birgün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet paidar kalacaktır"

Bedenler çürür, isimler anılmaz olur lekelenir ama düşünceler asla ve asla ÖLMEZ....Adı değildir bize miras kalan, bedeni de, ya da iki üç anısı, koskoca bir Cumhuriyet...Bir avuç cansiperhane savaşan mehmetçikle kazanılan, Yoktan var edilen, bugün kaynak içinde yüzerken doğru dürüst bir çöp üretmeyen, olan kaynakları da har vurup harman savuran, o zamanlar bir çividen koskoca fabrikalar, sanayiler kuran bir Cumhuriyet...

Ve bugün bu Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmayanlar çok büyük bir vebal altındadır...Ve bugün bu Cumhuriyeti şahsi emelleri uğruna harcayanlar çok büyük vebal altındadır...

Ben bir Cumhuriyet öğretmeniyim...Bir öğrenci yetiştirsem doğru ve yanlışı ayıran, soru sormaktan korkmayan, okuyan, koyun gibi güdülmeden kendi düşüncesini ilim, bilim ışığında savunan, hakkını layığıyla arayan benim için kardır...

Konuyu dağıttım, içimden ne geliyorsa yazdım ama burada okuduğum bazı şeylere inanamadım...

[/COLOR]

ne kadar çok tarihçi varmış aramızda da haberimiz yokmuş....

ben de kitap yazarım....çok zor değil çıkarırım iki üç belge isteyene de , işine gelen de bana inanır...

kitapta yazılanlar değildir esas hani tarihi belgeleriniz...sadece okumakla olmuyor...hangi belgeyi gördünüz araştırdınız...hangi tarihçiyle konuştunuz...her düşünceden her görüşü anlatan kaç kitap okudunuz???

arkadaşım bilimsel eser ismi ver de suç sayılmasın ayrıca ben özelden o isimleri istiyorum lütfen burda aleni vermek suçsa madem yanlış biliyorsak özelden tek tek verin de biz de o ulvi bilgilerden mahrum kalmayalım...

ben tarihçi olmuyorum da siz mi tarihçi oluyorsunuz ..ben tarihçi değilsem siz hiç tarihçi değilsiniz...
bahsettiğim kitaplar zaten belgeli anlatım yapan kitaplardır..belgelerin orjinalleri de cumhuriyetçiyim diye geçinip devlet arşivlerinde belge gizlemeyi kendine görev edinmiş şahıslara inat kitapta resimleriyle birlikte ve kaynak verilerek anlatılmaktadır...
siz benim görüşümü yargılama hakkına sahip değilsiniz..klasik cumhuriyet safsatalrıyla dolu savunma erkiniz cumhuriyet öğretmeniyim cümlesi ile kendini gösteriyor zaten ..
sanki ben cumhuriyet öğretmeniyim derken bütün veballeri arkaya bırakıp bir anda ennn ülkesine düşkün insan profili çizdiğinizi mi sanıyorsunuz..sizin a ,b,c, modellerinizden çok gördüm ben...ama üzgünüm ki içi boş cumhuriyetçiler kazanmadı bu ülkenin savaşnı..
bu ülkenin savaşını benim gibi halktan olan ,gözleri kapanmamış ,kulakları tıkanmamış , gerçek tarihini bilen insanlar kzandı..
ben şuan bu şekilde özgürce düşünebiliyor ve ezbere cumhuriyetçilik nidaları atmıyorsam sebebi ne bu cumhuriyet ne de başka birşeydir..
siz cumhuriyet kadını iseniz ben de ıSLAM kadınıyım..
ıSLAM ın bana verdiği değerle kendini yetiştirmiş ,büyütmüş ,özgür düşünmeyi ,hayata çok camlı bir pencereden bakmayı öğrenmişim...
Kendimi kalıplara sokmadan yaşamayı ,bir fikri savunurken hemen bir takım olguların arkasına sığınmadan savunabilmeyi ,
okuduğum kitapların farklılığının dünya milletleri kadar farklı oluşunu,
bir fikre körü körüne saplanmadan düşüncelerimi oluşturabilmeyi ,
ıSLAM KADINI olmama borçluyum...
ıSLAMın bana verdiği feyizle bu dünyada kendini geliştirmek öğrenmek adına herşeyi okumayı ıSLAM dan öğrendim...
bu sebepledir ki sizden daha çok kitap okuduğuma adım gibi eminim..
Bu cumhuriyette ben bir ıSLAM KADINI olarak ne kendimi cumhuriyet safsatalarıyla avuttum ne de annemden babamdan ezberlediğim naraları savundum..
ne cumhuriyetçi oldum ne de faşizan ..
işte bunu ıSLAMA borçluyum..
ben sadece bu ülkenin vatansever ,değerlerine bağlı ,tarihini bilen bir vatandaşıyım ..
ve şiddetle kalıpsız ,ezbersiz bir vatandaşıym ...
aramızdaki en vahim ve büyük fark da bu ..
işte o yüzden sizden beni anlamanızı ve benim de sizi anlamamı beklemiyorum ..
siz bildiklerinizle devam edin..
benim bildiklerim de bana yeter...

ben tarihçi olmuyorum da siz mi tarihçi oluyorsunuz ..ben tarihçi değilsem siz hiç tarihçi değilsiniz...
bahsettiğim kitaplar zaten belgeli anlatım yapan kitaplardır..belgelerin orjinalleri de cumhuriyetçiyim diye geçinip devlet arşivlerinde belge gizlemeyi kendine görev edinmiş şahıslara inat kitapta resimleriyle birlikte ve kaynak verilerek anlatılmaktadır...
siz benim görüşümü yargılama hakkına sahip değilsiniz..klasik cumhuriyet safsatalrıyla dolu savunma erkiniz cumhuriyet öğretmeniyim cümlesi ile kendini gösteriyor zaten ..
sanki ben cumhuriyet öğretmeniyim derken bütün veballeri arkaya bırakıp bir anda ennn ülkesine düşkün insan profili çizdiğinizi mi sanıyorsunuz..sizin a ,b,c, modellerinizden çok gördüm ben...ama üzgünüm ki içi boş cumhuriyetçiler kazanmadı bu ülkenin savaşnı..
bu ülkenin savaşını benim gibi halktan olan ,gözleri kapanmamış ,kulakları tıkanmamış , gerçek tarihini bilen insanlar kzandı..
ben şuan bu şekilde özgürce düşünebiliyor ve ezbere cumhuriyetçilik nidaları atmıyorsam sebebi ne bu cumhuriyet ne de başka birşeydir..
siz cumhuriyet kadını iseniz ben de ıSLAM kadınıyım..
ıSLAM ın bana verdiği değerle kendini yetiştirmiş ,büyütmüş ,özgür düşünmeyi ,hayata çok camlı bir pencereden bakmayı öğrenmişim...
Kendimi kalıplara sokmadan yaşamayı ,bir fikri savunurken hemen bir takım olguların arkasına sığınmadan savunabilmeyi ,
okuduğum kitapların farklılığının dünya milletleri kadar farklı oluşunu,
bir fikre körü körüne saplanmadan düşüncelerimi oluşturabilmeyi ,
ıSLAM KADINI olmama borçluyum...
ıSLAMın bana verdiği feyizle bu dünyada kendini geliştirmek öğrenmek adına herşeyi okumayı ıSLAM dan öğrendim...
bu sebepledir ki sizden daha çok kitap okuduğuma adım gibi eminim..
Bu cumhuriyette ben bir ıSLAM KADINI olarak ne kendimi cumhuriyet safsatalarıyla avuttum ne de annemden babamdan ezberlediğim naraları savundum..
ne cumhuriyetçi oldum ne de faşizan ..
işte bunu ıSLAMA borçluyum..
ben sadece bu ülkenin vatansever ,değerlerine bağlı ,tarihini bilen bir vatandaşıyım ..
ve şiddetle kalıpsız ,ezbersiz bir vatandaşıym ...
aramızdaki en vahim ve büyük fark da bu ..
işte o yüzden sizden beni anlamanızı ve benim de sizi anlamamı beklemiyorum ..
siz bildiklerinizle devam edin..
benim bildiklerim de bana yeter...
[/QUOT

Siz ıslam kadınısınız ben Cumhuriyet öğretmeniyim....Kadınlığımı ve dinimi katmadım ben işin içine...Kaldı ki cumhuriyet bir din değildir...Cumhuriyet ve ıslam'ı kıyaslamak zaten başlıbaşına bir gaflettir...Cumhuriyet öğretmeni olmak ıslam kadını olmaya da engel değildir...

Benim bildiklerim bana yetmez...paylaşmak zorundayım...vicdani sorumluluğum var...ben tarihçi olduğumu iddia etmedim...

söylediğim sadece hangi kaynaklardır...nasıl elde edilmişlerdir...hangi belgelere gösterilmiştir..merak ettim...öğrenmek istiyorum...eğer sorumluluk sahibi, doğru bildiklerini düşünerek yorumlayarak kendi görüşü olarak benimseyen bir birey iseniz hiç kimseden hiç birşeyden korkmadan bizimle paylaşırsınız....bu ülkede artık düşünce suçu diye bişey yok arkadaşım vatan hainleri bile dalga geçer gibi istedikleri tarzda istedikleri gibi atıp tutabiliyorken siz iki üç kitap ve yazar ismi veremiyorsunuz....

söyledim isimlerini yazın özelden ben de o çok yüce bilgilerden mahrum kalmayayım...kendinizi sorumlu hissediyorsanız "benim bilgim bana" gibi bencilce bir tutum içinde olmayınız...sebep olun madem öyle, herkes aydınlansın...ben de öğreneyim doğruları ve sonra utanayım faşist cumhuriyetçiliğimden....

Son düzenleme:
ben tarihçi olmuyorum da siz mi tarihçi oluyorsunuz ..

bu arada ufacık bi ayrıntı....
ben tarihçi değilim...araştıran okuyan yüksek lisans yapmış bir tarihçiyle evliyim...henüz iki kişilik bir aileyiz ve bize kalan o çook değerli vakitlerimizde yeni fikirler üzerinde tartışmak, fikir teatisinde bulunmak en büyük zevkim..bu yüzden belki sizden biraz daha fazla okumuş olabilirim...

ve bu yüzden belki bilgi kaynağınızı istemek konusunda ısrarlıyım...

Son düzenleme:
butun yazilarinizda alaycisiniz....osmanliyla kendi ecdadinizla yani(eger Turk iseniz) alay etmissiniz, buradakilerle alay etmissiniz, dinle alay etmissiniz....kendinizide bol boool ovmussunuz ama ancak pazarlama sorumlusu olmussunuz, ogrendiklerinizi guzel pazarliyorsunuz, dogru....yaza yaza bitirememissiniz...
iyi hos ne guzel...okumussun falan filan ....sahsim adina senin ogrendigin tarihe ben inanmiyorum...evet senin anlattigin sekilde ogretiliyor hep ama duzmece bir tarih....soyle genis bakis acisiyla dusununce olcup bicince neden duzmece malum...okumak yetmiyor arastirmaci olacaksin derdi buyuklerim...dogru yani...
osmanli tarihi hurda kagit fiyatina bulgarlara satilinca ulasamazsin ama degil mi??!!!...Necip Fazil Kisakurek'in bir kitabi var, tavsiye ederim...kacti dedigin Sultan Vahdettin ile ilgili.
Turkiye Cumhuriyeti babamsa, Osmali Imparatorlugu'da dedemdir...dedeme saygisizlik yapmam...babamdan oyle ogrendim babamda babasindan yani dedemden oyle ogrenmis.........

Valla sana kendi uslubumla değil senin anlayacağın dilden yazıcam..
Benim mesleğimin tam olarak ne olduğunu bilmeden ne kadar da kolay küçümsüyorsun..
Ben bu steye üye olduğumda pazarlama uzmanıydım.. Ama nasıl pazarlama, senin sandığın gibi kapı kapı dolaşıp tencere tava pazarlamacısı değil... Ayrıca öyle bile olsa bundan gurur duyardım...
Ben o dönem türkiyenin en büyük traktör fabrikasında yurtdışı satış ve pazarlama uzmanıydım.. Daha sonra işsiz kaldım.. Şimdi de yine türkiyenin en büyük otomotiv yedekparça üreticilerinden olan bir firmada yurtdışı satış ve pazarlama yöneticisiyim...

Yani sizin gibi bir baltaya sap olamamış biri için oldukça iyi bir konumdayım....
Tekrar belirtiyorum bu benim uslubum asla değil, ve olamaz.. Sadece siz anlayabilin ne dediğimi diye sizin anlayacağınız şekilde yazıyorum....
Profilimde yazan pazarlama uzmanı mesleğini profilinde çalışmayan yazan biri küçümsemeye kalkarsa alacağı cevap da böyle olur....

Burada tarih konuşuyoruz siz benim mesleğimi küçümsüyorsunuz... Dedeleriniz size heralde birinin fikrini beğenmiyorsan ona fikirle karşılık verip onu çürütmeye çalışmak yerine ona bel altı vurmayı mesleğimi kişiliğini küçümsemeyi öğretti...

Bu konu altında sizi insanlara saygıya davet ediyorum...
Madem Osmanlı torunusunuz.. Osmanlının edep adap ve terbiyesini de taşıyın....

hmmm... enteresan...
anlayabilecegim bir dilde acikladiginiz icin gercekten minnettarim size...:KK66:
alintiladiginiz yazimda sadece bir cumleye takili kalmaniz da cok ilginc...ve hala kenidinize ovguler yagdiriyorsunuz...
evet tarih konusuluyor ama siz kendinizi konusuyorsunuz sadece...bel alti vurmak mi? siz fikirlerini begenmediginiz icin makaleci amca diyebiliyorsunuz...bu kucumsemek degil de nedir...?ona inaniyorsunuz bana inanmiyorsunuza kadar dayandirdiniz neredeyse......
durumum, konumum, mekanim hakkinda aciklayici detaylara girdigimi hatirlamiyorum sizin gibi.....
baltanin odunu degil demiri keskin tarafi olmayi tercih ederim....herkesin tercihi farkli olabilir elbette... :KK66:

kendinize bu kadar takilmayin genis dusunun biraz...mesajin geneline cevap verin, bir cumlesine degil...
son cumlemdeki imayi anlamamissiniz....bunu kizginliginiza veriyorum artik....
osmanli torunuyum ve ecdadimi sahiplenip koruma gudusune burunebiliyorum...inkarcilardan degilim...(ayrica her cumlemi uzerinize alinmayin lutfen :KK66: , dikkat ederseniz mesajinizdan alinti dahi yapmiyorum)

bu kadar tarih okuyup Sultan Vahdettin kacti...!! diyorsunuz, bende diyorum ki evet oyle ogretiliyor okullarda....peki aksini arastirmayi dusunmediniz mi su kitabada bir goz atin dedim...ama yok hemen ben ben ben....
neyse gorgulu, kulturlu, yuksek konumlu, kariyerli kardesim (ayni ecdandan oldugumuzu sanarak kardesim diyorum) diyelimki ben yanlis yaptim konumumdan kaynaklanarak elbette....afedersin....:KK66:
peki siz bu yuksek mertebelere erisip neden bu kadar basit cevap veriyorsunuz?

Daha önce de belirttiğim gibi sizin anlayacağınız dilden konuştum... Yani basit cevaplarla....
Pazarınız bol olsun benden size daha fazla malzeme çıkmaz...
Madem tarih konuşuyoruz tarih bilgilerinizle yanıt verin.. Ola ola pazarlamacı olmuşsun gibi alakasız konularla saldırmayın insanlara....

bence bu tartışmalara son verin.. ölmüş gitmiş atalarımızın arkasından kemikleri sızlatıcı konuşmayın..
osmanlı asıgıyım,cumhuıriyet asıgıyım..bunlar bir arada olamaz mı yahu?
Çanakkale de zafer kazananlar hangi imparatorluktan büyümedir soruyorum?
İman dolu kalpleri nizama sokup ,sulh a gnul veren de Atatürktü..
ne birinden n de digerinden vazgecerim.. hepsi benim ecdadım..
elalemin milletleri entrikada dolu olsa tarihine sahip cıkıyor,benim milletim yerin dibine sokuyor habire..
bir arkadasında dedigi gibi cumhuriyet babamızsa,osmanlı dedemiz.. ve osmanlı torunları olarak ona sadece sahip çıkmalıyız...
bir böyle kendi icimizde karmaşa yaşarsak elin devleti soykırımda üretir,kızıl sultanda der büyük sultanımıza,vahdettine hainde de der..
bizde sadece el devletlerin söylediklerini papagan misali tekrarlarız..
sizden ricam tarihinize sahip cıkın,yerin dibine degil ,basınız üstüne çıkarın.

Daha önce de belirttiğim gibi sizin anlayacağınız dilden konuştum... Yani basit cevaplarla....
Pazarınız bol olsun benden size daha fazla malzeme çıkmaz...
Madem tarih konuşuyoruz tarih bilgilerinizle yanıt verin.. Ola ola pazarlamacı olmuşsun gibi alakasız konularla saldırmayın insanlara....

A'ceb-ul acaib birsey......sizin gibi ali-mekan, ali-makam birinin boyle alimane olmayan uslubunu hala havsalam almiyor desem...!! ne pazari ne malzemesi...!
adab-i muaseref gosteren ecdadi kucumseyip,yetinmeyip makaleci amca diyerek akil-furus kisi sizsiniz...!
agleb-i ihtimalle kizdiniz belki ama tevazu buyurun ki galeyana getiriyorsunuz...

herneyse, sonuc olarak benim aram-ruba sozlerim icin afedersiniz...:KK66:
aksa-yi meramim kisisellestirmeyelim artik.....heft dehr, cihan da abad ve bahtiyar olmanizi temenni ederim...:KK66: hoscakalin.

X