Osmanlılarda ki Aile Huzurunun Temelleri..

istediğiniz gibi siyasi atışma yaparsınız da güzel ablalar, osmanlı yoktur atatürk vardır demek 3 maymunu oynamaktan başka bişey değil. sizin atalarınız ne kadar beğenmeseniz de osmanlı topraklarında yaşayan birer osmanlı devleti vatandaşıydılar. ıyyk kaka diyince bu değişmiyor.

valla canım kusura bakmayın ama siyasi ve tarihi bilgisi henüz vatandaş ve tabaa kavramlarını bile bilmekten aciz kişilerle dolu bu platforma tarih ile ilgili fikirlerimi beyan ederek ne kadar da hatalı olduğumu yavaş yavaş görüyorum...
Bunu bana gösterdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim....

Önce bi açıp vatandaş ne demektir onu öğrenin...
Osmanlı bir İmparatorluktur... Ve imparatorluklarda vatandaş olmaz tebaa olur.....

hee benim atalarım osmanlı vatandaşıydı(!) bende bunu inkar etmiyorum... Ama benim atalarım osmanlı vatandaşı(!) diye de onları gözü kara savunacak değilim, hatalılarsa hatalı derim doğru oldukları yerlerde doğru derim....
Atalar benim atalarım ister severim ister döverim. Atalarımla arama girmeyin.....:eek:

valla bu yazının nesi güzel anlamadım ben, kadınlar potansiyel namussuzmuşta, evden çıkmadıkları için ahlaklı kalmışlar mutlu kalmışlar gibi bi sonuç var yazıda. Yani evden çıksalardı, allah allah yani kimbilir neler neler yapardı bu kadınlarsempatiksalakcinni
benim gözlerimde mi bi bozukluk var anlamadım, ben kadına saygı falan göremedim yani
zaten yazı kaç senesinde yayınlanmış bir yazı, nerede yayınlanmış bir yazı merak ettim, nerede yayınladığıda çok önemli, kullanılan kelimelere bakılırsa bayagı eski olmalı

Son düzenleme:
Mustafa Armağan adlı makaleci amcayı bilirim tanırım, ama kendisi maalesef benim gözümde makaleci amca olmaktan öteye geçemez.... Hiçbir uluslararası bilimsel yayında makalesi yayınlanamamıştır...
O yüzden kendisine makaleci amca diyorum...
Onun söyledikleri de beni bağlamıyor....

Sadece senin yorumlarına cevap vermek istedim....

Evet Mustafa Kemal'i Vahdettin görevlendirmiştir, ama maalesef yeni bir devlet kurması için değil anadoludaki isyanı bastırması için.... Tabii ki biliyordu Mustafa Kemalin amacının Osmanlıyı devam ettirmek değil, yeni devlet kurmak olduğunu... Çünkü ikisi de aynı senatoryumda kalmış, uzun süre arkadaşlık etmişlerdi.... Ve onu isyyan bastırmaya gönderir göndermez de (çünkü onunaskeri başarısını takdir ediyordu ve birtek onun bastırabileceğnden emindi) olaylar yatışınca idam fermanını imzalamıştır.....

Mustafa Kemal tek başına savaşmamıştır... Tabi ki onunla onun davasına inanan birçok kahraman şehit olmuştur.... Ama dikkat et, osmanlıya değil Mustafa kemalin davasına inandıkları için savaşmışlardır.....
Halktan da savaşan ve şeht olan çok olmuştur...
Adı üstünde kurtuluş savaşı....
Kimi osmanlı için kimi mustafa kemal için savaştı, ama asıl savaş özgürlük içindi, topraklarını düşmanın elinden kurtarmak için savaştılar....
Çok şükür ki Mustafa Kemal çıktı fitili ateşledi, ve Anadolunun heryerinden bu ateşlenen fitil çığ gibi büyüyerek şu an üzerinde özgürce yaşadığımız kimseye ne dinimiz ne milliyetimiz için hesap vermediğimiz bir ülke doğdu....

Evet savaşanlar hatta Mustafa Kemal de Osmanlı tebaasıydı (vatandaşı değil.. vatandaşlık kavramı imparatorluklarda olmaz ülke vatandaşlığı olur ama imparatorluklarda tebaa olur)... Ama osmanlının yanlış yolda olduğunu görüm Osmanlı imparatorluğu olarak devam edilemeyeceği tesbitini yapabilip yeni bir oluşumu canları pahasına yürütmeye çalışan insanlardı.....

Ayrıca ne ben ne de bir başkası bu konu altında ben mustafa kemali tanırım Osmanlıyı tanımam demedi.... Bu yargıya nasıl vardınız anlamadım....
Osmanlı sayesinde bu topraklarda yaşıyoruz diyen arkadaşa ben cevap verdim ve bu topraklarda yaşaman birinin sayesindeyse eğer bu osmanlı değil Mustafa Kemaldir dedim... Çünkü bu ülkeyi düşman işgalinden kurtaran kişi ne osmanlı paşaları, ne sadrazamlar ne şehzadeler ne de osmanlı padişahları değil, sadece ve sadece Mustafa Kemal ve onun silah arkadaşlarıdır....
Evet Osmanlı sarayında heremde kadınlar eğitim görürdü, ama osmanlı sarayındak kaç kadın sorarım size....
Şimdi osmanlı sarayında padişaha eş cariye ve kardeş olmuş kadınlar 2 matematik 3 coğrafya biraz müzik biraz edebiyat eğitimi aldı diye Osmanlı genel anlamda kadını eğiten ona değer veren bir toplum mu oldu... Yapayın Allah Aşkına....
Müzik ve Edebiyat eğitimini tüm cariyeler alırdi, padişahı mutlu mest etsin gönlünü okşasın diye.... Gözde olduklarında ancak diğer bilimlerin eğitimini almaya başlarlardı ki çocuklarına eğitim verilirken onlar da tamamlayıcı olsun diye... Yani amaç osmanlı da haremdeki kadınları eğitmek değil, padişaha ve şehzadelere faydalı hale getirmek....

haremdeki kadınlar evet pikniğe giderlerdi, ama nedense o piknik alanlarına gidileceği günler önceden bilinir ve o bölgelere hiçkimsenin gitmesine izin verilmezdi...
Ne yani iki pikniğe gittiler diye dış dünyayı görmüş mü oldular... Valla hoş o da doğtru ya tamamen saraya kapatılsalardı, allahtan pikniğe gidebiliyorlarmış da dışarıyı görebiliyorlarmış, ne büyük lütuf ama....

Yorumlarımı yazarken sizi ya da başka birini hedef alarak yazmadım,

Ayrıca size 'ben mustafa kemali tanırım Osmanlıyı tanımam' dediniz de demedim,

Hatta sizin isminizi bile kullanmadım yorumumda,

Genelde yazılan şeyleri kasdederek belirttim bazı sözlerimi,

Tabiki herkes inandığı şeyi savunur,

Ama o çok değerli tarih profesörlerinden başka da değerli tarih araştırmacı-yazar ya da profların olduğunu da kabul edip biraz araştırırsanız görürsünüz,

Ayrıca tebaa ve vatandaş ayrımını bilecek kadar tarihle ilgiliyiz ve bilgimiz mevcut,

Yorumumda zaten ilk tebaa kelimesini kullanmışım diğer kısmında da aceleden olsa gerek vatandaş yazmışım,bu benim bu iki kavramı bilmediğim anlamına gelmez sanırım,

Ki kendi tarihimiz yanında İngiliz Edebiyatı ve Tarihi eğitimi aldım,

Herneyse herkes inandığını savunur evet burası özgür bir forum,

Ama önce de dediğim gibi bu dünyanın bir de hesap görüleceği,herkesin hakkını alacağı öteki dünyası var,

Buna da inanıp inanmamakta serbestsiniz,

Sözüm sadece sizin için değil yanlış anlaşılmasın,

Kendim dahil tüm insanlar için,

O zaman inş. bu soyunu sopunu aslını atalarını inkar edenler,beğenmeyenler,hain ilan

edenler,yabancı mihraklar tarafından zevkü sefa düşkünü,ahlaksız ilan edilen mubarek

atalarımıza haksızlık edenler bilsinler ki,o beğenmedikleri atalarımızın elleri yakalarında

olacak ki haklarını alsınlar,attıkları iftiraların hesabını sorsunlar...

Kimin haklı olduğunu o zaman göreceğiz,

Tabi ahiret inancınız ve ALLAH inancınız varsa...

Yorumlarım ve yazdıklarım herhangi bir üyeyi hedef almamaktadır bunu da söyleyeyim,

Kimseyle kendi doğrusunu tartışacak değilim,

Madem burası özgür bi forum,bu da benim özgür yorumum,

Hoşçakalın...

turkbayragi

Bu arada konu neredeeen nereye geldi...
Konu osmanlıda aile değilmiydi???
Neden osmanlı mükemmeldi, harikaydı diye bir mekanizma gelişti anlamadım....
Osmanlıda aile mükemmeldi evet... Birbirine bağlı aileler, eşler dış dünyayı bilmediklerinden dolayı koca ve çocuklara adanmış hayatlar....

Bu duruma ah ne güzel keşke şimdi de böyle olsa mı dememiz gerekiyor makaleci amca gibi... Yoksa, tamam da bu o zamandı, yani eskidendi çok eskiden.. Şimdi böyle bişey mümkün değil mi demek gerekiyor....

Ben artık böyle bişey mümkün değil diyenlerdenim...
katılırsınız yada katılmazsınız benim için çok da önemli değil...
Ben fikrimi söyledim, birileri saldırdı cevap verdim....

Neden böyle bir şey bu zamanda da mümkün olmasın? Bu zamanda teknoloji, vs ilerledi diye neden ailelerimiz düzgün kalmasın ki? Kadınlar ve erkekler hem bu zaman ayak uydurup hem de eskiden olduğu gibi ahlaki değerleri koruyamaz mı? Kadınlar ister çalışsın ister çalışmasın yine çocuklarına ve kocalarına bakmıyor mu? Tarlada çalışmak mı demek sadece Osmanlı demek yada elektriği olmamak ve gaz lambası yakmak mı demek?
Evet eskiden tüm dünyada manevi değerlere daha önem veriliyormuş. Ama neden bu zamanda eskiden olduğu gibi aile yapısı olmasın?
Bir çok kadın ailesinle, eşinle, çocuğunla ilgilendiği zaman daha mutlu oluyor. Çalışan kadınlar da genelde çalışmaktan şikayetçi, bende öyleydim. Ama kadın çalışmaz da diyemem. O kişiye kalmış bir şey. Ama kadın eviyle ve ailesiyle ilgilenip, geri kalan zamanını da kendi için harcarsa daha iyi bir şey bence. Kadın narin bir yapıya sahiptir ve kolay yıpranır. Hem ruhsal açıdan hemde bedensel açıdan. Bende şu an çalışmadığım için çok çok mutluyum.

Yorumlarımı yazarken sizi ya da başka birini hedef alarak yazmadım,

Ayrıca size 'ben mustafa kemali tanırım Osmanlıyı tanımam' dediniz de demedim,

Hatta sizin isminizi bile kullanmadım yorumumda,

Genelde yazılan şeyleri kasdederek belirttim bazı sözlerimi,

Tabiki herkes inandığı şeyi savunur,

Ama o çok değerli tarih profesörlerinden başka da değerli tarih araştırmacı-yazar ya da profların olduğunu da kabul edip biraz araştırırsanız görürsünüz,

Ayrıca tebaa ve vatandaş ayrımını bilecek kadar tarihle ilgiliyiz ve bilgimiz mevcut,

Yorumumda zaten ilk tebaa kelimesini kullanmışım diğer kısmında da aceleden olsa gerek vatandaş yazmışım,bu benim bu iki kavramı bilmediğim anlamına gelmez sanırım,

Ki kendi tarihimiz yanında İngiliz Edebiyatı ve Tarihi eğitimi aldım,

Herneyse herkes inandığını savunur evet burası özgür bir forum,

Ama önce de dediğim gibi bu dünyanın bir de hesap görüleceği,herkesin hakkını alacağı öteki dünyası var,

Buna da inanıp inanmamakta serbestsiniz,

Sözüm sadece sizin için değil yanlış anlaşılmasın,

Kendim dahil tüm insanlar için,

O zaman inş. bu soyunu sopunu aslını atalarını inkar edenler,beğenmeyenler,hain ilan

edenler,yabancı mihraklar tarafından zevkü sefa düşkünü,ahlaksız ilan edilen mubarek

atalarımıza haksızlık edenler bilsinler ki,o beğenmedikleri atalarımızın elleri yakalarında

olacak ki haklarını alsınlar,attıkları iftiraların hesabını sorsunlar...

Kimin haklı olduğunu o zaman göreceğiz,

Tabi ahiret inancınız ve ALLAH inancınız varsa...

Yorumlarım ve yazdıklarım herhangi bir üyeyi hedef almamaktadır bunu da söyleyeyim,

Kimseyle kendi doğrusunu tartışacak değilim,

Madem burası özgür bi forum,bu da benim özgür yorumum,

Hoşçakalın...

turkbayragi

Çok doğru, bu dünyanın bir de öteki tarafı vardır. Herkes kiminle gurur duyarsa duysun bence, ama unutmamak gerekir ki herkes zamanı gelince Yaradanın karşısında hesap verecek.
O yüzden elimizden geldiğince düzgün yaşayıp, düzgün ölelim. Ve bu yüzden zannedersem arkadaşımız da bu konuyu ele aldı.
Düzgün yaşayan insanlar hem bu dünyada hemde diğer dünyada kazanır. Sonuç olarak dinini doğru bilen ve onun şartlarını yerine getiren bir insan da doğru yaşamış olur.

Bizler genelde bir tarafa takılıp kalıyoruz. Osmanlı da hata yapmıştır, Atatürk de yapmıştır. Hiç kimse mükemmel değildir. Bizler genelde bir şeyleri sevdiğimiz zaman objektif olamıyoruz. Kusurlarını görmezden geliyoruz gurur duyduklarımızla.

valla canım kusura bakmayın ama siyasi ve tarihi bilgisi henüz vatandaş ve tabaa kavramlarını bile bilmekten aciz kişilerle dolu bu platforma tarih ile ilgili fikirlerimi beyan ederek ne kadar da hatalı olduğumu yavaş yavaş görüyorum...
Bunu bana gösterdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim....

Önce bi açıp vatandaş ne demektir onu öğrenin...
Osmanlı bir İmparatorluktur... Ve imparatorluklarda vatandaş olmaz tebaa olur.....

hee benim atalarım osmanlı vatandaşıydı(!) bende bunu inkar etmiyorum... Ama benim atalarım osmanlı vatandaşı(!) diye de onları gözü kara savunacak değilim, hatalılarsa hatalı derim doğru oldukları yerlerde doğru derim....
Atalar benim atalarım ister severim ister döverim. Atalarımla arama girmeyin.....:eek:
şu isabetsiz cümlenizden dolayı size hayretle bakıyorum
beğenmediğiniz ve aciz bulduğunuz bi platformda ne işiniz var acaba orasını da açıklayın isterseniz
ha siyaset derseniz ben size siyasetin alasını yaparım burada lakin forum da elimiz kolumuz bağlı kurallar var kimseyi rencide etmemek adına yazamıyoruz

şu isabetsiz cümlenizden dolayı size hayretle bakıyorum
beğenmediğiniz ve aciz bulduğunuz bi platformda ne işiniz var acaba orasını da açıklayın isterseniz
ha siyaset derseniz ben size siyasetin alasını yaparım burada lakin forum da elimiz kolumuz bağlı kurallar var kimseyi rencide etmemek adına yazamıyoruz

Ben bu platformu beğeniyorum ki içerisindeyim....
Fakat bu platformu tarih bilgisi açısından zayıf buluyorum, bu yüzden de tarih konusunda paylaşım yapmamın hata olduğunu farkettiğimi dile getirdm....

Onun haricinde bu platformda gerçek hayatta da görüşeye başladığım birçok arkadaş edindim.. Bu paltforma yaptığım paylaşımlar sonucu bana birçok konuda yol gösteren üyeler oldu, bazen tartıştık bazen hemfikir olduk.. Buradaki paylaşımlar sayesinde bazen ben bir sorunumu çözdüm bazen de başka bir arkadaşın sorununu çözmesine katkıda bulundum....

Ben burayı beğenmiyorum demedim... Tarih konusunda yetersiz dedim.. Tarih konusunda yetersiz bir grupla da tari konuşmam ama başka şeyler konuşabilirim pekala...
Ayrıca neden burada olduğumun hesabını da kimseye vermek zorunda değilim

Osmanlı imparatorluğu mükemel demenin ahirette başımı ağrıtacağını hiiiç düşünmemiştim....
Allah'ım ne olur affet beni.. Osmanlı o kadar da mükemmel değildi, herşey tarih kitaplarında anlatıldığı gibi toz pembe değildi dediğim için bana günah yazma yarabbim....
Osmanlıda aile yapısından bahsediyorlardı.. Ben de dedim ki osmanlı sanayi devrimini yaşamadığı için aile yapısı bu kadar iyi kaldı... Oysa sanayi devrminden önce osmanlıdaki aile yapsı neyse Avrupada da Amerikada da Asyada da aile ypısı aynıydi.... Onlarda çok mükemmel birbirine bağlı ve sağlıklı birer aile yapısına sahiptiler... Ama sanayi devrimi dejenerasyon getirdi....
Osmanlı sanayileşmediği için bozulmadı... Sanayileşme tam anlamıyla 1950lerde başladı ve aile yapısındak dejenerasyon da bu yıllardan sonra başladı dedim diye beni cennetinden mahrum etme yarabbim...
Amin....

Osmanlı imparatorluğu mükemel demenin ahirette başımı ağrıtacağını hiiiç düşünmemiştim....
Allah'ım ne olur affet beni.. Osmanlı o kadar da mükemmel değildi, herşey tarih kitaplarında anlatıldığı gibi toz pembe değildi dediğim için bana günah yazma yarabbim....
Osmanlıda aile yapısından bahsediyorlardı.. Ben de dedim ki osmanlı sanayi devrimini yaşamadığı için aile yapısı bu kadar iyi kaldı... Oysa sanayi devrminden önce osmanlıdaki aile yapsı neyse Avrupada da Amerikada da Asyada da aile ypısı aynıydi.... Onlarda çok mükemmel birbirine bağlı ve sağlıklı birer aile yapısına sahiptiler... Ama sanayi devrimi dejenerasyon getirdi....
Osmanlı sanayileşmediği için bozulmadı... Sanayileşme tam anlamıyla 1950lerde başladı ve aile yapısındak dejenerasyon da bu yıllardan sonra başladı dedim diye beni cennetinden mahrum etme yarabbim...
Amin....

Ne ben ne de burdaki herhangi biri Osmanlı mükemmel,kusursuz,hatasız vs. dedi,

Tabiki olumlu yönlerinin yanında olumsuz yönleri,hataları da vardı,

Ancak Osmanlı'daki sosyal ekonomik hayatla Orta Çağ Avrupa'sını kıyaslamak bile mümkün değildir,

Osmanlı'nın güçlü olduğu dönemlerde Avrupa'da,Hindistan'da,Amerika'da ve dünyanın birçok bölgesinde hala kölelik sistemi uygulanıyordu,

Eğer tarih bilginiz iyiyse Osmanlı'nın bu kölelik sistemini daha yumuşak bir hale getirmek

ve kaldırmak için kriterler oluşturduğunu,köle azad etmek gibi -ki dinimizce çok büyük

sevap sayılır ve belki siz bilmezsiniz bunu çünkü dini bi görüş,tarihi değil- birçok alternatif

uygulamış olduğunu ve başarılı olduğunu okumuşsunuzdur.Avrupa'daki gibi çok sert

acımasız sürdürülen kölelik şartları hiçbir zaman Osmanlı'da var olmamıştır.

Son söz...

Af dilemek güzeldir,Affedin ki affedilesiniz deniliyor,

Belki inadına yapılmış bir 'affet Yarabbi' yapmışsınız ama yine de af dilemek güzeldir...

Hoşçakalın tekrar...

Bir Osmanlı ve Atatürk torunu...
turkbayragi

Son düzenleme:
sadece ATATÜRKÜ tarihten ibaret saymak hatadan başka bir şey değildir ...kimse de ATATÜRK ün arkasına sığınmasın.. ATATÜRK tek başına mı kurtarmış bu ülkeyi...ilkokuldaki şiirlere benzemiş bu lakırdılar ...Bu ülkeyi düşman işgalinden krutaranlar hesaba alınmış da bizi tüm dünyaya tanıtan medeniyetler ötesi medeniyet olan ,AVRUPAnın ben buldum diye ortaya atladığı icatlarının çoğunun çıkış yeri olan OSMANLI ya nedense değinilmemiş ..insan nereden bakarsa değeri de oradan verir ...olaylara cumhuriyet tarihinden bakarsanız hep cumhuriyet dönemi devlet adamlarını övme eğilimi içerisinde olursunuz ..olaylara osmanlıdan bu yana bakmak istersenz de osmanlının cihan imparatorluğunu görürsünüz...yazılanlar tamamen bununla alakalı ..haa ayrıca sevr den falan bahsedilmişte gülmeden kendimi alamadım ..size sevr ve lozanla ilgili belgeli anlatımlar yapan kitap isimleri verirdim alın okuyun diye ama malum bu ülkede düşünce özgürlüğü yok ....o yüzden bu kitapların isimlerini vermek suç sayılabilir...bizlerden gizlenen milyonlarca gizli belge varken ,sandığımız cumhuriyet tarihi sandığımızdan çok farklı bir cumhuriyet tarihi iken kimse kimseye cumhuriyet tarihi monoloğu yapmasın ..madem objektiflik olacaksa önce cumhuriyet tarihi yüceltilmeden objektifce değerlendirilsin..bu ülkeyi kimlerin sattığını ,sevre lozana nasıl gidildiğini ne hesaplar yapıldığını öğrensin önce herkese ...iki kitap okumakla olmuyor bu işler ...belgelerle konuşacaksınız belgelerle ..devlet arşivlerinde gizlenen milyonlarca belge var hala ...ilkokuldan beri ezberletilmiş tarih bilgileriyle ölüyoruz hepimiz hala ..halbuki gerçekt tarih okutulanla uzaktan yakından alakalı değil ....

sadece ATATÜRKÜ tarihten ibaret saymak hatadan başka bir şey değildir ...kimse de ATATÜRK ün arkasına sığınmasın.. ATATÜRK tek başına mı kurtarmış bu ülkeyi...ilkokuldaki şiirlere benzemiş bu lakırdılar ...Bu ülkeyi düşman işgalinden krutaranlar hesaba alınmış da bizi tüm dünyaya tanıtan medeniyetler ötesi medeniyet olan ,AVRUPAnın ben buldum diye ortaya atladığı icatlarının çoğunun çıkış yeri olan OSMANLI ya nedense değinilmemiş ..insan nereden bakarsa değeri de oradan verir ...olaylara cumhuriyet tarihinden bakarsanız hep cumhuriyet dönemi devlet adamlarını övme eğilimi içerisinde olursunuz ..olaylara osmanlıdan bu yana bakmak istersenz de osmanlının cihan imparatorluğunu görürsünüz...yazılanlar tamamen bununla alakalı ..haa ayrıca sevr den falan bahsedilmişte gülmeden kendimi alamadım ..size sevr ve lozanla ilgili belgeli anlatımlar yapan kitap isimleri verirdim alın okuyun diye ama malum bu ülkede düşünce özgürlüğü yok ....o yüzden bu kitapların isimlerini vermek suç sayılabilir...bizlerden gizlenen milyonlarca gizli belge varken ,sandığımız cumhuriyet tarihi sandığımızdan çok farklı bir cumhuriyet tarihi iken kimse kimseye cumhuriyet tarihi monoloğu yapmasın ..madem objektiflik olacaksa önce cumhuriyet tarihi yüceltilmeden objektifce değerlendirilsin..bu ülkeyi kimlerin sattığını ,sevre lozana nasıl gidildiğini ne hesaplar yapıldığını öğrensin önce herkese ...iki kitap okumakla olmuyor bu işler ...belgelerle konuşacaksınız belgelerle ..devlet arşivlerinde gizlenen milyonlarca belge var hala ...ilkokuldan beri ezberletilmiş tarih bilgileriyle ölüyoruz hepimiz hala ..halbuki gerçekt tarih okutulanla uzaktan yakından alakalı değil ....

vereliniortak

Hassasiyetiniz için teşekkür ederim arkadaşım...

turkbayragi

Evet katılıyorum.

Beni en çok üzense latin harflere geçiş ile geçmişe ait olan bütün belgelerle bağlarımızın kopması. Keşke hem eski türkçeye devam edip hemde latin harflerini öğrenseydik.
Nasıl yunanlılar yunan alfabesni yada İsrailliler hala ibrani alfabesini kullanıyorlar.

Valla kusura bakmayın ama ben gene konuşucam bu konuda...
Osmanlı sayesinde mi yaşıyoruz bu topraklarda???
Eminmisin bundan arkadaşım???
Atatürk sayesinde olmasın??
Zira hem resmi hem gayrıresmi kaynaklardan benim öğrendiğim şu ki:
Büüüyüüük osmanlı padişahı Vahdettin bizim üzerinde şuan yaşadığımız toprakları ona buna peşkeş çekip kaçmamışmıydı.... Manda iyi bişey aslında ne zararı var ki diyen osmanlı padişahı değilmiydi???
Şu an üzerinde özgürce yaşadığıız toprakların her santimetre karesi yabancı devletler tarafından işgal edilip paylaşılmamışmıydı???
Sonra ne oldu da bu üzerinde yaşadığımız topraklar tekrar bizim oldu???? lÜTFEN CEVAP VERıN???
Osmanlı mı geri aldı bu toprakları ıngiliz Fransız ıtalyan Yunan ışgallerinden????

ŞıMDı SÖYLEYıN BANA GERÇEKTEN KıME BORÇLUSUNUZ üzerinde ÖZGÜRCE TÜRK ve MÜSLÜMAN OLARAK yaşadığnız bu toprakları????

inançlı OSMANLI devletine ,kahramanca savaşan o insanlara borçluyum
en başta
FATıHe borçluyum :lepi:

evet bu toprakları OSMANLI geri aldı .inançlı ,kahraman,esarettense ölümü göze alan Osmanlı askerleri .:asigim:
ne yani Mustafa Kemal tek başına mı savaştı

Osmanlı halkı olmasa Mustafa Kemal tek başına ne yapabilirdi
üstelik onun gibi nice komutanlar da savaştı

zaten savaş olacaktı ,zaten düşman atılacaktı

Sultan Vahdeddin e gelince
ülke işgal altında
bir yanda halife olarak kendisi var diğer yanda ankara
gitmese ikilik çıkacaktı
bir olup da savaşmayacaktı halk belki de
gitti hiç bir şeyi peşkeş çekmeden, bir çöp bile almadan ,provakasyon yapmadan sessizce

ki lütfen Mustafa Kemal i Samsun a kimin gönderdiğini doğru öğrenelim
bizzat VAHDEDDıN göndermiştir
üstelik de kendisini Mustafa Kemal cumhuriyet yanlısıdır başkası gitsin diye uyardıkları halde
ne olursa olsun yeter ki işgalden kurtulsun bu vatan diyerek göndermiştir

Son düzenleme:
Konu: Osmanlıda aile huzurunun temeli...
Temeli o zaman böyle elektronik eşyalar, insanların saatlerini harcadığı internet, cep telefonları hatta ve hatta telefon, elektrik ve bilimum dış çevre yaşantısının az hatta yok olmasıydı.
Kadının çalışma gibi bir imkanı var ile yok arasıydı.
ınsanların yaşadıkları alan kısıtlıydı.
Kadınların yaptıkları meslek 'memurluk' tan öteye geçmezdi.
Kadının toplumdaki yeri 'evde çocuk büyüten, komşular dışında sosyal hayatı olmayan, eşine olan vazifesi ona ne olursa olsun koşulsuz şartsız bağlanmak ve eşini eş gibi değil velinimeti gibi değerlendiren' demekti.
Bu yüzden ailede huzur vardı, çünkü kadın ne olursa olsun susmak ve sineye çekme zorundaydı.
Aile 1 kere kurulurdu ve boşanmak ayrılmak evden çıkmak denilen kavramlar yoktu.
Erkeklerin egemen olduğu bir düzen vardı.
Bu düzenin içinde tek taraflı bir huzurdan söz edilebilir bu bağlamda.
Kadın Osmanlıda geçerli olan ŞERıAT kurallarının altında ezilirken ayrı bir huzur duymaktadır...
ışte o kadınlarla alakalı güzel ve engin şeriat kurallarından bazıları...

1) Kadının şahitliği, erkeğin yarısıdır. Yani iki kadın ancak bir erkeğe eşittir.

2) Kadın mirastan erkeğin yarısı kadar pay alabilir.

3) Kadının boşama hakkı yoktur.

4) Kadın bir erkeğin ikinci, üçüncü, dördüncü karısı olabilir.

5) Kadının yeri evidir. Mecbur olmadıkça dışarı çıkmamalıdır. Dışarı çıkmak zorunda ise bütün vücudunu kapatmalıdır. Yüzünü de peçe ile örtmelidir.

6) Kadın erkeğinin birkaç adım arkasından yürümelidir.

7) Kadının kocasına itaati Allah’a itaati gibidir.

8) Kadının cennete girebilmesi kocasının rızasını kazanmasına bağlıdır.

9) Kadın yönetici / devlet başkanı olamaz. Seçme ve seçilme hakkı yoktur.

10) Kadın hastayı erkek doktor muayene edemez.

11) Şarkı söylemek, müzik dinlemek günahtır.

12) Kadının sesi erkeğe haramdır.

Bu 12 madde dışında da aile huzurunda kadının duyduğu huzur maddeleri çoğunluktadır, ben sadece aklımın köşesindekileri örnek verme babında yazmak istedim.
Tüm bu sebepler kadının huzurunu erkeğin ise egemenliğinin kanıtıdır.
Kadına Osmanlı'da yaşama (sadece nefes almak ve kendisine verilen görevi yerine getirmek bir insan için yaşamaktan sayılırsa o ayrı mevzudur ) hakkı olsaydı bu kurallar olmazdı.

Bunun dışında konu dışı olan Atatürk'ün arkasına sığınmak, bu ülkeyi kimler kazandıyı tartışma konusu haline getiren arkadaşlarımız için sadece şunu demek istiyorum:
'Ölmüş adamdan medet ummayın, onun kendine hayrı yok ki size de olsun...'
YAŞAYAN ADAMDAN ÜMıT BEKLEYıN ONA DESTEK OLUN DA KALKINALIM ÖLMÜŞLE OLMUŞA KıMSENıN BıR FAYDASI DOKUNMAZ...
a.s.

Bunun dışında konu dışı olan Atatürk'ün arkasına sığınmak, bu ülkeyi kimler kazandıyı tartışma konusu haline getiren arkadaşlarımız için sadece şunu demek istiyorum:
YAŞAYAN ADAMDAN ÜMİT BEKLEYİN ONA DESTEK OLUN DA KALKINALIM ÖLMÜŞLE OLMUŞA KİMSENİN BİR FAYDASI DOKUNMAZ...
a.s.

tartışmada ben de varım ama haklısınız
bu kısma tamamen katılıyorum:icecream:

tartışmada ben de varım ama haklısınız
bu kısma tamamen katılıyorum:icecream:

Umarım Atatürk'ün arkasına sığınmayı doğru anlamışsındır arim...
Çünkü orada onun arkasından siyaset yapmamayı kastetmiştim a.s
Şu an bu kadar hür kendimizi ifade edebiliyorsak onun getirdiği demokrasi ve cumhuriyet sayesindedir...
a.s

yalan söyleceyek değilim yanlış anlamışımkaydirigubbakcemile3
malesef ki bu konularda sizinle fikirlerimiz hiç uyuşmuyor

ama son iki satıra hala katılıyorum

Son düzenleme:
Amin....

butun yazilarinizda alaycisiniz....osmanliyla kendi ecdadinizla yani(eger Turk iseniz) alay etmissiniz, buradakilerle alay etmissiniz, dinle alay etmissiniz....kendinizide bol boool ovmussunuz ama ancak pazarlama sorumlusu olmussunuz, ogrendiklerinizi guzel pazarliyorsunuz, dogru....yaza yaza bitirememissiniz...
iyi hos ne guzel...okumussun falan filan ....sahsim adina senin ogrendigin tarihe ben inanmiyorum...evet senin anlattigin sekilde ogretiliyor hep ama duzmece bir tarih....soyle genis bakis acisiyla dusununce olcup bicince neden duzmece malum...okumak yetmiyor arastirmaci olacaksin derdi buyuklerim...dogru yani...
osmanli tarihi hurda kagit fiyatina bulgarlara satilinca ulasamazsin ama degil mi??!!!...Necip Fazil Kisakurek'in bir kitabi var, tavsiye ederim...kacti dedigin Sultan Vahdettin ile ilgili.
Turkiye Cumhuriyeti babamsa, Osmali Imparatorlugu'da dedemdir...dedeme saygisizlik yapmam...babamdan oyle ogrendim babamda babasindan yani dedemden oyle ogrenmis.........

yalan söyleceyek değilim yanlış anlamışımkaydirigubbakcemile3
malesef ki bu konularda sizinle fikirlerimiz hiç uyuşmuyor

ama son iki satıra hala katılıyorum

Önemli olan saygıyı kaybetmemek...
yerimseniben
Atatürk'ten medet ummayalım evet onun getirdiklerinden Cumhuriyetten, Demokrasiden(Osmanlı'da olmayanları sayıyorum)öğretilerinden medet umuyorum çünkü onlar hala yaşayan değerlerimiz...
Allah onları bizden mahrum bırakmasın...
Amin!

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu: Osmanlıda aile huzurunun temeli...
Temeli o zaman böyle elektronik eşyalar, insanların saatlerini harcadığı internet, cep telefonları hatta ve hatta telefon, elektrik ve bilimum dış çevre yaşantısının az hatta yok olmasıydı.
Kadının çalışma gibi bir imkanı var ile yok arasıydı.
ınsanların yaşadıkları alan kısıtlıydı.
Kadınların yaptıkları meslek 'memurluk' tan öteye geçmezdi.
Kadının toplumdaki yeri 'evde çocuk büyüten, komşular dışında sosyal hayatı olmayan, eşine olan vazifesi ona ne olursa olsun koşulsuz şartsız bağlanmak ve eşini eş gibi değil velinimeti gibi değerlendiren' demekti.
Bu yüzden ailede huzur vardı, çünkü kadın ne olursa olsun susmak ve sineye çekme zorundaydı.
Aile 1 kere kurulurdu ve boşanmak ayrılmak evden çıkmak denilen kavramlar yoktu.
Erkeklerin egemen olduğu bir düzen vardı.
Bu düzenin içinde tek taraflı bir huzurdan söz edilebilir bu bağlamda.
Kadın Osmanlıda geçerli olan ŞERıAT kurallarının altında ezilirken ayrı bir huzur duymaktadır...
ışte o kadınlarla alakalı güzel ve engin şeriat kurallarından bazıları...

1) Kadının şahitliği, erkeğin yarısıdır. Yani iki kadın ancak bir erkeğe eşittir.

2) Kadın mirastan erkeğin yarısı kadar pay alabilir.

3) Kadının boşama hakkı yoktur.

4) Kadın bir erkeğin ikinci, üçüncü, dördüncü karısı olabilir.

5) Kadının yeri evidir. Mecbur olmadıkça dışarı çıkmamalıdır. Dışarı çıkmak zorunda ise bütün vücudunu kapatmalıdır. Yüzünü de peçe ile örtmelidir.

6) Kadın erkeğinin birkaç adım arkasından yürümelidir.

7) Kadının kocasına itaati Allah’a itaati gibidir.

8) Kadının cennete girebilmesi kocasının rızasını kazanmasına bağlıdır.

9) Kadın yönetici / devlet başkanı olamaz. Seçme ve seçilme hakkı yoktur.

10) Kadın hastayı erkek doktor muayene edemez.

11) Şarkı söylemek, müzik dinlemek günahtır.

12) Kadının sesi erkeğe haramdır.

Bu 12 madde dışında da aile huzurunda kadının duyduğu huzur maddeleri çoğunluktadır, ben sadece aklımın köşesindekileri örnek verme babında yazmak istedim.
Tüm bu sebepler kadının huzurunu erkeğin ise egemenliğinin kanıtıdır.
Kadına Osmanlı'da yaşama (sadece nefes almak ve kendisine verilen görevi yerine getirmek bir insan için yaşamaktan sayılırsa o ayrı mevzudur ) hakkı olsaydı bu kurallar olmazdı.

YAŞAYAN ADAMDAN ÜMıT BEKLEYıN ONA DESTEK OLUN DA KALKINALIM ÖLMÜŞLE OLMUŞA KıMSENıN BıR FAYDASI DOKUNMAZ...
a.s.

Kardes bu yaziyi nereden alintilamissiniz hayret

yaziyi kaleme alan kisi Osmanli Tarihini bilmedigi

gibi Islam Tarihinide bilmiyor

cok yazik...

vakit daha varken

kaynaklarindan emin oldugunuz

yerlerden bilgi edinin...

Samimi bir kardesimiz oldugunuza inaniyorum
arada bir güzel yorumlariniza rastliyorum

ancak yanlis bilgilenmissiniz

Dogru olmayan kisinin kendi akli mertebesine
göre yazilmis yazilari arastirmadan
eklemek vebal altina girmektir
bunuda söylemeden gecmiyim

Allah c.c size kolaylik versin...

Son düzenleme:

ne kadar çok tarihçi varmış aramızda da haberimiz yokmuş....

ben de kitap yazarım....çok zor değil çıkarırım iki üç belge isteyene de , işine gelen de bana inanır...

kitapta yazılanlar değildir esas hani tarihi belgeleriniz...sadece okumakla olmuyor...hangi belgeyi gördünüz araştırdınız...hangi tarihçiyle konuştunuz...her düşünceden her görüşü anlatan kaç kitap okudunuz???

arkadaşım bilimsel eser ismi ver de suç sayılmasın ayrıca ben özelden o isimleri istiyorum lütfen burda aleni vermek suçsa madem yanlış biliyorsak özelden tek tek verin de biz de o ulvi bilgilerden mahrum kalmayalım...

X