Bahçe Bakımı ve Çiçekler orkide bakimi hakkinda

benımde bır orkıdem var daha oncekını kurtmustum bakalım budefa nasıl olacak dısardakı koklerın ucu sararmıs gıbı yapmam gereken bırseyler varmı kızlarrr

Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Üsttekiler kurur öyle. Haftada bir su dolu kovaya daldırırsanız su her yerine ulaşmış olur. :)

orkidem çiçekerini döktü ve tepeden itibaren solmaya başladı.kökler sağlıklı gibi görünüyor ışık alan bir saksının içinde yapraklar sağlıklı görünüyor.ama o yukarıdan aşağı kuruma moralimi bozuyor tekrar çiçek verecek midir.yada kuruyan kısmı kesmeli miyim??

Solan şey muhtemelen orkidenizin çiçek sapı. Normaldir. O sap gider yenisi çıkıcak zamanla. Aman kurudu sanıp atmayın lütfen. :) Kuruyan sapı dipten kesebilirsiniz.

Esimin hediyesi orkideydi bana daha bi hafts olmadi iki dali cicek acmis bir suru tomurcuk vardi şimdi ise tomurcuklar döküldü cam kenarina koydum malum kis gunes fazla yok ama sonucta cam kenari bi defa suladim acaba saksimi kucuk geldi degissem cicekleri kurur mu lutfen yardim

Cam kenarındaysa kalorifer yakınında mı? Belki sıcaktan dökmüştür. Belki de evinizin havası çok kuru gelmiştir. Çok güneş istemez. Aydınlık ama direk güneş almayan bir yerde olması lazım. Haftada bir su dolu kovaya daldırıp sulayın. Suyun bir gece önceden dinlenmiş olması önemli. Saksıya dokunmayın. Kökler büyüyüp saksıdan bayağı bayağı taşacak duruma gelmeden değişmez.

Merhaba.. gecen yil bu zamanlarda hefiye grlrn orkidem ciceklerini 2 ay icinde döktü. Daha sonrada döktüğü dali kurumaya basladi.. tabi ben budanmasi gerektiğini bilmeden gecen aya kadar budamadan bekledim. Yavas yavas koke dogru solmaya başladı. Gecrn ay 3. Bogumdan budanmasi gerektigini öğrenip budadim. Ama budadigim yerden sararmaya devam ediyor :KK43: üstelik son 2 bogumdan yeni yapraklar çıkıyor. . Ne yapmam gerekiyor bilemedim. . Bilgi verirseniz çok sevinirimmm

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Merhaba.. gecen yil bu zamanlarda hefiye grlrn orkidem ciceklerini 2 ay icinde döktü. Daha sonrada döktüğü dali kurumaya basladi.. tabi ben budanmasi gerektiğini bilmeden gecen aya kadar budamadan bekledim. Yavas yavas koke dogru solmaya başladı. Gecrn ay 3. Bogumdan budanmasi gerektigini öğrenip budadim. Ama budadigim yerden sararmaya devam ediyor :KK43: üstelik son 2 bogumdan yeni yapraklar çıkıyor. . Ne yapmam gerekiyor bilemedim. . Bilgi verirseniz çok sevinirimmm

Merhaba canım, çiçek sapı yaprak mı verdi yani? Ama üstten sararmaya devam ediyor öyle mi? Keskin bir bıçak ya da jilet yardımıyla yeşil yerinden tekrar kes bu sapı. Yani sararmanın hemen bitiminden. Bakalım hala devam edecek mi..Bir de o saptan çıkan şeyin yaprak olduğuna emin misin? Yapraksa eğer yavruluyor demektir. Yani orkiden keiki oluşturmuş. Çok şanslısın.

Fotoğraf yükleme imkanın varsa güzel olur.

Bir de aydınlık bir yerde dursun. Ara ara yapraklarına su fısfıslayıp pencereyi aç esintiyle kurusun su damlacıkları.

Merhaba canım, çiçek sapı yaprak mı verdi yani? Ama üstten sararmaya devam ediyor öyle mi? Keskin bir bıçak ya da jilet yardımıyla yeşil yerinden tekrar kes bu sapı. Yani sararmanın hemen bitiminden. Bakalım hala devam edecek mi..Bir de o saptan çıkan şeyin yaprak olduğuna emin misin? Yapraksa eğer yavruluyor demektir. Yani orkiden keiki oluşturmuş. Çok şanslısın.

Fotoğraf yükleme imkanın varsa güzel olur.

Bir de aydınlık bir yerde dursun. Ara ara yapraklarına su fısfıslayıp pencereyi aç esintiyle kurusun su damlacıkları.

Canım bende biraz arastirdim baktim evet keikilerimiz var :) ama bakamamaktan oluyormus sanırım. Halbuki haftada bir sadece toprak islanacak kadar sularim ve orkide vitamini de veriyorum ara sira. Isigi dik almayan bir yerde ama demekki sevmemis orayi. Simdi sararan yerden kesersem eger keikilerin biri gidecek çünkü tam keikinin dibine kadar sararmis durumda :KK43: ben resim ekleyeyim canm sen daha iyi anlarsin o zaman sanırım. Tekrar tsk ederim :)

Ekledim canmm benim. Umarim anlasiliyordur :)

Eklentiler

• $1400190138237.jpg
    $1400190138237.jpg
    21,1 KB · Görüntüleme: 298
  • $1400190180959.jpg
    $1400190180959.jpg
    20,9 KB · Görüntüleme: 277
Canım bende biraz arastirdim baktim evet keikilerimiz var :) ama bakamamaktan oluyormus sanırım. Halbuki haftada bir sadece toprak islanacak kadar sularim ve orkide vitamini de veriyorum ara sira. Isigi dik almayan bir yerde ama demekki sevmemis orayi. Simdi sararan yerden kesersem eger keikilerin biri gidecek çünkü tam keikinin dibine kadar sararmis durumda :KK43: ben resim ekleyeyim canm sen daha iyi anlarsin o zaman sanırım. Tekrar tsk ederim :)

Evet keikiyi orkide öleceğini hissederse verir. Kalan enerjisini ona verir. Ama öyle olmayabilir de. Benim dedemin çok sağlıklı kocaman bir orkidesi var. Uzun zamandır çiçek açmıyor. Güneş görmüyor hiç çünkü. Keiki verdi kocaman oldu. Ayırdık yavruyu hala yaşıyor.

Sulamanda da bir aşırılık yok. Ben sularken orkideyi saksısıyla beraber bir kovaya daldırıyorum. Sonra lavaboya bırakıyorum 1 saat kadar iyice süzülsün diye. Besin de veriyormuşsun.Daha iyi ışık alan bir yerde olursa bence yakında çiçek de verir.

Agaclar.net diye bir forum sitesi var. Orkide heveslileri ve acemilerinin sorunları diye bir başlığı var canım. Sen yükle bakalım fotoğrafı. Ben anlayamazsam girer o sitede de sorarsın bir. Ben hep ordan yardım ala ala öğrendim. Hele bir keresinde orkidemi çürütüp yeniden diriltmiştim ordakilerin tavsiyeleriyle..

Ekledim canmm benim. Umarim anlasiliyordur :)

Çok sağlıklı gözüküyor maşallah ya. ama niye sararmış ben de anlamadım. İki tane yavruşun var ne güzel :)))

Sanırım beklemekten başka çare yok. Tam dibinde keikinin. olmazsa üstteki yavrunun altından kesicen birini gözden çıkarıcan artık..

Canm ekledim resimleri.. telden yazdigim için gorebiliyor musun emin degilim..

Ayyy öyle mi :) çooook sevindimmm :) nadil mutlu oldum suan hem keikilerimiz var hem de saglikliyizz :) bekleyelim o zaman kiyamam ben ona ya :KK43: nasil ayircam ben onlari sonra canim benimm :KK43: yanına insan yaklastirmiyorum ben onlarin :)

üç saksı orkidem var bir tanesi keiki vermeye başladı sanırım kendisi hastalandı. :KK43:

yanlarından yeni saplar çıkmaya başladı

bir yerdeduymuştum o sapları koparıp yeniden yetiştirilebiliyormuş diye doğrumudur ki acaba

onları o sapları kessem yeniden toprağa diksem tutarlarmı acaba

yoksa boşa mı kürek çekmiş olurum

Canmm yardimlarin icin cok tsk ederim. Yarin ilk is agaclar.nete bakmak olacsk.. kesinlikle boseyler yapmam lazim olmesin cicegimm ya :KK43: cok seviyorum ben onu.. ayirmak sartsa ne yapalim bir tanesini gozden cikaririm keikilerimizin :KK43: ama insallah gerek kalmaz :KK43:

Çok sağlıklı gözüküyor maşallah ya. ama niye sararmış ben de anlamadım. İki tane yavruşun var ne güzel :)))

Sanırım beklemekten başka çare yok. Tam dibinde keikinin. olmazsa üstteki yavrunun altından kesicen birini gözden çıkarıcan artık..

Iyi aksamlarr :)

Canmm yardimlarin icin cok tsk ederim. Yarin ilk is agaclar.nete bakmak olacsk.. kesinlikle boseyler yapmam lazim olmesin cicegimm ya :KK43: cok seviyorum ben onu.. ayirmak sartsa ne yapalim bir tanesini gozden cikaririm keikilerimizin :KK43: ama insallah gerek kalmaz :KK43:

Keiki giderse çok üzülme derim. Onun büyümesi çok zaman ve sabır gerektiren bir şeymiş heralde. Uğraşmak zahmetli bayağı. Bir de şimdi orkide gücünü keiki yapmaya verdiği için çiçek açmaya da çalışmaz muhtemelen. Ayırmak gerekirse gözünü karart kes at artık :)

Keiki giderse çok üzülme derim. Onun büyümesi çok zaman ve sabır gerektiren bir şeymiş heralde. Uğraşmak zahmetli bayağı. Bir de şimdi orkide gücünü keiki yapmaya verdiği için çiçek açmaya da çalışmaz muhtemelen. Ayırmak gerekirse gözünü karart kes at artık :)

Öğreneyimm canım ağaçlar.nete de yazdım bakalım ne diyecekler.. Olmazsa keserim artık ama kıyamam keikileride büyütmeye çalışırımm.. İnşallah kurtarırım orkidemi :KK14: sararıp ölmesin yaa çok üzülürüm :KK25:

Öğreneyimm canım ağaçlar.nete de yazdım bakalım ne diyecekler.. Olmazsa keserim artık ama kıyamam keikileride büyütmeye çalışırımm.. İnşallah kurtarırım orkidemi :KK14: sararıp ölmesin yaa çok üzülürüm :KK25:

En azından iki taneler biri giderse diğeri gitmez gibime geliyor. Bakalım onlar ne diyecek :))

Merhaba Arkadaşlar;
Ekte fotoğraflarını koyduğum orkidem ilk geldiğinde çiçekleri ve yeni açacak tomurcukları vardı. Geldikten sonra tomurcuklarını döktü ancak mevcut çiçekler çok güzel bir hale geldi. 4 ay kadar bir süre sonra 10 günlük seyahate gittiğim için bir yakınıma orkidemi emanet ettim. Sulama periyotlarını ve şeklini tarif ettim. Ancak 10 gün sonra geldiğimde çiçeklerin hepsi dökülmüş, yapraklarıda sararmış şekilde teslim aldım. Kendisi çok dikkat ettiğini tarif ettiğim şekilde muhafaza ettiğini söylediği için bunun orkidenin normal bir evresi olarak kabul ettim. Fotoğraflardan daha net anlaşılacaktır, orkidemin durumu nedir? Yeni açan dalın üzerinden ilk boğumdan kesmem mi gerekiyor? yeni açan tomurcuklar çiçek verecekmidir? bu durumda orkideme ne yapmam lazım? acemi biri olduğum için çok fazla bilgim yok. yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler...

$20140601_142310.jpg $20140601_142542.jpg $20140601_142535.jpg $20140601_142409.jpg $20140601_142318.jpg $20140601_142248.jpg $orkide eski hali.jpg $20140601_142458.jpg $20140601_142358.jpg $20140601_142328.jpg $20140601_142549.jpg $20140601_142310.jpg $20140601_142542.jpg $20140601_142535.jpg $20140601_142409.jpg $20140601_142318.jpg $20140601_142248.jpg $orkide eski hali.jpg $20140601_142458.jpg $20140601_142358.jpg $20140601_142328.jpg $20140601_142549.jpg

Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Üsttekiler kurur öyle. Haftada bir su dolu kovaya daldırırsanız su her yerine ulaşmış olur. :)

Solan şey muhtemelen orkidenizin çiçek sapı. Normaldir. O sap gider yenisi çıkıcak zamanla. Aman kurudu sanıp atmayın lütfen. :) Kuruyan sapı dipten kesebilirsiniz.

Cam kenarındaysa kalorifer yakınında mı? Belki sıcaktan dökmüştür. Belki de evinizin havası çok kuru gelmiştir. Çok güneş istemez. Aydınlık ama direk güneş almayan bir yerde olması lazım. Haftada bir su dolu kovaya daldırıp sulayın. Suyun bir gece önceden dinlenmiş olması önemli. Saksıya dokunmayın. Kökler büyüyüp saksıdan bayağı bayağı taşacak duruma gelmeden değişmez.

İyi akşamlar orkideler hakkında çok bilgi sahibisiniz . Yardımcı olabilir misiniz .

Bize bir orkide hediye geldi .Ama biz daha önce yetiştirmediğimiz için çok zorlandık diyebilirim . Çok sulamışız ve biraz da karanlıkta kalmış :oops: Yapragı yavrularken sararmaya başladı orkidemiz ölüyordu dalları sarardı .Yapraklarında siyah leke vardı bir iki tane bir de yaprak kenarlarında . :mad: Komşu geldi içine tarçın koyun dedi Bilmiyoruz tabi ne deseler yapıyoruz o_ODedik bir toprak değiştirelim kökleri ıslak ve siyahtı kestik biraz .Sonra o sararan yaprak zamanla uzamaya başladı . Burada yazılmış mutfakta iyi diye mutfaga götürdüm . Üç dört gün önce başka ne yapılabilir sizce .İki dalıda kurudu yeniden çiçek verebilir mi . Bunca çiçegin geçirdiği şeyden sonra o tekrardan çiçeklenir mi ki ... :KK64: Üzülüyorum da hediye geldiği için bir buçuk yıldır çiçeği kurtarmaya çalışıyorum . :confused:

buda benim orkidem ama çok korkuyorum ölcek diye dün aldım daha

Eklentiler

• 20151008_181805.jpg
    20151008_181805.jpg
    109,4 KB · Görüntüleme: 241
  • 20151008_181810.jpg
    20151008_181810.jpg
    112,7 KB · Görüntüleme: 213
  • 20151008_181814.jpg
    20151008_181814.jpg
    96,5 KB · Görüntüleme: 250
3 ay kadar once bir misafirim bana cok hos bir orkide getirdi
yaklasik 10 gun sonra ciceklerini doktu ve bikere sadece tek bir cicek acti
internette biraz arastirdim gunes isigini severmis ama direk gunes isigina
mauz kalmamasi gerekiyormus. aydinlik yerde durmeli ve serin olmaliymis ben simdiye kadar mutfakta tutuyodum ama artik daha serin bi odaya aldim
malum havalar isindi artik
her sabah fisfisla suluyorum
bazen yapraklarinida siliyorum
2 kerede budadim ama hala cicek falan acmadi
bilmiyorumkismile
orkide yetistiren ve defalarca cicek actiran varmidir acaba?
bana yardimci olurmusunuz lutfen?
iste buda orkidemin ilk hali

orkide.jpg
merhaba ben keiki macunu kullandım yeni dal e yavru orkide verdi isterseniz deneyin
http://www.kadinlarkulubu.com/orkide-keiki-macunu/i-66397317