Bahçe Bakımı ve Çiçekler orkide bakimi hakkinda

hapsuruk

KizimKocamKendim:)
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2010
2.130
1
3 ay kadar once bir misafirim bana cok hos bir orkide getirdi
yaklasik 10 gun sonra ciceklerini doktu ve bikere sadece tek bir cicek acti
internette biraz arastirdim gunes isigini severmis ama direk gunes isigina
mauz kalmamasi gerekiyormus. aydinlik yerde durmeli ve serin olmaliymis ben simdiye kadar mutfakta tutuyodum ama artik daha serin bi odaya aldim
malum havalar isindi artik
her sabah fisfisla suluyorum
bazen yapraklarinida siliyorum
2 kerede budadim ama hala cicek falan acmadi
bilmiyorumkismile
orkide yetistiren ve defalarca cicek actiran varmidir acaba?
bana yardimci olurmusunuz lutfen?

iste buda orkidemin ilk hali

orkide.jpg

kimse orkide yetiştirmiyormu yoksa ben konuyu yanlış yeremi açtım???bilmiyorumkismile

Canım ben içinde iki tane saksı gibi şeyi varya o ikisinin arasına kum tarzı iki saksı birbirine direk oturmayacak sekilde boncuklar attım
ıki saksı birbirine temas etmesin diye
Sonra içinde hep 1 bardak su duruyor
Ve serin yerde bakılması gerekiyor yapraklarına direk günes gelmeyecek..
Yaprakları tamamen döküldüğünde budanıyor sonra o açıyor zaten
Yapraklarını da hiç elleme fısfısla da sulama zarar verirsin
Ben alalı baya oluyor resmini de eklerim en kısa zamanda yerimseniben

benim orkidem oldu galba yesil yapraklar duruyo ama saplar sarardi
kamis gibi oldu:tomato:

Benim muayenehanemde belki 10 tane orkidem varrengarenk, bende orkideleri cok severim.
Aslinda fazla birsey yapmana gerek yok ben hafta bir kere suluyorum.
Yapraklarini sadece tozlandigi zaman siliyorum, yani ayda bir.
Sana hediye gelen orkide yerini begenmesi lazim, bence Türkiye sicaklarinda günes görsün ama cokda o sicaklarin altinda birakma derim.

Benim bir tanıdığım ne kadar uğraştıysa orkidelerine çiçek açtıramadı.Sonra bir ara orkideleri mutfağa koydu ve şimdi o çiçekler çılgınca çiçek açıyorlar..Özel bir bakım yaptığı da yok sadece diğer çiçekler gibi suyunu veriyor o kadar.Çiçekçi bile şaşırmış bu işe, "Ben ilk defa orkidesini açtırabilen müşteri duyuyorum" demiş.. Düşündük taşındık akla en yakın bulduğumuz teori şu: Biliyorsunuz orkideler tropikal iklim çiçeği ve tropikal iklimlerde hava aşırı nemlidir dolayısıyla mutfakta sürekli yemek piştiği için evde havası en nemli yer mutfak ve bu yüzden orkideye uygun bir hava yapısı olduğundan burada çiçek açabildiğini düşünüyoruz.. Çiçek açan orkideler de sizinkinin aynısı, pembe çiçekli orkideler.Şımdi 2 saksıda pembiş pembiş duruyorlar..

orkideme ne oldugunu anladim
derin bir kabin icine koymustum
koklerinden fotosentez yaptigini dusunursek
uzun sure fotosentez yapmasini engelledim
simdi mutfaga aldim bende bakalim kendine gelecekmi?

bir hevesle aldığım orkidelerim.....çiçeklerini döktükten sonra bir dahada açmadı.....nasıl bakmalı ne yapmalı ...

Son düzenleme:
Orkideler cok nazlidir..
Günesi severler, karanlikta kalmamalari gerekiyor..
Haftada bir kere yarim bardak su, ama musluk suyu degil
bizim ictigimiz saglikli sulardan dökmek gerekiyor..
Onun disinda neme ihtiyac duyduklari konusunda hemfikirim:KK34:

Konu çok eski ama ;

Orkidenin devamlı çiçek açması imkansızdır..Belirli bir hacmi vardır ve bir süre sonra ölür..
Sonra çiçekler kuruduğu zaman , ortalara doğru bir işareti vardır, oradan budayacaksınız.,
10 11 ay sonra tekrar çiçek açar , uygun şekilde beslenirse..

bende orkide bakamama macerası yaşamış biri olarak yazmak istedim. İlk orkidelerime malesef bakamadım resmen çürüyüp gittiler. Şimdi daha bilinçli olarak bakıyorum üzerindeki 3tane tomurcuğu açtırmayı başardım. Benimki mutfakta duruyo yerini sevdi galiba ama bir arkadaşımın camlı kapalı balkonu var orda inanılmaz açıyor ve çiçekler dipdiri kışın ve baharda balkonda kullanıyor. Direk güneş gelmesin deniyo heryerde ama dışarda güneşin altında tutmuyoruz zaten orkide evde camın arkasını çok seviyor. Birde ben vitamin aldım orkide vitamini diye 10günde bir suya karıştırıp veriyorum tavsiye ederim.

benim de var orkidelerim birinin 2.yılı bayaa bi çiçek açtı 2. side bu sevgililer gününde eşimden hediye..o da çiçekli bakalım seneye noolcak ama ben önceden doğumumda gelen bi orkideyi sulama hatası yüzünden kuruttum ama şimdi öğrendim netten araştırdım ilk orkidemde yazılanları uyguladım kurudu çiçeğim yok yaprağına su değmesin yok direk güneş görmesin yok haftada bir sulayın yok kökleri açıkta kalacak güneş görmesi lazım dışına başka saksı falan da almadım...falan falan hepsini yaptım olmadı kurudu gitti çok üzüldüm...ama yengemde bir orkideler var maşallah açar da açar camın önünde durur hep dışına dekoratif seramik saksı almış çok da hoş duruyo üstelik de kökler devamlı nemli yaş yaş duruyo çoşmuş gibiydi orkideler ben de aynen onun gibi yaptım artık mükemmel açıyorlar..başka bilgisi olan varsa paylaisın lütfen..ben vitamin falan koymadım hiç...çiçekleri dökülüp bitince çiçeklerin açtığı dalın 2. boğumunun biraz üzerinden kesiyorum zamanı gelince yaprak çıkarıyo şitiller çıkarıyo ve çiçek dalı çıkarıyo hatta o kesilen daldan da sürdü ve çiçek açtı...

bende bi dergide okumustum orkidelerin banyo cicegi oldugunu. Nemli havayi sevdigini ama benim banyomda cam yok. 4 tane orkidem var sadece birinin üstünde cicekler digerleri hep döküldü. Mutfakda amerikan acik mutfak ben bu cicekleri nasil nemli tutucam ?? seffaf saksi, yok kökler acikta kalicak falan hic birini anlamadim ben bu cicekleri nasil actiricam yahu ??

Acaba dogum kontrol hapi koyup topraga dopinglesemmi :KK53:

Orkide bakımı sanıldığı kadar zor bir iş değildir.Evet kökleri ışık almalı,seramik saksılarda ne kadar dekoratif dursada kökleri için zararlı bir yöntem.Bırakın dekoratifliğini çiçekleriyle yıllarca size sunsun :))kökleri ışık almadığı zaman size uzun süre güzellik veremeyecek malesef.
Orkideler açtığında çiçekleri 3 ay kadar solmadan üzerinde kalır,çiçekleri döküldükten sonra 3-4 ay dinlenir ve tekrar açar.Bu dinlenme zamanında öldü diye bakmazsanız öldürüsünüz zaten.
Sulamada sık sık yapılmaz.10-15 günde bir saksıları su dolu bir kaba oturtup 20 dk kadar emdirilir,bunun dışında hafta da bir üstten azar azar su verebilirsiniz.
Yapraklarına su değmemesi ise orta göbek içindir.Ortasında su birikintisi kaldığı zaman bitkinin çürümesine yol açabileceği söylenir,riske atmanın ne anlamı var değil mi :KK34:

Birde ben yapraklarının parlak olması için ara sıra limon suyu ve çok az zeytinyağı ile siliyorum,bana göre hem besliyor hem parlatıyor.

bende orkide hastasıyım ancak bi türllü bakımını beceremiyorum :26:
geçtiğimiz yıllarda almıştım nasıl başardıysam kuruttumm :44::44:
şimdi yine heves edip aldım.. bakalım bu sefer başarılı olabilecekmiyim :44:
bildiğim kadarıyla direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekiyomuş doğrumu?
bir de plastik şeffaf saksı nerden alabilirim ben bulunduğum yerde bikaç yere baktım ama seramik ve toprak saksılar var genellikle :26:

bende orkide hastasıyım ancak bi türllü bakımını beceremiyorum :26:
geçtiğimiz yıllarda almıştım nasıl başardıysam kuruttumm :44::44:
şimdi yine heves edip aldım.. bakalım bu sefer başarılı olabilecekmiyim :44:
bildiğim kadarıyla direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekiyomuş doğrumu?
bir de plastik şeffaf saksı nerden alabilirim ben bulunduğum yerde bikaç yere baktım ama seramik ve toprak saksılar var genellikle :26:

Direk güneş tüm çiçekler için tehlikelidir ki orkide ye sadece ışık alan bir yer yeter.Güneşide tül perde arkasından alabilir fakat en uygunu sabah güneşi.
Şeffaf saksıları büyük AVM lerde bauhouse gibi yerlerde bulabilirsiniz.

Orkide bakımı sanıldığı kadar zor bir iş değildir.Evet kökleri ışık almalı,seramik saksılarda ne kadar dekoratif dursada kökleri için zararlı bir yöntem.Bırakın dekoratifliğini çiçekleriyle yıllarca size sunsun :))kökleri ışık almadığı zaman size uzun süre güzellik veremeyecek malesef.
Orkideler açtığında çiçekleri 3 ay kadar solmadan üzerinde kalır,çiçekleri döküldükten sonra 3-4 ay dinlenir ve tekrar açar.Bu dinlenme zamanında öldü diye bakmazsanız öldürüsünüz zaten.
Sulamada sık sık yapılmaz.10-15 günde bir saksıları su dolu bir kaba oturtup 20 dk kadar emdirilir,bunun dışında hafta da bir üstten azar azar su verebilirsiniz.
Yapraklarına su değmemesi ise orta göbek içindir.Ortasında su birikintisi kaldığı zaman bitkinin çürümesine yol açabileceği söylenir,riske atmanın ne anlamı var değil mi :KK34:

Birde ben yapraklarının parlak olması için ara sıra limon suyu ve çok az zeytinyağı ile siliyorum,bana göre hem besliyor hem parlatıyor.
ben bu söylediklerinizi yaptım ve kuruttum güzelim orkideyi ama şimdi kendi bildiğim gibi bakıyorum deneyerek öğrendim yani şimdi görüldüğü üzere çok güzel açıyorlar...

ben bu söylediklerinizi yaptım ve kuruttum güzelim orkideyi ama şimdi kendi bildiğim gibi bakıyorum deneyerek öğrendim yani şimdi görüldüğü üzere çok güzel açıyorlar...

Ne güzel :)) o zaman bildiğiniz şekilde devam edin çok hoş duruyor orkideleriniz..
benim orkidelerimin bazıları

çok güzeller yaa bayılıyorum orkidelere ama neden bu kadar az çiçek açmışlar?