Bahçe Bakımı ve Çiçekler orkide bakimi hakkinda

çok güzeller yaa bayılıyorum orkidelere ama neden bu kadar az çiçek açmışlar?

İlk satın aldığımızda çiçekleri çok oluyor:)) sonrasında her dönem aynı çiçek sayısını vermiyor,bir dönem az bir dönem çok olabiliyor.Orkidelerim 3-4 senelik,geçen dönem daha çiçekliydiler.

Ne güzel :)) o zaman bildiğiniz şekilde devam edin çok hoş duruyor orkideleriniz..
benim orkidelerimin bazıları

orkidelerinizin saksilarininda fotograflarinida cekip buraya eklermisiniz, birde sanirim hepsi seffaf saksida kendinizmi o saksilara yerlestirdiniz orkideleri ?

Bu aksam ciceklerimizin topraklarini yeniledik. Orkidelerin özel topraklari oluyormus kuru agac kabuklari gibi seylerden yapilma bunu ögrendim :))) 4 orkidemden 1 tanesi acayip böceklenmis resmen icinde 40 ayaklar vardi solucanlar falan kendilerini icim aciyarak cöpe attim. Diger 3ü saglamdi allaha bin sükür... Nasil böceklendi anlamadim ? ( iyiki evime dagilmadi o igrencler)

Bugün birde özel cicek lambasi aldim gün isigi vericek fakat isitmicak... Yerlestirdigimde fotograflarini eklicem mutlaka

Türkiyede Orkide nerde bulunur hic görmedim böyle yetistirme orkide türkiyede.

Ben burda besliyorum ama türkiyede anneme almak istiyorum.

Benimkilerde hepsi keramik saksilarda duruyor , burda ölye satioyrlar.
Simdilik yapraklarini dökmüs durumdalar yeniden calanmalarini bekliyorum.
Saksida olsada su birikmemesi lazim, saksiya süzülen suyu dökmek gerekiyor, cok su ve cok günes öldürüyor, bende öyle oldu malaesef.
Bitanesini kurtarma savasindayim bakalim su an iyi gidiyor :)

Hepinize kolay gelsin ben cok seviyorum , ama acikcasi nedense hic beceremem cicike bakimini, falakat bunlarda inat ettim basaracagim :)

Benim orkidem yılda 4-5 kez çılgınlar gibi çiçek açıyor. özel bir bakım filan da uygulamıyorum ama sanırım yerini çok sevdi.Bir de kesinlikle şeffaf saksı! Direkt güneş almayan bir pencere önüne koydum onu ve şu an bir dalında 8-9 tane çiçek var. 1 aydır öyle çiçekli çiçekli duruyor.Tabii bir süre sonra çiçekler alttan itibaren dökülmeye başlayacak tek tek.Sadece sapı kalınca ikinci boğumdan kesiyorum ve 3-4 günde bir sulamaya devam ediyorum, kısa süre sonra yeniden bir yumru harekete geçiyor, filizleniyor ve yeniden bir dal uzayarak üzerinde 8-9 tane çiçekler birbirini ezercesine çiçek açıyor. :nazar:

benim de hediye bir orkidem var ama çok minik. ana bitkinin dibinden sürgün vermiş, ayırmışlar ve bana hediye ettiler.

ana bitkiye nasıl bakıyorlarsa ben de öyle bakmaya çalışıyorum. sadece yaprak halindeydi. iki tane dal çıkardı. ve şimdi 8-10 cm'lik dallar üzerinde 1 tane tomurcuk var ama açacak mı bilmiyorum. her gün hasretle onu izliyorum.

İnşallah açar.:KK16:

benim de hediye bir orkidem var ama çok minik. ana bitkinin dibinden sürgün vermiş, ayırmışlar ve bana hediye ettiler.

ana bitkiye nasıl bakıyorlarsa ben de öyle bakmaya çalışıyorum. sadece yaprak halindeydi. iki tane dal çıkardı. ve şimdi 8-10 cm'lik dallar üzerinde 1 tane tomurcuk var ama açacak mı bilmiyorum. her gün hasretle onu izliyorum.

İnşallah açar.:KK16:

Açar açar :KK34: Açmayan tomurcuk görmedim ben daha, biraz uzun sürebiliyor bazen açmaları, çiçek açmak bitki için aşırı efor gerektiren birşeymiş çünkü..Sizinki henüz bebek olduğundan zorlanıyordur garibim.Büyüsün mü çiçek mi açsın :KK1: Yalnız orkideyi nasıl çoğaltmışlar ben de onu merak ettim.yaprak mı dikmişler toprağa? Hem onun toprağı da normal toprak değil, torf.Torfa mı dikmişler acaba :26: Çünkü ben de elimdeki orkideden çoğaltıp isteyenlere vermek istiyorum. Anladığım kadarıyla benim orkide nazsız ve güzel bir ırk, sevenleri faydalandırmak isterim :nazar: Sorup da buraya yazarsanız sevinirim.

evet canım duruyorlar bunlar geçen seneki resimleri nisan ayından ekim ayına kadar bu halde kaldılar ve sonra yavaş yavaş döktüler çiçeklerini ama şimdi yine filiz verdiler ve tomurcuklandılar...ben orkidelerimi koçtaştan almıştım fiyatı uygun gelmişti bir fiyasko orkide bakımından sonra kafama göre bakıyorum artık bilinen şeyleri yaparak kurutmuştum caanım orkidemi..

evet canım duruyorlar bunlar geçen seneki resimleri nisan ayından ekim ayına kadar bu halde kaldılar ve sonra yavaş yavaş döktüler çiçeklerini ama şimdi yine filiz verdiler ve tomurcuklandılar...ben orkidelerimi koçtaştan almıştım fiyatı uygun gelmişti bir fiyasko orkide bakımından sonra kafama göre bakıyorum artık bilinen şeyleri yaparak kurutmuştum caanım orkidemi..
ben de hep istiyordumm cnm çiçekleri severim almak kısmet olmamıştı o gün eltime gittim ona hediye gelmiş bakmamış hiç dökülmüş yavrumun çiçekleri bende verim bunu bana dedim aldım getirdim eve yaprakları sağlıklı duruyor şimdi sana resmini de koycam...tekrar açarlar mı bi baksana umut var mı?

Eklentiler

• $2013-01-13 00.55.17.jpg
    $2013-01-13 00.55.17.jpg
    39,9 KB · Görüntüleme: 356
  • $2013-01-13 00.54.48.jpg
    $2013-01-13 00.54.48.jpg
    25,8 KB · Görüntüleme: 301
  • $2013-01-13 00.55.01.jpg
    $2013-01-13 00.55.01.jpg
    31,4 KB · Görüntüleme: 275
ben de hep istiyordumm cnm çiçekleri severim almak kısmet olmamıştı o gün eltime gittim ona hediye gelmiş bakmamış hiç dökülmüş yavrumun çiçekleri bende verim bunu bana dedim aldım getirdim eve yaprakları sağlıklı duruyor şimdi sana resmini de koycam...tekrar açarlar mı bi baksana umut var mı?

bence gayet sağlıklı görünüyor orkide bol yapraklı olması ve rengi de okuduğum kadarıyla buna işaret ama suyunu eksik etme benimkiller şeffaf saksıdalar ama seramik saksı var dışında o seramik saksıya 1 çay bardağı kaynamış soğumuş ya da hazır su koy devamlı eksik etme o çekip bittikçe sen koy ben böyle yapıyorum..malum orkideler yılda 1 çiçek açıyor ve uzunca bir süre dayanıyorlar bu tekrar açabilir bekle bir süre mesela benimkiler 2 aydır filizlenme aşamasında öyle hemen filiz verip tomurcukları olgunlaşıp açmıyo biraz zaman alıyo yani bekle bakalım su verdikçe kendini toparlar eğer toparlamazsa filizleri uzamazsa o zaman dipteki 2.boğumun üzerinden kesersin belki yaza açacaktır...bu arada direk güneş değmesin ama bol ışıklı bir yerde dursun yani pencere ününde ama arada tül olmalıymış yoksa güneş yapraklarını yakıyor...hadi bakalım merakla bekliycem çiçek açarlarsa paylaş mutlaka...:KK34:

bence gayet sağlıklı görünüyor orkide bol yapraklı olması ve rengi de okuduğum kadarıyla buna işaret ama suyunu eksik etme benimkiller şeffaf saksıdalar ama seramik saksı var dışında o seramik saksıya 1 çay bardağı kaynamış soğumuş ya da hazır su koy devamlı eksik etme o çekip bittikçe sen koy ben böyle yapıyorum..malum orkideler yılda 1 çiçek açıyor ve uzunca bir süre dayanıyorlar bu tekrar açabilir bekle bir süre mesela benimkiler 2 aydır filizlenme aşamasında öyle hemen filiz verip tomurcukları olgunlaşıp açmıyo biraz zaman alıyo yani bekle bakalım su verdikçe kendini toparlar eğer toparlamazsa filizleri uzamazsa o zaman dipteki 2.boğumun üzerinden kesersin belki yaza açacaktır...bu arada direk güneş değmesin ama bol ışıklı bir yerde dursun yani pencere ününde ama arada tül olmalıymış yoksa güneş yapraklarını yakıyor...hadi bakalım merakla bekliycem çiçek açarlarsa paylaş mutlaka...:KK34:
bence de sağlıklı duruyor cnm ya ona güvendim getirdim hatta dikkat ettiysen sanki 2 tane filizlenmiş di mi?tamam suyu dediğin gibi yapıcam seramik saksım yok cnm benim plastik var o olmaz mı özellikle seramik mi olmalı?
bi sitede okudum doğu cephesine koyun diyo benim soğu cephemde salonum var orada da kaloriferler kapalı buz gibi koymadım üşürler diye:KK9:batı cephem hem sıcak hem de çok ferah ışık dolu hep oda , güneş sadece batarken vuruyo ama aydınlık yani...iyi yapmışım di mi?tülün önünde duruyo cnm ama zaten güneş yüzü gördüğümüz yok gerçi haksızlık etmeyelim bugün hava fena değildi :KK9:
paylasırım mutlaka merak etme ama arada gel bak bu topige tamam mı:)))))

mutlaka bakıcam canım..
soğuğu sevmiyo zaten ben de salonu sırf orkidelerim için azıcık ısıtıyorum:KK37:napıym çok güzeller benim evde de batıda duruyorlar ya aslında varya yok şu yok bu korkutuyolar insanı aslında asıl yetişme iklimlerinde bu orkideler bağda bahçede büyürmüş düşün...seramik diye bi şart yok elbette ama altı deliksizya koyduğun su duruyo içinde ondan altı kapalı bi kap da olur farketmez yani..

benimde bir orkidem var artık :KK8: ama böceklendireceğim ya da kurutup öldüreceğim diye çok korkuyorum.. daha önce bi kaç çiçek bakmaya çalıştım ama ya bitlendi ya kurudu :KK14: porselen saksının dibinde bir çay bardağı su olsa yine çürümez, böceklenmez dimi ?

benimde bir orkidem var artık :KK8: ama böceklendireceğim ya da kurutup öldüreceğim diye çok korkuyorum.. daha önce bi kaç çiçek bakmaya çalıştım ama ya bitlendi ya kurudu :KK14: porselen saksının dibinde bir çay bardağı su olsa yine çürümez, böceklenmez dimi ?

Porselen saksı olmaz. Köklerinin ışık göreileceği şeffafbi saksı olması lazım.

benımde bır orkıdem var daha oncekını kurtmustum bakalım budefa nasıl olacak dısardakı koklerın ucu sararmıs gıbı yapmam gereken bırseyler varmı kızlarrr

orkidem çiçekerini döktü ve tepeden itibaren solmaya başladı.kökler sağlıklı gibi görünüyor ışık alan bir saksının içinde yapraklar sağlıklı görünüyor.ama o yukarıdan aşağı kuruma moralimi bozuyor tekrar çiçek verecek midir.yada kuruyan kısmı kesmeli miyim??

Esimin hediyesi orkideydi bana daha bi hafts olmadi iki dali cicek acmis bir suru tomurcuk vardi şimdi ise tomurcuklar döküldü cam kenarina koydum malum kis gunes fazla yok ama sonucta cam kenari bi defa suladim acaba saksimi kucuk geldi degissem cicekleri kurur mu lutfen yardim

Herkes başka yöntemler söylemiş.Galiba yerini ve evini severse her türlü yetişebiliyor:)

Benim orkidelerim ikea'nın seramik orkide vazosunda duruyor.
Vazonun dibinde,şeffaf orkide saksısını havada tutan bir çıkıntı var.
Böylece vazonun dibinden su veriyorum yani kökler hep suyun içinde duruyor.
Çiçek açtıkları dönemde ayrıca haftada 1 gibi toprağını azıcık suluyorum
Sularken mutlaka içme suyu kullanıyorum.

Orkidelerim camın yanında duruyor,sabah güneşi alıyorlar.
Onlarla konuşup ne kadar güzel olduklarını söylüyorum:)