Nişanlım ve annesi. Ne olur yardım edin

Kimse kimseye hizmet etmek zorunda değil, ha gönülden gelir hastalık vs o başka, gelin kaynanaya hizmet kelimesi bile leş kokuyor, bizimde erkek evlatlarımız olacak ve fikrimiz değişmeyecek
Var 2 tane büyüdüklerinde ,eşek kadar oğlum dururken gelin hanıma düşerse bana yardım etmek, kendi verdiğim eğitimden utanırım.

Kendi paralarını ödeyebilirler ya da misal benim ailem gibi asla ödetmeyebilirler.
Tercihse bu mesele, para veren düdüğü çalmıyor işte.
Yapıyorsan bir iyilik ya da örf adetse bunun adı, ver parayı çekil.
Birine hediye alınca değiştirme kartı koyuyoruz ya da kullanıp kullanmama hakkı kendine kalıyor değil mi?
Koltuk yahu bu, ne yapacak kapıya mı koyacak istemiyorum diye, 30 tl lik tshirt değil ki başkasına veresin.
Dünya para harcanan şeyi sen kullanacaksan, sen beğeneceksin bunu tartışmak bile abes.

Yahu benim ailem de bana mülk hediye etti. Hediye etti diye 7/24 bize karişmiyorlar, hicbir zaman karismadilar. Zaten icinden gelerek yapan insanlar bunu burnundan getirmiyor ama "yapmak zorunda" tavri yanliş, vermeye de bilirdi, yapmayabilirdi.

Para verip burnundan getiriyorsa "istemiyorum" parani diyip kendin halletmesini de bileceksin. Yok o verilen paraya mecbursan, kendin birseyleri yapamiyorsan " hem vereceksin hem susacaksin" diyemezsin karsi tarafa. :) İsteseniz de istemesenizde bu boyle.

Halbuki iyiliğimi istiyor ne güzel, ne kadar mutluyum her şeyimi aldı, evime bakıyorum bana ait hiçbir şey yok hayalim tam da buydu deyip, mutlu mu olur acaba sizin savınız gibi?
Ne dersiniz?

Neyse uzatmayalım, teşekkürler iyi geceler:)
Hanımefendiciğim tartışacaksak ad hominem yapmayalım normal tartışalım.
Benim savım evini kayınvaliden dizsin otur mu?
Gerektiği yerde gerekli tecrübelerden yararlan, ben gelinim diye bilgin olmayan şeyde diretme dedim ben özetle. İlla istiyosan al dedim. Yazdığım şeyi okudunuz mu ki?
Uzatmak istemiyorum zaten tartışmak bu değil. Kaç mesajdır benim demediğim şeyleri bana söylüyorsunuz karşı sav olarak.

siz olayları çarpıtarak kendinizi üst konuma sokmak istiyorsunuz. Başkalarının fikriyle adım atmaya kadar da çarpıttınız. Benim gibi olun demiyorum size. Her konuda burnunuzun dikine gitmek hayat mottonuzdur belki olabilir.
Beni tanımaz etmezsiniz. İş hayatımı yaşamaya gelirse kararlarım öyle sorgulanmaz. Ben evlenmeden 4 yıl yaşadım eşimle başkalarının lafına bakıyor olsaydım iddia ettiğiniz gibi yaşayamazdım.
Buradaki olay eşya, e ş y a. Bana hizmet etmesi gereken şeyler bunlar. Siyah alma kullanamazsın dedi diye koyun mu oldum? Buna tecrübe deniyor. Bunu sizde yapıyorsunuzdur zaten aa bende şu var çok güzel mutlaka al bak dersiniz birine ya da denir ki onu aldım çok kötü çıktı. Ya her şeyi geçtim çamaşır deterjanı tavsiyesi alan bir milletiz biz. İş evlenmeye geldi mi ego savaşları..

Ama konu sahibinin derdi sizin ocak meselesiyle aynı değil ki.
Kayınvalideniz daha kullanışlı olduğunu düşündüğü şeyi önermiş, siz de kabul edip onu almışsınız.
Konu sahibinin kayınvalidesi "bak bu daha güzel bunu al" diyormuş. Kime göre güzel, neye göre güzel yani?
Kullanım kolaylığı ile ilgili öneride bulunmak başka, "onu boşver bu daha güzel" diye kendi zevkini dayatmak başka.

Yahu benim ailem de bana mülk hediye etti. Hediye etti diye 7/24 bize karişmiyorlar, hicbir zaman karismadilar. Zaten icinden gelerek yapan insanlar bunu burnundan getirmiyor ama "yapmak zorunda" tavri yanliş, vermeye de bilirdi, yapmayabilirdi.

Para verip burnundan getiriyorsa "istemiyorum" parani diyip kendin halletmesini de bileceksin. Yok o verilen paraya mecbursan, kendin birseyleri yapamiyorsan " hem vereceksin hem susacaksin" diyemezsin karsi tarafa. :) İsteseniz de istemesenizde bu boyle.
Hay ağzına sağlık, ben de aynı şeyi diyorum işte.
Bu adam istemiyorum bile diyemez, çünkü ailesi yapmış her şeyi öyle yetişmiş diyorum.
Konı sahibi de bundan rahatsız zaten, ailelerin onları çocuk gibi görmesinden, himaye kurmasından.
Kızcağızın derdi bu, nişanlısı memeden ayrılmamış bir bebek.
Sorumlusu da fikirsiz yetiştiren ailesi.
Hah anlaştık ne güzel:)

Ama konu sahibinin derdi sizin ocak meselesiyle aynı değil ki.
Kayınvalideniz daha kullanışlı olduğunu düşündüğü şeyi önermiş, siz de kabul edip onu almışsınız.
Konu sahibinin kayınvalidesi "bak bu daha güzel bunu al" diyormuş. Kime göre güzel, neye göre güzel yani?
Kullanım kolaylığı ile ilgili öneride bulunmak başka, "onu boşver bu daha güzel" diye kendi zevkini dayatmak başka.
Ya konu sahibi ile ilgili çok da birşey demek istemiyorum da bence tutarsız. Hem anneni kayınvalideni gönder, de ki sonra değiştiririm ne olacak. Sonra alıp gelsinler e bu paspaslar beyaz. Sonra surat as.
Koltuk alırken bu daha güzelmiş diyosa kayınvalidesi gelin hanım da anne ben bunu beğendim deseymiş. Demiş de kayınvalide kavga mı çıkarmış? Sen her şeye sus, ılımlı olmayı, insan kalbini kırmadan fikrini beyan etmeyi becereme, onun dediğini al sonra yüz göz oldum.
Nerden tutsam elimde kalıyor konu.

Ya konu sahibi ile ilgili çok da birşey demek istemiyorum da bence tutarsız. Hem anneni kayınvalideni gönder, de ki sonra değiştiririm ne olacak. Sonra alıp gelsinler e bu paspaslar beyaz. Sonra surat as.
Koltuk alırken bu daha güzelmiş diyosa kayınvalidesi gelin hanım da anne ben bunu beğendim deseymiş. Demiş de kayınvalide kavga mı çıkarmış? Sen her şeye sus, ılımlı olmayı, insan kalbini kırmadan fikrini beyan etmeyi becereme, onun dediğini al sonra yüz göz oldum.
Nerden tutsam elimde kalıyor konu.

Evet haklısınız.
En başından usulünce "siz yorulmayın, biz hallederiz" diyebilirlerdi. Hadi diyemediler ve topluca gidildi, herkes fikrini söylerken "ben bunu beğendim, bunu alalım" demek zor değil.

Toplumdaki "ayıp olur, söylemeyeyim" hastalığı yüzünden bu sorunlar yaşanıyor zaten.
Herkes her şeyi içine atıyor, fikrini söylerse saygısızlık olacağını düşünüp bilendikçe bileniyor...
Sonuç: büyük patlama ve yüz göz oluş.

Daha ilk günden gereksiz samimiyetlere girilmese ve gereken gerektiği yerde saygı çerçevesi içinde söylense bu kadar sorun yaşanmayacak.

Ama nişanlı yine de anneci bence.

22 yaşındayım. Peki carladığınız zaman nankör, memnuniyetsiz gibi şeyler demediler mi hiç dedilerse ne yapıyorsunuz takmıyor musunuz hiç
Tabiki diyorlar. Sen hep inat git kizim. Bravo kizim sen bu kafayla devam et. Memnuniyetsizsin. Sende hic biseyi beğenmiyorsun. Nankör terbiyesiz ohoo bana neler söylüyorlar. Ben hic takmiyorum. Herseyi takarsak hasta oluruz bacım .

Evet haklısınız.
En başından usulünce "siz yorulmayın, biz hallederiz" diyebilirlerdi. Hadi diyemediler ve topluca gidildi, herkes fikrini söylerken "ben bunu beğendim, bunu alalım" demek zor değil.

Toplumdaki "ayıp olur, söylemeyeyim" hastalığı yüzünden bu sorunlar yaşanıyor zaten.
Herkes her şeyi içine atıyor, fikrini söylerse saygısızlık olacağını düşünüp bilendikçe bileniyor...
Sonuç: büyük patlama ve yüz göz oluş.

Daha ilk günden gereksiz samimiyetlere girilmese ve gereken gerektiği yerde saygı çerçevesi içinde söylense bu kadar sorun yaşanmayacak.

Ama nişanlı yine de anneci bence.
Yüz göz bile olunmamış ki burada. Ne kayınvalidenin ne nişanlının gelin hanımın bilendiğinden haberi yok. Annesi bile bazı şeylerde kurulduğunun farkına varamamış. Tüm aile herşey güzel ilerliyor sanıyor benim düşüncem. Ama gelinimiz patlayacak az kalmış. İşte o zaman yüz göz olacaklar esasen. Kayınvalide dicek ki onu istiyorum dedin mi ki alalım, o diyecek hep sen beğendin. Seyret curcunayı.
Nişanlı da anne kısmına daha yakın bence de ama adama gelin tarafından bir ultimatom gelmemiş. Doğru düzgün oturup bak aşkım ben şunlardan rahatsızım, yapmaya devam edecekseniz evlenmem ben dese belki çeki düzen verecek kendine. Bilemedim şimdiden

Bu mesafeyi nasıl koyuyorsunuz lütfen banada öğretin ya ne kendi anneme ne onunkine mesafe koyamıyorum sanırım. Suratım zaten otomatik asılıyor o zaman da laçka tavırla yaklaşıyorlar tepeme bile çıkabiliyorlar yani çok suratsızsın gibi...
Canim yazdiklarini okudum.. zor bir durum evet, kiyas gibi algilama ama kaynanan benimkinin yaninda bir melek. Ben yasadiklarimi bana yaptiklarini anlatsam hepimiz oturur aglariz o derece kotu..
Bu konuda tecrubeli biri olarak nacizane fikrim kesinlikle surat asmaman.bu seni toy ve kararsiz gosterir ki daha cok ustune gelirler. Bence ne istediginden emin sekilde asla surat asmadan nezaketle soylemelisin istedigin ve istemedigin seyleri. Bir de kaynananla yalniz kalmani tavsiye etmem cunku aranizdaki gecen diyalogu carpitarak esine anlatabilir.
Esin "sen begen parayi odemesi icin annemi cagiralim" demis.
Parayi annesi bile veriyor olsa da oglunun cebine koyamiyor mu? İlla onaylayip gorup oyle mi odemesi gerekiyor. Oglum butcemiz bu beyaz esyaya su kadar ayirdik diyip secimlere size birakabilir veya eslik etse bile sizi irrite etmeden fikir vererek yardimci olabilir. Ben her zaman dugun masraflarini evlenen iki insanin bolusmesinden yanayim. Dugunun masraflarini ana babalarin odemesi gibi bir adet var ama bence damat ve gelin de bu odemeye ortak olmali.ortak olacak parayi kazaniyor olmalilar. Oteki turlu damat annesinin keyfini bekler ve ona bagimli olur parayi odemesi icin. Bu durumda kaynanan da kotu niyetli bir tipse bunu kullanir ve sana ve ogluna lafini dinletip baski kurar.kendi hayalindeki dugunu yapar ve yasar kisaca... Eger dersen ki ben calismiyorum, o zaman esin odemelere ortak olacak. Dugun toplam 30000tl mi tuttu, 15000 ini kaynana veriyorsa oglu da gerekirse kredi cekecek 15000 i de o verecek, evlendikten sonra yavas yavas odeyeceksiniz. Esyalari mutevazi ve uygun fiyatli alacaksin asiriya kacmayacaksiniz masraflari boluseceksiniz, dolayisiyla soz hakkiniz olacak ve de esyalar luks olmasa da huzurunuz olacak. Sana tavsiyem her durumda sakin guleryuzlu ama kendinden emin ve kararli dur. Eger sogukkanliligini kaybedersen durumun dha da kotulesebilir. Her zaman sakin kal. Ve lutfen mahrem ve ozel esya sinirini kesinlikle koy.
Calismiyorsan bir an once is bulmani da tavsiye ederim. Kazanacagin 1₺ bile senin icin ozgurluk ve ozguven getirecektir.
Bir de mumkun oldugunca kaynanandan uzak ev tut. Gerekirse kolum basim bacagim agriyor hastane yakininda oturmamiz lazim saglik vs. de bul bir bahane ama sehrin ote yaninda otur. Simdiden iyi sanslar. Bir de cok takma sıkma canini. Sevgiler

Canım senin yasinda küçükmüş yanlis anlama ailen senin biraz o yüzden üzerine varıyor yani annen, ben 21 yasinda nisanlanip ayrılmıştım bana cok karışıyorlardı gerci karşımdaki insan normal birisi değildi ailesi hele anormal ötesiydi ben cok toydum 26 yaşında evlendim.
Ailemin gözünde geçimsiz ve dik kafali olduğum için onlar benden usanıp karışmadılar, isin garibi de kardesim onlara daha cok diş geçirebilmiş bir insan baska konularda . Bu konuda ben babamin arkamdan konustugunu falan duymustum nisanlandi da bakalim evlenecekmi falan demis :KK43:
Benim ailemle aram kötü yine de bir anne olsun isterdim başımda paspasimla ceyizimle ilgilenen. Ben sonralari cok üzüldüm esim diyor ki boyle olmasini sen istedin simdi tup bebek tedavisi goruyorum ne anne var ne kardeş evimi temizleyemiyorum yani annenin de gönlünü cok kırma araniz eger iyiyse . Surat asma ise yaramaz annen üzülür ama acik ve net sekilde konuş boyle surat asmakla iletişim kurulmaz. Basit meseleler aslinda bunlar ama aileler karışmasa daha guzel olcak. Canını sıkma yine de. Annen düşüncesizlik etmiş ama sen kendini duzgun ifade edemiyorsun bence

Yazik gercekten goz gore gore basinizi yakmak uzeresiniz. Lutfen ya nisanlinizi karsiniza alip cok ciddi bir konusma yapin ya da bir an once ayrilin.

Çeyiz falan yapmadım. Biz nişanlımla her şeyi birlikte alıyoruz. Daha doğrusu ben beğeniyorum. Fikir bile beyan etmiyor. Evde benden çok sen oturacaksın diyor.
Nişanlınız çok pısırık geldi bana ya.
Ne demek annem iyi pazarlık eder ,biz edemeyiz.
Kos koca adam olmuşsun, evleneceksin ve hala annem de annem diyorsun....

İyi de hata sizde. Ben bunu beğendim bu olsun demek zor değil. Fiyat sorunsa üstünü ben öderim deyin susarlar zaten.
Benim neredeyse her şeyim ikinci el hiç böyle dertlerim olmadi :KK70: Perdemi koltuklarimi aldım bi, onları da ben seçtim. Zaten tüm mutfak eşyamı çeyiz olarak getirdim.onlari da ben seçtim doğal olarak. Yani biraz da fazla takıyorsunuz kafaya. Alt tarafı eşya. Bence zaten sorun eşya değil, siz kendinizi saydiramamissiniz.

Merhabalar konuya nasıl başlasam bilmiyorum düğünüme az bir zaman kaldı benim sorunum nişanlım ve annesi. Nişanlımla ayrı şehirlerdeyiz ve bu aralar sık sık gidip gelme ihtimalimiz olmadığı için bütün işler son zamana sıkıştı... mobilya, beyaz eşya vs. Mecbur onların evine gidiyorum kalıyorum çünkü evimiz orada, her şeyin hallolması gerekti bir an önce. Sorunum şu ki kaynanam her zaman bizimle geliyor daha önce de aynı şeyler oldu bu sefer paylayacak raddeye geldim bir gün daha kalsam eminim ki tatsızlık olacaktı. Kızlar her şeye ama her şeye karışıyor sürekli burnumun dibinde fikir veriyor bak bu daha güzel onu boşver bunu al falan. Hata bende mi bilmiyorum çok mu yüz veriyorum çünkü diyemiyorum ki ben bunu beğendim bunu alacağım ! Yok sanki öyle demek kırıcı olur gibi geliyor bana yapamıyorum ama hata yaptığımı anladım. Böyle yaptıkça bir duruş sergilemedikçe her şeye karışır oldu. Nişanlıma kaç defa dedim beraber gidelim allah aşkına diye hep bir şey buldu yok neymiş pazarlık yapmasını bilmiyormuş annesi çok iyi yapıyormuş... ya bugün eve gittik eşyalarım gelmişti zaten hepsini kaynanam yerleştirdi önceden, perdemide o aldı kafasına göre. Kolilerimi açıyor elbiselerime bakıyor bir aksesuar vardı onu bulmak için bütün elbise kolilerime baktı. Bide bana açtırdı. Neyse benim annem anladı sıkıldığımı dün heralde ki kaynanama dedi ki beraber züccaciyeye gidelim bişeyler bakalım çamaşır sepeti vs.. onlarda ikisi takılsınlar dedi. Başta cazip gelmedi sonuçta benim zevkime göre değil kafalarına göre alacaklar ama artık düşünün o kadar bunaldım ki tamam siz gidin dedim. Aman en fazla bir çamaşır sepeti, ıvır zıvır alacaklar işte ilerde beğenmezsem kullanmam diye düşündüm. Neyse onlar sabah erkenden gittiler bizde nişanlımla evdeydik bide kardeşleri vardı. Kahvaltı yaptık sonra nişanlıma dedim hadi çıkalım diye. Demesinmi bekle annemler çarşıdan gelsin beraber çıkarız. Halbuki önceki gün söylemiştim annemler sabah çıkacak bizde sonra çıkacağız diye, bir şey dememişti ama biliyordu hatta annem kendisi söyledi. Söyledim sana dedim bişey demedi boş boş oyalandı sonra tepkimi gösterdim biz neden bir yere tek çıkamıyoruz yeter artık diye. Hadi o zaman kalk çıkalım sen beğen, ödemede annemi çağırayım dedi. Allahım kusucam artık kadının yüzünü görmekten midem bulanıyor afedersiniz ama şurda kalmış az bir zaman evlenince kurtulurum belki diyorum şimdi sıkışık zamanımız diye böyle sonra düzenimiz oturur düzelir diyorum yanlış mı diyorum acaba daha kötü olur mu sizce ? Bana aldıkları eşyaları eve getirmişlerdi hep beraber bakmaya gittik her zamanki gibi... benim surat beş karış. Kaynanam niye böylesin diyor nişanlım niye böylesin diyor gülüyorlar falan annemde aynı şekilde. Annem dedi insan bir teşekkür eder o kadar şey aldık diyor. Nişanlım annenin kıymetini bilmiyorsun diyor. Beni ciddiye almadıklarını düşündüm orada. Her şeyi beyaz almışlar kafalarına göre yerleştirdiler ben hiç bir şeye dokunmadım. Banyoya paspas seriyorlar bak beyaz ne güzel uydu dimi diyorlar bana. Bende her şey beyaz oldu keşke biraz da renkli olsaydı mor, mavi.. dedim. Kaynanam güldü hahah mor mu diye. Annem de ama bu çok güzel bak bak yapıyor. Sanki çocukmuşum gibi davranıyorlar. İyice yüzgöz olduk midem bulanıyorr artık mecbur böyle iş olmasa keyfi olarak gitmeye adımımı atmam

Uzun oldu kusura bakmayın. Daha neleerr yazardım daa... Ne olur bana akıl verin öyle bunaldım ki inanın kafam çok karışık düğünden sonra düzelir mi her şey yoksa daha mı beter olur ? :KK43:(
Bende beğenmedim demekden hayır olmaz demekten çekinirdim ama kimsede beğenmediğim şeyi aldıramayız

Bak canım sana burda ne desek olmaz kişi be fıtratlar farklıdır Yok başta böyle yapsaydın Yok ben böyle yaptımlarla olmaz maalesef 😔 sen kendini ,nişanlını ve kayınvalideni tam olarak dengelemen lazım , nişanlın ile konuşup durumu izah etmen lazım . Ama burda ben istemdim aldılar üstüne giderek değil yumuşak olarak yani biliyorum benim iyiliğimi düşünüyor zevkide güzel olabilir ama seninle ben yaşayacağım için özel olsun istiyorum ikimiz seçelim istiyorum hepsinin hikayesi anlamı olsun istiyorum tarzında bir konulma olabilir . İşte annem bunu yaptı şöyle oldu böyle oldularla değil . Zaten anne sonuçta ne olursa olsun kimse kimseye laf söylettirmez empati de yapmak lazım 🙈

canım ödemeyi kayınavaliden yapıyor, değil mi? işte bak bütün sorun burda. parayı kim veriyorsa laf söyleme hakkını kendinde buluyor.

söyleyeceksin. kırmadan dökmeden, ben bunu beğendim. bunu alacağım. siz inat edeer bneim kullanmayacağım birşey alırsanız ya yarın gelip değiştiririz, ya da çöpe gider tekrar para veririz, benim beğendiğimi alırız diyeceksin.

Değişmez hatta nişanlının ana kuzuluğu yüzünden daha beter olur çok tanıdık geldi bu anlattıkların ama değişmesi için nişanlının tavrı önemli yinede değişirmi yok hiç sanmıyorum sen tavrını şimdiden koy daha ne kadar kötü olabilir ki ya ömür boyu katlanacaksın yada bir ihtimal tavrını koyduğun için değişecekler yada ayrılık son ihtimal

Evlenince düzelir mi diye mi soruyorsun 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ Asla! Daha beter oluyorlar. Şuan nişanlısın, şimdi gözünü korkutmuyorlar, anlayışlılar kendilerine göre. Ama evlenince öyle olmayacak. Kaynanan sizin evden çıkmayacak, herşeye karışacak, nişanlın “anneme gidelim, annemi çağıralım” diyecek.
Nişanlıykem bu kadar mıc mıc olanlar sana evlendikten sonra hayatı zindan eder.

Benim eşim annesini çağırmayan biriydi, aramaz etmezdi. Ama annesi her yere habersiz gelir, “bana sorarsanız” diye cümleye başlayıp her şeye karışırdı. Senin bide nişanlında anneci. İşin hayli zor

X