Nişan Nişan için yaptıkları doğru mu?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

yuvarlanan asi bir panda

Guru
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2018
8.063
20.980
Ben bu işlerden anlamam. Bana yol gösterecek anne, abla, arkadaşım da yok. O açıdan yardım ederseniz sevinirim.

Benim yakında evde isteme&söz ve dışarıda nişanım olacak. Yüzüklere ben karışmadım. Ona hediye alacağım nişan için. Sanırım saat almam gerekiyormuş. O da bana kolye ve küpe alacak. Klasik kıyafet ve ayakkabımı alacak. Ben anlamadım söz hediyesi mi kolye ve küpe oluyor şimdi? Nişanda bilezik takılır deniyor ama bana takılmayacak. Açıkçası aileme de sorulmadı henüz ne istiyorsunuz diye. Bilezik takılması şart mı? Düğünde alınacak bilezik, set vs. diye önemsemedim pek. Şimdi bilezik takılmaması garip bir şey mi olur? Kuzenim evli ve alınacak olan kolyeyi hafif buldu. Bilezik ve daha ağır bir kolye takılması gerektiğini düşünüyor.

Bu arada nişan bohçası yapalım dedim ve ona da gelin ve damat bohçası düğünden önce verilir dediler. Nişan ve düğün bohçası ayrı mı oluyor yoksa ikisi aynı şey mi?

İki konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Ben bu işlerden anlamam. Bana yol gösterecek anne, abla, arkadaşım da yok. O açıdan yardım ederseniz sevinirim.

Benim yakında evde isteme&söz ve dışarıda nişanım olacak. Yüzüklere ben karışmadım. Ona hediye alacağım nişan için. Sanırım saat almam gerekiyormuş. O da bana kolye ve küpe alacak. Klasik kıyafet ve ayakkabımı alacak. Ben anlamadım söz hediyesi mi kolye ve küpe oluyor şimdi? Nişanda bilezik takılır deniyor ama bana takılmayacak. Açıkçası aileme de sorulmadı henüz ne istiyorsunuz diye. Bilezik takılması şart mı? Düğünde alınacak bilezik, set vs. diye önemsemedim pek. Şimdi bilezik takılmaması garip bir şey mi olur? Kuzenim evli ve alınacak olan kolyeyi hafif buldu. Bilezik ve daha ağır bir kolye takılması gerektiğini düşünüyor.

Bu arada nişan bohçası yapalım dedim ve ona da gelin ve damat bohçası düğünden önce verilir dediler. Nişan ve düğün bohçası ayrı mı oluyor yoksa ikisi aynı şey mi?

İki konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Bu tarz adetlerin uygulandığı çok yer var ülkemizde ama çok fazla takılmayın derim bu adetlere.Olması gereken olsun ama ne takılacağı konusunu çok takmayın derim.Eğer adetler üzerinden gidersenizde bu durumda sizinde nişanda ona yüzük almanız gerekiyor.Yani siz ona oda size yüzük alacak.Siz ona saat o size bilezik yada başka birşey alacak ki sanırım onun hediyesi de nişanda kolye ve küpe olacak.Normalde evet bilezik takılır ama bu sorulmaz içlerinden ne geliyorsa o alınır.Bir anlamda kendilerinin şanı takacakları bileziğin adeti,sayısı vs...Durumları neye elveriyorsa artık.Belki kendisi kolye küpe ailesi ise bilezik takar..

Nişan ve düğün için tek bohça olur benim bildiğim .Ya nişanda olur ya düğünde.Demekki onlar düğünde uygun gördüler sizde düğünde hazırlarsınız...

Bu tarz adetlerin uygulandığı çok yer var ülkemizde ama çok fazla takılmayın derim bu adetlere.Olması gereken olsun ama ne takılacağı konusunu çok takmayın derim.Eğer adetler üzerinden gidersenizde bu durumda sizinde nişanda ona yüzük almanız gerekiyor.Yani siz ona oda size yüzük alacak.Siz ona saat o size bilezik yada başka birşey alacak ki sanırım onun hediyesi de nişanda kolye ve küpe olacak.Normalde evet bilezik takılır ama bu sorulmaz içlerinden ne geliyorsa o alınır.Bir anlamda kendilerinin şanı takacakları bileziğin adeti,sayısı vs...Durumları neye elveriyorsa artık.Belki kendisi kolye küpe ailesi ise bilezik takar..

Nişan ve düğün için tek bohça olur benim bildiğim .Ya nişanda olur ya düğünde.Demekki onlar düğünde uygun gördüler sizde düğünde hazırlarsınız...

Evet haklısınız. Her adetin peşinden koşulmuyor zaten oldukça zor. İçlerinden geleni yapsınlar, en iyisi bu aşamada hiç dahil olmamak.

Diğer konu için de düğün zamanı vermek mantıklı olabilir. Teşekkür ederim cevap için.

bana altın aktılar. normalde set dedik, benim bildiğim nişanda hep set takılıyor ama gereksiz masraf ve kullanışlı bişey de değil. altın her zaman nakittir. altın takalım dedik. ailesi vs karışmadı zaten bu şeylere hep biz karar verdik. set deseydim set alınırdı, boşver dedim. onun dışında takı vs olmadı. bilezik şart değil.

ben saat alacaktım normalde, çok da ısrar ettim ama boşver dedi almadım.

nişan elbisesi ve ayakkabı aldırmadım. annesi alalım dedi gerek yok dedim. kuzenimin düğününde giydiğim elbise ve ayakkabıyı giydim nişanımda. kafam da rahat oldu açıkçası yeniden elbise bak terzi vs uğraşmak istemedim hem yine boşa masraf.

ben normalde bohça istemiyordum. annem de nişan işleri görüşülürken bohça olmasın, uğraşmayalım dedi. nişanlımın annesi de benim hevesim var, yapacağım dedi tamam dedik. onlar bana bohça yaptı, ben de nişanlıma yaptım. öyle abartılı değil ama yani internetteki listelerden filan değil. normalde kullandığı şeyleri aldım ben. onlar da bana aynı şekilde yani saten gecelik vs saçma sapan şeyler almamışlar. nişan günü verdik. çok gerekli mi? bence değil. düğün bohçası duymadım ama.

işin özeti şu. içinizden ne geliyorsa orta yolu bulun. o şunu dedi bu bunu dediye kapılmayın. böyle iş yürümez. kuzeninize filan laf söyletmeyin. sizin aklınıza yatmayan bişey olursa muhatabınız sevgiliniz. onla görüşün. mal mülk derdine de kavga etmeyin derim.

X