Söz/nişan takı

marmelatt12

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2024
39
-48
23
Hanımlar selam,

benim 6. ayda nişanım var yani şimdiye kadar sadece aileler tanıştı, ama 6. ayda isteme, söz, nişan hepsi bir arada olacak. Bizde genelde adet gelin kiza bi kolye (görselde ekledigim tarz) ve bir bilezik takılır, yüzük kesilirken. Lütfen yok paragöz yok altıncı diye yorum yapmayın. Ve yüzük kesilirken takılan takılar düğünde geri verilip erkek tarafına düğündedeki takılarla tamamlanıp tekrar takılır. Bakın annem biz şu kadar bilezik bu kadar bilezik alın asla demedi sadece düğünde takılan takılara ben karışmam durumunuz neyse ona göre takarsınız dedi. Ama yüzük kesilirken düğünde ne takacaklarlarsa ondan birazini taksınlar dedi yani tek dediğimiz tek istediğimiz şey bu gelin bohçası falan istemedik mesela ama yine de biz de öyle bir adet yok durumumuz yok biz takamayız dediler haliyle sevgilimle ben ve anneler arasında bir tartışma çıktı ben ne yapmalıyım…
IMG_8061.jpeg
bana yardım edin

Hanımlar selam,

benim 6. ayda nişanım var yani şimdiye kadar sadece aileler tanıştı, ama 6. ayda isteme, söz, nişan hepsi bir arada olacak. Bizde genelde adet gelin kiza bi kolye (görselde ekledigim tarz) ve bir bilezik takılır, yüzük kesilirken. Lütfen yok paragöz yok altıncı diye yorum yapmayın. Ve yüzük kesilirken takılan takılar düğünde geri verilip erkek tarafına düğündedeki takılarla tamamlanıp tekrar takılır. Bakın annem biz şu kadar bilezik bu kadar bilezik alın asla demedi sadece düğünde takılan takılara ben karışmam durumunuz neyse ona göre takarsınız dedi. Ama yüzük kesilirken düğünde ne takacaklarlarsa ondan birazini taksınlar dedi yani tek dediğimiz tek istediğimiz şey bu gelin bohçası falan istemedik mesela ama yine de biz de öyle bir adet yok durumumuz yok biz takamayız dediler haliyle sevgilimle ben ve anneler arasında bir tartışma çıktı ben ne yapmalıyım… Eki Görüntüle 3426262 bana yardım edin

Ne tartışması çıktı? Biraz daha aç onu?

Hanımlar selam,

benim 6. ayda nişanım var yani şimdiye kadar sadece aileler tanıştı, ama 6. ayda isteme, söz, nişan hepsi bir arada olacak. Bizde genelde adet gelin kiza bi kolye (görselde ekledigim tarz) ve bir bilezik takılır, yüzük kesilirken. Lütfen yok paragöz yok altıncı diye yorum yapmayın. Ve yüzük kesilirken takılan takılar düğünde geri verilip erkek tarafına düğündedeki takılarla tamamlanıp tekrar takılır. Bakın annem biz şu kadar bilezik bu kadar bilezik alın asla demedi sadece düğünde takılan takılara ben karışmam durumunuz neyse ona göre takarsınız dedi. Ama yüzük kesilirken düğünde ne takacaklarlarsa ondan birazini taksınlar dedi yani tek dediğimiz tek istediğimiz şey bu gelin bohçası falan istemedik mesela ama yine de biz de öyle bir adet yok durumumuz yok biz takamayız dediler haliyle sevgilimle ben ve anneler arasında bir tartışma çıktı ben ne yapmalıyım… Eki Görüntüle 3426262 bana yardım edin

Bu kolye reşat ve bugün nerdeyse 100 bin lira. Bilezik 30 olsa 130 bin.

Neyse, siz neden iki kişi madem kendi rızanızla evlenmeye karar verdiniz oturup aileleri karıştırmadan hesap kitap yapmıyorsunuz? İkinizinde ailesi yaklaşık 100 bin versin geri kalan her şeyi halledin o şekilde. Bugün sen bu bizim geleneğimiz dersin onlarda kendi geleneklerini yaptırmaya kalkarlar ağlarsın.

Birde yani böyle kolye mi kaldı. Biraz böyle daha kullanışlı şey isteseydin.

Ne tartışması çıktı? Biraz daha aç onu?
Annem bakin ben sizden 20 bilezik istemiyorum, dügünde takicaginiz seyide asla gelipte istemem dedi ama nisanda bizde bir sey takilir adettendir dedi. Kaynanamda hayir ben takamam bisey oglum ev aldi daha ne istiyor tarzi falan konustu…

Bu kolye reşat ve bugün nerdeyse 100 bin lira. Bilezik 30 olsa 130 bin.

Neyse, siz neden iki kişi madem kendi rızanızla evlenmeye karar verdiniz oturup aileleri karıştırmadan hesap kitap yapmıyorsunuz? İkinizinde ailesi yaklaşık 100 bin versin geri kalan her şeyi halledin o şekilde. Bugün sen bu bizim geleneğimiz dersin onlarda kendi geleneklerini yaptırmaya kalkarlar ağlarsın.

Birde yani böyle kolye mi kaldı. Biraz böyle daha kullanışlı şey isteseydin.
Tamamda ablacim 100 bin 30 bin diye dügünde bisey takilmicakmi? Zaten alincak zaten alinacak, biz 10 bilezik istemedik bitane taksinlar bi zahmet herkese takilirken 100 bin 30 bin kimsenin gözü görmüyor bana gelince neden böyle oluyor? Illaki sizede takilmistir evlendiginizde.

Annem bakin ben sizden 20 bilezik istemiyorum, dügünde takicaginiz seyide asla gelipte istemem dedi ama nisanda bizde bir sey takilir adettendir dedi. Kaynanamda hayir ben takamam bisey oglum ev aldi daha ne istiyor tarzi falan konustu…
Şu zamanda altın pahalı ama bizde de taki olmazsa olmazdır.Doğuluyuz Kolye saat ve 40 gram 4 bilezik istenir.Komşularımdan gördüğüm altın almazlar,söz nişan birarada yapılir yüzük ve bileklik veya bilezik takılır. düğunde takılanlar gelin damada verilir

Tamamda ablacim 100 bin 30 bin diye dügünde bisey takilmicakmi? Zaten alincak zaten alinacak, biz 10 bilezik istemedik bitane taksinlar bi zahmet herkese takilirken 100 bin 30 bin kimsenin gözü görmüyor bana gelince neden böyle oluyor? Illaki sizede takilmistir evlendiginizde.

Karşı tarafın parası ne kadar, nişanlının ne kadar, senin ne kadar? Bunlar oturulur konuşulur öyle takı konusunda karar verilir. Öyle olmayan şeyi gökten atacak değiller altınları

Iyy nekadar çirkin konuşmuş.
Siz ne yaptınız? Nişanlınız ne dedi o an?
Nişan hala devammı?

Simdi siz adete girerseniz karsi tarafta bizim adetimiz de gelin her ay gelip kayinvalide evi temizleyecek dese ne dersiniz.

Tabi ki adetler , gelenekler vardir bunlar kültürel degerlerimizdir ama karsi tarafi zora sokacak istekler tum degerleri yerle bir eder.
Kolye yerine bir adet bilezik takabilirler.
Nisanliniz ev aldiysa ne güzel işte aylık 15 bin kira masrafından kurtarır sizi. Siz diyorsunuz ya herkese takılırken kimsenin gözü görmüyor diye kayinvalideniz de size dese ki herkes kiraya giderken bak benim oğlum da sani / kızınızı kira ödemekten ve kirayi düşünmekten kurtardı diye.

Siz daha bu hayirli isinizin başında bu tartışmalara girerseniz ileriki aşamalarda yasayacaginiz tartismalari düşünemiyorum.

E ev almis adam hakkatten dah ane istiyorsunuz ? BiDede nisanda pek bisey takilmaz ,taki dugunde nikahta takilir .

Gecmis olsun evinin ortasina dinamit koymussun altin tartismasi Cikan evlilikten hayir geldigini hiç gormedim
Hem ev aldilar yazmissin kendi evine evleniyorsun hala su kolyenin mi pesindesin ya
Kayinvalide bizde adet gelin gezmesi bizde adet bayram bizde gecer diye binlerce sey siralayabilir hepsine kapi acmissin hadi hayirlisi

Hiç kullanışlı değil ama 😄 dışarıda takılmaz birinin düğününe giderken taksa sırıtır. Bilezik gibi olsa takar gider ama bu pek hoş durmuyor.
Kırsal kesimde ve genelde düşük gelir grubunda rağbet gören bir takı bence. Aynı ederde pırlanta olsa takmazlar. İlle para altın olmalı🙄

Eee belki şuan paraları yok evlenirken olacak? Ne yapsınlar sizde adet diye kredi çekip şimdi mi alsınlar? O zaman da o 130bin olacak sana 260bin. Adetlerinize bu kadar sadıksanız ve taviz vermeyecekseniz, ona göre biriyle evleneceksiniz.

Nişanlanacağım zaman ne kendi ailemi ne nişanlımın ailesini bu durumlara karıştırtmadık , nişanlımla ikimiz konuştuk ne yapabilirler güçleri neye yeter , zaten ailem de hiç bir istekte bulunmadı en önemlisi mutluluk dediler , bu durumunda düzeltebilecek olan sadece nişanlınla sensin çok ince bir çizgidesiniz ya olumlu olur ya olumsuz , çünkü bu durumlar çok zor , hele araya tartışma girdiyse daha zor bence bir an önce nişanlın ve sen bu durundan olgunlukla çıkmaya bakın…

Karşı tarafın maddi gücü yoksa nasıl taksın peki görselde ki kolye 100 bin vardır belki bir tık fazla gecen kuyumcuda 20 gram bir bilezik sordum 36 bin dedi nereden baksan 150 bini bulur yoksa insanlar nasıl takacak.

Nisanliniz ev aldıysa bence daha şanslısınız en azından kirada derdiniz olmayacak o açıdan düşünün hem ev alıp hem de şu altınlari istiyorum demek doğru değil bence.

X