Kuduz

Kızımı 2 kez kedi tırmaladi risk var diyip anında kuduz asisina baslattilar.. böyle sinirlerinizi bozmayip aşı olurdum ben kedi olmezse 3. dozda kesiyorlar.

Tamam benim egitimimin ve saha tecrubemin bir onemi yok iki haber okudunuz her seyi biliyorsunuz ok
Kabalaşmaya ne gerek anlamadım. Aynı fikirde olmayınca hemen saldırıya geçiyorsunuz. Sizin eğitiminiz veterinerlikmiş doktorluk değil. Hamile bir kadına aşı yapılıp yapılmayacağına karar verecek ,bu konuda bilirkişi gibi yorum yapacak kişi siz değilsiniz hatırlatayım. Sizin saha tecrübeniz kuduz hayvanlarmıdır diye sormak istiyorum. Neyse.. iki haber okuduk diye herşeyi bilmeyelim,siz bilin yeter.

Kabalaşmaya ne gerek anlamadım. Aynı fikirde olmayınca hemen saldırıya geçiyorsunuz. Sizin eğitiminiz veterinerlikmiş doktorluk değil. Hamile bir kadına aşı yapılıp yapılmayacağına karar verecek ,bu konuda bilirkişi gibi yorum yapacak kişi siz değilsiniz hatırlatayım. Sizin saha tecrübeniz kuduz hayvanlarmıdır diye sormak istiyorum. Neyse.. iki haber okuduk diye herşeyi bilmeyelim,siz bilin yeter.

Ne saldirmasi ben bir hekim olarak yorumumu yapiyorum ustuste neye dayanarak falan diye bana gazete haberlerini ornek veriyorsunuz ben de iyi tamam dedim nerede kabalasmisim kendinize gelin lutfen ayrica Ben karar falan vermedim asi olmayin da demedim soktorunuzla gorusene kadar icinizi rahat tutun dedim once yazdiklarimi okuyun bir zahmet asil siz bana saldiriyor ve terbiyesizce davraniyorsunuz ne gerek var

Ne saldirmasi ben bir hekim olarak yorumumu yapiyorum ustuste neye dayanarak falan diye bana gazete haberlerini ornek veriyorsunuz ben de iyi tamam dedim nerede kabalasmisim kendinize gelin lutfen ayrica Ben karar falan vermedim asi olmayin da demedim soktorunuzla gorusene kadar icinizi rahat tutun dedim once yazdiklarimi okuyun bir zahmet asil siz bana saldiriyor ve terbiyesizce davraniyorsunuz ne gerek var
Size artık cevap vermemem gerekiyor. Belliki konu uzayacak. İlk defa bir üye ile böyle bir diyaloğa giriyorum ve artık sıkıldım tavır ve yorumlarınızdan. Burayı daha fazla meşgul edip konu sahibine sıkıntı vermeyelim.

Çok geçmiş olsun inş tezden çaresi bulunur durumunuzun üzüldüm

Bir bilgim yok malesef. çok geçmiş olsun.

Yetişkin kedim var fena saldırgan dişlerini geçirir sevmeyi yarım bıraktın diye yapmıstır.

Birkaç farklı doktora gidin mutlaka, konu hakkında bi bilgim yok inşallah sorun çıkmaz :KK43:

Benimde 5 yaşında bir kedim var.Sanılanın aksine hiç tırmalama huyu yoktur.Ama fena ısırır.Sevdirmek ister sevmezsen ısırır, sevilmek istemez seversin ısırır, istediğini vermezsen ısırır , durduk yere ısırır. Kolumu , bacağımı saldırırken erken çekersem biraz morarır ama geç kalırsam kanar :KK70: Vücudumda dikiş izi gibi izleri var.

Benimde kedim vr bazen durduk yere hırlayıp elimizi ayağımızı ısırır. Uykudayken dişini ayağıma geçirdi bigün uyku sersemi o acıyla tekme atmışım.
Siz yinede gribal belirtiler olur mu diye dinleyin kendinizi boğaz ağrısı boğaz akıntısı vs.. Çok geçmiş olsun

Durumunuza çok üzüldüm inşallah bi problem yaşamazsınız. ancak hamile iken bana dr um kesinlikle ledi köpekten uzak durmamı söylemişti. onlardan geçen bi bakterinin hamilelikte büyük tehlike oluşturabileceğini söylemişti. size bu konuda bi uyarıda bulunmadılar mı üstelik hiç aşısı olmayan bi kedi beslediğinizi söylüyorsunuz

Kediyi takip edin demesi garip değil mi? Hangi kedi nereden bileceksiniz? Zaten bilmiyormuşsunuz. Sanırım doktora da bilmediğinizi söylemediniz. Deseydiniz aşıyı yapma ihtimali artardı muhtemelen, takip edin de demezdi.

Bir de hangi kedi olduğunu bilseniz bile nasıl takip edeceksiniz? Ya birkaç gün kedi gelmese ne yapacaksınız?

Bir de normalde kedi elinizi çizip kanatsa bile aşı yaptırılıyor diye biliyorum. Onda da kedi oyun yapıyor veya ona zarar vereceğinizi sanıyor vs. ondan yapıyor belki de. Sizde kedi sizin ona zarar vermeye çalıştığınızı sanmadan gelip saldırmış. Ben bir kedinin böyle bir şey yaptığını hiç duymadım. Ama siz kedinin patisine falan bastınız belki de.

Ben olsam en güvendiğim hastaneye gider, her şeyi detaylı anlatırdım. Ben aşı olurdum muhtemelen. Aşının riskli olduğunu duymadım. Bağışıklık sisteminizin iyi olmadığını mutlaka söyleyin. Belki aşıdan önce onu düzeltip aşıyı sonra yaparlar.

Bu arada bağışıklık sisteminiz için şimdi yatıp uyuyun. Ne yapmanız gerekiyorsa yarın yaparsınız. Uykusuzluk ve stres bağışıklık sistemi içi iyi değil. Umarım en yakın zamanda halledip rahatlarsınız.

Kızlar nasıl ısırmasına ses çıkartmıyorsunuzzz??

Ben kedileri inanılmaz severim, genel olarak insana zararı olmayan her hayvanı çok severim zaten ama ısırma olaylarını duyunca eve kedi almaktan vazgeçtim. Beni bir kez bile ısırsa muhtemelen kedicikle yolları ayırmak zorunda kalırım. Canım çok tatlıdır. :KK70:

Konu sahibesi, canım bence seni ısıran bahçedeki kedi.. Gidiyorsun diye sinirlenmiş belli ki.. Başka bir doktora daha danış o da olumsuz bir şey söylemezse bence içini ferah tut ve testlerini ihmal etme.

Konu sahini gecmis olsun.
Kediler boyle seyler yapabilir tek sebeni kuduz degildir ama bilemeyiz tabi.

Benim kedim cok sakindir mesela ama gecen ay ilk kez kanatcak kadar tirmaladi beni nedensizce daha once hic yapmamisti. Olabiliyor yani. Isirma huyuda var ama kesinlikle kanatcak kadar disini gecirme filan degil cimdik gibi hafiften.

Sizde kedi dusunurseniz kesinlikle almayin özellikle yavru donemlerinde isirarak oynarlar genelde ve cok sakinde olsalar boyle hareketler olabiliyor. Yollarinizi ayirmak zorunda kalmayin sonra ^^

doktora gitmişsiniz zaten, kediyide takip edin hadi o degilse bile saglık ocagına veya hastaneye (yerinizde olsam 5 gün farklı farklı hastanelere bu durumu belirterek tahlil veririm) çaresiz dert degil, önlemlerinizi almışsınız:KK66:

Çok üzüldüm hamileyken başınıza böyle bişey gelmesi kötü olmuş
Bence enfeksiyon hastalıkları polikliniğine de gidin , bu konuda onların daha çok bilgisi olur diye düşünüyorum

Çok geçmiş olsun. İyi düşünün iyi olsun. Cumartesi günüde beni sahipli aşılı küçük bir köpek ısırdığı için kuduz aşısı olmaya başladım. Bana tetanoz aşısı yapmadılar. Yurtdışında yaşıyorum ve haliyle korkuyorum. Şimdi sizin yazdığınızı okudum vr endişem iyice arttı. Yani aşı olsanız bir dert olmasanız bir dert. Siz aşı olmadığınız için endişelisiniz ben de alı olduğum için.. off off benim gibi anksiyete linin başına gelir bınlar hep. Düşünüp kafayı yemesek iyi. Geçmiş olsun. Mutlaka takip edin

Cok gecmis olsun. Benim de iki tane kedim var. Isirmasinin sebebi ya bi yerine farketmeden basmis olabilirsiniz ya da ilginizi cekmek icin yapmis olabilir. Bosladiysaniz eger bi suredir :) bahsettiginiz kediyse sonradan kendini sevdirme pozisyonuna da gecmis sonucta. Yine de umuyorum ki bi sorun olmaz tekrar cok gecmis olsun.

Yilini soylemeyeyim yalan olmasin simdi ama ulkemizde uzun yillardir kuduz hastaligi kedide rastlanmamis. Isiran diger kediyse belki anne kedidir. Bir anne kedi hasta yavrusunu vet e goturmek icin alacagim sirada esofmanimin pacasini lime lime etmisti mesela
Lutfen sakin olun. Iyi olacaksiniz.

Can sıkmanı gerektirecek durum yok.Tetenozla birlikte kuduz aşısı yapmışlardır.Yapmadılarsa o nasıl iş?.On gün takib etme kalktı.Belirsizlik varsa aşısız kabul edikecek beş doz kızı aşısı yapılacak .ilk defa duyuyorum kuduz aşısı yapılmayan .Ben acilde çalışıyorum.Doğru bilgi

Ahhh geçmiş olsun. Çok üzüldüm hamileymişsin. Sana önerim once bir enfeksiyon hastalıkları doktoru ile görüş. Kuduz mikrobu belli bir süre kuluçka da kalıyor. Onun kuluçka süresini öğren istersen. Aşının olası yan etkilerini öğren. Bir de serum var. Onu sor doktora ileri vakalarda serum veriyorlarmis. Belki asi yerine serum ile seni tedavi etmeyi dusunebilir. Cunku bildigim kadariyla asi canli mikrop tasiyor. Bebek icin riskli olabilir. Diger yandan serumda ise sadece antikor olmasi lazim. Tabi bunlar benim vakti zamaninda internetten ogrendiklerim. Ne kadar dogru bilmiyorum. Hepsinin yan etkilerini öğren. Bir de kandan sana mikrop bulaşmış mi bulaşmamış mi test edebiliyorlar mi? Eger boyle bir test varsa harika olur. Onları sorabilirsin. Ama aile hekimi falan olmaz. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı olması lazım. Sonra kadın doğum doktorun ile görüş. Bu arada kediyi de veterinere götürüp belki ona da test yaptırabilirsin. Çok geçmiş olsun. Kuduz çok ama çok tehlikeli. İnşallah kandan test edebiliyorlardir da asi veya benzeri bir tedaviyw gerek kalmadan neticelestirebilirsin.

Sen çomeldigin sırada kedinin kuyruğuna falan basmış olabilir misin?

Cok gecmis olsun cok uzuldum.
Insallah korktugun gibi olmaz hicbir sey.

Ben yıllardır aralıklı kuduz aşısı olurum sürekli rahat durmadığımdan
Köpek ısırdı bir kere çok feci ,kedi tırmaladı vs vs ama hiçkimse yan etkisinden bahsetmemişti şu an şaşırdım belki hamilesiniz diye daha hassas davranıyorlar ama bilemedim bence başka bir doktora da gidin ihmale gelmez..

Aşıdan kaçmayın, doktor ne derse onu yapın. eger kuduz olursanız malesef bunun tedavisi yok, kesin son ölümdür kuduzda. o yüzden lütfen lütfen lîtfen doktorunuzu dinleyip aşılarınızı olun.

Sanirim 0,3,7,14,21.günlerde aşı yaptırılıyor.

Aman diyim lütfen, aşısı etkili bir çözüm. ama yaptırmazsanız da baska bir tedavisi yok ve belirtiler vermeye başladıktan sonra da %100 ölümle sonuçlanıyor

Jineklogunuza danisin. Benim bildigim kuduz asisinin yan etkisi yok. Aktif ve pasif olmak uzere iki cesidi var, ama hic birinde canli virus verildigini duymadim.

Uzun zamandir kayda gecmis bir kuduz vakasi yok iciniz rahat olsun bazen kediler yapar oyle siz gene Doktorunuza ve veteriner hekiminize danisin cok gecmis olsun

Karantina vakaları var kuduzla ilgili. yabana atilcak bir endişe değil.

Nasıl uzun zamandır kayda geçmiş kuduz vakası yok? Yanlış bilgilendirmeyelim lütfen. Daha bir ay önce Konya'da bir kişi kuduzdan öldü. Kuduz çok tehlikeli bir hastalık. Geri dönüşü yok. Hamilelikte aşının yan etkilerini bilemem ama normalde kuduz riski almayıp aşıyı olmak gerekiyor. Belki hamilelikte durum farklıdır onu bilemem ama normalde mutlaka aşı yapılmadı gerekiyor. Hangi hayvanın hangi mikrobu taşıdığını bilemezsiniz.kendi beslediğiniz kedi bile olsa aşısı yoksa kuduza karşı korunmasızdır. Hangi hayvanla muhatap olduğunu bilmiyorsunuz. BElki 1 saat önce kuduz mikrobu taşıyan başka bir hayvan tarafından ısırıldı? Konu sahibi arkadaşım bence enfeksiyon hastalıkları uzamanı ve kadın doğum uzmanını bir daha görmelisiniz. Tekrar geçmiş olsun

Benide kopek issirmisti hemde onu doyururken. Kolumdan ve gobegimden issirdi. Kolumda hala dis izini tasirim ama karni gecti Allah'tan. Tutupta kopartmadi karnimi. Hemen saglik ocagina gittim yengemle.pansuman yapti ama boyle olmaz hastaneye gidin dedi. Ve 12 gun boyunca hergun gidip igne vuruldum pansuman yaptilar. Hamilesinde insAllah birsey olmaz. Ama baska bi doktora gorun derim.

çok üzüldüm canım, çok geçmiş olsun, malesef kedi davranışları hakkında bilgim yok, sanırım bahçende ya da yakınlarında takılan tüm kedileri gözlemlemek zorundasın ve başka doktorlara daha danış

Gününü tam hatırlAMıyorum haberlerde izledim ekimin son haftası yada kasımın ilk günü belki Mersin de bir köyde kuduz vakası görüldü.Tilkide kuduz çıkmış köpek tilkiyi öldürmüş.köPEK de yaralanmış,tilkide ölmüş tilkide kuduz çıkmış.İnternetten yazınca çıkıyor.haber sitelerinde var.Aşılama vs yapıldı.

O aşıyı vurul bence. Risk almayi göze alamayacağın bir durum çünkü. Sure gecerse geri dönusu yok.

Kedilerde kuduz olma ihtimali milyonda bir gibi ama o riski almaya deger mi bence değmez o yuzden direk bu konuyla ilgilenen bir uzmanla gorusun, nasil yonlendirirse oyle davranin.

Neye dayanarak bunu söylüyosunuz merak ettim dogrusu sadece kemirgenlerden geçiş görülmemiş fare,sincap vs. 7 ay önce nevşehirin bir ilçesinde ki bende orda görev yapıyorum TSM de, hamile bir kadını kediyi beslerken parmagnı ısırmış ve ilçe tarımın incelemesi sonucu kedi kuduz çıktı kadına aşıda yapıldı uzun süre hastdnede yattı.Kuduz ihmale gelecek bi hastalık degil belirtiler ortaya çıktıktan sonra kurtulma şansı yok kaldıki konusahibi ısıran kediyi bile tam olarak bilmiyor takibini nasıl yapsın

Canim zaten büyüğünden küçüğüne tüm kedigiller sırtını dönen herseye av güdüsüyle dalabiliyorlar. Bizim site kedisi bile benim köpekle dusmanlar ve ödü kopuyor ama tasması elimde tabi hep. Kopegim sırtını dönerse bildigin yakalayacak gibi yavaş yavaş geliyor o kadar korkmasına rağmen. Kediler garip hayvanlar ama kuduz olduğunu sanmıyorum cunku kuduzlar sevgi dolu davranmaz. Üzülmeyin kediyi takip edin iciniz rahat etsin, ama hamilesiniz toksoplazma ya karşı dikkatli olun elinizi iyi yıkayın sevdikten sonra.

Geçmiş olsun, umarım korktuğunuz gibi bir şey çıkmaz.
Size moral olması açısından başımdan geçeni anlatmak istiyorum;
sanırım 2 seneyi geçti, bizim burada kesik kuyruklu bir kedi vardı, sokak kedisi.
Kendisini sevdirir, bi de konuşan kedilerden bir şeyler söylerseniz o da miyavlamaya başlar.

Bi gün sabah eşim işe giderken hem onu yollayayım hem de marketten bi şeyler alayım diye aşağı inmiştim.
Bizim bu kedi de aşağılarda mauuvk diye geziyordu, o da pek anlaşamazdı diğer kedilerle.
Yanıma kadar geldi durdu. Ben de sevdim. Sonra eşime döndüm bi şeyler söyleyeceğim, bacağımda bir ağrı.
Baktım ki eşek beni baldırımdan ısırmış. Taytı bi sıyırdım, dişi geçmiş kanıyor. Hemen doktora...
Veteriner arkadaşlar vardı onlara da sorduk, ya yanına geldi yemek bekliyordu vermeyince ısırdı, ya da sevmeyi neden bıraktın daha istiyorum diye ısırmıştır dediler. Sizinki de muhtemelen böyle bir şeydir. Tabi ki önlemlerinizi alın ama korkmayın da, her şeyin bir çözümü var.

Ayrıca zayıflatılmış kuduz mikrobunu vermiyorlar aşıda, ölü halde veriyorlar ve kuduz olma ihtimali yok diye biliyorum.

Canim cok gecmis olsun. Insallah bi sıkıntı yasamazsin

Kızımı 2 kez kedi tırmaladi risk var diyip anında kuduz asisina baslattilar.. böyle sinirlerinizi bozmayip aşı olurdum ben kedi olmezse 3. dozda kesiyorlar.

Yetişkin kediler birden isirabiliyor huysuzsa benim toromanimda isirior

Aşıyı oldum kızlar..

Kendi doktoruma gittim önce, daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadıklarını, bu tip durumlarda devlet hastanesine gitmemin daha iyi olacağını söyledi.

Doğruca devlete gittik, enfeksiyon doktoruna endişelerimi anlattım. Kediden emin değilsen riske atamayız dedi. Aşı canlı virüs değilmiş ama farklı riskleri varmış..

Hayırlısı olsun artık....

Aşıyı oldum kızlar..

Kendi doktoruma gittim önce, daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadıklarını, bu tip durumlarda devlet hastanesine gitmemin daha iyi olacağını söyledi.

Doğruca devlete gittik, enfeksiyon doktoruna endişelerimi anlattım. Kediden emin değilsen riske atamayız dedi. Aşı canlı virüs değilmiş ama farklı riskleri varmış..

Hayırlısı olsun artık....

Kalbini ferah tut canım, sağlıcakla doğacak...

Kedilerde kuduz virüsü bulunmaz merak etmeyin birşey olmaz :KK66:
Emin misiniz çocukken bizim sokağımızda vardı kuduz kediye bulaşmıştı çirkin tiftik tiftik deli gibi bişey olmuştu gelip aldılar sonra yakaladılar.
merakımdan soruyorum

pinkpin pinkpin kuduz aşısında direk ölü virüs diye biliyorum. Bağışıklığınızı güçlü tutun. Üşütmeyin aşırı sıcak soğuk şeyler yiyip içmeyin. Geçmiş olsun tekrardan

Kızlar dün gittiğim doktor enfeksiyon doktoruydu. Kedi de erkek kedi. Ona karşı herhangi bir yakınlığım yokken saldırdı. Kuyruğuna vs bastığımı sanmıyorum arkadan yaklaşarak ısırdı çünkü. Eğer broysa bir süredir ne eşim ne ben evde yokuz bunun acısını mı çıkardı acaba diyorum. Değilse başka bir kedi gördüm bugün burnunun üstünde kan izleri vardı ama normal gibi görünüyordu. Daha yakından bakabilmek için mama verdim yedi gitti.

Az önce bir veterinere danıştım artık aşı yapılmıyor dedi?? Nasıl riske atılıyor böyle bir şey dedim. Bu bölgede uzun yıllardır kuduz vakası görülmediği için sadece tetanoz yapılıp gönderiliyor hasta çok ısrar ederse aşı yapılıyor artık böyle dedi... Aktif ve inaktif aşılar varmış dedim evet biz hayvanlara inaktif aşı yapıyoruz dedi.

Birazdan kendi doktoruma gideceğim. Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim kızlar. Gelişmelerden sizi haber ederim.
Bu ara çifleşme dönemlerine giriyorlar o yüzden olabilir bide kediler ısırır benim kızımda ısırıyor mesela seviyorum resmen sevişiyoruz bi anda ısırıyor sıpa değişik hayvanlar çok takılma bir çok kedi ısırır :KK48: şunuda söylim bizim evde herzaman kedi vardı sokak kedileri de dahil içli dıslıydık simdiki gibi parazit aşiları falan hak getire :KK51:annemde hayvan delisi bizde hamileyken de hep ilgilenirmiş hepimiz sağlıklıyız şükür :KK66:
Zaten kedilerle ilişkin varsa sende bağışıklık vardır korkma :KK50:

Emin misiniz çocukken bizim sokağımızda vardı kuduz kediye bulaşmıştı çirkin tiftik tiftik deli gibi bişey olmuştu gelip aldılar sonra yakaladılar.
merakımdan soruyorum

pinkpin pinkpin kuduz aşısında direk ölü virüs diye biliyorum. Bağışıklığınızı güçlü tutun. Üşütmeyin aşırı sıcak soğuk şeyler yiyip içmeyin. Geçmiş olsun tekrardan
O hasta olmuştur :KK48: 35 yaşındayım ne duydum ne gördüm ömrüm boyunca kedilerle haşır neşirdim hala öyle heryerim çizik icinde :süslü:

O hasta olmuştur :KK48: 35 yaşındayım ne duydum ne gördüm ömrüm boyunca kedilerle haşır neşirdim hala öyle heryerim çizik icinde :süslü:
Yani sizin karşınıza çıkmamıştır. Ama tüm hayvanlarda olabiliyor.
Konu sahibini ısıran kedinin kuduz olduğunu sanmıyorum kediler ısırabiliyor benim kedimin en sevdiği şey dişlerini geçirmek:) ama olabiliyorlar. Yoksa veteriner neden kuduz aşısını zorunlu tutsun. Demekki kapabiliyorlar. Dikkat etmek lazım.

Hayvanlarda kuduz vakasını drlardan daha iyi bilir diye düşünüyorum arkadaş :KK66: ayrıca şu kedi tırmaladı ısırdı vakalari nasılda abartılıyor hiç duydunuzmu kedi tırmaladı ısırdı hastalık kaptı falan diye :KK51: ki öyle olsa ailecek yok olmuş olmalıydık ya neyse pek anliyacağınızı sanmıyorum

Ama kediler de eger kuduz bir hayvanla hasır nedir olduysa gayet güzelce kuduz taşıyabiliyorlar. :)
Bütün memeli hayvanlar için geçerli bu.
Hangi hayvanla haşır neşir olucak kendi cinsiyle bile pek haşır neşir bir cins değil :KK30: yani bu ihtimalin milyonda 1 olduğunu bile sanmıyorum ama tabiki arkadaş önlemini alsın da hayatı kendine zehir etmesin

Ah ah hamile halinizle asisiz hayvana ne demeye yanasirsiniz ki
Bazi hayvan saldirgan ruhlu olur kuzenimin var durduk yere tirmok atiyo biri gelince odaya kapar misal ustelik baktiginiz kedimi baskasimi ayirtta edemiyorsunuz
Arastirin ozel labaratuar falan bir sorun kandami bakiliyor artik neydeyse bir test yaptirin asidan once vardir muhakkak testi dr da ilginc hamilesin ama hayvani takip et olurse gel demis asidan once tespit yolu vardir muhakkak birinden bilgi alin

Hangi hayvanla haşır neşir olucak kendi cinsiyle bile pek haşır neşir bir cins değil :KK30: yani bu ihtimalin milyonda 1 olduğunu bile sanmıyorum ama tabiki arkadaş önlemini alsın da hayatı kendine zehir etmesin

İşte hic belli olmuyor gelir de o kilyonda bir ihtimal bulabilir. 10 gün gözlem önemli, zaten hayvana bir sey olmuyorsa 3.dozda bırakıyorlar aşıyı.

Allah korusun sonu kesin ölümle sonuçlandıran bir virüs kendisi :)

İşte hic belli olmuyor gelir de o kilyonda bir ihtimal bulabilir. 10 gün gözlem önemli, zaten hayvana bir sey olmuyorsa 3.dozda bırakıyorlar aşıyı.

Allah korusun sonu kesin ölümle sonuçlandıran bir virüs kendisi :)
Ya nebilim hamile diye arkadaş dert edilebilir :KK66: çünkü şu anda bile geçmemiş olan tırnak izlerim var hiç kuduz aşısıda olmadım

Gittiğim biyerde çok fazla yarasa vardı malum kuduzu onlar yayıyor. O dönem balkona çıkmıyordum korkumdan:) bu sebeple baya araştırmıştım ya olursa diye. Kanda çıkmıyor uzun süre saklanabiliyor işk olarak boğaza yerleşiyor o sebeple grip oldum zannediyor hastalığı kapan kişi oyüzden ısıran hayvanı takip edin diyorlar ama bunu yapan kişi ısırılan kişi olmamalı uzmanların gelip almaları gözetim altında tutmaları gerekir. Herhalde doktorda ihtimal vermemiş. Ama yine de tedbirli olmak gerekirdi. Hamilesiniz sonuçta hayvanın peşinde mi koşacaksınız

X