Kuduz

Uzun zamandir kayda gecmis bir kuduz vakasi yok iciniz rahat olsun bazen kediler yapar oyle siz gene Doktorunuza ve veteriner hekiminize danisin cok gecmis olsun
Nasıl uzun zamandır kayda geçmiş kuduz vakası yok? Yanlış bilgilendirmeyelim lütfen. Daha bir ay önce Konya'da bir kişi kuduzdan öldü. Kuduz çok tehlikeli bir hastalık. Geri dönüşü yok. Hamilelikte aşının yan etkilerini bilemem ama normalde kuduz riski almayıp aşıyı olmak gerekiyor. Belki hamilelikte durum farklıdır onu bilemem ama normalde mutlaka aşı yapılmadı gerekiyor. Hangi hayvanın hangi mikrobu taşıdığını bilemezsiniz.kendi beslediğiniz kedi bile olsa aşısı yoksa kuduza karşı korunmasızdır. Hangi hayvanla muhatap olduğunu bilmiyorsunuz. BElki 1 saat önce kuduz mikrobu taşıyan başka bir hayvan tarafından ısırıldı? Konu sahibi arkadaşım bence enfeksiyon hastalıkları uzamanı ve kadın doğum uzmanını bir daha görmelisiniz. Tekrar geçmiş olsun

Benide kopek issirmisti hemde onu doyururken. Kolumdan ve gobegimden issirdi. Kolumda hala dis izini tasirim ama karni gecti Allah'tan. Tutupta kopartmadi karnimi. Hemen saglik ocagina gittim yengemle.pansuman yapti ama boyle olmaz hastaneye gidin dedi. Ve 12 gun boyunca hergun gidip igne vuruldum pansuman yaptilar. Hamilesinde insAllah birsey olmaz. Ama baska bi doktora gorun derim.

çok üzüldüm canım, çok geçmiş olsun, malesef kedi davranışları hakkında bilgim yok, sanırım bahçende ya da yakınlarında takılan tüm kedileri gözlemlemek zorundasın ve başka doktorlara daha danış

Uzun zamandir kayda gecmis bir kuduz vakasi yok iciniz rahat olsun bazen kediler yapar oyle siz gene Doktorunuza ve veteriner hekiminize danisin cok gecmis olsun
Gününü tam hatırlAMıyorum haberlerde izledim ekimin son haftası yada kasımın ilk günü belki Mersin de bir köyde kuduz vakası görüldü.Tilkide kuduz çıkmış köpek tilkiyi öldürmüş.köPEK de yaralanmış,tilkide ölmüş tilkide kuduz çıkmış.İnternetten yazınca çıkıyor.haber sitelerinde var.Aşılama vs yapıldı.

O aşıyı vurul bence. Risk almayi göze alamayacağın bir durum çünkü. Sure gecerse geri dönusu yok.

Nasıl uzun zamandır kayda geçmiş kuduz vakası yok? Yanlış bilgilendirmeyelim lütfen. Daha bir ay önce Konya'da bir kişi kuduzdan öldü. Kuduz çok tehlikeli bir hastalık. Geri dönüşü yok. Hamilelikte aşının yan etkilerini bilemem ama normalde kuduz riski almayıp aşıyı olmak gerekiyor. Belki hamilelikte durum farklıdır onu bilemem ama normalde mutlaka aşı yapılmadı gerekiyor. Hangi hayvanın hangi mikrobu taşıdığını bilemezsiniz.kendi beslediğiniz kedi bile olsa aşısı yoksa kuduza karşı korunmasızdır. Hangi hayvanla muhatap olduğunu bilmiyorsunuz. BElki 1 saat önce kuduz mikrobu taşıyan başka bir hayvan tarafından ısırıldı? Konu sahibi arkadaşım bence enfeksiyon hastalıkları uzamanı ve kadın doğum uzmanını bir daha görmelisiniz. Tekrar geçmiş olsun

Bir veteriner hekimi olarak kedilerden bulasan bir kuduz vakasi olmadigini icini rahat tutmasini fakat doktoruyla gorusmeyi ihmal etmemesini yazdim sanki bosver bir sey olmaz mi demisim dikkatli okuyun, hamile bir kadini biraz rahatlatmanin neresi kotu

Kedilerde kuduz olma ihtimali milyonda bir gibi ama o riski almaya deger mi bence değmez o yuzden direk bu konuyla ilgilenen bir uzmanla gorusun, nasil yonlendirirse oyle davranin.

Yilini soylemeyeyim yalan olmasin simdi ama ulkemizde uzun yillardir kuduz hastaligi kedide rastlanmamis. Isiran diger kediyse belki anne kedidir. Bir anne kedi hasta yavrusunu vet e goturmek icin alacagim sirada esofmanimin pacasini lime lime etmisti mesela
Lutfen sakin olun. Iyi olacaksiniz.
Neye dayanarak bunu söylüyosunuz merak ettim dogrusu sadece kemirgenlerden geçiş görülmemiş fare,sincap vs. 7 ay önce nevşehirin bir ilçesinde ki bende orda görev yapıyorum TSM de, hamile bir kadını kediyi beslerken parmagnı ısırmış ve ilçe tarımın incelemesi sonucu kedi kuduz çıktı kadına aşıda yapıldı uzun süre hastdnede yattı.Kuduz ihmale gelecek bi hastalık degil belirtiler ortaya çıktıktan sonra kurtulma şansı yok kaldıki konusahibi ısıran kediyi bile tam olarak bilmiyor takibini nasıl yapsın

Bir veteriner hekimi olarak kedilerden bulasan bir kuduz vakasi olmadigini icini rahat tutmasini fakat doktoruyla gorusmeyi ihmal etmemesini yazdim sanki bosver bir sey olmaz mi demisim dikkatli okuyun, hamile bir kadini biraz rahatlatmanin neresi kotu
Uzun zamandır kuduz vakası yok içiniz rahat olsun ne demek tam olarak açıklayabilirmisimiz? Hamile bir kadını rahatlatmak başka ,nerdeyse ben hekimim bana güven birşey olmaz demek başka. Sizin dediğiniz o tarafa doğru kayıyor. Yanlış anlaşılabilir bir açıklama olmuş sadece

Geçen ay adana da bir aşama yarasa ısırması sonucu kuduz oldu ve vefat etti. Sonra bütün mahalleyi aşıladılar. Tr de her yıl 3-4 kuduz vakası oluyormuş.

Canim zaten büyüğünden küçüğüne tüm kedigiller sırtını dönen herseye av güdüsüyle dalabiliyorlar. Bizim site kedisi bile benim köpekle dusmanlar ve ödü kopuyor ama tasması elimde tabi hep. Kopegim sırtını dönerse bildigin yakalayacak gibi yavaş yavaş geliyor o kadar korkmasına rağmen. Kediler garip hayvanlar ama kuduz olduğunu sanmıyorum cunku kuduzlar sevgi dolu davranmaz. Üzülmeyin kediyi takip edin iciniz rahat etsin, ama hamilesiniz toksoplazma ya karşı dikkatli olun elinizi iyi yıkayın sevdikten sonra.

Kızlar dün gittiğim doktor enfeksiyon doktoruydu. Kedi de erkek kedi. Ona karşı herhangi bir yakınlığım yokken saldırdı. Kuyruğuna vs bastığımı sanmıyorum arkadan yaklaşarak ısırdı çünkü. Eğer broysa bir süredir ne eşim ne ben evde yokuz bunun acısını mı çıkardı acaba diyorum. Değilse başka bir kedi gördüm bugün burnunun üstünde kan izleri vardı ama normal gibi görünüyordu. Daha yakından bakabilmek için mama verdim yedi gitti.

Az önce bir veterinere danıştım artık aşı yapılmıyor dedi?? Nasıl riske atılıyor böyle bir şey dedim. Bu bölgede uzun yıllardır kuduz vakası görülmediği için sadece tetanoz yapılıp gönderiliyor hasta çok ısrar ederse aşı yapılıyor artık böyle dedi... Aktif ve inaktif aşılar varmış dedim evet biz hayvanlara inaktif aşı yapıyoruz dedi.

Birazdan kendi doktoruma gideceğim. Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim kızlar. Gelişmelerden sizi haber ederim.

Geçmiş olsun, umarım korktuğunuz gibi bir şey çıkmaz.
Size moral olması açısından başımdan geçeni anlatmak istiyorum;
sanırım 2 seneyi geçti, bizim burada kesik kuyruklu bir kedi vardı, sokak kedisi.
Kendisini sevdirir, bi de konuşan kedilerden bir şeyler söylerseniz o da miyavlamaya başlar.

Bi gün sabah eşim işe giderken hem onu yollayayım hem de marketten bi şeyler alayım diye aşağı inmiştim.
Bizim bu kedi de aşağılarda mauuvk diye geziyordu, o da pek anlaşamazdı diğer kedilerle.
Yanıma kadar geldi durdu. Ben de sevdim. Sonra eşime döndüm bi şeyler söyleyeceğim, bacağımda bir ağrı.
Baktım ki eşek beni baldırımdan ısırmış. Taytı bi sıyırdım, dişi geçmiş kanıyor. Hemen doktora...
Veteriner arkadaşlar vardı onlara da sorduk, ya yanına geldi yemek bekliyordu vermeyince ısırdı, ya da sevmeyi neden bıraktın daha istiyorum diye ısırmıştır dediler. Sizinki de muhtemelen böyle bir şeydir. Tabi ki önlemlerinizi alın ama korkmayın da, her şeyin bir çözümü var.

Ayrıca zayıflatılmış kuduz mikrobunu vermiyorlar aşıda, ölü halde veriyorlar ve kuduz olma ihtimali yok diye biliyorum.

Kızlar dün gittiğim doktor enfeksiyon doktoruydu. Kedi de erkek kedi. Ona karşı herhangi bir yakınlığım yokken saldırdı. Kuyruğuna vs bastığımı sanmıyorum arkadan yaklaşarak ısırdı çünkü. Eğer broysa bir süredir ne eşim ne ben evde yokuz bunun acısını mı çıkardı acaba diyorum. Değilse başka bir kedi gördüm bugün burnunun üstünde kan izleri vardı ama normal gibi görünüyordu. Daha yakından bakabilmek için mama verdim yedi gitti.

Az önce bir veterinere danıştım artık aşı yapılmıyor dedi?? Nasıl riske atılıyor böyle bir şey dedim. Bu bölgede uzun yıllardır kuduz vakası görülmediği için sadece tetanoz yapılıp gönderiliyor hasta çok ısrar ederse aşı yapılıyor artık böyle dedi... Aktif ve inaktif aşılar varmış dedim evet biz hayvanlara inaktif aşı yapıyoruz dedi.

Birazdan kendi doktoruma gideceğim. Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim kızlar. Gelişmelerden sizi haber ederim.

Hangi bölgedesiniz bilmiyorum ama kuduz aşıları yapılıyor. veterinerin sizi yanlış yönlendirme ihtimali var.
Daha bikac gün önce benim hocam dedi sakın ihmal etmeyin cok riskli hemen aşı yaptırın diye.

Eğer isterseniz 2 yılda bir yapılan kısmen koruyucu aşılar da var. bu vukuatı atlattıktan sonra ona da bi bakın derim, çünkü aktif olarak hayvanlarla iç içesiniz.

Artık aşı yapılmıyor muymuş? Enteresan. Neyse sana önerim muhtara ve sağlık ocagina gidip durumu anlatman. Beni kedi ısırdı aklınızda olsun eğer benzer ısırık vs olursa bana haber verin ben kuduz aşısı olacağım vs diye. Olursa çevrede başka vaka siz de gider aşınızı olursunuz. Tekrar çok geçmiş olsun.

Kedide rastlanmıyor olsa bile yine de aşıyı ihmal etmemeli.. Çünkü kuduz memeli hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır. ille de kedi köpek degil tavşan at sığır...yarasa bile.

Hamile olduğu icin çekinmişlerdir belki evet, ama konu sahibi asla boşlamaması gerek bu durumu. hemen bir enfeksiyon hastalıklarına basvurması lazım kesin bir yanıt için.

Daha yeni hocalarımız bahsetti bize, henüz kuduzun bir tedavisi bulunmamış ne yazıkki.

Ve önceden etkilerinden korkulan aşının yerine daha etkili ve zararsız aşı da var. doktora gidip danışmakta fayda var

İlla ısırılmak da gerekmiyormuş. Örneğin salyaları ellere gelirse ve ellerde açık yara varsa yine ısırmış gibi bulaşabiliyormuş.

Hatta yabancı kaynaklardan okuduğuma göre tırmalasa ama kanamasa bile kesin bulaşmamıştır denemiyormuş. Çünkü salyaları patilerine bulaştıysa, tırmaladığında tırmaladığı yerden bulaşabiliyormuş.

Hangi bölgedesiniz bilmiyorum ama kuduz aşıları yapılıyor. veterinerin sizi yanlış yönlendirme ihtimali var.
Daha bikac gün önce benim hocam dedi sakın ihmal etmeyin cok riskli hemen aşı yaptırın diye.

Eğer isterseniz 2 yılda bir yapılan kısmen koruyucu aşılar da var. bu vukuatı atlattıktan sonra ona da bi bakın derim, çünkü aktif olarak hayvanlarla iç içesiniz.

Bodrumda yaşıyorum veteriner bana vaka yok dedi ama geçen sene suriyeli biri kuduzken buraya gelmiş. Vet.de benden öğrendi. Ona kalsa bu bölgede 7 senedir kuduz vakası görülmemiş ama daha geçen sene haziran ayında milasta kuduzdan karantinaya alınmış bir yer var.

Kendi doktoruma gidip oradan enfeksiyon doktoruna gidip aşı inaktifse yaptıracağım. Başka türlü içim rahat etmeyecek.

Artık aşı yapılmıyor muymuş? Enteresan. Neyse sana önerim muhtara ve sağlık ocagina gidip durumu anlatman. Beni kedi ısırdı aklınızda olsun eğer benzer ısırık vs olursa bana haber verin ben kuduz aşısı olacağım vs diye. Olursa çevrede başka vaka siz de gider aşınızı olursunuz. Tekrar çok geçmiş olsun.

Güzel fikir teşekkür ederim. Şimdi gidiyorum dr.ma oradan da enfeksiyon dr.na geçip aşı inaktifse yaptıracağım.

İlla ısırılmak da gerekmiyormuş. Örneğin salyaları ellere gelirse ve ellerde açık yara varsa yine ısırmış gibi bulaşabiliyormuş.

Hatta yabancı kaynaklardan okuduğuma göre tırmalasa ama kanamasa bile kesin bulaşmamıştır denemiyormuş. Çünkü salyaları patilerine bulaştıysa, tırmaladığında tırmaladığı yerden bulaşabiliyormuş.

Eveg evet kesinlikle. hatta yarasalara özel bir durum var,; kuduz yarasaların olduğu mağarada nefes almak dahi yetebiliyor.

O yüzden aman diyim bu tarz durumlarda olanlar boşvermesin hiç. kiside belirtiler başladığı andan itibaren geri dönüş olmuyor ve mutlak suretle ölümle sonuclanıyor kuduz.

Dikkatli olmakta fayda var.

Uzun zamandır kuduz vakası yok içiniz rahat olsun ne demek tam olarak açıklayabilirmisimiz? Hamile bir kadını rahatlatmak başka ,nerdeyse ben hekimim bana güven birşey olmaz demek başka. Sizin dediğiniz o tarafa doğru kayıyor. Yanlış anlaşılabilir bir açıklama olmuş sadece
Geçen ay adana da bir aşama yarasa ısırması sonucu kuduz oldu ve vefat etti. Sonra bütün mahalleyi aşıladılar. Tr de her yıl 3-4 kuduz vakası oluyormuş.

Tamam benim egitimimin ve saha tecrubemin bir onemi yok iki haber okudunuz her seyi biliyorsunuz ok

X