Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası kreşte tek tip kıyafet zorunluluğu

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

eftelya2015

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2015
6.826
6.988
MEB bağlı özel bir kreşe kızımı yolluyorum. Okulun eşofman takımları var 250 tl (eşosman alt üst tişört+okul çantası) bunu dün gelen bir mesajla öğrendim ki okul her gün giyilmesi için zorunlu tutmuş, haliyle bu takımları almak zorunlu olacak.
Biz geçen sene almıştık zaten yeniden almamıza gerek yok sadece üstü yok onu da gerekirse alırız ama ben her gün tek tip kıyafete karşıyım.
Gerekçelerim ise şöyle;
1-MEB yönetmeliğinde açıkca serbest kıyafet mevzusunun maddelerle açıklanması

1570513492460.png

2-Yaş itibariyle okulda 3-4-5-6 yaş sınıfları var. Özellikle 3-4 yaş grubu yemek esnasında ya da etkinlik yaparken üstünü kirletiyor, en basiti uyku saatinde terliyorlar üst baş değişimi gün içinde yapılması gerekiyor. Mevcut uygulamada yanına yedek kıyafet ve iç çamaşırı koyuyorduk ve neredeyse her gün üstü değişmiş geliyordu eve... Bu nedenle hijyen sağlanamaz. Ve ben çocuğumun her gün iç çamaşırına kadar değiştirirken kirli bir kıyafeti ertesi güne giydiremem.
3-Yıkayın ne olacak kurur deniliyor ama önümüz kış kuruması sıkıntı. Birden fazla eşofman almakta maddi külfet (herkesin gücü olmayabilir biz dahil)
4- Tek tip kıyafetin kendini keşfetme ve bireyselleşme çağında olan yaş gurubunda ; kişiliklerinin oluştuğu ve kendi seçimlerini yapmaya başladıkları 3-4 yaş gruplarında çocukları kısıtlayacak ve kişilik oluşumuna negatif etki yapacak bir etken olduğunu düşünüyorum.

Son olarak bu uygulama bu sene zorunlu hale geldi, önceki yıllarda okul dışı etkinliklerde eşofman giyiliyordu o da 5-6 yaş gruplarının senede 2-3 müze,kütüphane vs ziyareti sırasında.. Okulun bahanesi bazı çocukların kıyafet begenmeme, giymek istememe nedeniyle velileri zor durumda bırakması bu nedenle tek tip kıyafete geçmein kolay olacağı ama konuştuğum veliler benimle hem fikir. Ve okulumuz yeni kurulan özel bir kurum öyle kolej ayarında falan da değil yani...

Cuma toplantı var ben fikrimi paylaştım okulla ama toplantıda üstünden geçmek istiyorum.. Ve özel etkinlik harici eşofman giydirmeyi düşünmüyorum sadece velilerin %50 sinden fazlası imza ile karar alırsa uyarım bu karara.Sizler ne düşünüyorsunuz ya da sizin okullarda uygulamalar nasıl?

bu konuda fikir paylaşımı yaparsanız bende elimde örneklerle kreşle konuşma şansını elde etmiş olurum..

Kardeşim ilkokulu yani 4 seneyi hep serbest kıyafetle bitirdi hiç üniforma giymedi. 5nci sınıftan itibaren üniformaya başladı o da beden dersinin olduğu gün direk beden eşofmanları ile okula gidiyor okulda üzerini değiştirmiyor..
Ama eşimin yeğeni şu an 4 e gidiyor ve hep üniforma giydi. Serbeste okulu izin vermiyor. Gerekçeleri ise şu;
Kiminin durumu kötü, sürekli aynı kıyafetleri giyiyor, yırtık, eskimiş kıyafetlerle gelebiliyor. Kimi ise lüks, her gün farklı, yeni şeyler giyip gelebiliyor ve durumu olmayan çocuklar kendisini kötü hissedip üzülüyor..

Ben de tek tip değil diye yakınanlardanım.

Kızımda yok ama bir iki kişide denk geldim. Bir başkasının kıyafetini beğenme, anne bana da ondan alır mısın deme, prenses temalı giyimlere özenme gibi durumlar oluyor. Mesela elsalı tişört, ponyli ayakkabı gibi.

Alan var alamayan var, benim gibi almak istemeyen var. Biraz farklı giyinen, çocukların ilgisini çekebilecek birşey giyinen, diğer çocuklar tarafından ilgi odağı oluyor. O yüzden ben tek tip kıyafet yanlısıyım. Kıyafette tek tip olsun ama fikirler tek tip olmasın.

Çocuğun gelişimi açısından ne kadar etkili olur bilmiyorum. Üniforma giydi diye çocuk kendini bulamaz, renkli dünyası kaybolur gibi bir şey var mı yok mu. Bunu işin uzmanları yazar

Ben çok rahatsız olmazdım.
Çocukların onun elsali çorabı var, diğerinin spidermanli şapkası var hic bitmiyor.
Maddi olarak bilmezler belki markayı vs ama, özenirler.
Bu durumun önüne geçiyorsa üniforma, neden olmasın?

Kızımda yok ama bir iki kişide denk geldim. Bir başkasının kıyafetini beğenme, anne bana da ondan alır mısın deme, prenses temalı giyimlere özenme gibi durumlar oluyor. Mesela elsalı tişört, ponyli ayakkabı gibi.

Alan var alamayan var, benim gibi almak istemeyen var. Biraz farklı giyinen, çocukların ilgisini çekebilecek birşey giyinen, diğer çocuklar tarafından ilgi odağı oluyor. O yüzden ben tek tip kıyafet yanlısıyım. Kıyafette tek tip olsun ama fikirler tek tip olmasın.
Çocuğun gelişimi açısından ne kadar etkili olur bilmiyorum. Üniforma giydi diye çocuk kendini bulamaz, renkli dünyası kaybolur gibi bir şey var mı yok mu. Bunu işin uzmanları yazar

Ben çok rahatsız olmazdım.
Çocukların onun elsali çorabı var, diğerinin spidermanli şapkası var hic bitmiyor.
Maddi olarak bilmezler belki markayı vs ama, özenirler.
Bu durumun önüne geçiyorsa üniforma, neden olmasın?

Iyide bir esofman takimi 250 lira. Ve her gün kiyafet pisleniyor. Yani daha fazlasi alinmasi lazim. Atiyorum 500-600 lira çok degil mi sadece okulda giyecegi kiyafeti için? O halde ucuz bir elsali kiyafet almak daha uygun degil mi? Ve bu isin psikolojik tarafini bile konusmadik, tüm çoçuklarin ayni giymesini, kendi zevk ve isteklerini kesf edememesi. Neticede çoçuklar tüm hafta, yani zamanin çogunu okulda geçiriyorlar.

E eftelya2015 Umarim sesini duyurursun. Bu yasaya aykiri bir uygulamaymis. Dertleri çoçuklarin "aah su spidermanli kiyafet giydi" degil. Dertler belli, para. Diger veliler ile konusma olanagin varmi? Onlarada yasal olarak böyle seyler yapamadiklarini felan anlat. Birçok ebeveyn, sirf kres diretiyor diye, dogru oldugunu düsünür.

MEB bağlı özel bir kreşe kızımı yolluyorum. Okulun eşofman takımları var 250 tl (eşosman alt üst tişört+okul çantası) bunu dün gelen bir mesajla öğrendim ki okul her gün giyilmesi için zorunlu tutmuş, haliyle bu takımları almak zorunlu olacak.
Biz geçen sene almıştık zaten yeniden almamıza gerek yok sadece üstü yok onu da gerekirse alırız ama ben her gün tek tip kıyafete karşıyım.
Gerekçelerim ise şöyle;

Eki Görüntüle 2543303

2-Yaş itibariyle okulda 3-4-5-6 yaş sınıfları var. Özellikle 3-4 yaş grubu yemek esnasında ya da etkinlik yaparken üstünü kirletiyor, en basiti uyku saatinde terliyorlar üst baş değişimi gün içinde yapılması gerekiyor. Mevcut uygulamada yanına yedek kıyafet ve iç çamaşırı koyuyorduk ve neredeyse her gün üstü değişmiş geliyordu eve... Bu nedenle hijyen sağlanamaz. Ve ben çocuğumun her gün iç çamaşırına kadar değiştirirken kirli bir kıyafeti ertesi güne giydiremem.
3-Yıkayın ne olacak kurur deniliyor ama önümüz kış kuruması sıkıntı. Birden fazla eşofman almakta maddi külfet (herkesin gücü olmayabilir biz dahil)
4- Tek tip kıyafetin kendini keşfetme ve bireyselleşme çağında olan yaş gurubunda ; kişiliklerinin oluştuğu ve kendi seçimlerini yapmaya başladıkları 3-4 yaş gruplarında çocukları kısıtlayacak ve kişilik oluşumuna negatif etki yapacak bir etken olduğunu düşünüyorum.

Son olarak bu uygulama bu sene zorunlu hale geldi, önceki yıllarda okul dışı etkinliklerde eşofman giyiliyordu o da 5-6 yaş gruplarının senede 2-3 müze,kütüphane vs ziyareti sırasında.. Okulun bahanesi bazı çocukların kıyafet begenmeme, giymek istememe nedeniyle velileri zor durumda bırakması bu nedenle tek tip kıyafete geçmein kolay olacağı ama konuştuğum veliler benimle hem fikir. Ve okulumuz yeni kurulan özel bir kurum öyle kolej ayarında falan da değil yani...

Cuma toplantı var ben fikrimi paylaştım okulla ama toplantıda üstünden geçmek istiyorum.. Ve özel etkinlik harici eşofman giydirmeyi düşünmüyorum sadece velilerin %50 sinden fazlası imza ile karar alırsa uyarım bu karara.Sizler ne düşünüyorsunuz ya da sizin okullarda uygulamalar nasıl?

Bizde velilerimin ortak kararıyla çocuklara esofman takımı almıstk tabı makul bir fiyata takımı gecen sene 65 liraydı isteyen 2 takım alıp kullanıyordu ve cocuklar çok rahat ediyordu ama sizin ucuk bır fıyatms

Açıkçası küçük yaş çocuklarının üniforma disiplinine girmelerini saçma, gereksiz, sevimsiz buluyorum. Kızıma kreş seçerken bu ayrıntıya da dikkat ettik. Okulun bahane olarak kullandığı; çocuğun kıyafet beğenmeme durumu yüzünden veliyi kurtarma senaryosu işe yarar bir bahane değil. Çocuğun o üniformayı sevmeme ve giymek istememe gibi bir durumu da olabilir ki, 3-4 yaş çocukları tam da bunun için biçilmiş kaftanlar, kendi kızımdan biliyorum. Ebeveyn-çocuk arasında bir kıyafet savaşı yaşanacaksa, o her türlü yaşanır ve çocuğa diktatörlük yapmayacaksanız, o savaşı mutlaka çocuk kazanır. =) O kadar özgürlüğü niye olmasın zaten? Giyecek olan o.

Alışsın, disiplin iyidir gibi bir görüşe de katılmıyorum. Kreş, anaokulu çocukları sonuçta örgün öğretimde değiller. Hayatları boyunca zaten disiplin adı altında güzelce baskı altına alınacaklar. Ne kadar geç başlasa o kadar iyidir.

Ayrıca okul kıyafetleri gerçekten pahalıymış. O paraya zaten iki üç tayt, sweatshirt alınır. Hem de çocuğun hoşuna giden şeyler alınır. Çocuğa seçme şansı verilir, kişilik oluşumuna katkı sağlanır, çocuk mutlu olur. Yani bunların daha ön planda olması gereken yaşlarda, ne diye çocuğu askeri okul öğrencisi gibi göndereyim okula?

Küçük yaş çocukları giysilerin eskiliğine, markasına filan takılmıyorlar. Kıyafetin üstünde bir tane favori çizgi film karakterleri olsun, yırtık pırtık olsa da, o kıyafetten güzeli, havalısı yok gözlerinde. O yetişkinlerin düşündüğü tarzda kıyafet ayrımcılığı, sonraki yaşlarda gelen bir bozulma. O yüzden bu da bir bahane olamaz. Kızım özel kreşe gidiyor. Her gün baloya gider gibi gelen çocuklar da var, toz bezi olacak kıvama gelmiş t-shirtlerle de... Kimin umurumda? Kimsenin.

Merhaba,

Benim oğlum da bu yıl devlet anaokuluna gidiyor. Bizden de kıyafet istendi. Takım olarak 120 TL ydi. Ama öğretmen 'nerden alırsanız alın hatta rengi aynı olsun o da yeter çizgileri falan önemli değil. evde varsa onu bile giydirin masraf etmeyin' dedi. 'Eğer 2 takım kıyafeti olmazsa sadece pazartesileri kıyafetiyle gelsin kirlenir de yıkarsınız kurumazsa geçici olarak başka bişey de giydirebilirsiniz, bizim amacımız dışarıda yaptığımız etkinliklerde öğrencilerimizin kolay farkedilmesini sağlamak' dedi.

İşime geldi, çünkü her gün ne giyicek derdim vardı.

Ama sizinki çok masraflı ve alternatif sunulmamış.

Konuşmakta elbette fayda var.

Kesınlıkle sıze katılıyorum montu guzel degıl dıye butun kıs mont gıymek ıstemeyen bir öğrencim vardı bunları gördükçe tek tipe daha sıcak bakıyorum

Anaokulunda tek tıp degıldı ınanın tek tıp olsa daha az masraflı olurdu
Hergun ne gıydıırıcem derdı
Cok masraflıydı
Esofman olsun dıyelım lacıvert agırlıklı okulun renge yakın bı takım daha alınır ya da 2 takım
Gerçekten çocuklar baska cocukta gorduklerını ıstıyolar
ben tek tıp olması taraftarayım herzaman
Gerekırse 250 verın 1 takım daha alın masraf acısından daha karlı olucaksınız bence

Burdaki egitimci arkadaslar bilimsel olarak cevap verir ama o neymis arkadas 250 lira. Tek takimla da bitmez masallah biri gene kepceyle goturuyo arada mali:)ihale usulu verilmistir muhtemelen hangi sirketten alinacagini ogrenin. Ben muadilini yakin rengini alacagim o sirketten almayacagim bunla ilgili problem olacaksa yazili olarak tarafimi bilgilendirmenizi istiyorum gerekli yerlere basvuru yapacagim diyin

Büyük ihtimalle ilk toplantıda o karar alınır. Veliler üniforma olayına genellikle sıcak bakar çünkü. Benim büyük kızımın anaokulunda (bundan 5 sene önce) üniforma sistemi vardı. Çok sıkıntı yaşamadık çünkü 3-4 tane almıştım ben. Ama çocuklar birbirlerinin ne giydiğini önemserler. Özellikle kız çocukları. Bu yüzden çocukların tek tip kıyafetle gelmesi maddi durumu yetersiz öğrenciler için güzel bir uygulama bence.

Gerekçelerim ise şöyle;

Eki Görüntüle 2543303

O dediğiniz çocuğa sahibim, kıyafet beğenmeyen, giymek istemeyen. Ama kurtarıcımın tek tip kıyafet olacağını düşünmüyorum. Kızım kendi özgürlük alanında kendi istediğini giyiyor, o okul kıyafetini hayatta giymez, hevesi geçtikten sonra. Ayrıca daha o yaşta biz tek düzene alıştırırsak nerede kalacak özgürlük, özgünlük, yaratıcı düşünce? Kaldı ki üst sınıflarda bile kıyafet seçimi velilerin çoğunluğuna bırakılıyor bu nedir neyin kafasıdır? Orada okul öncesi öğretmenleri çocuk psikolojisi dersi almamışmıdır? Çok kızdım sabah sabah kusura bakmayın.

4. maddeye katılmıyorum. Bir kaç uzman dışında bunu söyleyen yok zaten. Hiçbir etkisi yok. 0_6 yaş grubunun kıyafetlerle ozgurlesecegi olgusu külliyen yalan.

Aksine daha da zorlastiriyorlar durumu.

Tek tip kıyafet anne açısından da çok rahat, çocuklar için de çok iyi ancak ;

Iki takım almak lazım. Gün aşırı değiştirmek için. 250 çok fazla bir rakam.

Çanta zaten tek tip diye zorlanmasi haksızlık. Evinde çantası olan var , bir büyüğün eski çantası olan var v.s

Cüzi miktarda olan bir eşofman takımında karar verilmeli bana göre.

anaokuldan lıse bıtımıne kadar tek tıp gıyındım yazıda kısıda vardı hıc sorun olmadı forma alınırken 2 tane alırdı annem hep ben kolejde okudugum ıcın formalarıda pahalıydı ama yırtılır kırlenır yedeklı olsun dıye cıft alırdı onune boyle gecebılırsınız
onlarda zorunluysa yapacak bırseyınız yok ben tek tıp olmasını savunurum tam aksıne
durumu olan var olmayan var cocuklar acımasız marka takıntısı olanlar var bende su sende bu var dıye elestırenler var oyuzden tek tıp gercekten hem daha duzenlı hem daha adaletlı gorunum oluyor benım gorusume gore de

Oğlum özel kreşte onlarında formaları var yalnız hergün giyemiyor, çünkü hergun degsitiryiroz bizde gecen sene aldik yazlik kislik verdiler bu sene küçüldü yine aldik ama üzüldüm zaten giyemeden küçülmüştü. Sizinkide pahalıymış kreş için hergun yıkayıp kurutumak zor olacak . Aslında lacoste tarzı t shirtler kotonda geçen sene 20 kusurdu oyle olsa göğsüne arma ya da dikisle yazdirsalar altinada bir eşofman alti uygun renk daha iyi olurdu

Bence tek tip iyi hergün kıyafet derdi olmaz 2 takım alırsınız birini yıkar birini içerde kurutursynuz
Bizim 2 takım var hergün 15 dakikalık programda yıkanır ütülenir ertesi gün diğeri giyilir özel okul var eşofman takımı 2 tişört 2 pantolon 2 uzun kollusu 2 poları var çocuk okutuyorsak bunlar olacak

Benim kızımın okulunda da tek tip var ve 4 yaşında günde 2 takım kirletiyor.
Sadece eşofman altına 75 lira demişler düşün
Bunun kapşonlusu var, şortu, tişörtü var fiyatını hiç söylemeyeyim,
Ee bir de daha küçük en ufak bir etkinlik, yemek hop üstünde leke.
4 takım almak zorunda kaldım dediğim gibi günde 2 tane takım kirletiyor, 2 güne bir hepsini yıkayıp kurutuyorum.
Ben de keşke serbest olsa diyorum en pahalı markada bile 75 lira değil bi alt.

X