Kizlar bi bakin bana :(

Bu konuda katılmıyorum.düğün takılarını peşinat verip krediyle ev almıs.yani kardeşi kendi düğünü için hiç para harcamamış.madem o kadar normal ev almayı erteleyip düğünde gelen takıları bozup abisine verip al sen de düğünü yap diyemez miydi ? Madem iki kardeş birlik olmuslar niye hersey kardese abiye sıfır kazanç. İkincisi hadi bu insanlar evlendi 2 düğün 260 bin kac yılda ödünecek bu borc yada düğün masrafı ödücez derken ev alamıcak bu insanlar neden kardeşinin düğününü yaptı diye size mantıklı geliyor mu ? Ben borc istemediğim için tek kokteyl tarzı düğün yaptım ki akrabalarım cok yadırgadı.ama napiyim elalem ne der diye borca mı giriyim ?

Polemik için söylemiyorum ama adam abisinin parasızlıktan evlenemediğinin farkında ama kendi düğünü için lüks alısverisler yaptırıyor.bu sizce kullanılmak değil mi cidden merak ediyorum?
Ayrıca düğün daha olmamıs kardeşi abisi ona göre yeniden planlama yapabilir sadece lükslerinden vazgeçerek

bakın gerçekten daha fazla uzatmak anlamsız, ama son kez cevaplayayım
size cevap vermek için oturup konu sahibinin mesajlarını tekrar tek tek okudum
birincisi takıları bozup peşinat vermemiş kardeşi, bu konu sahibinin tahmini
tahmin ediyorum takıları ev kredisi olduğu için kardeşine verir diyor sevgilisi için
yoksa kardeş kendi parasıyla peşinat verip ev almış, ev kredisi ödüyormuş
siz yazılanı direkt "bozdurdu, peşinat verdi" olarak almışsınız

ikincisi nereden biliyorsunuz kardeşin abisinin evlenmeyi planladığını bildiğini?
abisinin bu kadar yansıttığını?

abinin gelirini bilmiyorsunuz
olay daha çok yeni
beklediği işler ters dönmüş! ortada hesap edilememiş bir durum var
belki işleri düzelse 2 ayda ödeyecek 130,000 i de 260,000 tl yi de

bizim bir arkadaş tekstilci
malum memleket davalarından ünlü bir internet devi batınca 4.5 milyar parası kaldı içeride (günümüz parasıyla)
battı gibi bir şey oldu
firma dürüst davranıp borçları ödeyince 1 günde tekrar durumu toparladı

ayrıca
aşiretlerde farklı bir kültür vardır, bunu herhalde hemen hemen herkes bilir
bu kültüre göre, aşiret düğünü de şarttır
tutup da kokteyl yapalım diyemezsiniz

ve son olarak şu anki harcamalar da
konu sahibi yokken, sevgilisiyle ayrılmışlarken abisinin kardeşine verdiği sözün karşılığı
adam tüm masrafını ben yaparım demiş
şimdi vazgeçtim mi desin konu sahibi kendisine geri döndü diye?
tüm işlere başlanmışken

konu sahibi bana cevaben düğün harici hem de ne harcama yapıyor yazmış
fakat ben buna değinmeden önce hiç yazmamış böyle bir şey, sadece düğünü nişanı yazmış
ve tüm mesajları okuyunca anladığım, henüz düğün olmadığı için verdiği sözü tutmaya çalışıyor abi

şimdi, insanlar çocukları için, onları evlendirirken ellerinde ne var ne yok harcıyorlar değil mi?
en azından ben, çocuklarım evlenecek olsa, hiçbir şeylerini eksik etmemek için tüm imkanlarımı zorlarım (şu anda da okuldur, kıyafettir zorluyorum zaten)
arkama dönüp bakmam bile ne harcamışım
bu abi de kardeşi için baba yerine koymuş kendini
onu ben okuttum demiş
düğününü ben yapacağım demiş
aşiret oldukları için de aynen oralarda yapılan kır-aşiret düğünü tercih edilmiş

ben bunu anlayabiliyorum, kullandırtmak olarak görmüyorum
siz ise kullandırtmak olarak görüyorsunuz

biz sizinle burada sayfalarca da yazışsak anlaşamayız, bakış açılarımız farklı

Annesinin dünyalar kadar emeği vardır orası ayrı mevzu. Ama benimki de konu sahibinin sevgilisinin kardeşine yaptığı gibi hem annesinin evini baştan sona düzenlerden hem de seneye evlenelim diyenlerden. Neyle evleneceksek. Yani bilmediğiniz yönler de var, annesinin koltuk kadar değeri yok mu demek çok alakasız ve duygu sömürüsünden vurmaya çalışan bakış açısı:) Konu sahibinin sevgilisinin kardeşinin de 100k tl değeri yok o zaman. Konumuz değer emek değil.:)
ben sizin iliskinizin detayini buraya yazdiginiz kadariyla bilebilirim =)

yazdiginiz sey de, "erkek arkadasim annesine koltuk aldi diye ortaligi atese verdim."

Dolayisiyla bir annenin koltuk kadar kiymeti yok mu diye sormam cok dogal. Bu yazdigim "duygu somurusunden vurmaya (neyi kimi vuruyorsam) calisan bakis açisiysa" sizin daha ortada resmiyet yokken yazdiginiz gibi ortaligi atese vermeniz hakkinda ne diyelim?

ben sizin iliskinizin detayini buraya yazdiginiz kadariyla bilebilirim =)

yazdiginiz sey de, "erkek arkadasim annesine koltuk aldi diye ortaligi atese verdim."

Dolayisiyla bir annenin koltuk kadar kiymeti yok mu diye sormam cok dogal. Bu yazdigim "duygu somurusunden vurmaya (neyi kimi vuruyorsam) calisan bakis açisiysa" sizin daha ortada resmiyet yokken yazdiginiz gibi ortaligi atese vermeniz hakkinda ne diyelim?
Hicbir sey demeyin:) ben konu sahibine anlattım bunları:)

Bana cevap olarak yazdiniz, unuttunuz herhalde :KK66:

Ben yine de Allah iyilerle karsilastirsin diyorum, herzaman diyecegim. Zira gun gectikce umudum azaliyor :KK66:
Ilk başta yazdığımı konu sahibine yazmıştım, sonra siz beni alıntılamıssınız. Aminn Allah cümlemizi iyilerle karşılaştırsın (göz kırpan emoji :KK51: )

Aslinda evlilik teklif etmemesi, ozel gun hatirlamamasi, hatasi olunca "ozur dilemesi" baska bir sey yapmamasi (ki baska ne yapilir, ben de baska bir sey yapmam ki, hataliysam hatami kabul ederim o kadar, yalvaracak hali yok bence)
bunlarin hicbiri problem degil...
Diger anlattiklariniz daha onemli.
Aynen saydiklarinizin hepsini bende kendi icimde tolere edebiliorm ama diger seyler.. bilemiyorum..

Yapacak birseyin yok.
Ya adamin borclarinin bitmesini bekleyeceksin sabredeceksin ya da hemen evlilik istiyorsan ayrilacaksin.

Yok olay o degilki aslinda mesela bnmde babam ev almayi orda oturmamizi teklif ediyor ama erkek arkadasm kabul etmiyor olmazmis.. benim derdim adamin bize dair en ufak bise yapmamasi ben 10binlik tek tas beklemiyorum mesela ama ne biliim yaa uffff zor isler valla :KK43:
Sen hemen evleneyim cocuk yapayim derdindesin .
Hakli olabilirsin.
Yasin geciyor vs vs.

Ama sevgilin maddi manevi evlilige hazir degil.

Onun ilk evliligi olacak
Herseyi tam istiyor
Belki 3 sene sonra olsun ama tam olsun diyor.. hakli.

Sen ise 2.evliligin olacak diye sade nikah olsum gelinlil bile giymeyim yeter ki hemen olsum diyorsun.

Siz bu anlamda birbirinize uygun degilsiniz.
Sartlariniz birbirine uygun degil.
Onun acelesi yok senin var.

Konunuzu okuyunca aklıma iki şey geldi:

1) anne ile tanıştınız, iki saat sohbet güzeldi filan. Ve istemeye geleceklerdi ama ertelendi. Belki de bu kadar büyük meblağlarda maddi desteğin size telaffuz edilmesinde daha sonrasında annesi ile görüştüklerinde evlilikten vazgeçmiş olma ihtimali var.

2) sevgilinizin erkek kardeşi nişanlısına durumu apaçık anlatabilir. Evlenmemiz için Abim şu andabu masrafların tümünü yapıyor ama o da evleneceği için bizim takılarla ona borcumuzu ödememiz gerekiyor diyebilir. Bunu siz dillendiremezsiniz elbette ama gerçekten evlenmek isteyen ve kardeşi için bu masrafı kendi bütçesinden yapan bir abi ise sevgiliniz, bu çözüm onların aklına çoktan gelmiş olmalıydı. Nihayetinde Doğu düğünleri çok kalabalık olur ki onların da 1,000 kişi misafirleri olacak diyorsunuz. Takılan takılarla hem sevgilinize geri Ödeme yapabilirler hem de yeni evli çifte de kalır.

Konunuzu okuyunca aklıma iki şey geldi:

1) anne ile tanıştınız, iki saat sohbet güzeldi filan. Ve istemeye geleceklerdi ama ertelendi. Belki de bu kadar büyük meblağlarda maddi desteğin size telaffuz edilmesinde daha sonrasında annesi ile görüştüklerinde evlilikten vazgeçmiş olma ihtimali var.

2) sevgilinizin erkek kardeşi nişanlısına durumu apaçık anlatabilir. Evlenmemiz için Abim şu andabu masrafların tümünü yapıyor ama o da evleneceği için bizim takılarla ona borcumuzu ödememiz gerekiyor diyebilir. Bunu siz dillendiremezsiniz elbette ama gerçekten evlenmek isteyen ve kardeşi için bu masrafı kendi bütçesinden yapan bir abi ise sevgiliniz, bu çözüm onların aklına çoktan gelmiş olmalıydı. Nihayetinde Doğu düğünleri çok kalabalık olur ki onların da 1,000 kişi misafirleri olacak diyorsunuz. Takılan takılarla hem sevgilinize geri Ödeme yapabilirler hem de yeni evli çifte de kalır.
Merhabalar oncelikle :)
Ilk ohtimalinize cok olasilik vermedim sole ki oyle birsey olsa erkek arkadasim bana bunu acikca soleyebilcek bi adam beni karsisina alip ya ben vazgectim bu is olmayacak diyebilecek karakterde. 2.ihtimale gelince; nasil anlatsam kardesinin evlenecegi kiz ultra zengin babasinin fabrikasi vs var anladigimiz kadariyla ki bu erkek arkadasmla bizim dusuncemiz kardesi de kendisinioldugundan cokfarkli cok daha zengin gostermis dolayisiyla bole bisey soleyebilcegine ihtimal vermiyorum kaldiki kardesi ev aldi dugunde takilan altinlarin malesef hepsi krediyo kapatmaya gidecek yoksa keske abisine o kdr destek olabilse inaniyorumki benim de erkek arkadasim asla hayir demezdi bole biseye..

sizi uzmek istemem ama cok zorlu bi sureci goze aliyorsunuz.siz evlenseniz de herseyde esiniz maddi manevi yardim edecek.madem aşik degilsiniz bu sartlar altinda bunlari ancak insan aşik oldugu biri icin kabul edebilir

Birikmiş parası yok sanırım, beklediği, gelecek iş yada para da yoksa, sizin evlenme işi uzayabilir gibi duruyor. Ben de bundan önceki ilişkimde böyle bir şey yaşadım. Evlenme teklif etti, aileler ile tanıştık, isteme tarihi belirledik ama beklediği bir para vardı o gelmedi, birden işler herşey ters gitti, düğün yapacak, eşya alacak parası kalmadığı için 2 yıl bekledim, 2 yıl sürekli yok para yok düğün yok mobilya konuşup durduk. Tabi uzadıkça yıprandık ve en sonunda ayrıldık 1 yıl önce. Şuan hayatımda biri var 2 aydır aşık oldum resmen, ben de 34 yaşındayım. Sizin inşallah mutlu sonla biter tabi ama ben şuan iyi ki onla olmamış diyorum.

X