Kızıma, bize yemek yapmayan kayınvalide

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yani yatili misafirlige gitsem ve sunu yemiyor kizim yapmayalim dememe ragmen 7 gunun 2 sinde bu yemek yapiliyorsa sahsen bir daha oraya gitmem.
Ama cocugu ac birakmak nedir. Yani yaniniza bi elma dahi almadaniz mi dugune giderken. Kizim 5 yasinda ben bir yere giderken yanima illa atistirmalik aliyorum. Sizinde pek gecinmeye gonlunuz yokmuz bence.
İyi de orada misafir olmuyor ki eşinin ailesinin evi misafir değil . Zaten eşinin kardeşi evleniyor kendi de düğün sahibi neticede .

İyi de orada misafir olmuyor ki eşinin ailesinin evi misafir değil . Zaten eşinin kardeşi evleniyor kendi de düğün sahibi neticede .
Fark eder mi? Patlican yapmayalim demis 2 gun yapilmis, bari patates koyalim icine cocukta yesin denmis olmaz demis. Bu bir tavirdir bence. Orada istenmiyorum demek ki veya onemsenmiyorum. O yuzden tekrar gitmem ben. Acik acikta soylerim yapılanı.

Kendimi kv yerine koydum da konuyu okurken valla gelinimin bana gelmemesi icin ne yapabilirim diye gelir burda konu acardim🤣🤣
Dimi ya ayıplamıyorum Allah korusun benim başıma da gelir çok üzülürüm. Kendi annesinin evinde de annesi için böyle konuşabilir mi acaba ? Kendi kardeşi evleniyorsun böyle davranır mı ? Eşi niye böyle sessiz acaba

Fark eder mi? Patlican yapmayalim demis 2 gun yapilmis, bari patates koyalim icine cocukta yesin denmis olmaz demis. Bu bir tavirdir bence. Orada istenmiyorum demek ki veya onemsenmiyorum. O yuzden tekrar gitmem ben. Acik acikta soylerim yapılanı.
Peki acaba kendi annesinin evinde de böyle davranır mıydı acaba ? Şuan bence en temel şeyi anlattı başka neler oldu da kv böyle davrandı acaba ? Patlıcan düğün evinde tek yemek olmaz kesin yanında pilav çorba vs vardır neden sorun yaratmaya çalıştı ki ?

Yaşadım.Ama kayınvalidem yemek yapmadı,eltim yemeği getirmedi diye bir sene boyunca ağlamadım.Beni alıntılamazsanız sevinirim.Ben o soruyu konu sahibine sordum.
Eminim sosyal hayatta beni alıntılayin diye ölüp biten birisiniz burda da şuan verdiğiniz cevap karmaşa görüyorum ama işte forum bu ya
Kim hangi pasifle ne konuştuğunu ne bilecek

Dimi ya ayıplamıyorum Allah korusun benim başıma da gelir çok üzülürüm. Kendi annesinin evinde de annesi için böyle konuşabilir mi acaba ? Kendi kardeşi evleniyorsun böyle davranır mı ? Eşi niye böyle sessiz acaba
Valla burdaki acilan konularda eşler ya anne delisi ya eş delisi oluyor , burdaki da eş delisi olanlardan demek ki , adam doğruyu yanlışı göremiyor

Bence insanlar kendilerine eğlence arıyorlar. Yani asıl konuyu anlamaya pek niyetleri yok. Çocuğu bilerek aç bırakmakla falan suçlamak daha kolaylarına geliyor. Boşverin.
Ne kadar yorucu birisiniz..

Evlenmişsiniz barklanmışsınız ama olgunlaşamamışsınız. İnsanlar artık sizi çözmüş size sizin gibi samimiyetsiz davranıyorlar..

Gittiğiniz yer düşmanınızın evi değil kocanızı doğuran kadının evi.. Çocuk gibi trip yapmanın alemi yok. Her şeyde de kendinizi haklı görmeyin.

Yemek yapmasanız veya yapamasanız bile evde peynir, yoğurt yok muydu? Yoğurda ekmek doğrasanız onu bile yerdi çocuk. Bir de düğün evinde yemek beklemek hoş değil. Normalde düğün evine gidip yemek pişirir eş,dost,akraba. Siz de o ailenin üyesi olmuşsunuz, böyle bir zamanda ne olurdu ki bir tencere yemek yapsanız? Elin evi değil ki eşinizin annesinin evi. Benim düğünümde ev aşevine dönmüştü, hiç abartmıyorum 100 kişi evde yemek yedi. Akrabalardan yemek getirenler veya yapan pişirenler oldu sağ olsun. Bunlar unutulmaz, yarın onların ihtiyacı olur ben de onlara yardıma giderim. Böyle şeylere ihtiyacı olur insanın
👏👏👏🧿

Herkese iyi akşamlar. Direk konuya gireceğim.
Geçtiğimiz yaz ayrı şehirlerde yaşadığımız eşimin anne babasının evine gittik. Kızım 22 aylıktı. Pandemi bebeği olduğu için pek kimseye yanaşmıyordu. Sadece eşim ve ben ilgileniyorduk. Eşimin kardeşinin kına gecesi ve bir gün sonrasında da nikahı olacaktı. Yani aslında orası düğün eviydi fakat evdeki tek misafir bizdik. Biz de günde 3 öğün yemek yeriz, onlar günde 2 öğün yerler. (Bir geç kahvaltı, iki de akşam yemeği yerler) Bu sebeple ben de kayınvalideme dedim ki “Biz kahvaltıyı sabah erken yaparız. Sen akşam ne yemek yapacağını bana söyle, ona göre ben öğlen yemeklerimizi hallederim bir şekilde. Olmazsa dünden kalanları yeriz. Kızım sadece bakla ve patlıcan yemiyor” dedim. Kızımın yiyeceği birçok malzemeyi de evimden getirdim zaten.

Neyse, orada bir hafta kaldık. Bu 1 hafta içinde ben söylememe rağmen 2 gün patlıcan yemeği yaptı. İçine patates vs koyacak mısın en azından kızıma da yediririm dememe rağmen yok biz böyle seviyoruz dedi. Bir gün gelen misafire ikram etmelik ve tavuk vardı evde sadece. Sadece iki misafir geldi bu arada. Bir yoğunluğu vs de yoktu. Kınanın yapılacağı gün yemek yapmadı, herkes öğlen yaptığı pilav ve tavuk işe doymuştu. Ben büyük gelinden kınaya gelirken yemek yaptıysa getirmesini rica ettim. Onlar da kınaya geç kalınca kızım açlıktan ağladı. Etrafta yemek alacak bir yer de yoktu. O gün o kadar öfkelendim ki eşime bir daha bu eve gelmek istemiyorum. Gerekirse otelde kalalım dedim. Kızımın aç olduğu için ağladığını unutamıyorum. Bir de bana kınada insanlar çok bilmiş bit şekilde aaaa dişi ağrıyor, ondan ağlıyordur calpol ver deyip durdular. Hayır dedim, bu çocuk aç! Evde yemek yoktu. Büyük gelinin yemek getirmesini bekliyorum dedim.

Yemek yiyemediğimiz günler gidip dışarda yemek yedik. Sadece kızım ben ve eşim… Bir gün de yemeği ben yaptım. (Bezelye yemeği) Onu da öğlen kızıma yaparken çok yap herkes yer dedi de öyle yaptırdı.

Şimdi yazın tekrar onlara gitme planı var ( senede 1 ailece gidiyoruz ) ve ben onun evinde kalmak istemiyorum. Onlar bana geldiğinde asla mutfağa bile sokmuyorum, tüm yemekleri ben yapıyorum dinlensin zaten evde 4 tane adamı doyurmaya çalışıyor diye. Ben evine senede bir kere giderken ki benim kızım tek torunu, bize birkaç gün yemek pişirmeyi çok gördü. Bilerek iki kere patlıcan yapıp bizi zor durumda bıraktı. Bunları asla unutamıyorum.

Sizce tatilde oraya gidip evinde kalmazsam büyük bir tepki göstermiş olur muyum? Siz olsanız ne yapardınız?
Çok abartmışsınız herkesin evi düzeni ayrı ki orası düğün evi misafirle düğün telaşı ile uğraşırken oturup size özel yemek mi yapacaktı ki?? Evde hiç mi birşey yoktu ki malzeme getirdim demişsiniz kızınıza kadar birşeyler yapsa idiniz kendinizde bir öğün eksik yeseniz açlıktan ölmezsiniz zaten...

Yogurtta mı yoktu evde minik bir tencerede yoğurt corbası yapıp yedirmediniz ne bileyim yumurta da mı yoktu o gün omlet ne bileyim haşlama yumurta yedirirdiniz. Ekmekte mi yoktu 1 tost yapıp yedirmediniz.
Belki çok mükemmel ögünler değil bunlar ama en azından açlıktan aglamazdı çocuk.
Benim kızım cok yemek secerdi,annem/kayınvalidem herhangi birinde yaptıkları yemeği begenmez,yemezse ben girip mutfağa bunlardan birini hazırlayıp yedirirdim. Günü kurtarırdim yani.
Şimdi oğlum beğenmeyince ayni şekilde ki kalmaya gitmiyorum,kızarmış patates,tost geçiştiriyorum. Yanımda kuruyemiş vs olur zaten genelde,yanına onlardan veriyorum.
Ha kayınvalideniz haklı demiyorum yanlış anlamayın bence eline yapişmazdı. Kızım siz ne yiyeceksiniz,çocuk aç mı diye sormak zor değil. Patlıcana 1 patateste doğranabilirdi,hain gibi onu bile yapmamış ama size düşen çocuğunuzu güzelce doyurup bu kadının insafına bırakmamak olur.
Yerinizde olsam gidip evlerinde de kalmam şahsen.

Son düzenleme:
Bavul dolusu gıda yiyecek götürdüm yazdınız. 1 akşam siz yapmışsınız 1 kaç kez de dışarıda yemişsiniz. Ne oldu geri kalan erzak? Sırf inadınızdan, herkesin enayisi ben miyim düşüncenizden o bavulu eve geri götürdünüz, ya da gelen tepkilerden sonra bavulu uydurdunuz değil mi?

O evde misafir mi yoksa aileden misiniz karar verin. Eşinizin hatrı yok mu, zaten çocuk için yapıyorum elim değmişken 1 hafta akşam yemeklerini de ben yapayım diyemediniz mi? Normal zamanda yapmayın ama düğün kına zamanı da bi zahmet tutun bir işin ucunu.

2 öğün yemek yediklerini ilk kez mi duydunuz? Kocanız da o şartlarda yetişmiş büyümüş.O öyle olmaz bu böyle olmaz diye bilmişlik taslayacağınıza oturup çocuğunuzun düzenini kursaydınız. Patlıcan yemeği de olsa suyundan koyardınız pilavın makarnanın üstüne. Ne hadsiz birisiniz siz? Sayılı gün, 1 hafta kalmışsınız. Eltiden yemek istemeye utanmadınız mı, hiç kıvırmayın kendi teklif etti diye. İlk yorumunuzda ben istedim yazdınız.

Yoğunluk olmayan düğün kına evi mi var, kadın fiziksel olarak müsaittir ama kafasında bin tane detay vardır düşündüğü. Herkes dursun, kına düğün hazırlığına ara verilsin, prensese ve onun prensesine yemek hazırlasın. Ben varken çocuğumun herşeyinden ben mesulüm, ben sorumluyum. İzbe sapa bir yerde sadece benim bulunduğum bina bile olsa hiç bir şey yoksa yemek market siparişi veririm ya da eşime verdiririm getirtirim. Öğlen yemeğinden sonra, bakalım kayınvalide akşama yemek yapacak mı yapmayacak mı diye pusuya yatmam. Çocuk açlıktan ağlama noktasına gelmiş hala birileri yapsın birileri getirsin derdindesiniz. Sizin gibisi evlerden ırak olsun.
Yaaa harika bir yorum👏👏🧿

kayınvalideniz tamam yanlış davranmış olabilir de kızınızı aç bırakana kadar en basitinden bi patates haşlayamaz mıydınız , o kendine yakışanı yapmış ama siz de hiç bişey yapmayıp eltiden yemek bekliyorsunuz o niye yapsın ? Mutfak elinizin altında bi çorba bile yapsanız doyardınız aç kalacağınıza ,biraz sizde de var kabahat
Yogurtta mı yoktu evde minik bir tencerede yoğurt corbası yapıp yedirmediniz ne bileyim yumurta da mı yoktu o gün omlet ne bileyim haşlama yumurta yedirirdiniz. Ekmekte mi yoktu 1 tost yapıp yedirmediniz.
Belki çok mükemmel ögünler değil bunlar ama en azından açlıktan aglamazdı çocuk.
Benim kızım cok yemek secerdi,annem/kayınvalidem herhangi birinde yaptıkları yemeği begenmez,yemezse ben girip mutfağa bunlardan birini hazırlayıp yedirirdim. Günü kurtarırdim yani.
Şimdi oğlum beğenmeyince ayni şekilde ki kalmaya gitmiyorum,kızarmış patates,tost geçiştiriyorum.
Ha kayınvalideniz haklı demiyorum yanlış anlamayın bence eline yapişmazdı. Kızım siz ne yiyeceksiniz,çocuk aç mı diye sormak zor değil. Patlıcana 1 patateste doğranabilirdi,hain gibi onu bile yapmamış ama size düşen çocuğunuzu güzelce doyurup bu kadının insafına bırakmamak olur.
Yerinizde olsam gidip evlerinde de kalmam şahsen.
Ara öğün yedirip çıkardım o gün zaten ama eltimin geç kalacağını tahmin edemedim. O gün gideceğimiz yerde yemek olmaz diye de uyarılmadım zaten. Uyarılsaydım ve geç kalacaklarını bilseydim ben de tedbirimi alırdım.

neden eltinden istedin derseniz de önceki gün bana kızın için yemek olmazsa beni ara, dışarı yemeğe götürme dediği için aradım. Kendisi zaten üst katta oturuyor. Bunu da yukarda yanlış olarak yorumlayanlar olmuş. Bence o an yapılacak en mantıklı hamleydi. Ara öğün yedirip çıkarıp onu bekledik.

Peki acaba kendi annesinin evinde de böyle davranır mıydı acaba ? Şuan bence en temel şeyi anlattı başka neler oldu da kv böyle davrandı acaba ? Patlıcan düğün evinde tek yemek olmaz kesin yanında pilav çorba vs vardır neden sorun yaratmaya çalıştı ki ?
Yani o kisimlar tahmin ama. Konu sahibi yoktu diyor onun dedigine gore yorum yapmak durumundayiz.
Oncesinde bir sey olmusmudue boyle bir tavir gordugune gore olmasi kuvvetle muhtemel. O yuzdende iliskiyi lackalastirmamak ve gitmemek en guzeli. Benin kv yok. Kp de cok yasli gittiğimizde evine 2 3 gun kaliyoruz hep disaridan yiyoruz . Onun bize yemek yapacak gücü yok bende onun evini bilmiyorum. Zaten yemek saatleri de degisik uyusamiyoruz herkes basinin caresine bakiyor. Kimse de alinmiyor.

He bacım he 🤣
Bizim idrak yollarımız tıkalı 🤣

Peki sen 19 sayfadır yüz kişi sana haksızsın dedi hala burnundan kıl aldırmıyorsun.

Nasıl bir kibir böyle.
ya bana 10 kisi haksizsin dese bir dusunurum bende hata varmiydi..acaba dedikleri gibi benim mi dusunmem gerekiyordu diye

yok ı ıhhhh konu sahibi dusunmuyor bunu sanirim

Siz kv evine gitmemek için bahane arıyorsunuz bence. Sizi çok hakli göremedim. Insanların telaşı varmis. Çocuğunuzun ne yiyip yemediğini siz bilirsiniz ona gore çocuğunuza hazırlasaydınız. Sizi de çok hazırlıksız buldum. Düşünememişsiniz bazı şeyleri.

O yemegin icine pattes konmuyorsa konulmaz, patatesi ayri bi sekilde konu sahibi haslayip yedirebilir çocuğuna.
Kucucuk cocuga tavir yapacaklarını sanmiyorum ya dusunememisler bir sekilde😂 o yuzden annesi pattesi ya da herneyse bir yemegi bi sekilde kendi yapip vermeliydi. Dugun evi mi ne eviyse artik illa bi sıkıntı olur zaten, o da yemek konusunda olmuş. Cozum üreteceği yerde iyice sorun cikarmis.

Yani o kisimlar tahmin ama. Konu sahibi yoktu diyor onun dedigine gore yorum yapmak durumundayiz.
Oncesinde bir sey olmusmudue boyle bir tavir gordugune gore olmasi kuvvetle muhtemel. O yuzdende iliskiyi lackalastirmamak ve gitmemek en guzeli. Benin kv yok. Kp de cok yasli gittiğimizde evine 2 3 gun kaliyoruz hep disaridan yiyoruz . Onun bize yemek yapacak gücü yok bende onun evini bilmiyorum. Zaten yemek saatleri de degisik uyusamiyoruz herkes basinin caresine bakiyor. Kimse de alinmiyor.
Evet sadece salça soğan patlıcan yaptı. Neden öyle yaptı bilmiyorum.

O yemegin icine pattes konmuyorsa konulmaz, patatesi ayri bi sekilde konu sahibi haslayip yedirebilir çocuğuna.
Kucucuk cocuga tavir yapacaklarını sanmiyorum ya dusunememisler bir sekilde😂 o yuzden annesi pattesi ya da herneyse bir yemegi bi sekilde kendi yapip vermeliydi. Dugun evi mi ne eviyse artik illa bi sıkıntı olur zaten, o da yemek konusunda olmuş. Cozum üreteceği yerde iyice sorun cikcikarmis
Cozum uretememesi kendi sikintisi zaten. Cocugumi ac birakacagima 2 cubuk kraker alir yine aglatmam. Dugun salonunda illa kantin vs vardir.Ona bir sey demiyorum. Ama bariz bir tavir var kendisine karsi bunu gormek zor degil. Istenmemis iste o evde. Cocuk bunu boyle yemez icine 2 patates koyalima yok biz oyle sevmiyoruz demek bir seyi dusunememek degil tavir yapmaktir.

Tavırda cocuga degil anasinadir. Iki tarafinda birbiriyle gecinmeye gonlu yok. O yuzden mesafe candir.

Bana evladını düşünmeyen anne muamelesi yapamazsınız. Ben zaten evladımın düzenine göre hareket etmesini beklemedim ki senede bir kere gdiiyoruz, insan bir kere torununun sevdiği yemeği yapmalı bence. Ben zaten kızıma her gün yemek yaptım ama akşam yemeğini de çubukla vs geçiremeyiz değil mi ? Kına günü makarna yapma ortamı olsa yapardım zaten ama öyle bir durum söz konusu değildi.
Öyle bir ortam söz konusu değilse kv de belki o telaştan yemek hazırlayamamıştır. Zaten düğün çok stresli işler bir de sizi düşünemez ki. Özür dilerim haksızsınız yani

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X