Misafir ağırlarken kendinizi harap ediyor musunuz?

Selam kızlar🌸
Benim icin artik bir dert oldu bu konu
Misafir agırlarken kendinizden geçiyor musunuz🥴
Sanirim annemden gorduklerim ve kendimle harmanladiklarimi da ekleyince misafir bende korku panik tedirginlik yaratiyor
Annem her misafir geleceginde evi temiz olmasina ragmen tekrar temizlerdi 2 saatte corbasindan tatlisina herseyi hazir ederdi. Bizde misafiri harika agirlama mecburiyeti var sanki. Benim de elim agirdir. Ozenli yaparim ama saatler sürer.

Evlendim baska bi yere geldim burada da birileri misafirlige gidecekse misal oglen 1de gelecekseler 11de ariyorlar. Ve ben asla hazir olamiyorum
Dilerseniz yarin agirlayayim sizi diyorum tabi o gece 2lere kadar pogacalar tatlilar ev temizligiyle geciyor benim icin misafir bir nevi stres oluyor
misafirler zili calana kadar kosturma halindeyim iceri girdiklerinde ise rahat moddayim sohbet muhabbet gırla. Cocuktan once bu problem olmuyordu ama cocuk olunca cok zorlasti. Kvnin ablalari bana geleceklerdi esim dedi tatli borek alayim disardan, ugrasma. Kv dedi olur mu oyle ayiplarlar falan :olamaz: evde yemek hazirladim🥴 misafirler huyumu ogrendiler onceden ariyorlar bende hazirlik yapiyorum :hamarat:
Gece 1 olmus ben firindan pogaca cikariyorum gidip cocugu emziriyorum sonra bulasiklari halledip yatiyorum falan
O saate nasil kaliyorum? Aksam yemek hazirla ye bulasiklari hallet cocugu yika uyut derken gec oluyor mutfaga giriyorum yorgun argin
Esim diyor bi kek cirp gec ne ugrasiyorsun
Yok olmaz diyorum 1 gun once haber verdiler :mapus:

dun aksam tatlinin kremasini cirparken bebegim esimin kucaginda agliyordu, krema pissin hemen geliyorum dedim ama o an birseyler dank etti
Kendimi enayi gibi hissettim
sunu yazarken bile sinirlendim kendime
Degismem lazim dimi? Siz nasil yapiyorsunuz bu ikram islerini? Normal miyim yoksa? Biri beni sarssin :KK67:
Normalde temiz , derdi toplu bir insanım, her an kapım çalsa panik yapmam , evime kim gelirse gelsin o an aklıma ne gelirse gelen kişiyle beraber soframi donatırım, mesela gecen öğretmen arkadaşım geldi , hemen kısır, tatlı, buzluktan kurabiye, yoğurlu bir meze , yanına tursu çeşitleri, çay, mis gibi bir gün sofrası oldu , güldük, muhabbet ettik gayet güzel geçti, 5 aylık bebeğim var bir de ama bebeğim yokken de böyleydim ben , mesela evime aile büyükleri falan kalabalık kişiler gelecekse hemen çorba, fırına lahmacun , meze çeşitleri oldu bittiye getiriyorum, gayette güzel oluyor, bence çok da kasmayın, zaten sizi seven her halinizle sever , gece yarısı poğaça falan hiç gerek yok, ben ünlü mamuller satan yerlerden kurabiye çeşitleri alıp buzluğa atarım çok işime yarar , size de tavsiye ederim 🙃

Şartlarınız uygun değilse kendini bubkadsr yormaya değer mi? Dondurulmuş börek hazır kurabiye hazır pandispanyana pasta yarim saate hazır. Böyle de ağırlanabilir degil mi?

Selam kızlar🌸
Benim icin artik bir dert oldu bu konu
Misafir agırlarken kendinizden geçiyor musunuz🥴
Sanirim annemden gorduklerim ve kendimle harmanladiklarimi da ekleyince misafir bende korku panik tedirginlik yaratiyor
Annem her misafir geleceginde evi temiz olmasina ragmen tekrar temizlerdi 2 saatte corbasindan tatlisina herseyi hazir ederdi. Bizde misafiri harika agirlama mecburiyeti var sanki. Benim de elim agirdir. Ozenli yaparim ama saatler sürer.

Evlendim baska bi yere geldim burada da birileri misafirlige gidecekse misal oglen 1de gelecekseler 11de ariyorlar. Ve ben asla hazir olamiyorum
Dilerseniz yarin agirlayayim sizi diyorum tabi o gece 2lere kadar pogacalar tatlilar ev temizligiyle geciyor benim icin misafir bir nevi stres oluyor
misafirler zili calana kadar kosturma halindeyim iceri girdiklerinde ise rahat moddayim sohbet muhabbet gırla. Cocuktan once bu problem olmuyordu ama cocuk olunca cok zorlasti. Kvnin ablalari bana geleceklerdi esim dedi tatli borek alayim disardan, ugrasma. Kv dedi olur mu oyle ayiplarlar falan :olamaz: evde yemek hazirladim🥴 misafirler huyumu ogrendiler onceden ariyorlar bende hazirlik yapiyorum :hamarat:
Gece 1 olmus ben firindan pogaca cikariyorum gidip cocugu emziriyorum sonra bulasiklari halledip yatiyorum falan
O saate nasil kaliyorum? Aksam yemek hazirla ye bulasiklari hallet cocugu yika uyut derken gec oluyor mutfaga giriyorum yorgun argin
Esim diyor bi kek cirp gec ne ugrasiyorsun
Yok olmaz diyorum 1 gun once haber verdiler :mapus:

dun aksam tatlinin kremasini cirparken bebegim esimin kucaginda agliyordu, krema pissin hemen geliyorum dedim ama o an birseyler dank etti
Kendimi enayi gibi hissettim
sunu yazarken bile sinirlendim kendime
Degismem lazim dimi? Siz nasil yapiyorsunuz bu ikram islerini? Normal miyim yoksa? Biri beni sarssin :KK67:
Bu yetiştirilme tarzından,anneden aileden de gelen birşey sanırım çoğunlukla. Bende sizin gibiyim. Ama ben kendimi harap edecek kadar olmuyorum. Kötü olup yorgun durmamak için. Mükemmelliyetçilikten geliyor bana göre.Ama bence bebeğinizi çok ağlatacak kadar helak olmayın. Tam olmasa da hazırlıklar ki olmak zorunda değil. "Bebeğimle bu kadar oldu"dersiniz demek zorunda bile değilsiniz. Bunun bir nedeni de sırf akrabasınız diye kv nin ablalarını ağırlamaktan. Ama mesela çok yakın arkadaş grubuyla olunca insan daha samimi ve stressiz oluyor. Siz bir gün sonraya haberli kabul edersenizde çok helak olursunuz ama bence gün içinde gelenleri olduğu gibi kabul ederseniz çok hazırlanmak zorunda kalmazsınız. Misafirlerde bunu düşünmüş olabilir aslında. Bir gün sonraya davet etmek hem iyi hem kötü yanıda var

bende çalışıyorum, hafta sonları anca misafir kabul edebiliyorum. ama dediğiniz gibi hem temizlik hem hazırlık çok zor oluyo bende buzluğa yapıp atayım bari fırsat buldukça büyük derin dondurucumda var

Malasef her ürün güzel olmuyor. Deneye deneye en uygunlarini bulursunuz.
En önemlisi kullandiğiniz poşetler. Kaliteli olmasina dikkat edin. Yoksa değisik bir koku oluyor

Normalde temiz , derdi toplu bir insanım, her an kapım çalsa panik yapmam , evime kim gelirse gelsin o an aklıma ne gelirse gelen kişiyle beraber soframi donatırım, mesela gecen öğretmen arkadaşım geldi , hemen kısır, tatlı, buzluktan kurabiye, yoğurlu bir meze , yanına tursu çeşitleri, çay, mis gibi bir gün sofrası oldu , güldük, muhabbet ettik gayet güzel geçti, 5 aylık bebeğim var bir de ama bebeğim yokken de böyleydim ben , mesela evime aile büyükleri falan kalabalık kişiler gelecekse hemen çorba, fırına lahmacun , meze çeşitleri oldu bittiye getiriyorum, gayette güzel oluyor, bence çok da kasmayın, zaten sizi seven her halinizle sever , gece yarısı poğaça falan hiç gerek yok, ben ünlü mamuller satan yerlerden kurabiye çeşitleri alıp buzluğa atarım çok işime yarar , size de tavsiye ederim 🙃
Ya her an evimde yesillik olmuyor
Kendimize salata vs yapiyorum bitiyor
Biri dank diye gelse hemen meze salata vs yapamam cunku😬 birde biri mutfakta otururken ben birseyler hazirlayamiyorum
is yaparken konustugum seye odaklanamam
zaten mizmiz bi bebegim var durmuyor hic
benim icin zor yani, hersey hazir olmali ki sadece servis edebileyim
Benimde 4aylik bebegim var
Aksam yemegini bile zor yapiyorum 🥲

Ya her an evimde yesillik olmuyor
Kendimize salata vs yapiyorum bitiyor
Biri dank diye gelse hemen meze salata vs yapamam cunku😬 birde biri mutfakta otururken ben birseyler hazirlayamiyorum
is yaparken konustugum seye odaklanamam
zaten mizmiz bi bebegim var durmuyor hic
benim icin zor yani, hersey hazir olmali ki sadece servis edebileyim
Benimde 4aylik bebegim var
Aksam yemegini bile zor yapiyorum 🥲

mezeleri atin buzluğa.
Benim yakinimda bir yunan restorani var, onlarin tüm meze tariflerini kopyaladim :rapci: hepsi buzlukta beni bekliyorlar. Bazen 15 dakika icinde 10 farkli meze çıkıyor. Daha kimse bunlar buzluktan demedi. Bol zeytinyaği dökünce cirlop gibi oluyorlar

Birde soğanlari, sarımsağı,maydanozu hazirlayip buzluğa atarsan gün icindede işin kolaylaşir

mezeleri atin buzluğa.
Benim yakinimda bir yunan restorani var, onlarin tüm meze tariflerini kopyaladim :rapci: hepsi buzlukta beni bekliyorlar. Bazen 15 dakika icinde 10 farkli meze çıkıyor. Daha kimse bunlar buzluktan demedi. Bol zeytinyaği dökünce cirlop gibi oluyorlar

Birde soğanlari, sarımsağı,maydanozu hazirlayip buzluğa atarsan gün icindede işin kolaylaşir
10meze mi? Maşallah 😀 neymis ki onlar
Bende en fazla kozlenmis biber var😬😬

mezeleri atin buzluğa.

Nolur tarif ver :KK70:

Son düzenleme:
Katiliyorum bu arada. Bir kac ust yorumda da yazdim kvdem ekmegi bile dondurucuya atiyor evine giderken aç gitmiyorum pek, cok sevdigim sarma dolmayi bile dondurucudan cikarilmis olunca yemiyorum normalde sarmaya asigim. 😃

Sanki insanlarin evine zorla gidiyormuşuz gibi yazmiş, ben en azindan kendi adima durduk yere ben geliyorum hadi 10 cesit yemek hazirlayin diyerek gitmiyorum kimsenin evine cagiriyorlar ki gidiyoruz misafir agirlayacak vaktin yoksa cagirmazsin olur biter.

Dondurucudan cikmiş hamur, sarma gibi urunleri yiyecegime oturup soslu salata yemeyi tercih ederim, karnimizi doyurmaya gitmiyoruz misafirlige zaten.
Cidden ha :KK70: Niye yiyelim dondan çözülmüş poğaça kek sarmayi? Zaten zararli şeyler, taze ve kaliteli değilse niye yiyelim ki :) açlıktan ölmüyoruz neticede. Makarna falan haşla taze ver daha iyi yani. Anlamıyorum bu kafalari gelenek obsesifi gibi. Buzluga et konur, dondurma konur. Kıtlık zamaninda gibi her buldugunu koymanin alemi ne.

Ben de cagrilmadikca bi yere gitmem hic daha hayatimda sana gelmek istiyorum diye aradigimi bilmem birini. Disarda gorusmeye cagiririm. Eve gel diyosa giderim oyle beklentiye de girmem yani. Don şey mi koydu yemem gecerim ego yaparim anlaminda da demiyorum ama kendim sevmediğim seyi baskasina da yedirmem. Milletin agzi tat almiyor belli ki ayni oluyor diyenlere hayret dogrusu. Hele o dolma ya kıtırdasio ya yumusuo fln baskalasim gecirio resmen. Hos degil bu tutumlar.

Modern hayata sabahin ilk isigiyla bilekleri sivayip gözleme açan anadolu kadinin beslenme tarzını entegre edersen sonuc boyle komik olur. Tum günün işte gecio çocuklara sen bakiosun vaktin yok vs o zaman ona gore ikram etcek seyler belirlersin. Yeter ki taze olsun ilk kural bu olmali. Göz boyamak degil.

Bilmiyorum dondurucuya ekmek koymayi hayatimda ilk kez kvdemden gormustum ve bi defa denedim bana lezzetli gelmedi. 🙄

Bende coğu ürünü atmıyorum dondurucuya. Tadi bozuluyor. Sarma, dolma bence bozuluyor.

Ben cocuk olduktan sonra başladim (ve kudurdum) bu dondurucu işine.

Oğluma şekersiz, glutensiz kek/Muffin yapiyorum. Mecbur atiyorum buzluğa.
Ayni şekilde ekmeği kendim yapiyorum, günde 1 dilim anca yeniyor. Gerisi buzluğa. Misket köfte vs. iyi oluyor

Gönül ister taze taze yensin ama iş, çocuk bide hergün taze yemek olmuyor ;(

Cidden ha :KK70: Niye yiyelim dondan çözülmüş poğaça kek sarmayi? Zaten zararli şeyler, taze ve kaliteli değilse niye yiyelim ki :) açlıktan ölmüyoruz neticede. Makarna falan haşla taze ver daha iyi yani. Anlamıyorum bu kafalari gelenek obsesifi gibi. Buzluga et konur, dondurma konur. Kıtlık zamaninda gibi her buldugunu koymanin alemi ne.

Ben de cagrilmadikca bi yere gitmem hic daha hayatimda sana gelmek istiyorum diye aradigimi bilmem birini. Disarda gorusmeye cagiririm. Eve gel diyosa giderim oyle beklentiye de girmem yani. Don şey mi koydu yemem gecerim ego yaparim anlaminda da demiyorum ama kendim sevmediğim seyi baskasina da yedirmem. Milletin agzi tat almiyor belli ki ayni oluyor diyenlere hayret dogrusu. Hele o dolma ya kıtırdasio ya yumusuo fln baskalasim gecirio resmen. Hos degil bu tutumlar.

Modern hayata sabahin ilk isigiyla bilekleri sivayip gözleme açan anadolu kadinin beslenme tarzını entegre edersen sonuc boyle komik olur. Tum günün işte gecio çocuklara sen bakiosun vaktin yok vs o zaman ona gore ikram etcek seyler belirlersin. Yeter ki taze olsun ilk kural bu olmali. Göz boyamak degil.
Canım valla sana sinirlenicem tam sinirlenemiyorum sex and the city canlanıyor gözümde direkt samantha söylüyor bunları. Sen yemezsin ben yerim. Yapmakla uğraşmam sadece pişirmekle uğraşırım sen direk günü gününe yaparsın vs vs. Neyse zevkler ve renkler tartışılmaz diyerek konuyu sonlandırmak istiyorum :)

Sen mi karar veriyorsun kaliteye ? Kendi üstümüzde deneye deneye neyi güzel neyin kötü olduğunu bile söylemişim. Gelmiş insanların iki gram bi işini kolaylaştırıcı olayı var onu b.kluyor. Üzgünüm ama benim evime halamda geliyor dayımda geliyor teyzemde geliyor en genci 55 yaşındadır. Onlarında önüne global olucam diye 'yulaf' ya da 'bowl' falan koyayım değil mi. Onlar da aynen global düşünüyordur kesinlikle.
Zeytinyagli bi yemek yapmak on dkysa senin pogacan kekin en az 1 saat suruyordur ya. Onceden cok yapmak sanki pratik bisey. Bir tepsi borek yarim saatte katlaniosa uc tepsiye 1.5 saat harciosundur zaten. Hem kendini harap ediosun hem min 55 yasindaki akrabalarini zehirliosun :) naparsan yap banane ben kendi fikrimi soylemicem mi sen sinirlenicen diye. Kendin arkadasinda olsan bu kadar celallenmezsin zaten :) kabul et sen de ben ne sacma bisey yapıyorum diyosun zaman zaman :KK70:

Mesela bende buzdolabında daha bayat tadı oluyor ekmeklerin. Ya taze hemen yemek lazım yada hemen tazeyken dondurmak. Kilitli poşette düzgün dondurulunca tat değişimi denk gelmedi bana. Ki superfreshin de pişmiş simitleri var. Tad değişimi olsa dondurucu firmaları da üretemezdi bence
Buzlugun isisiyla alakali - 20 in altindaysa ekmekte buzluk tadi olmaz :) ama mayali yumusak hamuru anlarim. Affetmem 🤣

Zeytinyagli bi yemek yapmak on dkysa senin pogacan kekin en az 1 saat suruyordur ya. Onceden cok yapmak sanki pratik bisey. Bir tepsi borek yarim saatte katlaniosa uc tepsiye 1.5 saat harciosundur zaten. Hem kendini harap ediosun hem min 55 yasindaki akrabalarini zehirliosun :) naparsan yap banane ben kendi fikrimi soylemicem mi sen sinirlenicen diye. Kendin arkadasinda olsan bu kadar celallenmezsin zaten :) kabul et sen de ben ne sacma bisey yapıyorum diyosun zaman zaman :KK70:
Ben baya samimi bir dille demiştim aslında arada ki gerginliği atmak için. Ay naparsan yap inan bana ben halimden memnunum. Kimseyi zehirlediğim de yok pişmiş bir şey atmıyorum dolaba sonuçta. Sana diyorum ki sen öyle yaparsın ben böyle yaparım evime gelmediğin sürece boş yapma. zevkler renkler tartışılmaz diyip kapatalım konuyu, halaaa anlatıyor. Tamam tamam sensin ayneeen.

Buzlugun isisiyla alakali - 20 in altindaysa ekmekte buzluk tadi olmaz :) ama mayali yumusak hamuru anlarim. Affetmem 🤣

Bu devirde damak tadi bozulmayan insan kaldimi?

Ürünlerin coğu tadlandirici dolu. Geçende arkadaşimin oğlu taze çilekli yoğurdu (ev yapimi) yiyemedi.
Paketli yoğurdun çilek tadina alişmiş. Onu arıyor.
Bir diğeri tabakta gördüğü baliktan tirsti. Fish finger yiyerek omega 3 aldiğini düşünen insanlarla yaşiyoruz.

Yazdiklarinda haklisin ama burdaki insanlar iyi yada kötü emek vererek misafir ağirlamak istiyor. Ortaya cikan 10 çeşidin 2si buzluktan olunca kimse zehirlenmiyor.

Bu devirde damak tadi bozulmayan insan kaldimi?

Ürünlerin coğu tadlandirici dolu. Geçende arkadaşimin oğlu taze çilekli yoğurdu (ev yapimi) yiyemedi.
Paketli yoğurdun çilek tadina alişmiş. Onu arıyor.
Bir diğeri tabakta gördüğü baliktan tirsti. Fish finger yiyerek omega 3 aldiğini düşünen insanlarla yaşiyoruz.

Yazdiklarinda haklisin ama burdaki insanlar iyi yada kötü emek vererek misafir ağirlamak istiyor. Ortaya cikan 10 çeşidin 2si buzluktan olunca kimse zehirlenmiyor.
Bence kendilerini yoruyorlar degmeyecek tatlar icin. Buzluga koyarim diye fazladan yapmak bile bi is çünkü. Adetlerin degismesi lazim. Yoksa zaten niyetlerini tartışamam hep fazla vericilikten helak oluyo kadinlar.

Şu keki buzluga koymayi bi denicem bu arada 🤣 ekmek gibi cok etkilenmeyebilir.

Hamur hiç denemedim. Poğaça börek pek yapabildiğim şeyler değil. Dolayısıyla dolabımda olmaz. Ama ekmek ve simitte buzlukta tat bozulması olmuyor. Günlük ekmek bitiremeyen aileler için iyi olur bence buzluk.

Bence kendilerini yoruyorlar degmeyecek tatlar icin. Buzluga koyarim diye fazladan yapmak bile bi is çünkü. Adetlerin degismesi lazim. Yoksa zaten niyetlerini tartışamam hep fazla vericilikten helak oluyo kadinlar.

Şu keki buzluga koymayi bi denicem bu arada 🤣 ekmek gibi cok etkilenmeyebilir.

Kesinlikle öyle. Ben misafir için yapmiyorum ama zaten fazla misafirimde olmuyor.
Kendim için pratik oluyor. Haftanin iki gününü kurtarsam benim için iki kere spor demek. Başka türlü başa cikamiyorum.
Ev yapimi fast food kisaca.

Kek iyi oluyor :KK66: oğlum bayila bayila yiyor ama daha hayatinda normal kek yemediği icin referans sayilmaz:KK66:

X