Konuşma Problemleri Kekemelik

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Kimden terapi aliyosunuz acaba. Biz de online başladık Veysel kizilboga ile.
Eşimin işyerinin anlaşmalı olduğu bir terapist var ondan alıyoruz. Veysel kızılboğa yöntemini biliyorum yüzyüze o yöntemle ilerleyen bir terapistten de 7 hafta kadar seans almıştık geçen sene. Umarım fayda görürsünüz 🙏🏻

İnsaAllah çok sağ olun umarım tüm çocuklar bu illetten bir önce kurtulur 🤲🙏🙏🙏🙏🙏
Merhabalar . Daha önce buraya bu konu ile ilgili sürekli yazılar yazan bir anneyim . Küçükken kekemeydim . Büyüdüm öğretmen oldum kendi kendime yendim . Şimdi kızım 3 buçuk yaşında . En büyük korkum onunda kekeme olmasıydı . Maaleef dün akşamdan beri kekeliyor . Çok kısa ve bir kaç kelime de yaptı ama endişeliyim . Kalıtsal bizde çünkü ne yapacağımı bilmiyorum

Merhabalar . Daha önce buraya bu konu ile ilgili sürekli yazılar yazan bir anneyim . Küçükken kekemeydim . Büyüdüm öğretmen oldum kendi kendime yendim . Şimdi kızım 3 buçuk yaşında . En büyük korkum onunda kekeme olmasıydı . Maaleef dün akşamdan beri kekeliyor . Çok kısa ve bir kaç kelime de yaptı ama endişeliyim . Kalıtsal bizde çünkü ne yapacağımı bilmiyorum
Bence ufak tefek takılmalar her çocukta oluyor, en önemlisi hiç üstüne gitmemek o konuda bir şey söylememek diye biliyorum. Ama okul çağına kadar artar da devam ederse bence dil ve konuşma terapisine götürün çok faydası oluyor

Çok geçmiş olsun. Bu konuya yazan annelerin bir kısmıyla yazıştık zaten. Genel kanı terapilerin belli düzeyde işe yaradığı yönünde;

Başka bir başlığa yazdığım yazıyı buraya da ekliyorum

Merhaba, ben de bilgi arayışı içinde buralara bakıp benzer durumdaki annelerle yazışan biri olarak yazayım;

Eğer ailede kekeleme öyküsü varsa (örn; amcası küçükken kekeledi, kuzeni halen kekeliyor gibi)
Çocuğunuz erkekse
3,5 yaşın üstündeyse
Diğer dil - konuşma becerileri anlamında yaşıtlarının gerisindeyse
Kekelemeye başladığından beri 6 ay geçmişse

Mutlaka bir dil ve konuşma terapistine başvurun. Terapistin ilgili alandan mezun olduğunu mutlaka teyit edin. Ve çocuğunuzun yaş grubuna yönelik tecrübeli olduğundan emin olun.

Terapist duruma göre dolaylı terapi olarak aileye konuşma kolaylaştırıcı tüyolar verecek veya direkt terapi yöntemlerine başlayacaktır.

Eğer anne baba olarak çok endişeliyseniz 6 ay bile beklemeyin.

* Terapiste gidene kadar neler yapabiliriz? *

1- çocuğunuzu sabırla dinleyin, sözünü siz tamamlamayın. Zorlansa da kendi tamamlasın

2- ailece konuşma hızınızı yavaşlatın. Biri sizin söylediklerinizi yazıyormuş gibi doğal bir yavaşlıkta konuşun

3- aile içi sohbette konuşmaya başlamadan önce 1 saniye bekleyin. Acele etmeyin

4- uzun ve karmaşık cümleler kurmayın.

5- çocuğu soru bombardımanına tutmayın. "Bak telefonda kim var? Merhaba de bakayım" gibi konuşma performasına zorlamayın.

6- evde sıralı konuşun. Sözler üstüste binmesin. Genel olarak yavaş konuşun (sadece çocukla değil, birbirinizle de)

tabii ki terapistler çok daha detaylı tüyolar da verecek ve sizi yönlendirecektir

Geçmiş olsun, dünyadaki tüm çocuklar her türlü şifa bulsun inşallah 🙏🩵

Bence ufak tefek takılmalar her çocukta oluyor, en önemlisi hiç üstüne gitmemek o konuda bir şey söylememek diye biliyorum. Ama okul çağına kadar artar da devam ederse bence dil ve konuşma terapisine götürün çok faydası oluyor
Şu an farkında değil konusurken ama ben cok üzülüyorum . Yarın kreşe başlıyor neden böyle konuşuyorsun derse bir arkadası ben cok üzülürüm cok özgüven sahibi bir cocuk

Çok geçmiş olsun. Bu konuya yazan annelerin bir kısmıyla yazıştık zaten. Genel kanı terapilerin belli düzeyde işe yaradığı yönünde;

Başka bir başlığa yazdığım yazıyı buraya da ekliyorum
Çok teşekkür ederim . İnsallah düzelir kendi kendine

Şu an farkında değil konusurken ama ben cok üzülüyorum . Yarın kreşe başlıyor neden böyle konuşuyorsun derse bir arkadası ben cok üzülürüm cok özgüven sahibi bir cocuk
Hece tekrarı yaparak mi kekeliyor peki? Yoksa kelimeyi mi çıkaramiyor

Bende ki de genetikti. Dedem amcam ve babam kekemeydi . Kuzenlerimde de kekeme olanlar var
Şöyle bir şey okumuştum. Çocukların çevresinde kekeme insanlar olduğu zamanlar çocuklar ondan etkilenerek yani taklit ederek de kekeme olabiliyorlarmis. Bahsettiğiniz kişilerle çok zaman geçiriyor mu çocuğunuz

Şöyle bir şey okumuştum. Çocukların çevresinde kekeme insanlar olduğu zamanlar çocuklar ondan etkilenerek yani taklit ederek de kekeme olabiliyorlarmis. Bahsettiğiniz kişilerle çok zaman geçiriyor mu çocuğunuz
Hiç görmüyor . Hatta amcamı ve kuzenlerimi hayatında hiç görmedi . Babamı da senede 1 kez görüyor . Bende de geçtiği için Yanın da kekeleyen kimse yok

Merhaba anneler çocuklarınız ne durumda, benim kızımda da 1 yıldır var, 3 yaşında, dil terapistine gittik, küçük olduğu için, evde litcome terapisi yapıyoruz beraber.

Cozum yolu buldunuzmu suan bende ayni durumdayim onceden bir kelimede yapiyordu simdi her cumlenin basinda yapiyor neydeyse cok korkuyorm 3 yasinda binkac aydr var

Merhaba son durumunuz nedir gecti mi kekemelik
Su sekilde 15 gun asiri yogun oldu hic konusamicak kadar anne bile diyemiyordu surekli dua okudum yavas yavas dili acildi suan 2 ay gecti cok cok az var bazen hic yok tabi izledigi cizgi filmler gordugu rüyalar ve en onmlisi anne baba iliskisi cok etkiliyor

Su sekilde 15 gun asiri yogun oldu hic konusamicak kadar anne bile diyemiyordu surekli dua okudum yavas yavas dili acildi suan 2 ay gecti cok cok az var bazen hic yok tabi izledigi cizgi filmler gordugu rüyalar ve en onmlisi anne baba iliskisi cok etkiliyor
Merhabalar . Hangi duayı okudunuz evde nasıl çalışmalar yapıyorsunuz paylaşırsanız çok sevinirim

X