Konuşma Problemleri Kekemelik

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Mavi mavi1

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2017
344
141
35
Herkese merhaba hanımlar, konuyu yanlış yere actiysam affedin lütfen ama cevap almak istiyorum çünkü cikmazdayim. Kızım 3 buçuk yaşında ve yaklaşık 1 aydir kekelemeye başladı. Daha önce de olmuştu bundan 3 ay kadar önce 1 gün 2 gün olup geçti çok hafifti. Ve maalesef 1 aydir kekelemeye tekrar başladı. O kadar inişli çıkışlı ki bazı günler hiç kekelemiyor ama bazı günler çok kötü kelimeyi çıkaramıyor ve ağlıyor konuşamıyorum ben diye. Her gece ağlıyorum resmen. Eskiden bülbül gibi konuşan çocuk gitti şu an hiç konuşmak istemiyor bazen. Sen söyle diyor. İşaretle anlatmaya calisiyor. O eski heyecanlı heyecanlı konuşan alntan sohbet eden haki yok içine kapanmis gibi.Ben konuşamıyorum diyor. Dil konusma terapistinden online randevu aldık. Bulunduğumuz yerde olmadığı için. Ama başına gelen var mı geçici mi dir Allah korusun kalıcı olmasından çok endişe ediyorum. Başına böyle bir durum gelen var ki önerilerini de yazarsanız çok mutlu olurum.

Herkese merhaba hanımlar, konuyu yanlış yere actiysam affedin lütfen ama cevap almak istiyorum çünkü cikmazdayim. Kızım 3 buçuk yaşında ve yaklaşık 1 aydir kekelemeye başladı. Daha önce de olmuştu bundan 3 ay kadar önce 1 gün 2 gün olup geçti çok hafifti. Ve maalesef 1 aydir kekelemeye tekrar başladı. O kadar inişli çıkışlı ki bazı günler hiç kekelemiyor ama bazı günler çok kötü kelimeyi çıkaramıyor ve ağlıyor konuşamıyorum ben diye. Her gece ağlıyorum resmen. Eskiden bülbül gibi konuşan çocuk gitti şu an hiç konuşmak istemiyor bazen. Sen söyle diyor. İşaretle anlatmaya calisiyor. O eski heyecanlı heyecanlı konuşan alntan sohbet eden haki yok içine kapanmis gibi.Ben konuşamıyorum diyor. Dil konusma terapistinden online randevu aldık. Bulunduğumuz yerde olmadığı için. Ama başına gelen var mı geçici mi dir Allah korusun kalıcı olmasından çok endişe ediyorum. Başına böyle bir durum gelen var ki önerilerini de yazarsanız çok mutlu olurum.

Geçicidir, korkmayın. Kızınızın cümlelerini tamamlamasına izin verin, cümlesini hızlıca bitiremediği için dinlenmeyeceği kaygısı duymasın. Bol bol konuşun ve konuşturun kızınızı. Heyecandan nefesi yetmiyor gibi hissedebilir, konuşma aralarında arada su içmeye teşvik edin. Stresten ağzı kuruyabilir .

Ortaokulda arkadaşım annesi öldükten sonra kısa bir zaman kekeleyerek konuştu sonra geçti bu durum. Beraber şarkılar söyleyin, sohbet etmesini teşvik edin henüz çok küçük geçer mutlaka 🙏

İzlediği çizgi filmler.Telefon oyunları izlerken bakiyormusunuz.Bazi oyun ve çizgi filmler tehlikeli.Birseyden korkmuş olabilir.Pedagog a götürebilirsiniz.

Cevaplarınız çok kıymetli teşekkür ederim. Online dil konusma terapistinden randevu aldık. İnsaAllah geçer. Bu durumun farkında olması da çok etkiliyor. Çünkü kelimeyi söyleyemeyince ağlamaya başlıyor ben konuşamıyorum diyor 😭

Deprem gibi aşırı korku yaşadığı bir durum oldu mu acaba..biz de benzer şeyler yaşadık, 3 ay gibi düzeldi..ya da izlediği bir film gibi ,birşeylerden aşırı korkmuş olabilir..cocuk psikatristi ,çocuğa böyle konuşma gibi şeyler söylemememizi,konuşurken dikkatinizi nasıl konuştuğuna odaklanmayin,gözlerine güvenle bakın demişti..

Canım beni kızımda öyle konuşuyor.onunda o yaşlarda başladı.bende onu çocuk gelişimine götürdüm.sonra burda devletin ücretsiz kekeme kursuna götürdüm.şükür şimdi biraz iyi .kızınız konuşurken yavaş yavaş konuşsun.söylemek istediği şeylerde acele etmesin.heyecanlanıp nekadar acele ederse okadar kekeler.ona bu durumun normal olduğunu ve ilerleyen zamanlarda konuşmasının düzeleceğini söyleyin.

Korktuğu bir durum oldu mu. Bizim komşumuzun oğlunun yıllar önce olmuştu. Yaşıda büyüktü. 6-7 vardı herhalde. Onun korkudan olmuştu. Uzunca bir zamanda terapi gördü. Düzeldi sonra.

İnanın korktuğu bir şey var mı bilmiyorum. Belki olmuştur da çünkü son zamanlarda asla yanımdan ayrilmiyo. Nereye gitsem geliyo. Tıkırtı geliyo korkuyorum ben diyo. İnsaAllah geçer. O kadar üzülüyorum ki anlatamam.

Deprem gibi aşırı korku yaşadığı bir durum oldu mu acaba..biz de benzer şeyler yaşadık, 3 ay gibi düzeldi..ya da izlediği bir film gibi ,birşeylerden aşırı korkmuş olabilir..cocuk psikatristi ,çocuğa böyle konuşma gibi şeyler söylemememizi,konuşurken dikkatinizi nasıl konuştuğuna odaklanmayin,gözlerine güvenle bakın demişti..
Kaç yaşındaydı çocuğunuz ve dil konuşma terapistine gittiniz mi neler uyguladiniz. Çok mu takiliyodu. Kusura bakmayın çok sordum ama şu an ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Salı gunune randevumuz var

Kaç yaşındaydı çocuğunuz ve dil konuşma terapistine gittiniz mi neler uyguladiniz. Çok mu takiliyodu. Kusura bakmayın çok sordum ama şu an ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Salı gunune randevumuz var
Rica ederim 3 yaşındaydı o zaman,izmir depremine yakalanmıştık ...mükemmel konuşan çocuğum deprem sonrası sessizleşmeye,içine kapanmaya başladı..sonra kekeleyerek konuşmaya başladı...bir terapi almadık, doktora sorduk kendiliğinden geçeceğini söyledi ve birkaç ay sonra kekemelik bitti ama dilinin ucuna doğru peltek konuşmalar başladı o da düzeldi sonra,bir terapi almadık..

Bol bol şarkı söyletin. Şarkı söylerken ritim duygusuyla kekeleme olmaz. Özgüveni yerine gelir. Birlikte kitap okuyun yavaş yavaş tane tane. Görselleri aynı şekilde ifade etmesini isteyin. Zorlanırsa onu da şarkılaştırın. Bu yaş için en uygun yöntem bu. Okul çağında olsaydı sesli kitap okutmaktan başka bir alternatif yoktu. Özgüveni kırılmadığı sürece düzelme ihtimalinin çok yüksek olduğu yaşlarda. Sizin gönlünüz ferah olsun.

Sizin çocuğunuz ne durumda, umarım düzelmiştir
Haziranda 1 yıl oldu, Dolu dolu 1 yıl çok kötüydü. Şuan o günlerdeki gibi değil cok şükür. Fakat değişik bir konuşma tarzı edindi. Kekeler miyim korkusunu net hissediyorum. Bu durumdan kaçmak için hızlıca konuşayım bitsin gibi bir hali var. Rahat değil. Kasılıyor. Bu da canımı sıkıyor

Haziranda 1 yıl oldu, Dolu dolu 1 yıl çok kötüydü. Şuan o günlerdeki gibi değil cok şükür. Fakat değişik bir konuşma tarzı edindi. Kekeler miyim korkusunu net hissediyorum. Bu durumdan kaçmak için hızlıca konuşayım bitsin gibi bir hali var. Rahat değil. Kasılıyor. Bu da canımı sıkıyor
Bizim de şekil değiştirdi, mesela a yı söyleyemeyeceğini bildiği için anne demiyor başına v ekleyip söylüyor vanne diyor. Ama bunu her zaman yapmıyor, son zamanlarda durum iyi. Biz devam ediyoruz online terapi almaya. Tamamen kurtulmak dileğiyle🙏🏻

Bizim de şekil değiştirdi, mesela a yı söyleyemeyeceğini bildiği için anne demiyor başına v ekleyip söylüyor vanne diyor. Ama bunu her zaman yapmıyor, son zamanlarda durum iyi. Biz devam ediyoruz online terapi almaya. Tamamen kurtulmak dileğiyle🙏🏻
Çocuklarda da bizde de yara açtı bu durum. Bitti gibi görünse de illa birseyler kalıyor demek ki. Şuan da bizimki sık sık, ııııı şeeey gibi ekler getiriyor. Bildiği şeyi unutmuş gibi yapıp bana söyletiyor veya bazen gelip kulağıma söylüyor.

Kimden terapi aliyosunuz acaba. Biz de online başladık Veysel kizilboga ile.

X